Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Trabzon » Tonya'da Gezilecek Yerler

Tonya'da Gezilecek Yerler


Tonya gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Tonya'da gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Trabzon Tonya ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:

Tonya gezilecek yerler
Trabzon iline bağlı olan Tonya ilçesi gezilecek güzel noktalardan birisidir. Eğer yolunuz bu güzel ilçeye düşüyorsa, size önemli bilgiler vermeye çalışacağız. Ayrıca Trabzon ilinden Tonya ilçesine nasıl gidebileceğinizi de alt kısımda belirteceğiz.

Tonya İlçesi, Doğudan Düzköy ve Maçka, Güneyden Gümüşhane İline bağlı kuzeyden ve batıdan Vakfıkebir ile Şalpazarı ilçeleri ile çevrilidir. Tonya'nın denize kıyısı yoktur. Ama yüksekliği ile birlikte yayla havasını hissetmenize yardımcı olur.


Temiz hava almak istiyorsanız sizler de mutlaka bu ilçeyi ziyaret etmelisiniz.

Tonya Tarihi

Trabzon’un güzel ilçesi olan Tonya'nın kuruluşu ile ilgili kesin ve net bir bilgi yoktur. Ama yapılan araştırmalara göre 13. Ve 14. Yüzyıllarda kurulduğu düşünülmektedir. 1461 yılında ise Türklerin Tonya ilçesini almasıyla birlikte bölgede varlığını sürdüren Rum Pontus Devleti’nin varlığı sona erdirilmiştir.

Bundan sonra bölge yakınları olan Bayburt, Gümüşhane ve Erzurum gibi yerlerden gelen Türkler bu bölgeye yerleşmişler ve bugünkü yerel halkı oluşturmuşlardır.
Eğer Tonya civarındaysanız Trabzon Gezilecek Yerler listemizi de okumanızı tavsiye ederiz.
Şu an Tonya ilçesine bağlı olan 15 köy bulunmaktadır. Aynı zamanda da toplam 7 ayrı mahalleden oluşmaktadır. Tonya nüfusu ise 2019 yılı verilerine göre 14.600 civarındadır.

Osmanlı devleti döneminde Tonya ilçesinde derebeylik hakimdi. Ali ağa da bu derebeylik yönetiminde başta duran kişiydi. Bu yüzden ilçeye bağlı olan yüksek bir kale Ali Ağa kalesi olarak bilinmektedir. Şimdi sizlerle birlikte Tonya ilçesinin gezilecek güzelliklerine birer göz atalım.

Tonya Gezilecek Yerler Listesi


  • Kadıralak Yaylası

Böylesine yüksek bir ilçeye geldiyseniz, temiz hava alma zamanı gelmiş demektir. Doğa ile iç içe bulunacağınız, harika manzaraları seyredebileceğiniz bir yayladan bahsedelim. Kadıralak yaylası gezerken hem dinginliği yakalayacağınız hem de bol bol fotoğraflar çekebileceğiniz bir yayladır. Eğer yolunuz Tonya’dan geçiyorsa, mutlaka Kadıralak yaylasına uğramalısınız.

  • Sis Dağı Yaylası

Sis dağı en çok sevilen ve ziyaret edilen dağlardan biri olmaktadır. Her yıl geleneksel olarak Sis Dağı yayla şenlikleri yapılmaktadır. Ziyaretlerinizi özellikle de bu zamanlara getirmenizi öneririz. Dağ ve doğanın harika uyumunu izlemek istiyorsanız, sizleri mutlaka Sis Dağı’na bekliyoruz.

  • Derinoba Yayla Camii

Doğal güzelliklerin arasında kurulan bu cami, mutlaka ziyaret etmesi gereken ve Tonya gezilecek yerler listesinin de en önemli yerlerindendir. Eski ve en çok ziyaret edilen camiler arasında yer almaktadır. Mutlaka bu güzel manzarayı gelip görmelisiniz. Tonya ziyaret edilecek yerler listesinde Derinoba Yayla Camii’yi eklemenizi öneririz.


  • Canik Dere Şelalesi Yürüyüş Alanı

Canik dere şelalesi de Tonya'nın güzel gezilecek yerlerinden biridir. Hem şelale manzarasını izlemek hem de ailenizle birlikte piknik yapmak istiyorsanız burayı tercih etmenizi öneririz. Muhteşem manzarası ve doğa harikası yapısıyla sizleri büyüleyecektir. Canik Dere şelalesi doğa koruma alanı olarak listelenmiştir.

Tonya'nın meşhur deresi olan Fol Deresi’nin yanındaki patika yolu takip ederseniz Canik şelalesine de ulaşmış olursunuz. Fol deresine ulaşabilmeniz için Tonya Merkezden güneye doğru ilerlemeniz gerekiyor.

Tonya Neyi Meşhur?

Trabzon Tonya'nın meşhur yöresel lezzetleri de bulunur. Trabzon'a ait kuymak bu lezzetlerden biridir. Derebalığı sevenler de burada alabalık lezzetlerini deneyimleyebilirler. Ayrıca şehir merkezinde birden çok yöresel ürün alabileceğiniz yerler vardır.

Trabzon Tonya Festivalleri

Trabzon Tonya Sis dağında her yıl geleneksel olarak yayla festivali düzenlenir. Şenlikleri daha yakından deneyimlemek istiyorsanız mutlaka gezinizi festival zamanına getirmenizi öneririz.


Tonya Nerede, Nasıl Gidilir?

Tonya nerede diye merak ediyor ve Trabzon’dan Tonya’ya gitmek istiyorsanız, Akçaabat, Çarşıbaşı ve Vakfıkebir’i geçmeniz gerekmektedir. Kendi arabanızla Trabzon merkezden 1 saate ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra otobüs kullanmak istiyorsanız, Trabzon otogarından otobüslerle de Tonya’ya ulaşmanız mümkün olmaktadır.

Sizler için Trabzon Tonya ilçesi hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Tonya'da ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Tonya gezilecek yerler listesini yazarak; Tonya nerede ve Tonya'ya nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.admin / 27.01.2020 / 0 / 6 848

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Beşikdüzü Gezilecek Yerler

Beşikdüzü Gezilecek Yerler

Beşikdüzü gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Arsin'de Gezilecek Yerler

Arsin'de Gezilecek Yerler

Arsin gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Araklı'da Gezilecek Yerler

Araklı'da Gezilecek Yerler

Araklı gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Of'ta Gezilecek Yerler

Of'ta Gezilecek Yerler

Of gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Sürmene’de Gezilecek Yerler

Sürmene’de Gezilecek Yerler

Sürmene gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Vakfıkebir'de Gezilecek Yerler

Vakfıkebir'de Gezilecek Yerler

Trabzon’un en gelişmiş üçüncü ilçesi olan Vakfıkebir, Karadeniz'e dökülen Fol
Maçka'da Gezilecek Yerler

Maçka'da Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesi son yıllarda özellikle yerli turistler tarafından oldukça
Çaykara'da Gezilecek Yerler

Çaykara'da Gezilecek Yerler

Çaykara gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Akçaabat'ta Gezilecek Yerler

Akçaabat'ta Gezilecek Yerler

Trabzon Akçaabat ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında
Trabzon Boztepe Tanıtımı

Trabzon Boztepe Tanıtımı

Trabzon’un merkezine yaklaşık 3 km mesafede bulunan Boztepe, şehrin manzarasını
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up