Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Denizli » Denizli'de Gezilecek Yerler

Denizli'de Gezilecek Yerler


Denizli gezilecek yerler
Türkiye'nin en gelişmiş şehirleri arasında yer alan Denizli Ege bölgesinin güneydoğu bölümünde yer almaktadır. Denizli'nin bir kısmı ise Akdeniz Bölgesinde bulunmaktadır. Kentin komşuları Aydın, Manisa, Muğla ve Uşak illeridir. Şehirde ticaret ve sanayi son derece gelişmiştir. Denizli gezilecek yerler açısından görülmeye değer kentler arasında yer almaktadır.


UNESCO dünya mirası listesinde yer almakta olan Pamukkale, kaplıcaları, antik kentleri ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerinin keyifli vakit geçirebilecekleri bir şehirdir. Kentin simgesi horozdur ve horozu da dünyaca ünlüdür. İhracat oranının yüksek olması ile ülke ekonomisinde önemli bir yere sahiptir.

Denizli Tarihi

Denizli bölgesinde yaşamın Katolotik dönemde başladığı yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Denizli tarihi çok eski olmasının nedeni kentin ticaret yollarına yakın olmasıyla alakalıdır. Kent bugün ki kent merkezine 6 km mesafede bulunan ilk yerleşim yerinde M.Ö 261- 245 yılları arasında kurulmuştur. Suriye Kralı olan 2. Antiokhos şehrin kurucusudur ve karısının ismi olan Laodikeye atfen Laodikeia adını vermiştir. Bu şehrin M.S. 7.yy da büyük bir deprem geçirmesiyle birlikte şimdiki kent merkezine taşınmıştır.

Kent Ladik adıyla anılmaya başlanmıştır daha sonraları, kimi kaynaklara göre de Tunguzlu Denizli’nin eski ismidir. Kent çeşitli uygarlıklarla ev sahibi olmuş Bizanslılar, Selçuklular, Anadolu beylikleri ve haçlı seferleri ile çalkantılı bir dönem geçirdikten sonra Osmanlı hakimiyetine girdikten sonra ise halkı huzura kavuşmuştur.

Pamukkale

Sadece ülkemizde değil dünya çağında ünlü olan Pamukkale UNESCO tarafından dünya mirası listesine eklenmiştir. Denizlide gezilecek yerler açısından en çok ilgi çeken yerdir ve yılın her günü yerli, yabancı binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Kalsiyum oksitli çökeltilerin bembeyaz bir görüntü oluşturması ile doğa harikasıdır ve bu beyaz kayalar yeryüzüne inmiş bulut görüntüsü oluşturmaktadır.
Ölmeden önce görmeniz gereken yerler listesinin başlarında yer alan Pamukkale'de Gezilecek Yerler listesi için tıklayınız.

Denizli'nin Antik Kentleri

Denizli dünyaca ünlü olan pek çok antik kente de ev sahipliği yapmaktadır. Pamukkale’de yer almakta olan Hierapolis Antik Kenti bunların başında yer almaktadır. Aynı zamanda burada Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi de yer almaktadır. Diğer antik kentler arasında ise; Tabea Antik Kenti, Colossae Antik Kenti, Laodikya Antik Kenti, Tripolis Antik Kenti yer almaktadır.

Hierapolis Antik Kenti

Hierapolis antik kenti Pamukkalenin hemen yanında yer almaktadır. M.S. 2 yy da Bergama kralları tarafından kurulmuştur. Zamanının en gelişmiş şehirlerinden olan Hierapolis de 12.000 kişilik bir tiyatro, nekrapoller, hamamlar, caddeler bulunmaktadır. Tarih boyunca depremlerden etkilenmiş ve büyük hasar görmüş olmasına rağmen yine de ayakta kalan yapıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Hierapolis kentinde ayrıca Kleopatranın da içinde şifa bulduğu söylenen bir havuz bulunmaktadır. Şifalı suyu olan bu havuzda depremlerden etkilenmiştir ve etrafında bulunan sütunlar depremle yıkılmış havuzun içine düşmüştür.

Hierapolis Arkeoloji Müzesi 

Müze de şehir kalıntıları arasında bulunmuş olan lahitler, mücevherler, çeşitli eşyalar bulunmaktadır ve bu müzede o zamanki yaşama dair bir fikir edinmeniz mümkün olacaktır.

Kaklık Mağarası

Pamukkale ile aynı özellikleri taşımakta ama bu özelliklerin yerin altında olması ile insanda farklı bir duygu oluşturmaktadır. 190 metre uzunluğunda olan mağara çatısının yıkılmasının ardından keşfedilmiştir.

St. Philippe Martyrion Kilisesi

Hz. İsa'nın 12 havarisinden birisi olan St. Philippe Hristiyanlığın yayılmasını sağlamak için buraya gelmiş ama burada öldürülmüş olduğundan amacına ulaşamamıştır. Onun anısını yaşatmak için 5, yy da Martyrion kilisesi yapılmıştır. Hierapolis antik kentinin kuezinde bulunmaktadır. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

Kaplıcalar

Denizli doğal güzelliklerinin yanında termal kaplıcaları ile de ünlü olan şehirlerimizdendir. Şifa kaynağı olan kaplıcalar, kaplıca turizmi bakımından Denizli’ye oldukça turist çeker. Tekkeköy Kaplıcası, Çizmeli Kaplıcaları, Karahayıt Kaplıcaları, Sarayköy Kaplıcaları, Kızıldere Kaplıcası ve Gölemezli Kaplıcası en popüler olan ve turistlerin en çok tercih ettikleri kaplıcalar arasındadır.

Karahayıt Kaplıcaları

Denizli şehrinin pek çok ilçesinde şifalı suları ile ünlü kaplıcalar bulunmaktadır. Bunlar arasında en ünlülerinden birisi de Karahayıt kaplıcalarıdır ve adını aldığı ilçede bulunmaktadır. Şifalı suları hem içme suyu olarak kullanılmakta hem de pek çok hastalığa iyi gelmektedir.

Tarihi Yapılar

Denizli'nin merkezinde tarihi yapıların yer alması ulaşım açısından pozitif bir özellik durumundadır. Merkeze yakın olan birçok tarihi yapı da bulunmaktadır. Akhan Kervansarayı bunların başında yer almaktadır. Selçuklu döneminden kalma olan bu kervansarayın yanında aynı zamanda diğer tarihi yapılar; Boğaziçi Cami, Acıpayam Yazır Cami, Goncalı Kilisesi, Servergazi Türbesi, St. Philippe Martyrion Kilisesi de denizlide gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Honaz Dağı ve Milli Parkı

Ege bölgesinin en yüksek dağı olan Honoz dağı sahip olduğu zengin bitki örtüsü ile Denizli’yi ziyaret eden kişilerin doğayla baş başa kalmak için görmeleri gereken yerler arasındadır. Özellikle botanik bilimi ile uğraşan kişilerin sık sık ziyaret ettiği bir yerdir.

Yeşildere Şelalesi

55 metre yüksekten düşen suları ile bir doğa harikası olan Yeşildere şelalesi ruhunuzun dinleneceği bir yerdir. Ulaşımı son derece kolaydır ve son zamanlarda doğa gezisi yapmak isteyen kişilerin çok fazla tercih ettiği bir yerdir. Şelalenin etrafında tesisler bulunmakta ve burada zaman adeta durmaktadır.

Işıklı Gölü ve Akdağ (Tokalı) Kanyonu

Çivril'e bağlıdır. Denizlilerin Pazar kaçamağı yapmak için sık sık kullandıkları, hem bir balık çiftliği, hem su kuşlarının üreme alanları hem de sulama alanında kullanılan tatlı su kaynağı olarak bilinen yerdir. Bu güzellik günümüzde bilinçsiz avlanma nedeni ile yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Kasabaya geldikten sora, 9 km daha güneye gittiğinizde göle ulaşabilirsiniz. Burası yok olmadan önce mutlaka görmeniz gereken doğal güzellikler arasında yer almaktadır.

Denizli Neyi Meşhur?

Denizli denildiğinde pek çok kişinin aklına ilk olarak Pamukkale gelmektedir. Bundan başka Denizli neyi meşhur denildiğinde antik kentleri, şelaleleri, kaplıcaları, yöreye has Buldan bezi ise dünyaca ünlüdür. Denizli horozu ise özel bir ırk olarak belirlenmiştir. Ege bölgesinin nefis lezzetlerini de burada tadabilirsiniz.

Taş Kapaması, Denizli Kebabı, Kuru Patlıcan Dolması, Keşkek, Tandır vb. Denizli'nin meşhur yemekleri arasındadır. Aynı zamanda Denizli'nin her restoranı sizlere lezzeti yemekler konusunda seçenekler sunmaktadır. Denizli'nin en meşhurları arasında Zafer Gazozu da bulunmaktadır.

Denizli Nerede, Nasıl Gidilir?

Ege bölgesinin güneydoğusunda yer alan Denizli çok gelişmiş bir şehir olması ile ulaşın en kolay olduğu kentler arasındadır. Havayolu, demiryolu ve karayolu ile kente gitmek mümkün olmaktadır. Karayolundan kendi arabası ile gidecek kişilerin Denizli nerede ve nasıl giderim sorusunu sormaktadırlar. Kendi aracınız ile Denizli’ye İstanbul’dan gitmek istediğinizde 580 km yol alınması gerekmektedir. Ankara Denizli arası ise 473 km'dir. Mutlaka görülmesi gereken yerleri ile Denizli ziyaretiniz çok keyifli geçecek. Antik kentlerinde, doğal güzelliklerinde gezerken zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız.admin / 25.11.2017 / 3 / 4 356

Yorum Ekleyin


 1. yusuf portakal
  Ziyaretçi
  6 Şubat 2018 07:30
  0

  denizliye gittiğinizde ilk gideceğiniz yer pamukkaledir romalılara ait antik kentler gezilmesi gereken tarihi yapılar doğal harikayı zaten bir görmeniz gerekir kaplıcaları bol olan bi şehir adrenalin sevenler için tokalı kanyonu birebir zaten birde denizli horozuyla meşhurdur bu hayvanıda bir bakmak lazım oralarda yani kısacası çok farklı bir şehirdir burası

 2. Ömer A.
  Ziyaretçi
  14 Mart 2018 04:49
  0

  Denizli gezilmesi gereken bir yer. Çamlık vb. parklara uğrayabilirsiniz. Şahin tepesinde de durmayı unutmayın..

 3. Caner
  Ziyaretçi
  25 Mart 2019 22:49
  0

  Denizli'de askerlik hizmetimi yerine getirmiştim. Denizli ile ilgili aklımda birçok şey var ama oranın halkının iyi niyetini asla ve asla unutamıyorum. Yoldan geçen birine bir şey sormanız yeterli. Elinden gelen yardımı size yapıyorlar.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Süngüllü Köyü Tanıtımı

Süngüllü Köyü Tanıtımı

Süngüllü Köyü, Denizli'nin Çivril ilçesine Gümüşsu semtinde bulunan şirin bir
Pamukkale'de Gezilecek Yerler

Pamukkale'de Gezilecek Yerler

Hani moda bir deyim var ya ölmeden önce görülmesi gereken yerler diye, işte
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up