Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Trabzon » Beşikdüzü Gezilecek Yerler

Beşikdüzü Gezilecek Yerler


Beşikdüzü gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Beşikdüzü'nde gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Trabzon Beşikdüzü ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:

Beşikdüzü gezilecek yerler
Trabzon ilinin en çok ziyaret edilen ve sevilen ilçelerinden biri de Beşikdüzü’dür. Trabzon şehir merkezi ile arasında 45 km uzaklık bulunmaktadır. Bu ilçenin doğusunda Vakfıkebir, batısında Eynesil, güneyinde Şalpazarı ve Tonya ve kuzeyinde ise Karadeniz bulunmaktadır. Karadeniz'e kıyısı olan tatlı küçük bir ilçedir.


Denize kıyısı olmasından dolayı turizm cenneti bir ilçedir. Eğer yolunuz buraya düştüyse, sizlere çok güzel gezilecek yerlerden bahsedebiliriz. Trabzon Beşikdüzü’ne nasıl gideceğinizi alt kısımda özel olarak yer vereceğiz.

Beşikdüzü Tarihi

Beşikdüzü 1987 yılında ilçe olarak Trabzon'a bağlanmıştır. Yapılan araştırmalar ve arkeoloji çalışmalarına göre bölgedeki yerel halkın oluşumu 13. Ve 14. Yüzyılda gelen Türkmen boyları ile oluşturulmuştur. Daha sonra nesilden nesile Beşikdüzü ilçesi kendini oluşturmuştur. Daha önce Vakfıkebir'e bağlı olsa da belli bir süre sonra ilçe Trabzon'a bağlı ilçe olma özelliğini kazanmıştır.

1998 tarihinde ise resmi olarak ilçe görevlendirilmesi başlamıştır.

Beşikdüzü Gezilecek Yerler Listesi


 • Doğu Gözaçan Kültür Parkı

Karadeniz’in en güzel özelliklerinden birisi de doğasıdır. Bu özelliği en güzel yansıtan ilçe ise Beşikdüzü ilçesidir. Trabzon Beşikdüzü ilçesinde 17 dönüm arazi içerisinde bir kültür parkı yer almaktadır. Park içerisinde tarihi yakından tanımlayabileceğiniz tarihi eserler, çay ocakları, kamelyalar ve amfi tiyatro bulunmaktadır. Şehrin en gözde mekanlarından biri olan bu kültür parkını mutlaka ziyaret etmeniz ve Beşikdüzü gezilecek yerler listenize eklemeniz gerekmektedir.

 • Aqua Parklar ve Plajlar

Eğer Beşikdüzü’nü ziyarete gelmeyi düşünüyorsanız, yanınıza mutlaka mayonuzu almalısınız. Çünkü burada deniz için çok özel ve güzel plajlar vardır. Bu plajlardan deniz mevsiminde suya girebilirsiniz. Bununla beraber Aqua parkları ziyaret ederek çocuklarınızla eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

 • Beşikdüzü Şehir Merkezi ve Çarşısı

Beşikdüzü şehir merkezi sessiz ve sakin olmasıyla çok dikkat çekicidir. Rahat bir tatil yapmak için sokağa çıkıp biraz temiz hava almanız bile size yetecektir. Yerli çarşısını gezerek ucuza organik ürünler alabilirsiniz. Trabzon'a uygun tereyağ, mısır unu ve ekmek gibi önemli yiyecekleri buradan tercih edebilirsiniz.

Beşikdüzü Neyi Meşhur?

Eğer Trabzon Beşikdüzü’nü ziyarete geldiyseniz mutlaka sabah kahvaltı da mısır ekmeği ile kuymağı yemelisiniz. Ayrıca akşam yemeklerinizde hamsiyi de tercih edebilirsiniz. Birbirinden güzel Karadeniz yemeklerini bu ilçede tadabileceğiniz çeşitli mekanlar bulunmaktadır.
Yemekten sonra da güzel bir çay içebilir ve keyfinize muhteşem deniz manzarası eşliğinde bakabilirsiniz.

Beşikdüzü Nerede, Nasıl Gidilir?

Trabzon’dan Beşikdüzü ilçesine gitmek isteyenler için çeşitli yollardan bahsedeceğiz. İsterseniz bireysel arabanızla rahatlıkla çok kısa sürede deniz manzarası eşliğinde ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte Trabzon’dan Beşikdüzü’ne otobüs ile de ulaşım sağlamanız mümkündür. Bunun için Trabzon’dan Beşikdüzü’ne otogardan kalkan otobüsler ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel araba ile 42 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirken, otobüslerle bir saat sonra Trabzon’dan Beşikdüzü’ne gidebilirsiniz.
Eğer Beşikdüzü gezi planı yapıyorsanız; Trabzon'da Gezilecek Yerler listemizi mutlaka okuyunuz.
Sizler için Trabzon Beşikdüzü ilçesi hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Beşikdüzü'nde ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Beşikdüzü gezilecek yerler listesini yazarak; Beşikdüzü nerede ve Beşikdüzü'ne nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.admin / 21.01.2020 / 1 / 4 615

Yorum Ekleyin


 1. Gamze Tulgar
  Ziyaretçi
  5 Şubat 2020 00:10
  0
  Öncelikle güzel bir rehber hazırlamışsınız; gezdiğim, gördüğüm, yaşadığım yerleri tekrar gözümde canlandırdınız. Ben Beşikdüzü'nü çok iyi bilirim, senelerce burada yaşadım. Öğrencilik yıllarım burada geçti. Burası yaylalar memleketidir. Sadece Trabzon'a bağlı Beşikdüzü beldesinde 14 yayla vardır. Şimdi hepsini saymaya kalksam yazı uzar gider. Ben en sevdiğim ve gittiğim 5 tanesini sayayım. Zion Yaylası, Oğuz Yaylası, Kızılağaç Yaylası, Şahmelik Yaylası, Şarlı Yaylası... Bu yaylara bir kere gidin bir daha ve bir daha gitmek isteyeceksiniz. Süper havası ve doğal güzellikleri ile Karadeniz'in incisi durumunda. Denize karşı çayınızı demleyin ve mısır ekmeği ile hamsi buğulama yemeyi unutmayın.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Tonya'da Gezilecek Yerler

Tonya'da Gezilecek Yerler

Tonya gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Arsin'de Gezilecek Yerler

Arsin'de Gezilecek Yerler

Arsin gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Araklı'da Gezilecek Yerler

Araklı'da Gezilecek Yerler

Araklı gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Of'ta Gezilecek Yerler

Of'ta Gezilecek Yerler

Of gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Sürmene’de Gezilecek Yerler

Sürmene’de Gezilecek Yerler

Sürmene gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Vakfıkebir'de Gezilecek Yerler

Vakfıkebir'de Gezilecek Yerler

Trabzon’un en gelişmiş üçüncü ilçesi olan Vakfıkebir, Karadeniz'e dökülen Fol
Çaykara'da Gezilecek Yerler

Çaykara'da Gezilecek Yerler

Çaykara gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Akçaabat'ta Gezilecek Yerler

Akçaabat'ta Gezilecek Yerler

Trabzon Akçaabat ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında
Trabzon Ayasofya Müzesi Tanıtımı

Trabzon Ayasofya Müzesi Tanıtımı

Karadeniz’in en önemli kentlerinden olan Trabzon’da tarihi bir mekan ile tekrar
Trabzon Boztepe Tanıtımı

Trabzon Boztepe Tanıtımı

Trabzon’un merkezine yaklaşık 3 km mesafede bulunan Boztepe, şehrin manzarasını
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up