Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Ankara » Ankara'da Gezilecek Yerler

Ankara'da Gezilecek Yerler


Ankara gezilecek yerler
Ülkemizin başkenti Ankara'nın internet ortamındaki en geniş kapsamlı gezilecek yerler listesine geçmeden önce bu her bir yanı tarih kokan şehrimiz hakkında küçük bir özet geçmek istedim. Ankara'da gezilecek yerler listemiz konunun devamındadır.

Ülkemizin İç Anadolu Bölgesinde bulunup 1920 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyetinin merkezi yani başkenti olan Ankara çok eski bir maziye sahip müstesna bir kent. Türkiye Cumhuriyeti'ne Başkent olana kadar 5000 yıllık mazisinde birçok medeniyete de ev sahipliği yapmış olan farklı bir coğrafya.

Ankara Tarihi

Ankara Anadolu'nun coğrafi anlamda tam ortasında bulunduğu için her zaman gözde bir mekan olarak birçok devletin ve medeniyetin ilgisini çekmiş olan bir kent. Hititler döneminde başlayan Ankara'daki medeniyet daha sonra Frigler, Lidyalılar zamanında devam ettirilmiş. Persler, Makedonyalılar, Galatlar yine Ankara'ya sahip olmaya çalışmış. Daha sonra Roma ve Bizans izlerini taşımakta olan Anadolu Selçuklular ile birlikte Türk coğrafyası haline dönüşmüş. Osmanlı İmparatorluğu zamanında da önemli bir güzergahta bulunan Ankara, Cumhuriyetle beraber başkent olma hüviyetine bürünmüş.

Günümüzde oldukça kalabalık bir nüfusa ev sahipliği yapmakta olan Ankara aynı zamanda çok fazla tarihi eseri de bünyesinde barındırıyor.


Lidyalılar zamanından beri her zaman ticaret güzergahlarının üstünde bulunan Ankara dokumacılık, tahıl üretimi, şarap üretimi gibi çok farklı sektörlere mihmandarlık yapmış; bu özelliği Selçuklu ve Osmanlı döneminde de devam ettirmiş olan Ankara günümüzde çok farklı bir misyon üstlenmiş durumdadır. Cumhuriyetin ilk yılları ile beraber genellikle kıraç ve bakir bir toprak olan Ankara başkent olması ile beraber bir anda gelişme göstermiş ve peş peşe modern yapılar bünyesinde yükselmeye başlamış. Bununla birlikte çok kaliteli üniversitelere ev sahipliği yaparak da bir eğitim ve üniversite kenti haline dönüşmüş.

Ankara Gezilecek Yerler Listesi

Eğer tatilinizi Ankara'da geçirmeyi düşünüyorsanız çok farklı medeniyetlerin günümüze kadar uzanmış olan eserlerini gözlemleme şansına erişebilirsiniz. Ankara'da gezilecek yerler arasında çok fazla alternatif bulunuyor. Bu sebeple geniş bir coğrafyaya yayılmış olan Ankara'yı bütün ayrıntılarıyla gezebilmek için iyi bir plan yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Anıtkabir

Eğer Ankara'da gezmeyi düşünüyorsanız ilk olarak uğramanız gereken yer tabii ki Anıtkabir olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün mezarı olan Anıtkabir uzun süren inşaatı 1953'te tamamlanmış ve farklı mimari dokusu ile çok uzaklardan bile görülebilen devasa büyüklükteki bir yapıdır. Atatürk'ün mezarını ziyaret etmek istediğinizde ücretsiz bir şekilde bu ziyareti gerçekleştirebiliyorsunuz. Aynı zamanda Anıtkabir içerisinde yer alan Kurtuluş Savaşı Müzesi de oldukça detaylı bir şekilde Kurtuluş Savaş'ının izlerini sizlere yansıtabiliyor. Ayrıca müzenin içerisinde çeşitli sine vizyon ve anlatım unsurları da yer alıyor.

Hacı Bayram Cami

Anıtkabir'i gezdikten sonra ankara gezilecek yerler arasında ikinci güzergah genellikle Hacı Bayram Cami olmaktadır. Ankara Ulus’ta yer alan Hacı Bayram Cami günümüzde oldukça muazzam yapısıyla dikkat çekmektedir. 1427 yılında yapılan Hacı Bayram Cami çok büyük bir avluya da ev sahipliği yapmaktadır. Avlusu ile beraber Türkiye'nin en büyük camilerinden birisi olan Hacı Bayramda aynı anda 6 bin kişi namaz kılabilmektedir. Özellikle gece vakti güzel ışıklandırma ile beraber fotoğraf tutkunlarının da uğrak yeri haline gelmiş durumdadır.

Agustus Tapınağı

Hacı Bayram Cami'nin hemen yanı başında yükselmekte olan Agustus Tapınağı da mutlaka görmeniz gereken müstesna yapılardan birisidir. Milattan önce 25 yılında Frigler tarafından yapılmış olan tapınak daha sonra Romalıların hakimiyetinde iken Roma imparatoru Agustus’a ithaf edilir. 1930 yılından itibaren yapının tamamı ortaya çıkartılarak ziyarete açılmış durumdadır.

Tabiat anlamında çok fazla yeşilliğin ve mavinin bulunmadığı Ankara, tarihi dokusuyla sizi büyüleyecek bir kenttir. Farklı medeniyetlerin günümüze ulaşan kalıntıları arkeolojik çalışmalar neticesinde çıkartılarak farklı şekillerde yerleştirilmiş olarak müzelerde sergilenmektedir.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara'da görülmesi gereken yerler içinde mutlaka Anadolu Medeniyetleri Müzesi yer almalıdır. Bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1921 yılında Anadolu'nun bağrında daha önceden yer alan medeniyetlerin günümüze ulaşan kalıntılarına ev sahipliği yapılması için müze kurulmuştur. Çok farklı şekillerde restorasyondan geçmişi olan müzenin binası oldukça güzel bir Selçuklu mimarisini yansıtmaktadır.

Çok fazla tarihi eser koleksiyonunun bulunmuş olduğu müze sadece Anadolu'nun değil dünyanın da sayılı arkeoloji müzeleri arasında yer almaktadır. Bir taraftan Anadolu Arkeoloji Müzesi özelliği taşımakta olan yapı içindeki eserlerden dolayı diğer taraftan da Medeniyetler Müzesi özelliğini bünyesinde barındırmaktadır.

Paleolitik çağdan itibaren günümüze kadar kronolojik bir sırayla çıkmış olan bütün tarihi kalıntılar objeler ve eserler sergilenmektedir. Böylece müzedeki tarihi eserleri sırasıyla gezdiğinizde adeta dünya tarihini de kronolojik olarak gözünüzün önünde canlandırma fırsatı bulabileceksiniz. Ayrıca müzenin içerisinde yer alan ve milattan önce 6 binli yıllarda çizildiği düşünülen Çatalhöyük’ün kent planı da yine ziyaretçilerin beğenisini kazanmaktadır.

İlk Meclis Binası

Ankara'da görülmesi gereken yerler arasında cumhuriyetin kuruluşuna sahne olan ilk meclis binası yer almalıdır. Atatürk 19 Mayıs 1919'da Kurtuluş Savaşı milli mücadelesini başlattığında Ankara'da açılmış olan meclis bugünkü Türkiye Cumhuriyeti'nin de kuruluşuna sahne olmuştur. Meclis günümüzde Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak hizmet vermektedir. Müze içerisinde o yıllara ait olan birçok fotoğraf bulunmaktadır.

İlk meclisin açılışı, yapılan konuşmalar, Mustafa Kemal Atatürk'ün özel eşyaları ve meclis bünyesinde alınan kararlar, çıkartılan kanunlar fotoğraflarla sergilenmektedir. Oldukça nitelikli bir mimari özelliği bünyesinde taşımakta olan meclis bir taraftan Selçuklu ve Osmanlı duvar örmeciliğine sahne olurken diğer taraftan da çok kaliteli ahşap tavan süslemeleri kemerler ile dekoratif anlamda da beğenilmektedir.

Ankara geziniz sırasında mutlaka günümüzün modern meclis binasını da görmeniz gerekmektedir. 1981 yılından beri görev yapmakta olan Türkiye Büyük Millet Meclisi oldukça kaliteli ve geniş olan bir bahçeye sahiptir. Farklı mimari tarzları bünyesinde barındırmakta olan meclis haftanın Pazartesi, Cuma ve Cumartesi günlerinde gezilebilmektedir.

Etnografya Müzesi

Ankara'da yer alan müzeler arasında bulunan Etnografya Müzesi de birçok tarihi eseri bünyesinde barındırmaktadır. Namazgah tepesinde bulunan Etnografya Müzesi son derece geniş olan tarihi objeleri kalıntıları ile birlikte ziyarete açıktır.

Ankara Resim ve Heykel Müzesi

Tatilinizde ankarada gezilecek yerler arasında bulunan Ankara Resim ve Heykel Müzesi ise hem mimari yapısıyla hem de tematik duruşuyla dikkat çekmektedir. Namazgah tepesinde bulunan müze 1927 yılında inşa edilmiş fakat 1980 yılında bir restorasyondan geçmiştir. Özellikle plastik sanatlar resim ve heykel sanatı ile ilgili birçok eser müzede sergilenmektedir. Daha çok Cumhuriyet döneminde yapılmış olan bu eserler müzenin farklı bölümlerinde ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Müze içerisinde Güzel Sanatlar Galerisi restorasyon atölyesi ve konser salonu ile tiyatro salonu da bulunmaktadır.

Ankara Evleri

Ankara'nın gezilmesi gereken yerler arasında muhteşem görünümüyle dikkat çekmekte olan Ankara evleri de yer almalıdır. Özellikle Ankara'nın Altındağ Kaleiçi bölgesinde bulunan tarihi Ankara evleri oldukça zarif bir mimari çizgiye sahiptir. 17. yüzyıldan itibaren yapılmakta olan Ankara evlerinin genel karakteristiği iki katlı yapılar olarak yükselmesidir. Alt kısmı taş örmeciliğinin güzel bir örneği olan evlerin üst kısmında Kerpiç ve ahşap unsurlar kullanılmaktadır.

Ayrıca çeşitli cumbaların yer almış olduğu evlerin geometrik olarak güneşi görecek şekilde konuşlandırılması da oldukça dikkat çekicidir. Evlerdeki alt kat kısımlar hizmetlilerin odası olarak kullanılırken birinci kat ev sahibine ait olan ve misafirlerin ağırlandığı odalardan oluşmaktadır. Ayrıca evler genellikle duvarlarla örülmüş olan bir avlu ve bahçeye sahiptir. Ankara evlerinin ahşap kısmında kullanılan motifler de görülmeye değerdir. Bu sebeple özellikle akşamları çok güzel ışıklandırılmış olan Ankara evleri fotoğraf tutkunlarının uğrak yeri haline gelmektedir. Ayrıca Ankara evlerinin bulunmuş olduğu Kaleiçi bölgesindeki sokaklar muhteşem ve doğal dokusuyla sizleri büyüleyecek.

Atakule

Eğer kuş bakışı olarak Ankarayı seyretmek istiyorsanız 1989 yılında kapılarını ziyaretçilere açmış olan Atakule’ye mutlaka uğramalısınız. Modern mimari eseri olan Atakule 125 metrelik yüksekliğiyle dikkat çekmektedir. Atakule'nin Tepe kısmında bulunan gözlem evinde bugün seyir terası olarak hizmet veren ve bütün Ankarayı panoramik olarak fotoğraflayabileceğiniz muhteşem bir restoran bulunmaktadır.

Atatürk Orman Çiftliği

Birçok müzeye ev sahipliği yapmakta olan Ankara aynı zamanda yeşili ve maviyi bir araya getiren birbirinden farklı parka da ev sahipliği yapmaktadır. Adeta bir park kent olan Ankara'da görmeniz gereken ilk yer Atatürk Orman Çiftliğidir. Böylece oldukça geniş olan florası ile dikkat çekmekte olan Atatürk Orman Çiftliğinde piknik de yapabilirsiniz.

Ankara Gençlik Parkı

Ayrıca Ankara'nın tarihi parklarından birisi olan Gençlik Parkı da oldukça önemli bir lokasyon olarak ön planda bulunmaktadır.

Kuğulu Park

Yine Ankara'nın simgesi haline gelip Kavaklıdere Bölgesi'nde yer alan Kuğulu park da özellikle sıcak yaz günlerinde serin bir nefes alacağınız bir yer olarak tercih edilebilir.

Ankara Botanik Parkı

Ankara Botanik Parkı oldukça geniş olan ve içerisinde çok farklı bitki türlerini barındıran görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Altınpark

Ayrıca son dönemin gözde mekanlarından Altınpark birçok etkinliğin yapıldığı yer olarak da dikkat çekmektedir.

Abdi İpekçi Parkı

Ankara'da bulunan Abdi İpekçi Parkı ve bir eğlence dünyası haline gelen Harikalar Diyarı mutlaka ziyaret edilmelidir.

Sağlıklı ve Lezzetli Yemekler İçin Ankara Mutfağı

Çok farklı medeniyetler Ankara'da bulunduğu için hepsinden farklı unsurlar alınarak geniş bir mutfak kültürü Ankara'da yerleşmiş durumdadır. Ankara neyi meşhur diye merak edildiğinde birçok farklı yemek türü akla gelmektedir. Özellikle bunlar arasında yer almakta olan miyane ve dutmaç ilk sırada bulunmaktadır.

Ayrıca İç Anadolu'nun birçok yerinde karşılaştığınız keşkek de Ankara'da çok güzel bir şekilde pişirilebilmektedir. Ankara'nın meşhur çorbalarından olan toyga çorbası da mutlaka tadılmalıdır. Etli yemeklerin de oldukça ön planda olduğu Ankara mutfağında Ankara tavası ve çoban kavurma etin farklı bir şekilde lezzetlendiği güzel yemeklerdir.

Kapama, orman kebabı ve sızgıç yine Ankara'ya özel lezzetlerdir. Yine etli yemekler arasında yer alan siyel görünümüyle de dikkatinizi çekecektir. Köfteler bakımından da oldukça zengin olan Ankara mutfağında mücrim köftesi, tohma ve tiritli köfte enteresan lezzetleriyle sofranızı şenlendirecektir.
Ankara'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları için; Ankara'da Ne Yenir? isimli konumuzu inceleyiniz.
Ekmek bakımından da farklı alternatiflerin bulunduğu Ankara bölgesinde balamacın, ebem ekmeği, bezdirme, kömbe isimli ekmekler tüketilebilir. Eğer pirinç yemeklerinden hoşlanıyorsanız pıt pıt pilavı ve oğmaç aşı etli yemeklerin yanında servis edilmektedir.

Börek türlerinde de farklı lezzetlerin bulunduğu Ankara mutfağında ay böreği, pazar böreği, yalkı böreği, entekke böreği yörenin lezzetli tatlarıdır. Ayrıca hamur işlerinden nevzeme, öllüğün, cızlama ve körü çayın yanında tüketilebilecek oldukça lezzetli yiyeceklerdir.


Tatlı olarak da sofranızda fıslak, höşmerim, kar helvası, saraylı, til til helvası, ayva boranası bulunmalıdır. Böylece Ankara'nın tarihi ve turistik yerlerini gezerken mutfağa ile de unutulmaz bir lezzet şöleni yaşayacaksınız.

Ankara Nerede, Nasıl Gidilir?

Başkent Ankara İç Anadolu Bölgesinde bulunur ve Bolu, Çankırı, Konya, Afyonkarahisar ve Eskişehir illeri ile komşu durumundadır. Uluslararası hava limanına sahip olan Ankara'ya hava yolu veya eğer yüksek hızlı tren hattı varsa raylı sistem kullanarak ulaşabilirsiniz. Türkiye'nin her ilinden Ankara'ya otobüs seferlerinin de olduğunu hatırlatalım ve Ankara nerede sorusuna da yanıt vermiş olarak yazımızı burada sonlandıralım.admin / 21.11.2017 / 12 / 7 611

Yorum Ekleyin


 1. Neşe Haytak
  Ziyaretçi
  2 Şubat 2018 22:20
  0

  Ankara soğuk ve itici bir yer gibi geliyor bana. Geçen gittiğimde tek beğendiğim Anıtkabir oldu. Nöbetçilerin değişimi gerçekten müthiş bir olay

 2. hurdacı
  Ziyaretçi
  17 Ağustos 2018 13:16
  0

  bende Ankara'da hurdacı mesleğimle ilgilenirken, gezilip görülmesi gereken yerlere çok gidip gezdim. Hala aklım Ankara'da olmasına rağmen en kısa sürede gezmeye tekrar gideceğim.

 3. yusuf samet akkaya
  Ziyaretçi
  9 Ekim 2018 11:36
  0

  Kuğulu park ve Göksuyu göremedim :)
  bu arada Hacı bayram Veli çok güzel bir restorasyondan geçti tavsiye ederim

 4. koray
  Ziyaretçi
  10 Aralık 2018 09:23
  0

  Hamamönü'nü çok özledim. Yaz, kış farketmez harika bir atmosferi var. Kuğulupark çok boğucu geliyor bana. Dinlenmek için gidiyoruz çocuk sesleri, her köşe başında satıcılar... Sessizliği sevenler Kuğulu Park'ın hemen üstündeki Seymenler parkına gidebilir. 

  Ayrıca Ankara'ya gidip de Eymir Gölüne gitmediyseniz çok şey kaybedersiniz. 

  1. Eylül
   Ziyaretçi
   14 Aralık 2018 21:48
   0

   Çocuklugumun kenti ankara yazınızı okuyunca duygulandım ankarada gezilecek yerler arasında Augustus Tapınağı,Soğuksu Milli Parkı, Gölbaşı -Mogan Gölü ve Eymir gölünü ayrıca doğayla başbaşa piknik yapmak isterseniz Kurtboğazı Çayı üzerinde yer alan Kurtboğazı Barajı ve Çubuk ilçesi yakınlarında bulanan karagölü tavsiye ederim.


 5. Can Arat
  Ziyaretçi
  4 Ocak 2019 22:16
  0

  Ankara der susarım. Keşke denizi de olsaydı, çok farklı bir atmosfer olmuş olurdu. Bir Antalya olmasa da güzel bir şehir Ankara. 

 6. Servet
  Ziyaretçi
  9 Ocak 2019 11:40
  0

  Yaklaşık 10 senedir Ankara'da yaşıyorum, soğuk ve cansız gibi görünse de bir çok özelliğini seviyorum. Altınpark, Atakule'nin yakınlarındaki Botanik Parkı, vs. tabii Anıtkabir olmazsa olmazlardan... 

 7. Fatma
  Ziyaretçi
  25 Ocak 2019 01:24
  0

  Hep Ankara'ya gitmek istemişimdir ama bir türlü fırsat bulamadım. İnşallah havalar biraz daha ısınınca 7 yaşındaki oğlumla birlikte hem Ankara'ya gitmeyi düşünüyoruz hem de Anıtkabir'i ziyaret etmeyi...

 8. melike
  Ziyaretçi
  20 Mart 2019 23:16
  0

  Ankarada 2 yıl kaldım. iş nedeniyle ayrancı, çankaya, kızılay, ulus, çayyolu ve ümitköyde bolb bol  gezme imkanım oldu. ankarayı hiç sevmediğimi açıkça belirtmek istiyorum. Ankarayı sevmek için belki birka küçük neden olabilir. Ama nefrret edilmesi gereken özellikleri çok daha fazla.

 9. hasret
  Ziyaretçi
  21 Mart 2019 11:46
  0

  Ankara şehir olarak pek de hoş bir yer değil. Ama benim gibi doğa aşıkları için de güzel imkanlar sunuyor. Eymir gölünü çok seviyorum mesela. Ankaranın insan kalabalığı ve beton bolluğuna rağmen yürüme mesafesinde bir doğa harikası. Balık tutmak, bisiklete binmek ve badem toplamak için ideal.

 10. Azra Zorbey
  Ziyaretçi
  21 Mart 2019 18:20
  0

  Ankara'ya İstanbuldan gidip mecburi bir görev amacıyla orada bulunduğumda etraftaki herşey çok saçma gelmişti bana. Yani olağan dışı. Gençlik parkı diye bir park var mesela. Bu parkın orada bi havuz var biraz ileride bi yuna park falan. Neyse havuzun orada bir ışık gösterisi yapılıyor. Hatta havuzun etrafında sandalyeler de var. Saçma olan şu ki ayakta zor yer bulmayı bırak ciddi anlamda boş sandalyeler bile vardı. Oysa İstanbul'da herhangi bir ışık gösterisi olmasına da gerek yok. Hava güzelse ve gölge bi alan varsa bank bulmak pek mümkün değil. Ankara bu nedenle değerlendirilmesi gerekiyor. Çok rahat ya

 11. Engin ÖZTÜRK
  Ziyaretçi
  22 Mart 2019 21:42
  0

  Ne zaman Ankara'ya yolum düşse ilk durağım Anıtkabir oluyor. Bu şehre dışarıdan gelip ilk durağı Anıtkabir yapmamak büyük bir pişmanlık olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK'ün anısına inşaa ettirilen bu harika atmosfere sahip mimari yapı yalnızca ATATÜRK'e olan saygınızı gösterebileceğiniz değil dönemin kültürü, tarihi ve mimarisi hakkında da az çok fikir sahibi olabileceğiniz bir yer.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Akyurt'ta Gezilecek Yerler

Akyurt'ta Gezilecek Yerler

Akyurt gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Ankara Akyurt hakkında bilgi
Yenimahalle'de Gezilecek Yerler

Yenimahalle'de Gezilecek Yerler

Yenimahalle Ankara'nın sınırları içinde kalan ve bugün çok sayıda yapıyı ve
Şereflikoçhisar'da Gezilecek Yerler

Şereflikoçhisar'da Gezilecek Yerler

Şereflikoçhisar gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat
Pursaklar'da Gezilecek Yerler

Pursaklar'da Gezilecek Yerler

Pursaklar, Ankara şehir merkezine ortalama 30 km mesafede yer alan şirin bir
Altındağ'da Gezilecek Yerler

Altındağ'da Gezilecek Yerler

Altındağ gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat etmeyi
Ayaş'ta Gezilecek Yerler

Ayaş'ta Gezilecek Yerler

Ankara Ayaş ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye
Polatlı’da Gezilecek Yerler

Polatlı’da Gezilecek Yerler

Polatlı, başkent Ankara'nın ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 80
Haymana’da Gezilecek Yerler

Haymana’da Gezilecek Yerler

Geçmişin izlerini hali hazırda bünyesinde barındıran, tarihi dokusu ile fark
Etimesgut’ta Gezilecek Yerler

Etimesgut’ta Gezilecek Yerler

Tarihin en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olduğu ifade edilen Etimesgut,
Çankaya'da Gezilecek Yerler

Çankaya'da Gezilecek Yerler

En eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Çankaya, Taş devri ile birlikte
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up