Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Muş » Muşta Gezilecek Yerler

Muşta Gezilecek Yerler


Kendinden daha çok bilinen ilçesi Malazgirt ile ve diğer tarihi eserlerinin varlığı ile Muş, tarihe tanıklık edebileceğiniz nadide şehirlerimiz arasında yer alıyor.

Muş gezilecek yerler
Kale, köprü, hamam, cami ve kilise gibi farklı dini, mimari ve kültürel öğeleri tarihi dokusu içerisinde barındıran Muş’ta görülmesi gereken yerler hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için yazının devamı faydalı bilgiler içeriyor.

Muş Kalesi

Muş merkezinde yer alan ve kim tarafından yapıldığı konusunda kesin bir bilgi olmamakla birlikte Moğol ve Ermeni istilaları ile tahribe uğradığı, Müslümanların eline Hz. Ömer döneminde geçtiği bilinen Muş Kalesi, günümüzde şehrin ilgi gören ziyaret mekânlarından biridir.

Malazgirt Kalesi

Şehir merkezi dışına çıkma olanağınız varsa merkeze 137 km uzaklıktaki Malazgirt Kalesini ziyaret edebilirsiniz. Urartular döneminde inşa edilmiş olmakla birlikte birçok medeniyet tarafından kullanılmış olan Kalenin adı Malazgirt Savaşı’ndan kalma olup Berber Kalesi adıyla da bilinmektedir.

Malazgirt Zafer Anıtı

Malazgirt Ovasına 80’li yılların ikinci yarısında yapılmış olan 42 metre yükseklikteki Zafer Anıtı da muşta görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Anıt, Anadolu kapısı ile Türklerin Anadolu’ya geçişini sembolize eden sütunlar ve boşluklardan meydana gelmektedir.

Arak Manastırı

İşçilik ve malzeme açısından Roma stilinin göze çarptığı Arak Manastırı da önemli tarihi eserlerdendir.

Kayalıdere Ören Yeri

Yapılan kazılarda bulunan eserlerin Ankara’daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilendiği bir Urartu yerleşkesi olan ve kale, tapınak ve kaya mezarları gibi kalıntılar barındıran VartoKayalıdere Ören Yeri de Muş’ta gezilecek yerlerarasında yer almaktadır.

Murat Köprüsü

143 metre uzunluğundaki Selçuklu yapısı Murat Köprüsü, şehir merkezindeki Muş Ulu Camii, Alaaddin Bey Hamamı ve Yıldız Han şehre geldiğinizde uğramadan geçmemeniz gereken önemli tarihi yapılardır.

Hamurpet Gölü

Doğal güzellikler ile büyüleyen bir manzaraya sahip ova ve göller de muşta gezilecek yerler arasında önem taşıyor. Hamurpet Dağlarının eteğindeki 21 metre derinliğe sahip Hamurpet Gölü 2149 metre yükseklikteki muhteşem manzarası ile Muş’ta görülmesi gereken doğal güzellikler arasında ilk sırada yer alıyor.

Haçlı Gölü

Bulanık ilçesinde yer alan ve bulanık suyu ile bilinen Haçlı Gölü, tuzlu ve acı suyu ile bilinen karstik Kaz Gölü doğal güzellikleri sevenler için eşsiz manzaralar sunan yerlerdir.

Muş Ovası

Muş, dağlık alanların fazla olmadığı, plato ve ovalar üzerine kurulmuş bir şehirdir. Muş Ovası şehrin ekonomisinde de önemli bir yere sahiptir. Üzerinde bulunan tarihi köprü ile de bilinen Murat Irmağı şehre hayat veren bir kaynaktır. Şehrin bir başka hayat kaynağı ve doğal güzelliği ise Karasu Irmağıdır.

Hangisi Daha Meşhur, Lalesi mi Yemekleri mi?

Muş’un neyi meşhur sorusunun cevabı olarak yemeklerinin yanı sıra lalesinden de söz etmek gerekiyor. Fotoğrafçıların ve film çekenlerin de ilgisini çeken doğal güzelliklerden olan Muş lalesi mimari eserlere de ilham kaynağı olmuş bir bitkidir. En güzel lale manzaralarından istifade etmek istiyorsanız şehre nisan aynının son, mayıs ayının ise ilk haftasını içeren tarihlerde gelmeniz gerekiyor.


Muş, tarihi ve doğal güzelliklerine ek olarak yöresel yemekleri ile de meşhur olan şehirlerimizden biridir. Köftesi ile meşhur olan şehre geldiğinizde domatesli lahana dolmasının ya da hez dolmasının tadına bakmadan, herse, mırtöge ve keşkek cavbelek gibi yöresel lezzetleri denemeden dönmemeniz tavsiye ediliyor.

Muş köftesi diğer yörelerden farklı olarak malzemesi hazırlandıktan sonra tuzlu suda pişiriliyor ve tereyağı dökülerek servis ediliyor. Hez dolması ise lahana yapraklarının kullanıldığı kıymalı bir yöresel lezzet. Lahana yapraklarının kullanıldığı, baharatlarla lezzeti artırılmış nohutlu ve hamurlu ekşili bir yiyecek olarak çortiyi de deneyebilirsiniz.admin / 19.12.2017 / 1 / 6 692

Yorum Ekleyin


  1. Kemal  Özkan
    Ziyaretçi
    21 Eylül 2018 23:44
    0

    Muş koftesini çok özledim birisi yapsa da yesem.

up