Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Antalya » Manavgat’ta Gezilecek Yerler

Manavgat’ta Gezilecek Yerler


Manavgat Antalya ilimize bağlı bir ilçemizdir ama gerek şehir merkezindeki modern görünüm gerekse turizm alanındaki büyük getirileri ile il olmayı hak eden bir ilçedir. 20.yüzyılının ortalarına kadar arkeolojik kazı yapılmadığı için kentin geçmişi çok net bir şekilde bilinememektedir.

Manavgat gezilecek yerler
Efsanelerden çıkarılan sonuca göre M.Ö. 1400’lü yıllara kadar uzanır Manavgat'ın tarihi. Ama şu anda elimizde bulunan son veriler kentin M.Ö. 6.yüzyılda kurulduğunu işaret etmektedir. Bu topraklarda sırasıyla Hititler, Pers uygarlıkları, Roma İmparatorluğu, Bizans, Selçuklular, Osmanlı ve son olarak da Türkiye Cumhuriyeti hakimiyet sürmüştür.

Manavgat Tarihi

Manavgat'ın yerleşim yeri olarak tarih sahnesine çıkması M.Ö 150 – 200 yılları arasında olduğu kabul edilir. M.S 400 – 500 yılları arasında ise göçme ve konaklama şeklinde geçici yerleşmelere ev sahipliği yapmıştır. 1220 yılında Selçuklu, 1472 yılında ise Osmanlı hakimiyetine girmiştir. 1914 yılından itibaren ilçe olarak idare edilmektedir.


Şehrin en önemli gelir kaynağı tartışılmaz bir şekilde turizmdir ama seracılık, tarım ve hayvancılık ile de geçimini sağlar halk. Manavgat ismini ise bu bölgeye ilk yerleşen kişilerin şehre Manav ismini vermesiyle ortaya çıkar ve zamanla Manavgat olur.

Antalya'nın bu güzide ilçesi Manavgat’ta Gezilecek yerler listemize bir göz atalım.

Köprülü Kanyon

Asıl kaynağını Isparta Aksu’dan alan ve Sütçüler ilçesinden başlayarak Manavgat’ta denize dökülen su oluşturur. Rafting yapmaya elverişli Köprüçay Vadisi bulunur. 25 km boyunca uzanan dar vadiler boyunca iki adet tarihi köprü de vardır. Oluk ve Böğlüm Köprü adlarını alan bu köprüler mimari olarak Roma izleri taşır. Köprülü Kanyon Dünya Bankası ile birlikte yürütülen Biyoçeşitlilik ve Doğal Kaynak Yönetimi Projesi için Türkiye’de seçilen 4 doğal alandan birisidir. Ayrıca 1973 yılında milli park ilan edilen Köprülü Kanyon Milli Parkı bulunur. Kızılçam ve makilik alanlarıyla 400 hektarlık saf Akdeniz ormanlarından oluşan botanik özellikli bu milli parkta görülmeye değer.

Manavgat Şelalesi

Manavgat denince ilk akla gelen yer tabi ki Manavgat Şelalesi’dir. Şehir merkezinden ulaşım oldukça kolaydır bu bölgeye. Çok yükseklerden akan suyun çıkardığı muhteşem ses ve görüntü görülmeye değerdir. Ayrıca şelalenin hemen yanında piknik yapılabilecek alanlar da mevcuttur. Manavgat Nehri ise dünyanın en uzun yer altı akarsularından biridir.

Irmak sularının 5 metrelik bir falezden dökülmesi sonucu meydana gelir. Dumanlı kaynaktan çıkan sular kayaların arasından duman oluşturup fışkırarak ırmağa karışır. Ortaya seyredilmesi gereken bir manzara çıkar. Şehrin ve rutin hayatın sıkıcılığından bunalan kişiler için gidilmesi gereken bir yer olarak karşımıza çıkar.

Discovery Park Antalya

Manavgat ilçesi sınırlarında bulunan Türkiye'nin en büyük temalı parkıdır. Yedi farklı park alanıyla ziyaretçilerine güzel bir gün geçirmeyi vaat ediyor.

Aktur Lunapark Manavgat

Çocuklar ve aileler için hoş vakit geçirilecek eğlenceli bir lunapark olarak kurulmuştur.

Atatürk Anıtı

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk silah arkadaşları anısına dikilen anıtı Manavgat'a giden her Türk vatandaşının ziyaret etmesi gerekiyor.

Oymapınar Side Su Kemeri

Side antik kentine su taşımak için inşa edilmiş Hona (Oymapınar) Köyünden 35 km gibi bir uzunlukta yapılmıştır. Açık kanallar, tüneller, tonoz örgülü kanallar ve su köprüleri ile görülmeye değer bir yer olarak karşımıza çıkar. M.Ö 2. Yüzyıla kadar uzanan tarihten günümüze 25 tane su köprüsünde 6 tanesi ulaşmıştır. Kırkgöz su köprüsü 340 metre uzunluğunda ve 44 adet kemere sahip en uzun su köprüsüdür.

İklimi son derece yumuşak olan şehirde yaz ayları kurak ve sıcak kış ayları ise ılık ve yağışlıdır. Don olaylarına yılda en fazla 1-2 kez rastlanır. Bu da şehre gelen turist sayısını önemli ölçüde artıran etkenlerden biridir.

Manavgat'ın bir başka güzelliği ise muazzam sahil şeridi plajları ve eşi benzeri olmayan kumlarıdır. Bu muhteşem plajlarda güneşlenip Manavgat'ın masmavi sularına kendinizi bırakabilirsiniz. Hatta çocukluğunuza dönmek isteyip incecik kumlardan kaleler bile yapabilirsiniz.


Manavgat’ta gece olunca ise bir başka güzel olur. Şehrin modern görüntüsü ahenkli ışıklandırmalarla parlayınca çok güzel görüntüler sahneye çıkar. Renkli bir gece hayatı ve çok sayıda barları ile unutulmaz bir gece yaşayabilirsiniz.

Manavgat Nerde, Nasıl Gidilir?

İl merkezine 77 km uzaklıkta bulunan Manavgat'a 1 saat 10 dakika kadar bir süreyle karayoluyla ulaşabilirsiniz. Ankara üzerinden gelenleri Ankara – Konya – Akseki – Manavgat güzergahı ile 622 km karayolu bekliyor. İstanbul'a ise 800 km uzaklıkta bulunan Manavgat'a İstanbulBilecikKütahyaAfyonBurdur – Antalya – Manavgat istikameti üzerinden ulaşabilirsiniz.

Havayolunu tercih etmek isteyenlerin Manavgat'a 60 km uzaklıkta bulunan Antalya Havalimanını kullanmaları gerekiyor.admin / 27.04.2018 / 0 / 9 853

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Manavgat Şelalesi Tanıtımı

Manavgat Şelalesi Tanıtımı

Antalya Manavgat Şelalesi’nin şehir merkezi ile arasındaki mesafe ortalama
Köprülü Kanyon Tanıtımı

Köprülü Kanyon Tanıtımı

Köprülü Kanyon milli park olarak hizmet veren bir doğal alandır. Burası her yıl
Antalya Side Tanıtımı

Antalya Side Tanıtımı

Side gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Serik'te Gezilecek Yerler

Serik'te Gezilecek Yerler

Serik sınırları içerisinde ilk yerleşimin Bergama Krallığı tarafından
İbradı’da Gezilecek Yerler

İbradı’da Gezilecek Yerler

İbradı, Antalya'nın bir ilçesidir. Bu isim Arapça kökenlidir ve soğuk yer
Gündoğmuş’ta Gezilecek Yerler

Gündoğmuş’ta Gezilecek Yerler

Gündoğmuş; Antalya'nın bir ilçesi olup merkeze uzaklığı yaklaşık 149 km olarak
Gazipaşa’da Gezilecek Yerler

Gazipaşa’da Gezilecek Yerler

Antalya'nın il merkezine 180 km uzaklıkta bulunan Gazipaşa, Toros dağları ile
Akseki’de Gezilecek Yerler

Akseki’de Gezilecek Yerler

Akseki, Türkiye'de Akdeniz turizminin en önemli kenti olan Antalya ilinde Batı
Finike’de Gezilecek Yerler

Finike’de Gezilecek Yerler

Finike Antalya'nın kıyı kesimlerinde yer alan turistik bir ilçedir. Kuzeyinde
Antalya Çadır Kamp Yerleri

Antalya Çadır Kamp Yerleri

Kamp yapmak deniz kenarı ve orman kampı yapmak üzere iki ayrılmakta. Bu iki
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up