Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İzmir » Kolophon (Colophon) Antik Kenti

Kolophon (Colophon) Antik Kenti


Kolophon (Colophon) Antik Kenti
Menderes ilçe merkezinin 17 km güneyindeki Değirmendere sınırları içinde bulunan Kolophon Antik Kenti, en eski İonia kentlerinden biridir. Kolophonlu Şair Mimnermos, kentin Miletos'un kurucusu Neleus'un önderliğindeki Pyloslular tarafından kurulduğunu öne sürer. Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal'a göre, bu bölgeler esasen Ailois yerleşmeleridir, fakat sonradan göç edenler tarafından İonia yerleşmeleri haline gelmişlerdir.

Antik Kent Tarihi

MÖ 7 yüzyılın ilk yarısında, efsaneye göre taktığı yüzükle istediği zaman görünmez olabilen ve böylelikle Lidya'nın kralı olan Gyges, Kolophon'u kontrolü altına almıştır. Daha sonra Perslerin kontrolü altına giren kent, bu tarihten sonra önemini yavaş yavaş kaybetmeye başlamış, bu arada Atina kontrolündeki Notion önem kazanmıştır.

Ünlü Tarihçi Thykidides'e (MÖ 460 - 395) göre Notion Kolophon'a bağlıdır. Büyük İskender'in sayesinde tekrar özgürlüklerine kavuşan Kolophonlular, İskender öldükten sonra, İskender'in komutanı Lysimakhos tarafından Efes'e (Ephesos) göç etmeye zorlanmışlardır. Bundan dolayı bir kısım Kolophonlu Notion'a taşınmış, Kolophon da önemini büyük oranda yitirmiştir. Bir süre daha varlığını devam ettiren Kolophon, sonraları neredeyse tamamen terk edilmiş ve Yeni Kolophon veya Kıyıdaki Kolophon olarak anılan Notion ön plana çıkmıştır. Roma döneminde de Klaros'un merkezi Notion olmuştur.


Kolophonlular antik dönemde denizcilikteki ve deniz ticaretindeki üstünlükleriyle, atlarıyla ve binicileriyle ve daha da önemlisi bir kehanet merkezi olan Klaros'uyla ünlüydüler.

Antik Kent Kalıntıları

Yerleşme, üç tepe ile aralarındaki vadiler üzerindedir. İlk kent Sivri Dağı (895 m) üzerindeki akropolistir. Güneydeki ovaya bakan tepe ve aşağı kent MÖ 4. yüzyıla tarihlenen surlarla çevrilidir. Tepenin kuzey yamacında ve ovadan 200 m yükseklikte, MÖ 4. yüzyıldan kalma bir stoa yer alır. Dükkanlar ve büro - ofis tipi yapıların bulunduğu stoanın batısında, arkaik dönem kalıntılarının üzerine yapılmış evler ortaya çıkarılmıştır. Batıdaki Roma hamamları ile evler arasında, basamaklı bir sokak vardır. Kentin en önemli yapısı, güneybatıda yer alan ve Paros mermerinden yapılan Demeter Antaia Tapınağı'dır (MÖ 4. yüzyıl).

Kolophon Antik Kenti Nerede?

İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Değirmendere Fevzi Çakmak Mahallesinde bulunan antik kente ulaşmak için İzmir yönünden gelecekler Menderes ilçe merkezine ulaşıp Gümüldür yolu üzerinden Değirmendere Fevzi Çakmak mahallesine ulaşabilir. İzmir-Menderes arası 22 km, Menderes-Kolophon Antik Kenti arası ise 15 km. dir.


Muğla-Aydın istikametinden gelecek olanlar ise Selçuk ilçe merkezine girip buradan Selçuk-Menderes yolu üzerinden Değirmendere Fevzi Çakmak mahallesine ulaşabilirler. Selçuk-Değirmendere arası ise yaklaşık 35 km’dir. Bu istikamet üzerinden gelecek olanlar için Efes Antik Kenti üzerinden geçeceklerdir, hatırlatmak istedim wink Ayrıca aynı istikamette bulunan Klaros Antik Kenti ve Nation Antik Kenti'de ziyaret planına alabilirsiniz.admin / 08.04.2018 / 2 / 7 001

Yorum Ekleyin


 1. Fadime
  Ziyaretçi
  26 Aralık 2018 10:57
  0

  Kültürel mirasımıza sahip çıkmamız lazım. Eski halkların yaşamlarını nasıl sürdürdükleri hakkında bilgi sahibi oluyoruz. 

   

 2. Bir Gezgin
  Bir Gezgin
  Ziyaretçi
  27 Şubat 2022 17:44
  0
  İskender öldükten sonra buranın yerlileri Efes'te göç etmeden önce burayı yıkarak mi göç etti? :D Biz gittik, gördük ve hiçbir şey yoktu sadece orman havası almış olduk.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Torbalı'da Gezilecek Yerler

Torbalı'da Gezilecek Yerler

156.000 kişilik nüfusa sahip Torbalı ilçesinin yüzölçümü 603 km olup, İzmir'in
Klaros (Claros) Antik Kenti

Klaros (Claros) Antik Kenti

Menderes ilçesinin 35 km güneyindeki İonia kenti. Ahmetbeyli Mahallesi’ne 2 km
Menderes'te Gezilecek Yerler

Menderes'te Gezilecek Yerler

İzmir’in güneyinde yer alan ve 788,66 km2 lik yüzölçümüne sahip Menderes
Teos Antik Kenti

Teos Antik Kenti

Seferihisar ilçesinin 8 km güneybatısında, Sığacık Körfezi kıyısında yer alan
Erythrai Antik Kenti

Erythrai Antik Kenti

Erythrai Antik Kenti, Çeşme'nin kuzeydoğusunda, Ege Denizi kıyısında Ildır
Phokaia Antik Kenti

Phokaia Antik Kenti

Foça'nın kent merkezinde, Ege Denizi kıyısında yer alan ünlü İonia kentidir.
Aliağa'da Gezilecek Yerler

Aliağa'da Gezilecek Yerler

Bu bölgedeki en eski yerleşimler, MÖ 12. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Orta
Pergamon (Bergama) Antik Kenti

Pergamon (Bergama) Antik Kenti

Kazı çalışmaları esnasında bulunan bazı seramikler, antik dönemde burada küçük
Bergama’da Gezilecek Yerler

Bergama’da Gezilecek Yerler

Bakırçay Havzası'nın aşağı kesiminde, antik yerleşmenin akropolisinin bulunduğu
Smyrna Antik Kenti Tanıtımı

Smyrna Antik Kenti Tanıtımı

Smyrna, İzmir ilinin kuzeydoğusunda, Bornova Ovası’nda yer alan antik kenttir.
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up