Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Karaman » Karadağ'ın Tapınakları: Binbir Kilise

Karadağ'ın Tapınakları: Binbir Kilise


Binbir Kilise
Karaman yakınlarındaki Binbir Kilise'deki tarihi kalıntılar sönmüş bir volkan olan Karadağ'ın eteklerinden başlayıp, dağın zirvesine dek yayılmış. Tapınaklarıyla, söylenceleriyle ve özgür atlarıyla ünlü Karadağ'daki kilise kalıntılarının çokluğu nedeniyle yöreye Türkçe’de pek çok ya da sayısız anlamına gelen binbir adı verilmiş.

Madenşehir, Yukarı Ören ve Değle köylerinde yoğunlaşan kalıntılarının tümü Binbir Kilise olarak adlandırılıyor. Hitit döneminde de kutsal bir bölge olduğu bilinen Binbir Kkilise 4.yüzyıldan sonra önemli bir dini merkez olmuş. Binbir Kilise’nin bölgenin Türk egemenliğine girmesinden sonra da terk edildiği sanılıyor.

Binbir Kilise'de Gezilecek Yerler

Karaman-Karapınar yolundan sapıldığında ilk olarak Madenşehir’e ulaşılıyor. Barata antik kentinin üstüne kurulan köyün her köşesi tarihi kalıntılarla kaplı. 7. yüzyılın ikinci yansında Arap akınlarından kaçan Barata halkının daha korunaklı bir yerde bulunan Değle’ye yerleştiği, 9.yüzyılda da geri döndükleri kabul ediliyor. Barata'nın ise kuraklık nedeniyle terk edildiği sanılıyor. Bu çevrede su sorunu hala sürüyor, hala sarnıçlarda toplanan su içiliyor. Köyde çoğu temel seviyesine kadar yıkılmış on kilise kalıntısı var, bunlardan ikisi görülmeye değer; Büyük Kilise ve Çanlı Kilise.

Madenşehir’den Değle’ye giden yol boyunca da tarihi kalıntılar görülüyor.


Üçkuyu köyünün Değle Mahallesinde on ikiden fazla manastır kalıntının oluşu burasının geçmişte bir manastır kenti olduğunu gösteriyor. En parlak dönemini 850-1050 yılları arasında yaşadığı sanılan Değle’de eski yerleşimle, modern köy yerleşimi iç içe. Hatta bazı Bizans yapılan konut ya da ahır olarak kullanılıyor.

Başmelek Mikhail Manastırı

Değle’den Karadağ’ın zirvesindeki Mahalaç Tepesine (2283 metre) ulaşmak olanaklı. Hitit döneminden bu yana kutsal bir yer olduğu bilinen bu tepeye Bizans döneminde Başmelek Mikhail adında bir manastır inşa edilmiş. Mahalaç adının da Mikhail’den geldiğini sanılıyor. Manastırın doğusundaki bir kayalığın üzerinde Hitit Kralı Harpatus’un adının geçtiği Göğün Fırtına Tanrısına ve Tanrısal Büyük Dağa (Karadağ) adanmış hiyeroglif bir yazıt var.

Özgür Yılkı Atlar

Karadağ'ın zirvesine yakın yerlerde yılkı atları yaşıyor. Başıboş dolaşan atların sayısının 500 kadar olduğu sanılıyor. Atların buraya nereden geldiği tartışmalı, kimine göre eskiden beri burada yaşıyor, kimine göre de traktörle tanışan köylülerin terk ettiği atlar zamanla yabanileşmiş.


Surp Asvadzadzin Ermeni Kilisesi

Mevlana ve Yunus Emre gibi Anadoluyu aydınlatan bilgelerin de yaşadığı Karaman'daki Surp Asvadzadzin Ermeni Kilisesi de oldukça sağlam durumda.

Karaman Kalesi, Karaman Müzesi, Hatuniye Medresesi, Mevlana'nın anne ve babasının mezarlarının bulunduğu Aktekke Camisi ve Yunus Emre'nin türbesinin de bulunduğu Yunus Emre Camisi kentteki görülmeye değer yapılar.

Yapmadan Dönme!
» Yunus Emre Türbesi'ni görmeden,
» Değle ve Madenşehir'i gezmeden,
» Karadağ'daki yılkı atlarını görmeden,
» Karaman Müzesini gezmeden, DÖNME!

Ne Yenir?

Karaman'ın çok zengin bir mutfak kültürü var. Toyga Çorbası, İlisıra Dolması, Calla, Bidik Böreği ve Guymak Tatlısı Karaman'a özgü lezzetlerden.

Binbir Kilise Nerede, Nasıl Gidilir?

Karaman İstanbul'a 772 km, Ankara'ya 363 km ve İzmir'e 653 km uzaklıkta. Karaman'a İstanbul ve Ankara'dan trenle de ulaşmak olanaklı. En yakın havaalanı 105 km uzaklıktaki Konya'da.

Binbir Kilise ve Karadağ'ı dolaşabilmek için özel araç şart. Binbir Kilise'ye gitmek için Karaman-Karapınar yolunun 27.km'sindeki Dinek köyünden Madenşehir yoluna sapılır. Yaklaşık 10 km sonra Madenşehir'e ulaşılıyor. Madenşehir'den 7 km sonra Değle'ye varılıyor.admin / 05.02.2018 / 0 / 2 642

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Ermenek'te Gezilecek Yerler

Ermenek'te Gezilecek Yerler

Ermenek, Karaman'ın ilçelerinden biridir. İl merkezine 163 kilometre mesafede
Karamanda Gezilecek Yerler

Karamanda Gezilecek Yerler

Anadolu'nun bağrında yükselmekte olan Karaman, birçok medeniyete beşiklik
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up