Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Nevşehir » Ürgüp'te Gezilecek Yerler

Ürgüp'te Gezilecek Yerler


Ürgüp gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Ürgüp'te gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Nevşehir Ürgüp ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:

Ürgüp gezilecek yerler
Nevşehir ilimizin en güzel turistik alanlarından biri de Ürgüp’tür. Ürgüp sahip olduğu tarihi güzellikleriyle birlikte hem dünyadan hem de Türkiye içerisinden ciddi turist çeker. Bu yazımızda sizlere Ürgüp gezilecek yerler listesini tanıtacağız. Aynı zamanda Nevşehir Ürgüp'e nasıl geçebileceğinizi merak ediyorsanız, yazımızın en sonunda bu konuyla ilgili de önemli bilgiler vereceğiz.


Ürgüp Nevşehir’in 20 km doğusunda olan önemli bir ilçedir. Kapadokya’nın en önemli merkezlerinden biri olmaktadır. Göreme’nin sahip olduğu tarihsel özellikler olduğu gibi burası da sayısız tarihe tanıklık etmiştir. Şimdi sizlerle Nevşehir Ürgüp'te gezeceğiniz önemli noktalara ve tarihine göz atacağız.

Ürgüp Tarihi

Ürgüp tarihi oldukça eski olmaktadır. Zamanında birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir kenttir. Doğuya doğru inen Makedonyalılar, Romalılar ve Fatih Yavuzlar gibi önemli medeniyetler buralardan geçmiş. Osmanlı İmparatorluğu zamanında da önemli bir ev sahipliği yapılmıştır. Ürgüp, tüf tabakası ile örtülü bulunması ve çok yumuşak olmasından dolayı korunma ihtiyacı olmuştur. Bundan dolayı da Etiler ve Mısırlılar arasında hep savaş konusu olmuştur, stratejik öneminden dolayı sık sık savaşlar çıkmasına sebep olmuştur.

Ürgüp'te 3000 ve hatta 4000 yıl öncesine kadar yaşam olduğu yapılan araştırmalarla sonuçlanmıştır. Farklı krallıklara ve medeniyetlere ev sahipliği yaptığı için dilbilimciler tarafından yapılan araştırmalarla birçok dile sahiplik ettiği ön görülmüştür.

Ürgüp Gezilecek Yerler Listesi


 • Karanlık Kilise

Ürgüp gezilecek yerler listemizin birincisi sırasındaki Karanlık kilise, renkli freskleri bulunan önemli bir mağaradır. Çok eskilere dayanan tarihi ile mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Kaya mağarasının içerisinde inanılmaz bir yapı bulunmaktadır. Eğer Ürgüp'e gelmeyi düşünüyorsanız, doğaüstü bir kilise olan burayı ziyaret etmelisiniz.

 • Turasan Wine House

Şarap üretimi bu bölgede önemli bir üretim çeşididir. Eğer Ürgüp'te ne yapılır diyorsanız; bölge üretimini deneyimlemek ve farklı şaraplar tatmak istiyorsanız, mutlaka Turasan Wine House’a uğramalısınız. Bu deneyimi sizler de tadarak, hediyelik olarak şarap almanızı öneririz.

 • Saruhan Kervansaray

Ürgüp gezi rehberi listemizin üçüncü sırsında bulunan Saruhan Kervansaray, İpek Yolu ticareti zamanında yapılan önemli bir geçiş yoludur. Osmanlı Devleti zamanında büyük önem taşıyan bu yol üzerinde bulunan kervansaray, Ürgüp'ü ziyaret edenler için önemli bir noktadır. Tarihi tam anlamıyla deneyimlemek istiyorsanız, mutlaka gezi listenize burayı da eklemelisiniz.

 • Üç Güzeller

UNESCO dünya mirası içerisinde yer alan ve her Ürgüp'e gidenin bir fotoğrafı olduğu önemli ziyaret alanlarından biri de Üç Güzellerdir. Buranın adının üç güzeller olmasının nedeni ise üç adet peri bacasının yan yana olmasından kaynaklanmaktadır.


Üç güzeller efsanesi ise burayı bu kadar önemli kılmaktadır. Eskiden bir kralın kızı şehirdeki bir çobana aşık olur. Sonra çoban ile prenses evlenir ve bir çocukları olur. Yalnız kral bu evliliğe çok kızmıştır. Çocuğunda olmasından sonra hemen adamlarına hepsinin ölmesini emreder. Bunu öğrenen çoban, prenses ve çocukları artık kaçacak bir yerleri olmadığını anlayarak, Allah’tan yardım isterler. Hikayeye göre çoban, prenses ve çocukları bu noktada taşa dönüşür. Buraya da bu şekilde üç güzeller adı verilir.

 • Asmalı Konak

Meşhur dizi olan Asmalı Konak çekim yerlerini ziyaret etmek istiyorsanız, mutlaka buraya gelmelisiniz. Türklerin özellikle geldiği ve ziyaret ettiği burayı sizin de ziyaret etmenizi öneririz.

 • Ortahisar Kalesi

Ürgüp gezilecek yerler listelerini araştırıyorsanız; kaleleriyle de ünlü bir yer olduğunu fark etmişsinizdir. Buraya geldiyseniz mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri de Ortahisar kalesidir. Tarihi dokuyu daha iyi anlayabileceğiniz buraya gelerek, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

 • Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi / Büyük Sinasos Konağı

Eskiden bir konak olan ve artık butik otel olarak işlev gören bu yerde bir sürü tarihi oyuncak sergilenmektedir. Aynı zamanda da Ürgüp’ün özel yemeklerini buraya gelerek tadabilmeniz de mümkündür.

Ürgüp Festivalleri

Ürgüp Uluslararası Bağ Bozumu festivali buraya özel en önemli festivaldir. Eğer Ürgüp'ü ziyaret etmek istiyorsanız bu döneme ziyaretinizi denk getirmeye özen göstermelisiniz. Ürgüp Uluslararası Bağ Bozumu festivali genellikle 3 Eylül ile 5 Eylül arasında yapılmaktadır. Bu festival Ürgüp Cumhuriyet Meydanında gerçekleşen festivallerden birisidir. Eğer bu festivale katılmayı düşünüyorsanız bu dönemde Cumhuriyet Meydanın’da olmanız yeterlidir.


Her festival zamanı Ürgüp'e özel yemekler burada sergilenmektedir. Aynı zamanda da şarap tadımını da bu festivalde gerçekleştirebilirsiniz.

Ürgüp Neyi Meşhur?

Ürgüp’ün en önemli yemeklerinden biri de testi kebabıdır. Her şehirde bilinen bu yemeği tam anlamıyla tatmak istiyorsanız, doğal testilerde yapan restoranları ziyaret etmenizi öneririz. Bir diğer önemli yiyecek ise sütlü çorbadır. Bulgur kaynatıldıktan sonra içine süt eklenerek yapılan bu çorbada yörenin en güzel yemeklerinden biri olma özelliğini taşımaktadır.

Aynı zamanda bölgenin şarapları da çok meşhurdur. Eğer istiyorsanız, şarapları tatmalı ve satın alarak götürebilirsiniz.

Ürgüp Nerede, Nasıl Gidilir?

Turistik alanlardan en önemlisi olan Ürgüp'e ulaşmak istiyorsanız kara yolunu ve hava yolunu kullanabilirsiniz. Nevşehir ve Kayseri hava alanlarından Ürgüp'e rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Otobüs ya da özel araba ile ulaşmak isteyenler için aşağıda mesafeler ile ilgili bilgiler vereceğiz.
 • Kayseri - Ürgüp arası yaklaşık 70 kilometre ve 1 saat sürmektedir.
 • Ankara - Ürgüp arası yaklaşık 310 kilometre ve 3 saat 40 dakika sürmektedir.
 • Adana - Ürgüp arası yaklaşık 280 kilometre ve 3 buçuk saat sürmektedir.
 • İstanbul - Ürgüp arası yaklaşık 765 kilometre ve 9 saat sürmektedir.
 • İzmir - Ürgüp arası yaklaşık 785 kilometre ve 10 saat sürmektedir.
 • Bursa - Ürgüp arası yaklaşık 685 kilometre ve 8 saat 15 dakika sürmektedir.
Kendi özel arabanızla bu mesafeler ile birlikte rahatlıkla Ürgüp'e ulaşım sağlayabilirsiniz. Büyük kentlerden kolaylıkla hava yolu ile birlikte ulaşım sağlamanız da mümkün olmaktadır.

Sizler için Nevşehir Ürgüp ilçesi hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Ürgüp'te ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Ürgüp gezilecek yerler listesini yazarak; Ürgüp nerede ve Ürgüp'e nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.

Ürgüp seyahati planlıyorsanız; civardaki tüm güzellikler için aşağıdaki konularımızı da okumalısınız.admin / 17.01.2020 / 1 / 3 676
Konu Etiketleri: Ürgüp gezilecek yerler

Yorum Ekleyin


 1. Serkan Küçükeren
  Ziyaretçi
  16 Şubat 2020 22:33
  0
  Ürgüp harika bir ilçe belki de Nevşehir'in en güzel yeri. Burada o kadar gezilecek yer var ki 1 günde bitiremezsiniz mesela. Turasan Wine House şarap tadıp, şarap satın alabileceğiniz harika bir yer. Tattığınız şarapların tadı damağınızda kalacak. Üç Güzeller; bunlar üç adet peribacasıdır bırakın Türkiye'yi dünyaca üne sahiptir. Üç güzeller prenses prens ve küçük kızları olarak bilinir. Bunların çok güzel hikayesi var. Burada anlatmaya kalksak satırlar yetmez. Kayakapı tarihi güzel bir yerdir, anlatılmaz yaşanır. Asmalı Konak 2,5 asır görmüş tarihi bir konak ve onu yaşatmak için restore edilen ve işletilen bir yer güzel gezip görmeniz gerekir. Ürgüp Müzesi gerçekten güzel bir yer adı üstünde müze tarihi eserlerle dolu...

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Avanos'ta Gezilecek Yerler

Avanos'ta Gezilecek Yerler

Avanos gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Uçhisar’da Gezilecek Yerler

Uçhisar’da Gezilecek Yerler

Uçhisar gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirasları Listesinde olan bu güzel şehrimizi daha
Hacıbektaş'ta Gezilecek Yerler

Hacıbektaş'ta Gezilecek Yerler

Hacıbektaş Alevi-Bektaşilerin Anadolu'daki en önemli dini merkezi.
Kapadokya'nın İncisi: Göreme

Kapadokya'nın İncisi: Göreme

Eskiden faal yanardağlar olan Erciyes ve Hasan Dağının püskürttüğü lav ve
Kapadokya'nın Sinasos'u: Mustafapaşa

Kapadokya'nın Sinasos'u: Mustafapaşa

Mübadeleye kadar önemli bir Rum yerleşimi olan Sinasos (Mustafapaşa) yakın
Nevşehir'de Gezilecek Yerler

Nevşehir'de Gezilecek Yerler

Nevşehir Türkiye'nin İç Anadolu bölgesinde yer alan tarihi ve doğal
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up