Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Denizli » Süngüllü Köyü Tanıtımı

Süngüllü Köyü Tanıtımı


Süngüllü Köyü, Denizli'nin Çivril ilçesine Gümüşsu semtinde bulunan şirin bir köydür. Yaklaşık 1000 kişinin yaşadığı bu köy "4 mevsim bulutlara dokunan" köy olarak bilinmektedir. Şehrin gürültüsünden karmaşasından uzaklaşıp gerçek anlamda köy havası almak isteyenler, erik ve çay ağaçlarının eşlik ettiği muhteşem manzara ile huzurlu ve keyifli anlar yaşayabilir.

Süngüllü köyü
Süngüllü Köyü doğa harikaları ile çevrili bir yerleşim yeridir. Bu köyü ziyaret ettiğiniz zaman, aslında gezip görmek için çok fazla şey aramanıza gerek kalmamaktadır. Çünkü köy havasının verdiği huzur ve mutluluk ve etrafınızı saran yeşil güzellikler, daha fazla alternatif aramanıza engel olur. Yine de bir kaç yer tavsiyesinde bulunmak isteriz sizlere. Süngüllü Köyüne gelipte, buraları görmemek olmaz tabi.


Dilerseniz makalemizin geri kalan bölümünde Süngüllü Köyü gezilecek yerler listesini inceleyelim.

Homa Şelalesi (Gümüşsu)

Çivril'in Doğu kesiminde, Çivril-Dinar yolu üzerinde ilçeye 30 Km. mesafedeki kasabaya buradaki suyun özellikleri nedeni ile Gümüşsu adı verilmiştir. Gümüşsu Kasabasına 10 Km. uzağında bulunan Düzbey Köyünde 2. Haçlı seferinin savaş alanı Miryakefalon adındaki tarihi alanı vardır. Yaklaşık 30 metre yükseklikten akan muhteşem bir şelale bulunmaktadır. Suyu çok soğuk ve tatlıdır. Gürül gürül akan su sesleri ve kuş cıvıltıları eşliğinde piknik yapabilir, masal gibi bir gün geçirebilirsiniz. Piknik alanında 1 adet camisi bulunan Homa Şelalesinin keyfini çıkarırken, Işıklı gölünü ve Homa ovasını seyredebilirsiniz.

Kaklık Mağarası

Denizli'nin gezilip görülmeye değer yerlerinden biridir. Mağara içinde oluşmuş travertenlerin doğal kükürt kokusu ve inanılmaz güzellikte manzarası ile eşi bulunmaz bir doğa harikasıdır. Pamukkale görüntüsünü yeraltında görebileceğiniz inanılmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Mağara olarak adlandırılan yeraltı güzelliği. Burası yol yapım çalışmaları sırasında kazara keşfedilen bir mağaradır. Mağaraya ahşap merdivenle iniliyor. Girişte kükürt kokusu ve havuzda yüzen şirin ördekler sizi karşılıyor. İlk başta koku rahatsız edici ama sonra alışıyorsunuz. Mağara içinde ışıklandırma yapılmış olup,belli bölgelerde 10 metreye kadar genişliğe ve 3 metreye kadar yüksekliğe sahiptir.

Eumania Antik Kenti

Çivril Süngüllü köyünü ziyaret ettiğiniz zaman, hemen yakınındaki Eumania Antik Kentini de ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz için, bu antik kenti size tanıtmak istedik. Çivril-Dinar karayolu üzerindeki Işıklı kasabasının bulunduğu alandadır. Bergama Kralı II. Eumenes adına inşa edilmiştir. Burada yapılan kazı çalışmalarında, antik çağa ait izler görülmüştür. Halk arasında "Sarıbaba Tepesi" olarak adlandırılan dağlık bölgenin üzerindeki düzlük, özellikle Bizans döneminde kale olarak kullanılmıştır. Bu tepenin yamaçları ise Eumenia'nın nekrapolüdür.

Köy kültüründen çok uzak kalıyor ve yavaş yavaş unutuyoruz. Aslında bu tür köyleri sık sık ziyaret ederek, unutmamıza izin vermemeliyiz.

 Süngüllü Köyü Nerede, Nasıl gidilir?

Denizli şehir merkezinden 135 km uzaklıktadır. Denizli otogarından kalkan dolmuşlar ile bu köye ulaşım sağlayabilirsiniz. Her gün belli saatlerde otogardan ve şehir merkezinin belirli duraklarından minibüsler kalkmaktadır.admin / 30.03.2018 / 1 / 5 532

Yorum Ekleyin


  1. yiğit
    Ziyaretçi
    30 Mart 2018 17:53
    0

    gerçekten çok güzel yerler inşallah gezmek nasip olur..

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Pamukkale'de Gezilecek Yerler

Pamukkale'de Gezilecek Yerler

Hani moda bir deyim var ya ölmeden önce görülmesi gereken yerler diye, işte
Denizli'de Gezilecek Yerler

Denizli'de Gezilecek Yerler

Türkiye'nin en gelişmiş şehirleri arasında yer alan Denizli Ege bölgesinin
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up