Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Kolophon (Colophon) Antik Kenti

Kolophon (Colophon) Antik Kenti

Menderes ilçe merkezinin 17 km güneyindeki Değirmendere sınırları içinde bulunan Kolophon Antik Kenti, en eski İonia kentlerinden biridir. Kolophonlu Şair Mimnermos, kentin Miletos'un kurucusu Neleus'un önderliğindeki Pyloslular tarafından kurulduğunu öne sürer. Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal'a göre, bu bölgeler esasen Ailois yerleşmeleridir, fakat sonradan göç edenler tarafından İonia yerleşmeleri haline gelmişlerdir.

Antik Kent Tarihi

MÖ 7 yüzyılın ilk yarısında, efsaneye göre taktığı yüzükle istediği zaman görünmez olabilen ve böylelikle Lidya'nın kralı olan Gyges, Kolophon'u kontrolü altına almıştır. Daha sonra Perslerin kontrolü altına giren kent, bu tarihten sonra önemini yavaş yavaş kaybetmeye başlamış, bu arada Atina kontrolündeki Notion önem kazanmıştır.

kolophon antik kenti
Ünlü Tarihçi Thykidides'e (MÖ 460 - 395) göre Notion Kolophon'a bağlıdır. Büyük İskender'in sayesinde tekrar özgürlüklerine kavuşan Kolophonlular, İskender öldükten sonra, İskender'in komutanı Lysimakhos tarafından Efes'e (Ephesos) göç etmeye zorlanmışlardır. Bundan dolayı bir kısım Kolophonlu Notion'a taşınmış, Kolophon da önemini büyük oranda yitirmiştir. Bir süre daha varlığını devam ettiren Kolophon, sonraları neredeyse tamamen terk edilmiş ve Yeni Kolophon veya Kıyıdaki Kolophon olarak anılan Notion ön plana çıkmıştır. Roma döneminde de Klaros'un merkezi Notion olmuştur.


Kolophonlular antik dönemde denizcilikteki ve deniz ticaretindeki üstünlükleriyle, atlarıyla ve binicileriyle ve daha da önemlisi bir kehanet merkezi olan Klaros'uyla ünlüydüler.

Antik Kent Kalıntıları

kolophon antik kenti 2
Yerleşme, üç tepe ile aralarındaki vadiler üzerindedir. İlk kent Sivri Dağı (895 m) üzerindeki akropolistir. Güneydeki ovaya bakan tepe ve aşağı kent MÖ 4. yüzyıla tarihlenen surlarla çevrilidir. Tepenin kuzey yamacında ve ovadan 200 m yükseklikte, MÖ 4. yüzyıldan kalma bir stoa yer alır. Dükkanlar ve büro - ofis tipi yapıların bulunduğu stoanın batısında, arkaik dönem kalıntılarının üzerine yapılmış evler ortaya çıkarılmıştır. Batıdaki Roma hamamları ile evler arasında, basamaklı bir sokak vardır. Kentin en önemli yapısı, güneybatıda yer alan ve Paros mermerinden yapılan Demeter Antaia Tapınağı'dır (MÖ 4. yüzyıl).

Kolophon Antik Kenti Nerede?

İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Değirmendere Fevzi Çakmak Mahallesinde bulunan antik kente ulaşmak için İzmir yönünden gelecekler Menderes ilçe merkezine ulaşıp Gümüldür yolu üzerinden Değirmendere Fevzi Çakmak mahallesine ulaşabilir. İzmir-Menderes arası 22 km, Menderes-Kolophon Antik Kenti arası ise 15 km. dir.


Muğla-Aydın istikametinden gelecek olanlar ise Selçuk ilçe merkezine girip buradan Selçuk-Menderes yolu üzerinden Değirmendere Fevzi Çakmak mahallesine ulaşabilirler. Selçuk-Değirmendere arası ise yaklaşık 35 km’dir. Bu istikamet üzerinden gelecek olanlar için Efes Antik Kenti üzerinden geçeceklerdir, hatırlatmak istedim wink Ayrıca aynı istikamette bulunan Klaros Antik Kenti ve Nation Antik Kenti'de ziyaret planına alabilirsiniz.admin / 08.04.2018 / 1 / 835

Yorum Ekleyin


 1. Fadime
  Ziyaretçi
  26 Aralık 2018 10:57
  0

  Kültürel mirasımıza sahip çıkmamız lazım. Eski halkların yaşamlarını nasıl sürdürdükleri hakkında bilgi sahibi oluyoruz. 

   

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Fethiye’de Gezilecek Yerler

Fethiye’de Gezilecek Yerler

Muğla'nın 13 ilçesinden biri olan Fethiye, aynı zamanda Türkiye'nin en gözde
Erythrai Antik Kenti

Erythrai Antik Kenti

Erythrai Antik Kenti, Çeşme'nin kuzeydoğusunda, Ege Denizi kıyısında Ildır
Marmaris'te Gezilecek Yerler

Marmaris'te Gezilecek Yerler

Muğla'nın güzide tatil ilçelerinden biri olan Marmaris, Ege ile Akdeniz’in
Aliağa'da Gezilecek Yerler

Aliağa'da Gezilecek Yerler

Bu bölgedeki en eski yerleşimler, MÖ 12. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Orta
Pergamon (Bergama) Antik Kenti

Pergamon (Bergama) Antik Kenti

Kazı çalışmaları esnasında bulunan bazı seramikler, antik dönemde burada küçük
Truva (Troya, Troia, İlion) Antik Kenti

Truva (Troya, Troia, İlion) Antik Kenti

Uzun bir süre Hisarlık adıyla anılan bölgede ortaya çıkarılan antik kent,
Dikili'de Gezilecek Yerler

Dikili'de Gezilecek Yerler

Arkeolojik çalışmalar bu bölgenin tarihinin MÖ 4000'li yıllara kadar uzandığını
Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum son on beş, yirmi yıl içinde tatil deyince akla gelen ilk yer ve
Dünyanın Harikası Efes

Dünyanın Harikası Efes

Antik dünyanın yedi harikasından birinin bulunduğu Efes (Ephesos) bir zamanlar
İzmirde Gezilecek Yerler

İzmirde Gezilecek Yerler

İzmir, Ege Bölgesinin tam merkezinde bulunan bir körfez şehridir. İzmir
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up