Türkiye'de gezilecek yerler bizden sorulur...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Antalyada Gezilecek Yerler

Antalyada Gezilecek Yerler

Turizm başkenti Antalya'nın internet ortamındaki en geniş kapsamlı gezilecek yerler listesine geçmeden önce bu müstesna şehrimiz hakkında küçük bir özet geçmek istedim.

Antalya, Akdeniz'in en büyük kenti olarak çok eski bir tarihe sahiptir. Kelime anlamıyla Attalos Yurdu anlamına gelen Antalya, çok yüksek bir tarih ve kültüre sahip olarak Akdeniz kıyısının en önemli kentidir. Antalya, yaklaşık olarak 650 kilometrelik bir kıyı şeridine sahip ve aynı zamanda çok yoğun bir nüfusla Türkiye'nin önemli büyük kentleri arasındadır.Antalya genelinde birçok farklı ilçede turistik konaklama tesisleri, doğal güzellikler, deniz turizmi ve yayla turizmi imkanları ile kültür turizmi imkanları bulunmaktadır. Özellikle her yıl ortalama 8,5 milyon turistin ziyaret ettiği Antalya, turizm konusunda Türkiye için büyük bir istihdam ve sektörel bir gelişme oluşturmaktadır. İl genelinde gerçekleştirilen farklı festivaller ve organizasyonlar Türkiye'de önemli bir yere sahiptir. Bu organizasyonlar arasında Antalya Altın Portakal Film Festivali Uluslararası bir üne sahiptir.

Antalya'nın Tarihi

Kent, M.Ö. 77 yılına kadar Bergama Krallığı hakimiyeti’nde bulunduktan sonra Roma İmparatorluğu topraklarına katılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu ile birlikte bir Osmanlı liman kenti haline gelen Antalya’dan Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde çok büyük bir kent olarak bahsedilmiş ve dev gibi bir limana sahip olduğu belirtilmiştir. Bu kapsamda Antalya tarih noktasında çok çok büyük ve zengin bir turistik yapı sergilemektedir.

Söylenceye göre yeni bir kent kurmak için yer arayan Bergama Kralı 2. Attalos adamlarından “yeryüzündeki cenneti” bulmalarını istemiş. Adamları aramış, taramış; sormuş soruşturmuş en sonunda yeryüzündeki cennetin burası olduğunu söylemişler krala. Bunun üzerine Attalos burada Antalya'yı kurmuş.Modern kent, eski yerleşimin üzerinde geliştiği için Antalya’da antik dönem kalıntıları pek görülmüyor. Görülebilen tarihi kalıntıların neredeyse tamamı Kaleiçi’nde. Kaleiçi, 1. Dünya Savaşı’na kadar geleneksel dokusunu koruyabilmiş. 4,5 kilometreyi bulan surlarının burçlarının ve kapılarının büyük bölümü 1914 ve 1926 yıllarında yıktırılmış. Geriye eski liman olarak bilinen liman mendireğinin bir bölümüyle limanı çevreleyen surlar kalmış.

1972 yılında Antalya iç limanı ve Kaleiçi semti SİT alanı ilan edilerek korumaya alınmış, böylece yağmadan kurtulmuş. Hem kentin silueti kurtulmuş, hem de turistik bir merkez yaratılmış. Kaleiçi’nde onarılan Osmanlı evlerinin çoğu şimdi otel, pansiyon, mağaza, restoran ya da bar olarak kullanılıyor. Yazların çok sıcak ve kışların ılık geçtiği Antalya’da iki katlı, avlulu ve cumbalı eski evlerde soğuktan çok, sıcaktan korunmaya önem verilmiş. Gölgeli taşlıklar ve avlularla serinlik sağlanmaya çalışılmış.

Antalya'da Gezilecek Yerler Listesi:


Kaleiçi

Kaleiçi’ndeki restorasyonların en başarılı örneği ise hiç kuşkusuz Kocatepe Sokak’taki Akdeniz Medeniyetleri Enstitüsünün (AKMED) binası. Binanın çakıl taşı döşeli avlusu ve kütüphanesi görülmeye değer. AKMED’in tam karşısında da Suna-İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi yer alıyor. Bu müze de korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilmiş iki binaya kurulmuş. Binalardan ilki etnografya müzesi olarak düzenlenmiş iki katlı bir Antal­ya evi; diğer bina ise, sergi salonu olarak kullanılan eski bir Rum Kilisesi.

Yivli Minare

Kaleiçi’nin en önemli yapısı Antalya'nın simgelerinden biri olarak da kabul edilen Yivli Minare. Aynı zamanda kentteki en eski Selçuklu yapısı olan Yivli Minare Anadolu Selçuklu Sultanı Alâeddin Keykubat döneminde (1219-1236) inşa edilmiş. Tuğla ile örülen gövdesi, sekiz yarım silindirik dilimli olduğu için yivli denilmiş. Minarenin üzeri koyu mavi ve turkuaz renkli çinilerle süslü. Yivli Minarenin avlusunda iki Selçuklu medresesi var. Birincisi içinde bir çay bahçesi bulunan ve yalnızca kapısı kalan Gıyaseddin Keyhüsrev Medresesi, diğeri de çarşı olarak kullanılan Yivli Minare Medresesi.


Kesik Minare

Yivli Minarenin ilerisinde Kalekapısı meydanında da tarihi saat kulesi bulunuyor. Onun karşısında da Attalos’un heykeli yer alıyor. Birkaç yüz metre ileride de Antalya Kalesinin en güzel kapısı var. Hadrianus Kapısı olarak adlandırılan bu üç kemerli kapı mermerden inşa edilmiş. Kaleiçi’ndeki en eski yapılardan biri de Kesik Minare. Aslında bir kilise olan Kesik Minare 5. yüzyılda inşa edilmiş. İri blok taşlardan inşa edilmiş yapı 2. Bayezid zamanında Şehzade Korkut tarafından camiye çevrilmiş ve bu yüzden bir bölümü Mevlevihane olarak da kullanılmış. 1896 yangınında minaresinin ahşap üst kısmı yanınca yapı Kesik Minare diye anılmaya başlamış.

Antik limanın üstündeki Hıdırlık Kulesi ise Roma dönemine tarihleniyor. Kulenin bulunduğu yerden kentin manzarası çok etkileyici. Bir yanda tarihi liman, diğer yanda falezler, önde turkuaz renkli tertemiz bir deniz, arkada karlı dağlar ve masmavi gökyüzü.

Antalya Müzesi

Tarih turizmi noktasında Antalyada gezilecek yerler arasında özellikle Antalya Müzesi çok eski dönemlerden günümüze kadar korunmuş olan mozaikler, lahitler, imparatorluk mücevherleri, jeolojik dönem kalıntıları, portreler ve Türk kültür öğeleri gibi bir zenginlikleri bulundurmaktadır.  Dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Antalya Müzesi Konyaaltı Caddesi üzerinde bulunuyor. 1988 yılında Avrupa Konseyi Özel Ödülü’nü alan Antalya Müzesi 13 adet sergi salonundan oluşuyor. Müzenin bir salonunda Noel Baba’ya ait olduğu kabul edilen birkaç kemik de sergileniyor. Antalya Müzesi dışında il genelinde yer alan Alanya Müzesi aynı şekilde çok geniş bir kültüre ev sahipliği yapmaktadır. Yine bunun gibi Side Müzesi, Elmalı Müzesi, Demre Müzesi ve Mevlevihane Müzesi ile Etnografya Müzesi de ayrı birer kültür envanteri oluşturmaktadır.
Karain Mağarası

Kentte müzeler gibi önemli bir tarihe sahip olan diğer kültürel varlıklar ise antik kentler olarak görülebilir. Bu sit alanları arasında Karain Mağarası, bir dönemler tapınak olarak da kullanılmış bir bölgedir.Antalya'nın Antik Kentleri

Perge Antik Kenti, tarih boyunca Anadolu'da bulunan en düzenli Roma kentlerinden biri olarak bilinmektedir. Dünyaca ünlü meşhur Aspendos, Antalya ilinde önemli bir tarihi eser olarak yer almaktadır. Olimpos liman kenti ise Bilgelik Tanrıçası Athena’ya ait olduğu düşünülen ve Athena Tapınağının burada bulunduğu tahmin edilen bir antik kenti oluşturmaktadır. Büyük antik kentlerden biri olan Arykanda Antik Kenti çok büyük bir yapılanmaya sahiptir.

Antalya'nın Tarihi Kalıntıları

Antalya ili içerisinde Akslissos, Anydros ve Arneai gibi antik kalıntılar yanında Alanya Kalesi, Alarahan Kalesi ve Syedra gibi Side antik kenti de önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda Elmalı ilçesinde bulunan Hacımusalar Antik Kenti çok önemli bir yapıyı oluşturmaktadır. Sayısı tahmin edilemeyecek kadar yüksek oranda bulunan kültür turizmi bölgeleri arasında Antalya ilinde Demre ilçesine ait kültürel varlıklar ve Aziz Nikolaos Anıt Müzesi gibi bölgeler ile önemli bir tarih ve kültüre ev sahipliği yapmaktadır.

Tüm bu tarihi eserler sayesinde antalyada görülmesi gereken yerler sayılamayacak kadar büyük bir liste oluşturmaktadır. Özellikle tarih meraklıları için ve kültür turizmine çok büyük bir önem veren turistler için Antalya vazgeçilmez bir tatil ve gezi rotası oluşturmaktadır.

Antalya'nın Doğal Güzellikleri

Antalya, çok büyük bir tarih ve kültür turizmi imkanı sunduğu gibi il genelinde yer alan doğal güzellikleri ile de büyük bir göz zevki ve huzur oluşturmaktadır. Yaz aylarında çok yoğun bir şekilde sıcak havaların yaşandığı Antalya ilinde, turistler için doğa turizmi noktasında; sportif aktiviteler, sağlık ziyaretleri, kış turizmi etkinlikleri, golf oynama imkanı, yayla turizmi, mağara turizmi, dağ ve doğa yürüyüşleri, kamp imkanları ve bitki inceleme gibi birçok farklı turistik imkan sunulmaktadır.Damlataş Mağarası

Farklı alanlarda geniş bir turizm çerçevesine sahip olan Antalya, özellikle ilçeleri genelinde bulunan milli parkları, Karain, Damlataş, Kocain mağaraları gibi önemli doğal alanlara sahiptir. Damlataş Mağarası, Alanya ilçesi sınırlarında bulunan ve astım hastalığı için de şifa sağlayan bir mekan olarak sağlık turizmi noktasında da ziyaret edilmektedir. Bu gibi bölgeler mutlak bir şekilde Antalyada görülmesi gereken yerler arasında bulunan ve ülke turizmine büyük katkılar sağlayan bölgelerdir.

Düden şelalesi

Torosların eteğindeki Antalya’nın dört bir yanı doğa cennetleriyle dolu. Kentin sim­gelerinden biri de şelaleleri. Bunların en ün­lüsü ise Düden şelalesi. Antalya’nın 10 km kuzeydoğusundaki bu şelale, 20 metre yük­seklikten dökülüyor. Daha sonra birçok kola ayrılan Düden Çayı kentin güneydoğusunda­ki 40 metre yükseklikteki falezlerden Akde­niz’e dökülüyor. Antalya’ya 24 km uzaklıkta Isparta yolu üzerindeki Kurşunlu şelalesi bir başka doğa harikası, burada da su 18 metre yükseklikten aşağıya düşüyor.

Antalya Kış Turizmi

Kış turizm imkanları açısından Antalya, Saklıkent Kayak Merkezi ve Alanya Akdağ Kış Sporları Turizm Merkezi gibi 2 önemli tesisle hizmet verilen bir kenttir. Kentte kış turizmi noktası yanında spor turizmi gerçekleştirilmesi için de birçok farklı imkan bulunmaktadır. Büyük çaplı spor organizasyonlarının gerçekleştirilebileceği Antalya kentinde daha önceki yapılan ulusal turnuvalar ve Dünya Ralli Şampiyonası etkinlikleri önceki yıllarda kentte gerçekleştirilmiştir.Sosyal Aktiviteler

Kentte önemli bir yere sahip olan golf tesisleri, uluslararası bir turizm imkanı sunmaktadır. Bu tesisler Antalya'nın Serik ve Manavgat ilçelerinde yer alan tesisler olarak büyük bir kapasiteye sahiptirler. Doğal açıdan büyük bir zenginliğe sahip olan Antalya, Serik-Ovacık yaylası ve Manavgat yaylaları gibi birçok farklı bölgede yayla turizminin huzurunu ve sağlık imkanlarını sunmaktadır. Kentin Beydağları, Alacadağ ve Belek gibi bölgelerinde doğa yürüyüşleri yapabilir veya atla dağ yürüyüşü düzenleyen acentalardan hizmet alabilirsiniz. Ormanlık kısımlarda bisiklet sporları gerçekleştirebilir ve kamp tatilleri yapabilirsiniz.

Antalya'nın Ünlü Plajları

Antalya'da kültür, doğa ve spor turizmi yanında en önemli nokta da bulunan turistik etkinlikler ise yaz tatili ve deniz turizmi noktasında görülmektedir. Deniz turizmi, Akdeniz Bölgesi'nin en önemli gelir kaynağı ve Türkiye'nin en önemli istihdam alanlarından biridir. Antalya ili çok uzun bir sahil şeridine sahip olarak onlarca farklı plaja ve bu plajlara yakın bölgedeki yüzlerce tatil bölgesine sahiptir. Bu tatil bölgelerinde yer alan konaklama işletmeleri sayesinde Antalya, her yıl on binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Kentte birçok mavi bayrak ödülü almış plaj mevcuttur. Bu plajlar arasında Kleopatra Plajı, İncekum Plajı, Ulaş Plajı, Lara Plajı, Konyaaltı Plajı, Patara Kumsalı ve Finike Sahilleri gibi önemli bölgeler bulunmaktadır. Özellikle Patara kumsalı Türkiye'nin en geniş ve en uzun kumsalı olma özelliğine sahiptir.

Deniz Turizmi

Akdeniz'de yaşayan Caretta Caretta kaplumbağaları ve yeşil kaplumbağalar, Antalya kumsallarında yumurtlamakta ve bu kumsallarda her yıl binlerce kaplumbağa deniz ile buluşmaktadır. Bu manzara antalyada gezilecek yerler arasında en önemli noktalardan birini oluşturmaktadır. Antalya'daki önemli marinalarda yat turizmi gerçekleştirilmesi sayesinde deniz turizmi farklı bir noktaya kavuşmaktadır. İl genelinde Antalya merkezindeki Çelebi Marina, Kemer Türkiz Marina, Setur Finike Marina, Alanya Marina ve Antalya Kaleiçi Yat Limanı; geniş çaplı hizmetler sunarak deniz turizmine katkı sağlamaktadır.


Antalya’da kentin içinden denize giriliyor, bir saat uzaklıktaki 2200 metre yüksekliğindeki Saklıkent zirvesinin eteklerindeki kayak merkezinde Ocak, Şubat ve Mart aylarında kayak yapılabiliyor. Antalya’da yılın dokuz-on ayı denize girilebiliyor. Antalya, özellikle yaz mevsimlerinde deniz turizmi noktasında güzel bir tatil geçirmek isteyen birçok insan için sahil şeridinde bulunan Alanya, Gazipaşa, Manavgat, Serik, Aksu, Konyaaltı, Kemer, Kumluca, Finike, Demre ve Kaş ilçeleriyle turistik imkanlar sunmaktadır. Bu ilçelerde yer alan çok ekonomik fiyatlı veya çok lüks şekilde hizmet veren konaklama işletmeleri sayesinde herkes kendi bütçesine göre tatil yapma imkanına sahiptir. İl genelinde butik oteller, pansiyonlar, 5 yıldızlı oteller (Türkiye'de 5 yıldızlı otellerin %51'i Antalya'da bulunmaktadır), kiralık evler kiralık villalar ve tatil köyleri ile karavan kampları turistik konaklama imkanı sağlamaktadır. Bu bölgelerde; deniz, spor, doğa, sağlık ve kültür turizmi etkinliklerinde bulunabilirsiniz.


Antalya Mutfağı

Antalya, Akdeniz Bölgesi'nde yer alan ve havalimanları sayesinde uçak ile ulaşım sağlanabilen bir kent olarak modern bir kent yapısına sahiptir. Eski dönemlerde kara yoluyla ulaşım sağlanırken Antalya'nın birçok bölgesinde yer alan sert virajlar ve yükseltiler zor bir seyahate neden olurken günümüzde inşa edilen yeni yollar ve tüneller sayesinde karayolu ulaşımı yüksek bir kolaylığa geçmiştir. Önemli bir liman kenti olarak Antalya, her yıl deniz yolculukları sayesinde ulaşılabilen yapısı ile önemli bir liman kentidir.


Antalya’ya kolay bir şekilde ulaşım sağlayan insanlar, birçok farklı noktada gezi ve tatil imkanlarına sahip olduktan sonra ve uzunca bir süre tatil işlemi sırasında özellikle Antalya mutfağında bulunan yemekleri tadabilirler. Bu yemekler Antalyanın neyi meşhur sorusuna nitelikli bir cevap oluşturmaktadır. Çünkü Antalya mutfağında hazırlan kabak çiçeği dolması, patlıcan reçeli ve Toros salatası gibi özel yemekler Türkiye'de Antalya ile tanınan lezzetlerdir. Tarım noktasında da özellikle kış aylarında sera faaliyetleri ile öne çıkan Antalya'da en önemli tarım ürünlerinden birisi portakal olarak bilinmektedir. Özellikle dünyaca ünlü Finike Portakalı, ülkemizde yıllardır çok düzenli bir şekilde yetiştirilmekte ve lezzetini korumaktadır. Bu portakal ve diğer tarım ürünleri Türk mutfağında çok önemli bir yere sahiptir.

22.11.2017 / 1 / 736

Yorum Ekleyin

  • Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız

Gamze Akten
Ziyaretçi
4 Şubat 2018 18:41
0

Antalya gezilecek yerler arasında Kaleiçi kesinlikle olmalıydı. Hele ki kaleiçinde muhteşem bir döner resitaline katılmadan gitmek zulum olur. Muhakkak sizde gezintileriniz esnasında burada yemek yiyin tavsiye ederim. 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Yavru Vatan Kıbrıs

Yavru Vatan Kıbrıs

Akdeniz’in ortasındaki Kuzey Kıbrıs kendine has şivesinden, soldan akan
Samandağ'da Gezilecek Yerler

Samandağ'da Gezilecek Yerler

Keldağ ve Musa Dağı arasında masmavi bir denizin, upuzun bir kumsalın, kıyıdan
Tarsus'ta Gezilecek Yerler

Tarsus'ta Gezilecek Yerler

Çukurova'nın bereketli toprakları üzerinde kurulmuş Tarsus söylencelerin
Silifke'de Gezilecek Yerler

Silifke'de Gezilecek Yerler

Silifke, dillere destan yoğurdu, çileği, kilometrelerce uzanan kumsalları,
Alahan Manastırı Tanıtımı

Alahan Manastırı Tanıtımı

Alahan Manastırı Anadolu'daki en eski ve iyi korunmuş Bizans manastırlarından
Eğirdir'de Gezilecek Yerler

Eğirdir'de Gezilecek Yerler

Maviyle yeşilin kucaklaştığı Türkiye'nin elma cenneti Eğirdir’de görecek çok
Kaş'ta Gezilecek Yerler

Kaş'ta Gezilecek Yerler

Hitit belgelerinde Işık Ülkesi olarak adlandırılan Likya’nın önemli
Burdurda Gezilecek Yerler

Burdurda Gezilecek Yerler

Akdeniz Bölgesi'nde yer alan Burdur kenti mazisi oldukça geçmişe kadar
Kahramanmaraşta Gezilecek Yerler

Kahramanmaraşta Gezilecek

Kahramanmaraş binlerce yıllık bir tarihe sahip Türkiye’nin güzide şehirlerinden
Antalya Kemerde Gezilecek Yerler

Antalya Kemerde Gezilecek

Antalya Kemer’de birbirinden güzel doğal güzellikler bulunmaktadır ve bu
Ispartada Gezilecek Yerler

Ispartada Gezilecek Yerler

Ülkemiz pek çok güzelliğe ve farklı kültüre ev sahipliği yapan güzel bir
Mersinde Gezilecek Yerler

Mersinde Gezilecek Yerler

Akdeniz'de ticari anlamda en büyük limanlara sahip olan ve ulaşım konusunda
Adanada Gezilecek Yerler

Adanada Gezilecek Yerler

Adana ili, tarihte ki en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Eski yazıtlarda
up