Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Manavgat’ta Gezilecek Yerler

Manavgat’ta Gezilecek Yerler

Manavgat Antalya ilimize bağlı bir ilçemizdir ama gerek şehir merkezindeki modern görünüm gerekse turizm alanındaki büyük getirileri ile il olmayı hak eden bir ilçedir. 20.yüzyılının ortalarına kadar arkeolojik kazı yapılmadığı için kentin geçmişi çok net bir şekilde bilinememektedir.

manavgat
Efsanelerden çıkarılan sonuca göre M.Ö. 1400’lü yıllara kadar uzanır Manavgat'ın tarihi. Ama şu anda elimizde bulunan son veriler kentin M.Ö. 6.yüzyılda kurulduğunu işaret etmektedir. Bu topraklarda sırasıyla Hititler, Pers uygarlıkları, Roma İmparatorluğu, Bizans, Selçuklular, Osmanlı ve son olarak da Türkiye Cumhuriyeti hakimiyet sürmüştür.

Manavgat Tarihi

Manavgat'ın yerleşim yeri olarak tarih sahnesine çıkması M.Ö 150 – 200 yılları arasında olduğu kabul edilir. M.S 400 – 500 yılları arasında ise göçme ve konaklama şeklinde geçici yerleşmelere ev sahipliği yapmıştır. 1220 yılında Selçuklu, 1472 yılında ise Osmanlı hakimiyetine girmiştir. 1914 yılından itibaren ilçe olarak idare edilmektedir.


Şehrin en önemli gelir kaynağı tartışılmaz bir şekilde turizmdir ama seracılık, tarım ve hayvancılık ile de geçimini sağlar halk. Manavgat ismini ise bu bölgeye ilk yerleşen kişilerin şehre Manav ismini vermesiyle ortaya çıkar ve zamanla Manavgat olur.

Antalya'nın bu güzide ilçesi Manavgat’ta Gezilecek yerler listemize bir göz atalım.

Köprülü Kanyon

köprülü kanyon
Asıl kaynağını Isparta Aksu’dan alan ve Sütçüler ilçesinden başlayarak Manavgat’ta denize dökülen su oluşturur. Rafting yapmaya elverişli Köprüçay Vadisi bulunur. 25 km boyunca uzanan dar vadiler boyunca iki adet tarihi köprü de vardır. Oluk ve Böğlüm Köprü adlarını alan bu köprüler mimari olarak Roma izleri taşır. Köprülü Kanyon Dünya Bankası ile birlikte yürütülen Biyoçeşitlilik ve Doğal Kaynak Yönetimi Projesi için Türkiye’de seçilen 4 doğal alandan birisidir. Ayrıca 1973 yılında milli park ilan edilen Köprülü Kanyon Milli Parkı bulunur. Kızılçam ve makilik alanlarıyla 400 hektarlık saf Akdeniz ormanlarından oluşan botanik özellikli bu milli parkta görülmeye değer.

Manavgat Şelalesi

manavgat şelalesi
Manavgat denince ilk akla gelen yer tabi ki Manavgat Şelalesi’dir. Şehir merkezinden ulaşım oldukça kolaydır bu bölgeye. Çok yükseklerden akan suyun çıkardığı muhteşem ses ve görüntü görülmeye değerdir. Ayrıca şelalenin hemen yanında piknik yapılabilecek alanlar da mevcuttur. Manavgat Nehri ise dünyanın en uzun yer altı akarsularından biridir.

Irmak sularının 5 metrelik bir falezden dökülmesi sonucu meydana gelir. Dumanlı kaynaktan çıkan sular kayaların arasından duman oluşturup fışkırarak ırmağa karışır. Ortaya seyredilmesi gereken bir manzara çıkar. Şehrin ve rutin hayatın sıkıcılığından bunalan kişiler için gidilmesi gereken bir yer olarak karşımıza çıkar.

Discovery Park Antalya

discovery park antalya
Manavgat ilçesi sınırlarında bulunan Türkiye'nin en büyük temalı parkıdır. Yedi farklı park alanıyla ziyaretçilerine güzel bir gün geçirmeyi vaat ediyor.

Aktur Lunapark Manavgat

aktur lunapark
Çocuklar ve aileler için hoş vakit geçirilecek eğlenceli bir lunapark olarak kurulmuştur.

Atatürk Anıtı

manavgat atatürk anıtı
Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk silah arkadaşları anısına dikilen anıtı Manavgat'a giden her Türk vatandaşının ziyaret etmesi gerekiyor.

Oymapınar Side Su Kemeri

Oymapınar Side Su Kemeri
Side antik kentine su taşımak için inşa edilmiş Hona (Oymapınar) Köyünden 35 km gibi bir uzunlukta yapılmıştır. Açık kanallar, tüneller, tonoz örgülü kanallar ve su köprüleri ile görülmeye değer bir yer olarak karşımıza çıkar. M.Ö 2. Yüzyıla kadar uzanan tarihten günümüze 25 tane su köprüsünde 6 tanesi ulaşmıştır. Kırkgöz su köprüsü 340 metre uzunluğunda ve 44 adet kemere sahip en uzun su köprüsüdür.

İklimi son derece yumuşak olan şehirde yaz ayları kurak ve sıcak kış ayları ise ılık ve yağışlıdır. Don olaylarına yılda en fazla 1-2 kez rastlanır. Bu da şehre gelen turist sayısını önemli ölçüde artıran etkenlerden biridir.

Manavgat'ın bir başka güzelliği ise muazzam sahil şeridi plajları ve eşi benzeri olmayan kumlarıdır. Bu muhteşem plajlarda güneşlenip Manavgat'ın masmavi sularına kendinizi bırakabilirsiniz. Hatta çocukluğunuza dönmek isteyip incecik kumlardan kaleler bile yapabilirsiniz.


Manavgat’ta gece olunca ise bir başka güzel olur. Şehrin modern görüntüsü ahenkli ışıklandırmalarla parlayınca çok güzel görüntüler sahneye çıkar. Renkli bir gece hayatı ve çok sayıda barları ile unutulmaz bir gece yaşayabilirsiniz.

Manavgat Nerde, Nasıl Gidilir?

İl merkezine 77 km uzaklıkta bulunan Manavgat'a 1 saat 10 dakika kadar bir süreyle karayoluyla ulaşabilirsiniz. Ankara üzerinden gelenleri Ankara – Konya – Akseki – Manavgat güzergahı ile 622 km karayolu bekliyor. İstanbul'a ise 800 km uzaklıkta bulunan Manavgat'a İstanbulBilecikKütahyaAfyonBurdur – Antalya – Manavgat istikameti üzerinden ulaşabilirsiniz.

Havayolunu tercih etmek isteyenlerin Manavgat'a 60 km uzaklıkta bulunan Antalya Havalimanını kullanmaları gerekiyor.admin / 27.04.2018 / 0 / 1 238

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Elmalı’da Gezilecek Yerler

Elmalı’da Gezilecek Yerler

Antalya'nın deniz kıyısında olmayan ilçelerinden biri olan Elmalı’da tarım ve
Döşemealtı’da Gezilecek Yerler

Döşemealtı’da Gezilecek Yerler

Antalya'nın güzel ilçelerinden bir tanesi Döşemealtı ilçesidir. Döşemealtı
Demre’de Gezilecek Yerler

Demre’de Gezilecek Yerler

Demre, Antalya'nın turistik şehirlerinden bir tanesidir. Köklü bir tarihe sahip
Akseki’de Gezilecek Yerler

Akseki’de Gezilecek Yerler

Akseki, Türkiye'de Akdeniz turizminin en önemli kenti olan Antalya ilinde Batı
Kozan’da Gezilecek Yerler

Kozan’da Gezilecek Yerler

Adana'nın ilçeleri arasında yer alan Kozan, şehir merkezine 59 km mesafede yer
Yavru Vatan Kıbrıs

Yavru Vatan Kıbrıs

Akdeniz’in ortasındaki Kuzey Kıbrıs kendine has şivesinden, soldan akan
Tarsus'ta Gezilecek Yerler

Tarsus'ta Gezilecek Yerler

Çukurova'nın bereketli toprakları üzerinde kurulmuş Tarsus söylencelerin
Kaş'ta Gezilecek Yerler

Kaş'ta Gezilecek Yerler

Hitit belgelerinde Işık Ülkesi olarak adlandırılan Likya’nın önemli
Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya, Akdeniz'in en büyük kenti olarak çok eski bir tarihe sahiptir. Kelime
Adana'da Gezilecek Yerler

Adana'da Gezilecek Yerler

Adana ili, tarihte ki en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Eski yazıtlarda
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up