Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Antalya » Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya'da Gezilecek Yerler


Antalya'da gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Antalya nüfusu, Antalya ilçeleri ve Antalya tarihi yerleri gibi Antalya hakkında bilgi bulabilir, Antalya gezi rehberi ile Antalya gezilecek noktalar hakkında tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Antalya Hakkında Bilgi

Antalya gezilecek yerler
Ülkemiz yüz ölçümünün yüzde ikisi gibi büyük bir bölümünü oluşturan Antalya, dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biridir. 640 kilometre uzunluğunda bir kıyı şeridine sahip olan Antalya'nın, kendi adıyla anılan 450 kilometre uzunluğunda birde körfezi bulunuyor.

Antalya Toros Dağları ile Akdeniz arasındaki muhteşem coğrafi konumuyla, benzersiz doğal güzelliklere sahiptir. Coğrafi konumu nedeniyle insanlar tarafından sıklıkla Antalya hangi bölgede tarzı sorular sorulabiliyor. Şehrin tamamı Akdeniz Bölgesinde yer alır.

Paris ve Londra gibi şehirlerin ardından en çok turist ağırlayan şehirlerden biri olan Antalyayı, 2018 yılında yapılan ölçümlerle 13 milyon kişi ziyaret etmiştir. Böylesi devasa ancak geçici nüfusa sahip olan Antalya nüfusu, yerleşik olarak 2 Milyon 300 Bin düzeyindedir.

Antalya İlçeleri


Antalya ilçeleri genelde kıyı şeridini paylaşan 19 ayrı bölgeden oluşuyor. Her birinin kendisine ait özellikleri bulunan bu ilçeler arasında ulaşım, yüz ölçümü çok büyük olan şehirde kara yollarının yoğun şekilde kullanılmasına neden oluyor.

Antalya Tarihi

Akdeniz kıyısındaki coğrafi konumu, verimli ve geniş arazileri, şehrin binlerce yıla uzanan ve farklı pek çok medeniyeti ağırlayan bir tarihe sahip olmasına neden oluyor. Milattan önce 2. Yüzyılda Bergama Kralı olan 2. Attalos’un “ Bana bir yeryüzü cenneti bulun “ emrinden sonra kurulan Attaleia, Kralın ismine atfen isimlendirilmiş. Bu tarihten sonra şehir, Pers, Hitit, Roma, Doğu Roma ( Bizans ), Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu olmak üzere, birçok İmparatorluğun ve kültürün himayesine girmiştir.

Antalya tarihi özellikle Selçuklu Ve Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinde gelişim göstermiş ve coğrafi konumunun da etkisiyle önemli şehirler arasında yer almıştır. Sahip olduğu uzun geçmiş, mitolojik açıdan da büyük bir öneme sahip olmasına neden olmuştur.

Antalya Gezilecek Yerler Listesi

Şehrin sahip olduğu tarih, deniz ve Toros Dağları gibi coğrafi özellikleri, bu bölgenin çeşitli toplumlar tarafından tarih boyunca yerleşim alanı olarak kullanılmasına neden olmuştur. Bu durum tarih turizmi, doğa ve deniz turizmi, Kültür turizmi, spor turizmi gibi farklı turistik alanlara özgü eşsiz yerlere, eserlere ve mekanlara sahiptir. Bu durum Antalya’da gezilecek yerler açısından çok zengin bir gezilecek yerler listesi oluşturulmasını sağlamaktadır.. Tarihi yapıların yanı sıra, müzeler, mağaralar, plajlar gibi pek çok seçenek Antalya gezilecek yerler listesinde yer alır.

Antalya Merkezde Gezilecek Yerler

Antalya Akdeniz bölgesindeki turizm cenneti şehirlerimizden bir tanesidir. Merkezde gezilebilecek yerler arasında Kaleiçi semti yer almaktadır. Kaleiçi antik çağ kalıntıları bulunan yerli ve yabancı turistlerin her yıl akın ettiği yerlerin başın da gelmektedir. Roma, Bizans gibi birçok imparatorluğa ev sahipliği yapan Kaleiçi, Antalya Merkezde ilk ve en çok ziyaret edilen yerler arasındadır. Yivli Minare Külliyesi Antalya Kalekapısı mevkiinde bulunmaktadır. Dilerseniz tüm bu yerleri made madde inceleyelim.

1. Kaleiçi

Antalya Kaleiçi
Çok sayıda girişi bulunan ve tüm çevresi surlardan oluşan Kaleiçi, Bergama Krallığı döneminde kurulan ilk şehirden günümüze kadar ulaşmış. Kalesi başta olmak üzere, Osmanlı İmparatorluğu dönemine ait eserler, eski konaklar ve evlerin restore edilerek günümüze ulaşması sağlanmış.

Büyük avlular, cumbalar, geniş bahçelere sahip bu konaklar sayesinde, şehrin mimari yapısı eşsiz bir güzellik oluşturuyor. Konakların büyük bir bölümü butik otel, kafe ve restoran olarak hizmet veriyor. Otantik yapısı, turistik alışverişler için elverişli oluşu, Kaleiçi’ni Antalyada gezilecek yerler arasında en önemlilerinden biri yapıyor.

2. Yivli Minare

Yivli Minare
Selçuklu mimarisinin eserlerinden biri olan Yivli minare, aynı zamanda Antalya'nın simgesi haline de dönüşmüştür. Selçuklu İmparatorluğu Sultanı Alaeddin Keykubat’ın buyruğuyla inşa edilmiş olan Yivli minare, Antalya’da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alması gereken önemli bir eserdir. 45 metreye ulaşan minarenin dış bölümü, firuze renkli çinilerle süslenmiş, 8 adet yivden oluşan ve Selçuklu mimarisinin tüm özelliklerini taşıyan bir tarihi eserdir.

3. Kesik Minare

Antalya Kesik Minare
Kaleiçi’ndeki en eski yapılardan biri de Kesik Minare. Aslında bir kilise olan Kesik Minare 5. yüzyılda inşa edilmiş. İri blok taşlardan inşa edilmiş yapı 2. Bayezid zamanında Şehzade Korkut tarafından camiye çevrilmiş ve bu yüzden bir bölümü Mevlevihane olarak da kullanılmış. 1896 yangınında minaresinin ahşap üst kısmı yanınca yapı Kesik Minare diye anılmaya başlamış.

4. Hadrian Kapısı

Hadrian Kapısı
Bir Roma İmparatorunun Antalyayı ziyaret etmesi, M.Ö. 130 yılında bile olağanüstü bir olay. İmparator Hadrianus, M.Ö. 130 yılında şehri ziyaret ettiği zaman inşa edilmiş olan Hadrian kapısı, Roma mimarisinin en iyi korunmuş ve özelliklerini de en iyi yansıtan örneklerinden biri durumundadır. Aynı zamanda Antalya'nın antik dönemine ait en önemli mimari eserlerden de biridir. Kale içine ve aynı zamanda Antalya merkeze çok yakın konumda bulunan Hadrian Kapısı, Antalya gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalı.

Hadrian Kapısı hakkında detaylı bilgi için tıklayınız!

5. Hıdırlık Kulesi

Hıdırlık Kulesi
Kaleiçi’nde bulunan ve milattan sonra 2. Yüzyıla ait olduğu belirlenmiş olan Hıdırlık Kulesi, kim için ve kim tarafından yapıldığı belirlenememiş bir eserdir. Bununla birlikte benzer mimariler İtalya’da ve Roma’da bulunuyor. Kulenin eski tarihlerde deniz feneri olarak işlev gördüğüne dair rivayetlerde bulunuyor.

6. Tarihi Saat Kulesi

Antalya Tarihi Saat Kulesi
Antalya şehir merkezinde ve Kale Kapısı bölgesinde bulunan saat, 1901 yılında Sadrazam Küçük Sait Paşa tarafından yaptırılmıştır. Sultan II. Abdulhamit için yaptırıldığına dair bilgiler bulunuyor. Bununla birlikte saat kulesinin, kim tarafından ve ne zaman yapıldığına dair doğrulanmış bir bilgi bulunmadığı yönünde. Antalya'nın simge yapılarından biri olması, Antalyada gezilecek yerler listenizde olması için önemli bir sebeptir.

7. Karaalioğlu Parkı

Antalya Karaalioğlu Parkı
Antalya gezilecek yerler listenizde yer alması gereken Karaalioğlu Parkı, adını arazinin büyük bir bölümünün sahibi olan kişiden almış. Kırklı yıllara kadar uzanan kuruluş öyküsü, bu süre zarfında muhteşem bir ağaçlık alanın ve çiçeklerden oluşan doğanın oluşmasını sağlamış. Falezlerin üzerinde kurulu olan parkt, 3 adet “mirador“ adı verilen seyir terası bulunuyor. Bu seyir teraslarında Yeşille mavinin eşsiz görüntülerine şahit olabiliyorsunuz.

8. Antalya Aquarium

Antalya Aquarium (Akvaryum)
Antalya Aquarium bir diğer adıyla da Antalya Akvaryum dünyanın en büyük akvaryumu olarak bilinmektedir. 131 metrelik uzunluğu ve 3 metrelik genişliği bulunan bu mekanda sualtı hayatını canlı olarak izleyebilir, burada özel hediyelik eşya satın alabilir ve hatıra fotoğrafları çekilebilirsiniz.

9. Antalya Aqualand Dolphinland

Antalya Aqualand & Dolphinland
Antalya Aqualand Dolphinland Antalya'nın ilk su parkı olarak bilinmektedir. Bu su parkına giriş ücretleri ise 0-6 yaş ücretsiz, 7-12 yaş: 50 TL, Öğrenci: 55 TL, Yetişkin: 70 TL olmaktadır. Bununla birlikte aile paketleri de vardır.

10. Antalya Hayvanat Bahçesi

Antalya Hayvanat BahçesiFotoğraf: antalya.bel.tr

400 dönümlük bir arazi ve eğlendinlen alanının içerisinde yer alan hayvanat bahçesi, piknik alanları, yapay su kaynakları ve doğal su kaynaklarından oluşan zenginleştirilmiş bir görünüme sahip. Ülkemizin de en büyük hayvanat bahçelerinden biri olan Antalya hayvanat bahçesi, 100 farklı türden hayvana ev sahipliği yapıyor. Piknik alanları ve geniş arazisi, çocuklar için benzersiz bir eğlence alanına dönüşmesine neden oluyor.

11. Sandland Kum Heykel Müzesi

Sandland Kum Heykel Müzesi
Sandland diğer adıyla da dünyanın en büyük kum heykel müzesi ziyaretçilerini Antalya'da beklemektedir. Antalya'nın dünyaca ünlü Lara Sahil Bandında 10 bin metrekare alanda, yaklaşık 10 bin ton nehir kumu kullanılarak, dünyanın birçok ülkesinden katılan profesyonel kum heykel sanatçılarının yaklaşık 3 hafta süren performansları neticesinde oluşturulmuştur.

12. Antalya Minicity

Antalya MinicityFotoğraf: instagram.com/photography_shooters/

Antalya Minicity adından da anlaşılacağı gibi minyatür şehir müzesidir. Minyatür olarak camiler köprüler dağlar ve şehirler dizayn edilmiştir. Birbirinden güzel görüntüleri içerisinde barındırmaktadır. Farklı yerler görmek ve çocuğunuzu eğlendirmek isterseniz burası tam da size göre bir yer.

13. Aktur Park

Antalya Aktur ParkFotoğraf: instagram.com/akturpark/

Aktupark her yaştan insanın en güzel zamanlarını geçireceği bir eğlence merkezi. Aile üniteleri, çocuk üniteleri ve yetişkin üniteler olmak üzere 3 farklı üniteden oluşan eğlence merkezi çocuklarınızın ve sizin en güzel zamanlarınızı geçireceğiniz yerlerden bir tanesi.

14. Antalya Ters Ev

Antalya Ters EvFotoğraf: instagram.com/tersevantalya/

Antalya'nın Muratpaşa ilçesinde bulunan Antalya ters ev görenlerin tekrar dönüp baktığı çok ilginç bir mimariye sahip. Bu terste bir iş var misali bu ev görenleri hayretler içerisinde bırakıyor. Antalya ters eve girdiğiniz andan itibaren her şey tersine dönmeye çoktan başlamıştır bile.


Yerli ve yabancı turistlerin özellikle fotoğraf çektirmek için geldiği bu yer fotoğraf çılgınları için en popüler yerler arasında ilk sırada yer almaktadır. Her 6 ayda bir kez iç mimarisi değişen bu yer son düzenlemeler ile birlikte çocuklu ailelerin de dikkatini çoktan çekmeyi başardı bile. Haftanın her günü 10:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edilebilen Ters Evin giriş ücreti ise yetişkinler için 20 TL, çocuklar 15 TL.

Antalya'da Gezilecek Tarihi Yerler

Aslında Antalya merkez ve aşağıda listelediğimiz Antik Kentler de tarihi yerler kalıntılarını oluşturmasına karşın, o yerleri ilgili başlıklarında verdiğimiz için; Antalya'da gezilecek tarihi yerler başlığında daha çok il sınırları içinde kalan fakat merkez dışında bulunan tarihi eserleri listeledik.

15. Alanya Kalesi

Alanya Kalesi
Antalyada gezilecek tarihi yerler arasında Alanya kalesi de bulunmaktadır. Alanya kalesi, Alanya'nın simge yerlerinden biri olmaktadır. Bu yapı tarihi Helenistik döneme kadar dayanmaktadır. Denizden 250 metre yukarıda bulunmaktadır. 13.yüzyılda ise Selçuklu yapıları ile desteklenmiştir. Burada 83 kule 140 burcu bulunmaktadır. Ayrıca çok önemli Selçuklu Devleti yöneticisi Alaaddin Keykubat’da sarayını bu bölgede yaptırmıştır. Eğer yolunuz Alanya’ya düşerse mutlaka burayı ziyaret etmelisiniz.

16. Alarahan Kalesi

Alarahan Kalesi
Alarahan kalesi Antalyada gezilecek yerler listesi içerisinde önemli bir yere sahiptir. Alarahan kalesi Alanya Antalya arasında bulunan önemli bir tarihi yerdir. Tarihi 1200’lü yıllara kadar dayanmaktadır. Alanya yolu üzerinde olmasından dolayı ulaşımı da oldukça kolaydır. Selçuklu tarihine yakından tanıklık etmek istiyorsanız mutlaka burayı da gezmelisiniz.

17. Evdir Han

Evdir Han
Selçuklu sanatının en yakın tanıdığı olan Evdir Han Antalya tarihi yerler arasında yer almaktadır. 210-1219 yılları arasında I. İzzeddin Keykavus tarafından yaptırılmıştır. Evdir Han'ın mimarisi diğer hanlara göre farklıdır. Dikkat çekici olan bu yapı Antalya Korkuteli yolu üzerinde bulunmaktadır. Harap olmuş birçok noktası bulunsa da mutlaka gidip görülmesi gereken yerlerdendir.

18. Kırkgöz Han

Kırkgöz HanFotoğraf: instagram.com/pan00/

Antalya Burdur kara yolu üzerinde bulunan Kırkgöz Han Antalya’da gezilecek yerler içerisinde yer almaktadır. Kırkgöz Han kervansaray olarak yapılmış ve günümüze kadar ulaşmıştır. 2009 yılında onarımı tamamlandıktan sonra ziyaretçiler için açılmıştır. Kervansaray kapısını görmek ve bu harika yerlerde fotoğraf çekilmek istiyorsanız burayı ziyaret etmelisiniz.

19. Aya Yorgi Kilisesi

Aya Yorgi KilisesiFotoğraf: akmed.ku.edu.tr

Aya Yorgi Kilisesi Antalya'nın Alanya ilçesinde bulunmaktadır. Tam 142 yıllık olan bu tarihi yapı yeni restore edilmiştir. Bu tarihi güzelliği görmek ve fotoğraf çekmek için mutlaka burayı ziyaret etmelisiniz.

20. Kaleköy

Antalya Kaleköy
Likya antik kentlerinden biri olan Kaleköy eskiden Simena olarak bilinmektedir. Kaleköy, Demre ilçesi yakınlarında bulunmaktadır. Kaleköy karada olup karayolu ulaşımı olmayan nadir yerlerden biri olmaktadır. Sabah kuş cıvıltıları ile uyanabileceğimiz muhteşem bir yapıdır. Özel turlarla gidişi mümkün olmaktadır.

Antalya'da Gezilecek Doğal Yerler

Yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği ve fotoğraf çektiği yerler arasında Antalya'nın en özel doğal yerlerinden bir tanesi olan Göver Kanyonu gelmektedir. Üçoluk Yaylası ise Konyaaltı ilçesine bağlı Üçoluk Köyündedir. Yaylada esen serin rüzgarların ve tabiat ananın sunduğu tüm güzelliklerini içerisinde barındırmaktadır. Aşağıda tüm bu doğal yerleri sizler için sıraladık.

21. Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon
Köprüçay dünyanın en iyi rafting parkurlarından bir tanesi. Bu spor dalı için benzersiz bir doğal mekan olan Köprülü Kanyon, aynı zamanda milli park sınırları içerisinde bulunuyor. Çeşitli su sporları ve doğa yürüyüşleri için benzersiz bir alan olmakla birlikte, eşsiz doğa güzelliklerine şahit olabileceğiniz bir alan. Kanyon’ un çevresinde bulunan köylerde, çeşitli konaklama tesisleri de bulunuyor.

22. Dim Çayı

Dim Çayı
Dim Çayı Antalyada gezilecek yerler içerisinde önemli bir yere sahiptir. Hem yöresel lezzetleri tatmak hem de Dim Çayının yanında dinlenmek istiyorsanız burayı tercih edebilirsiniz. Dim Çayı, Akçatı köyünde bulunur ve merkezden yalnızca 15 km uzaklıkta yer almaktadır. Sıcak havalarda serin bir yer arıyorsanız burası tam da size göre bir yer.

23. Sapadere Kanyonu

Sapadere KanyonuFotoğraf: foursquare.com

Sapadere kanyonu Antalya gezilecek yerler içerisinde bulunmaktadır. Alanya mevkisi içerisindedir ve Alanya’ya sadece 40 km uzaklıkta yer almaktadır. Sapadere kanyonu hem kanyonun muhteşem yapısı hem de soğuk suyu ile birlikte dinlenme zevkini yaşayabileceğiniz bir yer olmaktadır.

24. Mavi Mağara

Antalya Mavi Mağara
Kaş merkeze 18 km ve Kalkan'a yaklaşık 6 km uzaklıkta bulunan Mavi Mağara hemen Kaputaş plajına gelmeden önce bulunmaktadır. Bu Mağara 50 metre uzunluğunda ve 40 metre genişliğindedir. İçerisinde farklı odaları ve odacıkları bulunmaktadır. Güvenlik nedeniyle buraya sadece yat turları ile gelmenizi öneririz. Kaş ve Kalkandan kalkan yat turları mavi mağaraya uğramaktadır.

25. Likya Yolu

Likya Yolu
Muğla ile Antalya arasında uzanan ve dünyanın en iyi 10 dağ yürüyüşü (trekking) rotası arasında gösterilen Likya Yolu, aynı zamanda rota boyunca eşsiz görüntüler ve mekanlara sahiptir. Türkiye'nin en iyi manzarası ödülüne de sahip olan Gelidonya Feneri, bu güzelliklerden sadece bir tanesidir.

26. Saklıkent Kanyonu

Saklıkent kanyonu
Saklıkent Kanyonu güzelliği ile birlikte Muğla Fethiye ilçesi içerisinde yer almaktadır. Kalkana çok yakın mesafede bulunan bu kanyon özellikle de yaz aylarında çok turist çekmektedir. Görkemli yapısıyla birlikte soğuk suyu ile sıcak havalarda dinlenme yerlerinden birisidir. Aynı zamanda kanyonda bulunan kil birçok hastalığa da iyi gelmektedir.

27. Yanartaş (Kimera)

Yanartaş
Antalya Kumluca da bulunan Yanartaş büyülü bir yapıdır. Biraz tepede bulunan bu yapı çok az kişi tarafından bilinmektedir. Burada 1000 yıldır dağların arasından sonsuz yanan ateş bulunmaktadır. 1000 yıldır yanmaya devam etmektedir. Mistik bir yapı görmek isteyen kişilerin mutlaka buraya gelmesi gerekir.

28. Saklıkent Kayak Merkezi

Saklıkent Kayak Merkezi
Beydağları’nda kurulmuş bir kayak merkezi olan Saklıkent, deniz turizmi ve güneşiyle ünlü Antalya'nın, benzersiz doğal güzelliklerinin bir armağanıdır. 2 bin ve 4 bin metrelik pistlerden oluşan tesis, şehir merkezine 1 saatlik mesafede bulunuyor. Aralık ve Mart ayları arasında faaliyette olan pistler, kış sporlarına meraklı ve aynı zamanda muhteşem doğa manzaralarını seven kişiler için kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor.

29. Kekova

KekovaFotoğraf: instagram.com/sarahdahl_official/

Kekova Antalya'nın gezip görülmesi gereken adalarından biridir. Demre yakınlarında bulunan adaya kendi kayığınız ile gidebileceğiniz gibi yat turlarına da gidebilirsiniz. Antalya merkez ve Demre'den kalkan yat turları Kekova adasına da uğramaktadır. Yat turları ile gitmeniz durumunda burada denize de girebilirsiniz.

30. Güver Uçurumu

Güver Uçurumu
Antalya’ya 15 kilometrelik mesafede bulunan bu kanyon yerli ve yabancı turistlerin fotoğraf çektirmek için en çok ziyaret edilen yerler arasında. Muhteşem doğası ve görüntüsü ile adeta insanı büyülüyor. Antalya gezisi için görülmesi gereken en özel yerler arasında ilk sıralarda.

31. Doyran Göleti

Doyran GöletiFotoğraf: instagram.com/bertinophoto/

Sessizlik arayanların ve kamp severlerin en çok tercih ettiği yerler arasındadır. Bisiklet sürebileceğiniz, yürüyüş yapabileceğiniz ve muazzam bir doğa güzelliğine sahip bir bölge. Şehir merkezine yakınlığı ile de oldukça avantajlı bir konumdadır. Doyran Göletine gidecekseniz yiyecek ve içeceklerinizi yanınızda götürmeniz gerekmektedir. Tek eksiği ise tuvaletinin bulunmamasıdır.

32. Kapuz Kanyonu

Kapuz KanyonuFotoğraf: instagram.com/kadrajin_yazari/

Keşfedilmemiş cennet diye tabir edilen Kapuz kanyonu, eşsiz doğa güzellikleri ile yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasında. Antalya merkeze 10 kilometre mesafesi ile en sık ziyaret edilen yerlerden biri haline gelmekte.

Antalya'da Gezilecek Plaj ve Kumsallar

Deniz turizmi, Akdeniz Bölgesinin en önemli gelir kaynağı ve Türkiye'nin en önemli istihdam alanlarından biridir. Antalya ili çok uzun bir sahil şeridine sahip olarak onlarca farklı plaja ve bu plajlara yakın bölgedeki yüzlerce tatil bölgesine sahiptir. Bu tatil bölgelerinde yer alan konaklama işletmeleri sayesinde Antalya, her yıl on binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Kentte birçok mavi bayrak ödülü almış plaj mevcuttur. Bu plajlar arasında Kleopatra Plajı, İncekum Plajı, Ulaş Plajı, Lara Plajı, Konyaaltı Plajı, Kaputaş Plajı, Patara Kumsalı ve Finike Sahilleri gibi önemli bölgeler bulunmaktadır. Özellikle Patara kumsalı Türkiye'nin en geniş ve en uzun kumsalı olma özelliğine sahiptir.

33. Adrasan Koyu

Adrasan Koyu
Yeşil ve mavinin muhteşem birleşimlerinden birine şahit olacağınız Adrasan Koyu, aynı zamanda 2 Km uzanan kumsalıyla zihinlerinizde yer edecek. Üç tarafı çam ormanlarıyla kaplı olan Adrasan kumsalı, Kumluca ilçesine bağlı. Koyun hemen yanında Gelidonya Burnu ve Feneri bulunuyor.

Adrasan Gezilecek Yerler listesi için tıklayınız.

34. Konyaaltı Plajı

Konyaaltı Plajı
Plajları ve kıyı şeridiyle, dünyada şöhret kazanmış bir şehir olan Antalya'nın merkezine çok yakın olan Konyaaltı plajı, mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer alıyorlar. Konyaaltı Plajı’nın 7 Kilometreye ulaşan uzunluğu ve şehir merkezine çok yakın olması, turizm açısından en elverişli alanlardan biri olmasına neden oluyor. Konyaaltı plajı çevresinde, otel, cafe, bar, gece kulüpleri ve benzeri olmak üzere her türlü ihtiyaca yanıt verebilecek tesis bulunuyor.

35. Lara plajı

Lara Plajı
Lara Plajı ise şehir merkezine sadece 12 Km mesafede bulunuyor. Geniş bir plaj olmasının yanında, ince kumlu yapısı, Konyaaltı Plajına göre daha çok tercih edilmesine neden oluyor. Bölgenin çevresinde, otel ve pansiyonların yanı sıra, her türlü ihtiyacınıza yanıt verebilecek tesisler bulunuyor.

36. Kaputaş Plajı

Kaputaş Plajı
Antalya gezilecek yerler dendiği zaman belki de akla gelen en ünlü plajlardan biri de Kaputaş Plajıdır. Akdeniz’in en mükemmel plajları arasında yer almaktadır. Ulaş Plajı, İncekum Plajı ve doğal olarak da Kleopatra Plajına göre daha az dalgalıdır. Bu plaj tam olarak Kaş ve Kalkan arasında yer alır. Kaputaş plajı tamamen doğal bir plajdır ve yiyecek içecek alabileceğiniz bir büfe yoktur. Bu yüzden mutlaka Kaputaş Plajına gelirken yiyecek ve içecek şeyler almanız gerekmektedir.

37. Patara Kumsalı

Patara Kumsalı
Patara kumsalı, Antalya gezilecek yerler listesi içerisinde en dikkat çeken ve en uzun kumsal özelliği taşımaktadır. Kaputaş plajına çok yakın bir plaj olma özelliği vardır. Suyu çok dingin ve çok güzeldir. Mavinin her tonunu görebileceğiniz ve muhteşem kumlara basabileceğiniz bir yerdir. Eğer gerçek bir kumsal görmek istiyorsanız Patara kumsalını tercih edebilirsiniz.

38. Mermerli Plajı

Mermerli Plajı
Mermerli plajı Antalya Kaleiçi mevkinde bulunmaktadır. Temiz ve sakinliğin yanı sıra güneş ve kumun tadını çıkarılacağı yerler arasında ilk sırada. Özel bir işletme tarafından işletilen bu plaj temizliği ile de ön plana çıkmış durumdadır.

39. Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı
Antalya gezilecek yerler listemizde ikinci sırada da Kleopatra plajı bulunuyor. Her ay farklı bir mavinin tonunu içinde barındıran plaj Alanya’da bulunuyor. Yaz boyunca Rusya ve Almanya gibi farklı ülkelerden turist çekmektedir. Kumu ve dalgalı mas mavi suyu ile çok dikkat çekici bir yerdir. Alanya’da tatil yapmayı planlıyorsanız, bir kere de olsa bu güzel kumsalda denize girme deneyimini denemelisiniz.

40. İncekum Plajı

İncekum Plajı
Antalya gezilecek yerler listesinde bir diğer önemli plajdan bahsetmekte fayda var. Alanya’da bulunan ve halk plajı olarak ücretsiz girilen bu harika yerde suya girmelisiniz. Her mevsim kalabalık olan İncekum plajı en sakin dönemini yaz aylarında yaşar. Kleopatra plajına göre kum özelliği daha farklıdır. Burada da her dönem farklı ülkelerden turistleri görebilmeniz mümkündür.

41. Ulaş Plajı

Ulaş Plajı
Ulaş Plajı da Antalya gezilecek yerler listesinde önemli bir yere sahip. Ulaş Plajı bir diğer adı da Ulaş Dinlenme Parkı olarak da bilinmektedir. Yine sahilleriyle ünlü Alanya’da bulunan Ulaş Plajı diğer sahillere göre daha dalgalı bir plaj olma özelliği taşımaktadır. Alanya merkezden tam 7 km uzaklıkta yer almaktadır. Burada hem denize girebileceğiniz sahil, hem oturma alanı hem de mangal yapma yerleri bulunmaktadır. Ailecek çok rahat gelip gezebileceğiniz yerler arasındadır.

42. Çıralı

Çıralı
Ağaç evlerden oluşan pansiyonları, muhteşem koyu ve kumsalı, mitolojik önemi bölgeyi mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri yapıyor. Volkanik bir yamaç olan bölgede, sönmemecesine binlerce yıldır yanmaya devam eden ateşleri görebileceğiniz bir mekan. Çıralı sahili aynı zamanda nesilleri tükenmekte olan Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtlama alanlarından biri olduğu için de koruma altında.

43. Olimpos

Olimpos
Doğanın muhteşemliğine şahit olmak için, daha iyi bir mekan bulmak oldukça zor olsa gerek. Mavi Yolculuk sırasında teknelerinde duraklarından biri olan Olympos’ ta bulunan ağaç evler, dünyanın en iyi hosteli ödülünü almış. Bölgede Likya uygarlığına ait pek çok kalıntı ve tarihi eserde bulunuyor. Kumsal aynı zamanda Caretta Caretta türü kaplumbağalarının yumurtlama alanı ve koruma altında. Kısa bir yürüyüşle Olimpos Plajı, beyaz taşlı kumsal, Akdeniz Plajı gibi farklı ve benzersiz mekanlara kolayca ulaşabilirsiniz.

Olimpos hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Antalya'da Gezilecek Mağaralar

Antalya'da gezilmesi gereken en önemli doğal yapılar arasında mağaralar bulunuyor. Tilkiler Mağarası, Oymapınar barajı yapımı aşamasında keşfedilen doğa harikası mağaralardan bir tanesidir. 7 kilometre uzunluğa sahip bu mağara son zamanların en çok ziyaret edilen mağaraları arasındadır. Altınbeşik Mağarası ise doğal güzelliklerinin yanı sıra araç ile içine girecek uzunlukta yol bulunmaktadır. Ayrıca Avrupa'nın en büyük üçüncü yeraltı gölü Altınbeşik mağarası içerisinde bulunmaktadır. Dilerseniz tüm bu oluşumları liste halinde inceleyelim.

44. Karain Mağarası

Karain Mağarası
Antik dönem öncesine ışık tutan doğal bir mağara olan Karain mağarası, Paleolitik, Mezolitik, Neolitik ve Bronz çağlarından günümüze birçok iz taşıyor. Güllük Dağının yamacında bulunan Karain Mağarası, üç ayrı galeriden meydana geliyor.

45. Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası
Farklı alanlarda geniş bir turizm çerçevesine sahip olan Antalya, özellikle ilçeleri genelinde bulunan milli parkları ve mağaraları gibi önemli doğal alanlara sahiptir. Damlataş Mağarası, Alanya ilçesi sınırlarında bulunan ve astım hastalığı için de şifa sağlayan bir mekan olarak sağlık turizmi noktasında da ziyaret edilmektedir. Bu gibi bölgeler mutlak bir şekilde Antalya'da görülmesi gereken yerler arasında bulunan ve ülke turizmine büyük katkılar sağlayan bölgelerdir.

46. Dim Mağarası

Dim Mağarası
Antalyada gezilecek yerler arasında önemli tarihi yerlerden biri de Dim Mağarası olmaktadır. Antalya Alanya sınırları içerisinde yer almaktadır. Alanya ilçesine ise sadece 11 km uzaklıkta yer alır. Eski çağlardan günümüze kadar ulaşan bu yer halk tarafında depo ve sığınak olarak kullanılmıştır. Burası Türkiye’de özel teşebbüsle açılan ilk mağara olma özelliği taşımaktadır.

47. Kocain Mağarası

Kocain Mağarası
Kocain mağarası doğal yapısı nedeniyle Antalya’da gezilecek yerler içerisinde çok önemli bir yere sahip. İl merkezine yaklaşık olarak 58 km kadar uzaklıkta yer almaktadır. Antalya Burdur kara yolu üzerinde ulaşımı biraz zor bir yerdir. Ama ulaştıktan sonra keyifle zaman geçirebileceğiniz harika bir doğal güzelliktir.

Antalya'da Gezilecek Şelaleler

Antalya’da gezilecek şelaleler arasında ilk sırayı Uçansu Şelaleleri almaktadır. Yaz ve kış akan suları ile cennetten bir yer misali görünen şelale gizli cennet diye de anılmaktadır. Antalya’ya 60 kilometre uzaklıktaki Akçapınar Köyünde yer almaktadır. Düden şelalesi Antalya merkeze 10 kilometre uzaklıktadır.  Şelaleden akan suyun serinliği ve etrafındaki yemyeşil doğası ile cenneti andırırcasına bir güzelliğe sahiptir. Restoran, kafe gibi dükkanların da bulunduğu şelale İskender Şelalesi diye de anılmaktadır. Bunun sebebi ise Büyük İskender’in savaş esnasında bu bölgeden geçerken atlarına su içirmiş olmasıdır.

48. Düden Şelalesi

Düden Şelalesi
Torosların eteğindeki Antalya'nın dört bir yanı doğa cennetleriyle dolu. Kentin simgelerinden biri de şelaleleri. Bunların en ünlüsü ise Düden şelalesi. Ünü Antalyayı ve ülkemizi aşmış muhteşem doğa güzelliklerine bir örnek olan Düden şelalesi, çam ağaçlarından oluşan bir ormanın gizli bir noktasında yer alıyor. Farklı tarihlerde, farklı su akış hızları, benzersiz görüntülerin oluşmasına neden oluyor.


Antalya'nın 10 km kuzeydoğusundaki bu şelale, 20 metre yükseklikten dökülüyor. Daha sonra birçok kola ayrılan Düden Çayı kentin güneydoğusundaki 40 metre yükseklikteki falezlerden Akdenize dökülüyor. Antalya’ya 24 km uzaklıkta Isparta yolu üzerindeki Kurşunlu şelalesi bir başka doğa harikası, burada da su 18 metre yükseklikten aşağıya düşüyor.

Düden Şelalesi hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız!

49. Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi
Antalya gezi rehberi oluşturulacaksa, Manavgat Şelalesi mutlaka bu rehberde yer almalıdır. Manavgat Nehri’nde bulunan 5 metre uzunluğunda ki falezlerden dökülen suyun oluşturduğu görüntüler, bir benzerine zor rastlanılacak türdendir. Çok yüksek bir debiye sahip olan Manavgat nehri, su çok yüksekten düşmese de benzersiz bir manzaranın ortaya çıkmasına neden oluyor. Yeşilin her tonundan oluşan bir yarımadada bulunan Manavgat Şelalesi’nin çevresinde piknik alanları ve restoranlar bulunuyor.

Manavgat Şelalesi hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız!

50. Kurşunlu Şelalesi

Kurşunlu Şelalesi
Koruma altındaki 2 Kilometreden oluşan bir vadide bulunan Kurşunlu Şelalesi, Ormanlarla kaplı. 7 farklı şelaleden oluşan bu eşsiz manzaradan yükseği 18 metreden akan şelalelerden meydana geliyor. Benzersiz bir doğal güzelliğe sahip alanda, şelalelerin aktığı noktada oluşan göletlerin çevresi, çeşitli restoranlar, cafe ve çocuk parklarına ev sahipliği yapıyor.

51. Uçansu Şelalesi

Uçansu Şelalesi
Antalya’da gezilecek yerler içerisinde Uçansu Şelalesi de bulunuyor. Antalya'nın Gündoğmuş ilçesi içerisinde yer alan bu doğal güzellik yıl boyunca yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Bu şelale Alara ırmağına hayat veren önemli bir şelaledir ve soğuk suyunda serinlemek isteyen turistler için de birebirdir.

Antalya'da Gezilecek Müzeler

Antalya Müzesi içerisinde 14 sergi salonu bulunan bu müze içerisinde binlerce tarihi eseri bulunmaktadır. Lykia, Pamphylia ve Pisidia'nın en öneli eserleri Antalya müzesinde bulunmaktadır. Antalya Merkezde gezilebilecek en özel yerlerden bir tanesi konumundadır. Antalya Oyuncak Müzesi, İçerisinde 3.000 den fazla antika oyunca barındırmaktadır. Ailelerin en çok ziyaret ettiği yerler arasındadır. Birbirinden farklı tarihi eser oyuncaklar ile çocuklara adeta görsel şölen vermektedir.

52. Antalya Müzesi

Antalya Müzesi
Farklı ve çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış olan Antalya, aynı zamanda bu medeniyetlerden kalan çok sayıda tarihi esere de sahiptir. Kurtuluş Savaş sırasında, İtalyanların şehre gelmiş olması ve yabancı arkeologların bu tarihi eserleri yağmalaması riski oluşmuştur. Bu olasılığı bertaraf edebilmek için, Süleyman Fikri Erten öncülüğünde, 1922 yılında kurulan Arkeoloji müzesi, dünya tarihine farklı açılardan bakmanızı sağlayabilecek kapasiteye sahip.

Antalya gezilecek noktalar arasında bulunan müzede farklı dönem ve temalara sahip 5 Binin üzerinde eser sergileniyor. Şehrin tarihiyle birlikte, dünya tarihinin pek çok noktasına ışık tutabilecek eserlerin bir bölümü, sadece bu müzede görebileceğiniz örneklerden oluşuyor. Müzenin bir bölümü, antik dönem çocuk oyuncaklarından oluşuyor.

53. Suna İnan Kiraç Kaleiçi Müzesi

Suna İnan Kiraç Kaleiçi Müzesi
Antalya Kaleiçi’nde bulunan özel müze, Koç Vakfı tarafından kurulmuş. Korunması gerekli kültür varlıkları arasında olan geleneksel bir Türk evi ve Ortodoks kilisesinden oluşan iki ayrı yapı müzeyi oluşturuyor. Çeşitli sanat eserlerinin sergilendiği müzede, kültür organizasyonları da düzenleniyor.

54. Aziz Nikolaos Anıt Müzesi

Aziz Nikolaos Anıt MüzesiFotoğraf: instagram.com/cey.lansinan/

Antalya’da gezilecek yerler içerisinde çok önemli yere sahip yerlerden biri de Aziz Nikolaos Anıt Müzesidir. Namı değer Noel Baba’nın anlatıldığı bu müze bir diğer adıyla da Muziceler Azizi’ni anlatıyor. Anıt müzeye giriş yaz ve kış aylarında değişiyor ama giriş ücreti şu an 50 TL olarak belirlenmiştir. Noel Baba’nın tarihini görmek istiyorsanız mutlaka siz de ziyaret etmelisiniz.

55. Alanya Atatürk Evi Müzesi

Alanya Atatürk Evi Müzesi
Antalyada gezilecek yerler içerisinde Alanya Atatürk Evi Müzesi de bulunmaktadır. Atatürk 1935 yılında Alanyayı ziyaret etmesi neticesinde kaldığı yer müze olarak dönüştürülmüştür. Atatürk fotoğrafları ve Atatürk’ün kişisel eşyalarını bu müzede bulmanız ve görmeniz mümkündür.

56. Side Müzesi

Side Müzesi
Side Müzesi, Side Antik Kenti içerisinde yer almaktadır. Eğer Antalya gezilecek yerler listesine bakmak istiyorsanız ve Side Antik Kentini gördüyseniz mutlaka burayı da ziyaret etmelisiniz. Side Müzesi, Side Antik kentinden önemli parçaları içerisinde barındırmaktadır. Müze Manavgat ilçesine yaklaşık 8 km uzaklıkta bulunmaktadır.

57. Kızılkule Etnografya Müzesi

Kızılkule Etnografya Müzesi
Kızılkule etnografya müzesi, Antalya’da gezilecek yerler arasında önemli yere sahiptir. Yıllar önce Selçuklular zamanında askeri amaçla ve Alanya limanını kontrol etmek amacıyla 1226 yılında yapılmış bir yapıdır. 1950’li yıllarda onarımı yapılmıştır. Onarım yapıldıktan sonra ise kullanıma açılmıştır. Burası yörük kültürünü en yakın görebileceğiniz yerlerdendir.

58. Likya Uygarlıkları Müzesi / Andriake Örenyeri

Likya Uygarlıkları MüzesiFotoğraf: kulturportali.gov.tr

Likya uygarlıkları müzesi Antalya'nın Demre ilçesi içerisinde yer almaktadır. Bu müze içerisinde sarnıç, hamamlar, kiliseler ve sinagogları görebilmeniz mümkündür. M.S. 2.yy’da görebileceğiniz tahıl ambarlarını görmeniz de mümkündür. Likya Uygarlıkları Müzesi ve Andriake Örenyeri, restorasyon çalışmaları, çevre düzenlemesi, karşılama merkezi, mimari tasarımı ve tarihi önemi açısından fark yaratmaktadır.

59. Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya Oyuncak MüzesiFotoğraf: oyuncakmuzesi.antalya.bel.tr

Antalya oyuncak müzesi 3 gün gibi kısa bir sürede toplamda 15 bin insana kucak açarak inanılmaz bir sayıya ulaşmış durumda. Adeta bir masalın içinde kendimizi bulduğumuz Antalya Oyuncak Müzesi içerisinde toplamda 3.000 adetten fazla antika oyuncak bulundurmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği Antalya Oyuncak Müzesi Antalya Kaleiçi mevkinde bulunmaktadır.

Antalya'da Gezilecek Antik Kentler

Antalya ili içerisinde Akslissos, Anydros ve Arneai gibi antik kalıntılar yanında Alanya Kalesi, Alarahan Kalesi ve Syedra gibi Side antik kenti de önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda Elmalı ilçesinde bulunan Hacımusalar Antik Kenti çok önemli bir yapıyı oluşturmaktadır. Sayısı tahmin edilemeyecek kadar yüksek oranda bulunan kültür turizmi bölgeleri arasında Antalya ilinde Demre ilçesine ait kültürel varlıklar ve Aziz Nikolaos Anıt Müzesi gibi bölgeler ile önemli bir tarih ve kültüre ev sahipliği yapmaktadır.

60. Xanthos Antik Kenti

Xanthos Antik Kenti
Antalyada gezilecek yerler listenize mutlaka eklemek isteyeceğiniz Xanthos, Türkiye sınırlarında günümüze kadar en sağlıklı şekilde ulaşabilmiş antik kentlerden biridir. Muhteşem bir deniz manzarasının eşliğinde kenti dolaşırken, başka antik kentlerden farklı olarak, çeşitli mozaiklerle de karşılaşacaksınız. 3 Bin yıl öncesiyle ilgili birçok bilgiye, kenti gezerek ulaşabilirsiniz.

61. Perge Antik Kenti

Perge Antik Kenti
Pamfilya’nın Başkenti olan Perge, Helenistik bir giriş kapısıyla girilen ve antik çağın ihtişamını gözler önüne seren bir kent. Dikdörtgen planlanmış Agora, çeşitli yükseklikte kuleler, sütunlu caddeler, hamam ve çeşmeler, 15 Bin seyirci kapasiteli Helen ve Roma mimarisinin izlerini taşıyan antik tiyatro, en iyi korunmuş stadionlardan biri ve su kanalları mutlaka görmek isteyeceğiniz türden bir antik ziyafet oluşturuyor.


Ayrıca 12 Bin kişilik stadyum, antik dönemden günümüze en iyi şekilde ulaşmış stadyumlardandır. Perge aynı zamanda Hristiyanlık içinde önemli bir dini bölgedir.

62. Termessos Antik Kenti

Termessos Antik Kenti
Antalya’da gezilecek yerler arasında mutlaka olması gereken Termessos, aynı zamanda günümüze en sağlıklı şekilde ulaşmış antik kentlerden de biridir. Milli park olarak koruma altında olan bölgede bulunan Termessos, Ormanların arasındaki tapınakları, 4 Bin kişilik tiyatrosu ve çeşitli eserleriyle antik çağa ışık tutuyor.

63. Aspendos Antik Tiyatrosu

Aspendos Antik Tiyatrosu
Antalya tarihi yerler bakımından en önemli şehirlerimizden birisidir. Ünü dünyaya yayılmış, birçok kültürel organizasyonun gerçekleştirildiği Aspendos Tiyatrosu, Milattan Sonra 2. Yüzyılda inşa edilmiş. Akustik özelliklerini, antik çağdan günümüze kadar ulaştırmayı başarmış olan bu eserin yanı sıra, Aspendos Antik Kenti’ni de gezmeyi unutmayın.

Aspendos Antik Kenti hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız!

64. Patara Antik Kenti

Patara Antik Kenti
Antalyada gezilecek tarihi yerler dendiği zaman akla gelen en önemli antik kentlerden biri de Patara antik kenti olmaktadır. Fethiye Kalkan arasında bir yer olan Patara Antik Kenti giriş ücretine sahiptir. Yapılan kazı çalışmaları sonucunda M.Ö.’ne kadar dayanan bir tarihi olduğu öğrenilmiştir. Tarihi Likya yolu üzerinde bulunan en eski yerleşim yeridir.

Burada göreceğiniz yapılar insanlık tarihinin en eski yapıları olduğu için yaz boyunca binlerce turisti çekmektedir. Burası aynı zamanda Güneş tanrısı Apollo’nun doğduğu yer olarak da bilinmektedir. Fantastik yapıları görmek isterseniz mutlaka burayı tercih etmelisiniz.

65. Myra Antik Kenti

Myra Antik Kenti
Antalya tarihi yerler arasında da Myra Antik Kenti de bulunuyor. Antalya'nın Demre ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor. En ünlü yapılarından biri St. Nikolas Kilisesi'dir. Ancak tarih boyunca sıklıkla Arap saldırılarına uğrayan bölge, son olarak Araplar tarafından istila edilmesi üzerine 1034 yılında kilise yıkılmıştır. Kentle ilgili ortaya çıkan bulgulara göre M.Ö 5 yy'dan beri varlığını sürdürdüğü söylenmektedir.

66. Phaselis Antik Kenti

Faselis Antik Kenti
Antalya gezilecek yerler listesi içerisinde Phaselis antik kenti önemli bir yere sahip. Antalya Kemer bölgesinde bulunan bu tarihi yer, Kemer ilçesine 12 km uzaklıkta bulunmaktadır. Eski Likya antik kentleri içerisinde bulunmaktadır. Burada bulunan ünlü koylar ve plajlar yıllar boyunca her ülkeden turist çekmektedir. Kemer ilçesini ziyaret etmek istiyorsanız mutlaka buraya da gelmelisiniz.

67. Lyrbe (Seleucia) Antik Kenti

Lyrbe (Seleucia) Antik Kenti
Antalyada gezilecek yerler listesi içerisinde Lyrbe antik kentine mutlaka yer vermek gerekir. Lyrbe (Seleukeia) Antik Kenti'ne Antalya İli, Manavgat İlçesi, Bucakşeyhler Mahallesi (Köyü) içinden geçilerek ormanlık manzarası çok güzel bir yol içinden gidilir. Devasa yapılar M.Ö. yapılan yapılar arasındadır. Tarihe tanıklık yapmak istiyorsanız mutlaka burayı ziyaret etmelisiniz.

68. Antiphellos Antik Kenti

Antiphellos Antik Kenti
Antalya gezilecek yerler listesine bakıyorsanız mutlaka Antiphellos antik kentini görebilirsiniz. Antalya'nın Kaş ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Likyalılar döneminden günümüze ulaşmış önemli yapılardan biri olma özelliğini taşımaktadır. Antiphellos antik tiyatrosunu ziyaret etmek istiyorsanız buraya mutlaka gelmelisiniz.

69. Aperlai Antik Kenti

Aperlai Antik KentiFotoğraf: foursquare.com

Aperlai antik kenti Kaş’ın tarihi yapıları arasında yer almaktadır. Sıçak iskelesinin güzelliğini daha da arttıran bir antik kenttir. Buraya ulaşmak istiyorsanız, Kaş ilçesinden kayıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Eski bir Likya kenti olarak bilinen Aperlai tarihin en eski özelliklerini günümüze kadar taşımaktadır.

70. Ariassos Antik Kenti

Ariassos Antik Kenti
Ariassos antik kenti Bizans ve Roma imparatorluğunun tarihi kalıntılarını günümüze kadar taşımaktadır. Burada bulunan en eski para ise M.Ö. 1.yüzyıla kadar dayanmaktadır. Burada tanrı Zeus’un tasviri bulunmaktadır. Helenistik duvarları ve bununla birlikte Helenistik yapıları çok rahat görebilirsiniz.

71. Rhodiapolis (Korydalla) Antik Kenti

Rhodiapolis (Korydalla) Antik Kenti
Korydalla Antik Kenti Antalya Kumluca ilçesi içerisinde yer alan önemli bir antik kenti olmaktadır. Burası ile ilgili çok önemli bilgilere henüz ulaşılamamıştır. Tarihtte yalnızca M.Ö. 480 yılında adından bahsettiren önemli bir yer olmuştur. Antik kentin içerisinde bulunan kilise de gümüşten ve altından bazı eşyaları görebilirsiniz.

72. Arykanda Antik Kenti

Arykanda Antik Kenti
Arykanda Antik Kenti Antalya'nın Finike ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Bey dağlarının yamaçlarında yapılan bu antik kent 1838 yılında yabancı biri tarafından keşfedilmiştir. Yapılan arkeolojik kazılar sonucunda burada yerleşim alanı ve göç alanı bulunmuştur. Antik dönemden beri ayakta kalmış önemli bir yer olduğu bilinmektedir.

73. Syedra Antik Kenti

Syedra Antik Kenti
Syedra Antik Kenti Antalya'nın Alanya ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Alanya merkeze yaklaşık 22 km uzaklıkta yer almaktadır. M.Ö. 7.yy’a kadar tarihi uzaklıktadır. Kentin içerisinde, antik çağdan bugüne kadar gelen ve kentin su ihtiyacını karşılayan içleri sıvalı doğal kaynaktan beslenen sarnıçlar bulunmaktadır.

74. Limyra Antik Kenti

Limyra Antik Kenti
Limyra Antik Kenti Antalya'nın Finike ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Roma ve Bizans çağı surlarını bu antik kent içerisinde görmeniz mümkündür. Adı Likyalılar tarafından konulmuştur. Antik kentte 400'ü aşkın kaya mezarı yer almakta ve çoğu mezar Likya dilinde yazılmış kitabeleriyle ismen bilinmektedir.

75. Side Antik Kenti

Side Antik Kenti
Antalya gezilecek yerler listesi içerisinde Side Antik Kenti bir numarayı oluşturuyor. Antalya'nın Manavgat ilçesinde olan bu harika yer Antalya tarihi yerler arasında çok dikkat çekiyor. Antik dönemde Side çok önemli bir liman kentiydi. Lidyalılar gibi önemli medeniyetlere burası ev sahipliği yaptı. Burada Giritli göçmenlerin oluşturduğu köyler de bulunur. Buraya geldiğinizde kendinizi anıtsal bir şehrin içerisinde buluyorsunuz. İki kocaman sütunlu girişiyle birlikte geçmişe yolculuk yapıyorsunuz. Eğer yolunuz Antalya’ya düşecekse mutlaka buraya da gelmelisiniz.

Antalya Deniz Turizmi

Akdeniz'de yaşayan Caretta Caretta kaplumbağaları ve yeşil kaplumbağalar, Antalya kumsallarında yumurtlamakta ve bu kumsallarda her yıl binlerce kaplumbağa deniz ile buluşmaktadır. Bu manzara Antalyada gezilecek yerler arasında en önemli noktalardan birini oluşturmaktadır.

Antalya'daki önemli marinalarda yat turizmi gerçekleştirilmesi sayesinde deniz turizmi farklı bir noktaya kavuşmaktadır. İl genelinde Antalya merkezindeki Çelebi Marina, Kemer Türkiz Marina, Setur Finike Marina, Alanya Marina ve Antalya Kaleiçi Yat Limanı; geniş çaplı hizmetler sunarak deniz turizmine katkı sağlamaktadır.


Antalya’da kentin içinden denize giriliyor, bir saat uzaklıktaki 2200 metre yüksekliğindeki Saklıkent zirvesinin eteklerindeki kayak merkezinde Ocak, Şubat ve Mart aylarında kayak yapılabiliyor. Antalya’da yılın dokuz-on ayı denize girilebiliyor. Antalya, özellikle yaz mevsimlerinde deniz turizmi noktasında güzel bir tatil geçirmek isteyen birçok insan için sahil şeridinde bulunan Alanya, Gazipaşa, Manavgat, Serik, Aksu, Konyaaltı, Kemer, Kumluca, Finike, Demre ve Kaş ilçeleriyle turistik imkanlar sunmaktadır. Bu ilçelerde yer alan çok ekonomik fiyatlı veya çok lüks şekilde hizmet veren konaklama işletmeleri sayesinde herkes kendi bütçesine göre tatil yapma imkanına sahiptir.

İl genelinde butik oteller, pansiyonlar, 5 yıldızlı oteller (Türkiye'de 5 yıldızlı otellerin %51'i Antalya'da bulunmaktadır), kiralık evler kiralık villalar ve tatil köyleri ile karavan kampları turistik konaklama imkanı sağlamaktadır. Bu bölgelerde; deniz, spor, doğa, sağlık ve kültür turizmi etkinliklerinde bulunabilirsiniz.

Antalya'da Tatil Yapılacak Yerler

Hem Türkiye ve hem de dünyanın en önemli tatil merkezlerinden biri olan Antalya, farklı tatil konseptleri sunan, muhteşem doğa özelliklerine sahip birçok alternatifi bir arada sunar. Aynı zamanda turizmin ana gelir kaynağı olduğu şehirde, turistik tesis açısından her sınıftan ihtiyaca yanıt verebilecek tesis türleri de bulunuyor. Turistik altyapısı gelişmiş olan şehrin, her bölgesi tatil yapılacak yerler arasında önemlidir. Antalya tatil yerleri arasında, Deniz turizmi, spor ve kültür turizmi, yayla turizmi, mağara turizmi, sağlık ve termal turizmi gibi çok geniş bir alanda tesisi ve altyapı bulunabilir.

Antalya'da Kamp Yapılacak Yerler

640 Kilometrelik kıyı şeridine sahip olan Antalya’da her türlü tatil konseptine uygun altyapıya ulaşmak mümkün. Doğayla iç içe bir tatil geçirmek isteyen ve bu amaçla kamp kurmak isteyen kişiler için, en ideal adres Antalya’dır. Muhteşem bir doğaya sahip olan şehir, Ormanın bittiği noktadan başlayan deniziyle benzersiz bir deneyim oluşturur. Antalya kamp alanları, her türlü talebe yanıt oluşturabilmek amacıyla özel olarak yapılandırılmış alt yapılara sahip. Antalya kamp yerleri arasında, en çok tercih edilenlerden aşağıda ki listeyi sizler için oluşturduk.
 • İncekum Orman Kampı
 • Tekirova Maden Koyu Sundance Kamp
 • Demre Adriake Limanı
 • Elmalı Avlan Gölü
 • Çıralı Yanartaş
 • Adrasan Korsan Koyu
 • Side
 • Kaş Camping
 • Olympos Camping
 • Sarısu Plajı
 • Alanya
 • Manavgat Köprülü Kanyon
 • Bostanlık Koyu Phaselis
 • Saklıkent Kamp Alanı
 • Beşkonak Kamp Alanı
 • Lara Kamp Alanı
 • Örnekköy Plajı Kamp Alanı
 • Konyaaltı Plajı Kamp Alanı
 • Tazı Kanyonu Kamp Alanı
 • Üzümdere Kamp Alanı

Antalya Festivalleri

Ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biri olmasının yanında, en büyük şehirlerimiz arasında yer alan Antalya, 2 Milyon 300 Bin civarında bir nüfusa da yerleşik olarak ev sahipliği yapıyor. Birçok farklı kültüre yerleşim birimi olarak binlerce yıldır hizmet veren şehir, aynı zamanda çok geniş bir kültürel birikime de sahiptir. Durum böyle olunca, Antalya festivalleri, hemen yılın her zamanına yayılmış ve çok geniş organizasyonlar olarak çeşitlilik arz ediyor. Festivallerin birçoğu uluslararası kapsamda gerçekleştiriliyor.
 • Antalya Uluslarası Altın Portakal Film Festivali
 • Antalya Uluslararası Film ve Piyano Festivali
 • Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali
 • Antalya Jazz Festivali
 • Uluslararası Likya Kaş Kültür ve Sanat Festivali
 • Antalya Çiçek Festivali
 • Geleneksel Kumluca Deve Güreşi Festivali
 • Antalya Noel Pazarı
 • Antalya Kahve Festivali
 • Alanya Uluslararası Çocuk Festivali
 • Adrasan Yoga Şenliği
 • Alanya Çevre Festivali
 • Antalya Summer Dans Festivali
 • Uluslararası Manavgat Motosiklet Festivali
 • Ormana Üzüm Festivali

Antalya'nın Neyi Meşhur?

Hatırı sayılır bir Yörük nüfusu barındıran Toros Dağları’nın eteklerinde bulunan Antalya, Yörük ve Türk kültürünü en iyi yaşayan ve yansıtan şehirlerden biridir. Yörük halıları bu anlamda öne çıkan ürünlerden biridir. Antalya'nın neyi meşhur sorusuna verilecek ilk yanıt elbette denizi ve doğası olur. Ancak bunun yanından çok gelişmiş seracılık ve yanı sıra tarım alanlarının zenginliği, Akdeniz iklimine uygun olan ve olmayan çok geniş bir yelpazede ürün yetiştiriciliği yapılmasına da neden olur. Turistik beklentilere yanıt vermek amaçlı üretilen magnet ve benzeri hediyelik ürünler ve takılar, Keten ve yazlık elbiseler, Baskılı bez çanta türleri Antalya'nın en meşhur ürünleri arasında yer alıyor.

Antalya'nın Yöresel Yemekleri

Antalya tarih boyunca bir liman kenti olması nedeniyle, Avrupa ve Afrika kıtasının Akdeniz kıyılarıyla sürekli irtibat halinde olmuştur. Bu durum zaten çok çeşitli kültürlerin izlerinden oluşan bir birikime sahip olan şehrin, farklı kültürlerle de bağlantı halinde olmasına neden olmuştur. Bunun yanında Selçuklu dönemiyle birlikte sürekli artan Türk nüfus, günümüzde de yoğun bir şekilde etkisini sürdürür.

Yörük yemekleri, Türk yemek kültürünün nadide örnekleri olarak çok zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Bölgede bu amaçla çeşitli festivaller ve organizasyonlarda düzenleniyor. Antalya'nın yöresel yemekleri arasından, öne çıkanlar şunlardır;
 • Antalya Piyazı
 • Enginarlı Girit Kebabı
 • Laba Dolması ( Kaburga Dolması )
 • Hülüklü Çorba ( Düğün Çorbası )
 • Biber Frigya Dolması
 • Cive
 • Alanya Bohçası
 • Şilofta
 • Gökçesu Pilavı
 • Bergamot reçeli
 • Sedik Aşı
 • Arap Kadayıfı
 • Finike Usulü Muz Tatlısı
 • Hibeş
 • Toros Salatası
 • Turunç Reçeli
 • Patlıcan Reçeli
 • Kabak Çiçeği Dolması
 • İlibada Sarması
 • Ülübü Piyazı
 • Oğmaç
 • Çiğirdik
 • Kırtakı
 • Aside
 • Öksüz Helvası
 • Badem Kahvesi
 • Göleviz Yemeği
 • Yarpuzlu Akdarı Çorbası

Antalya Nerede, Nasıl Gidilir?

Türkiye'nin Güneybatısında yer alan Antalya, Akdeniz Bölgesi’ndedir. Kuzeyinde Toros Dağları bulunan Antalya'nın güneyi, Akdeniz'e kıyı şeridi oluşturur. Muğla, Karaman, Konya, İçel, Isparta ve Burdur komşu olduğu diğer şehirlerdir. Antalya nerede sorusunun yanıtını özelleştirerek bu şekilde verebiliriz.


Antalya’ya nasıl gidilir sorusunun yanıtı ise, dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biri olması sebebiyle, çok geniş alternatiflerle karşılaşabileceğiniz bir şekilde detaylı olarak verilmelidir. Şehirde bulunan iki hava alanı, hava yolunun çok kullanılan ulaşım aracı olmasına neden oluyor. İç Anadolu Bölgesi, Ege Bölgesi Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nden olmak üzere, çeşitli kara yolu alternatifleri kullanılarak şehre ulaşım mümkündür. Deniz yoluyla şehre ulaşabilmek için de çeşitli alternatifler bulunuyor. Bunların yanında Demir yolları kullanılarak ta Antalya’ ya ulaşmak için çeşitli güzergahlar mevcut.
 • İstanbul – Antalya arası ortalama 750 kilometredir ve kara yoluyla 8 buçuk saat sürmektedir.
 • Ankara – Antalya arası ortalama 485 kilometredir ve kara yoluyla 6 saat 20 dakika sürmektedir.
 • İzmir – Antalya arası ortalama 460 kilometredir ve kara yoluyla 5 saat 40 Dakika sürmektedir.
 • Muğla – Antalya arası ortalama 310 kilometredir ve kara yoluyla 3 buçuk saat sürmektedir.
 • Adana – Antalya arası ortalama 610 kilometre ve kara yoluyla 7 buçuk saat sürmektedir.
 • Konya - Antalya arası ortalama 300 kilometre ve kara yoluyla 3 buçuk saat sürmektedir.
Sizler için Antalya gezi rehberi hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Antalya'da ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Antalya gezilecek yerler listesini yazarak; Antalya nerede ve Antalya'ya nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.admin / 24.04.2020 / 47 / 24 987

Yorum Ekleyin


 1. Gamze Akten
  Ziyaretçi
  4 Şubat 2018 18:41
  0

  Antalya gezilecek yerler arasında Kaleiçi kesinlikle olmalıydı. Hele ki kaleiçinde muhteşem bir döner resitaline katılmadan gitmek zulum olur. Muhakkak sizde gezintileriniz esnasında burada yemek yiyin tavsiye ederim. 

 2. RIDVAN AKTEPE
  Ziyaretçi
  4 Nisan 2018 14:09
  0

  Selamlar Antalya Gazipaşa'ya tayin istemeyi düşünüyordum, bu yazıyı gördükten sonra kararım kesinleşti. Gerçekten çok yararlı bir paylaşım olmuş teşekkürler.

 3. Mustafa Hazırcı
  Ziyaretçi
  16 Nisan 2018 12:01
  0

  Hep ertelediğim Antalya gezisi artık daha çok kabardı. Çok güzel anlatmışsınız gerçekten. 

 4. semih
  semih
  Ziyaretçi
  19 Nisan 2018 12:38
  0

  Tebrikler, çok açıklayıcı bir yazı olmuş. Tavsiyeleri dikkate alacağım   Çok güzel anlatmışsınız gerçekten.Artık orada olmalıyım

 5. Cebrail Biçer
  Ziyaretçi
  29 Haziran 2018 14:53
  0

  Geçen sene eşimle birlikte hem Damlataş Mağarasına hem de İncekum plajına gitme şansımız olmuştu. Gerçekten gidilip görülmesi gereken değerlerimizden. Gitmenizi tavsiye ettiğim ay Haziran ayı, çünkü Antalya'nın havası Temmuz ve Ağustos aylarında oldukça bunaltıcı bir sıcağa bürünebiliyor. Paylaşım için teşekkür ediyorum.

 6. Burak Şahin
  Ziyaretçi
  17 Temmuz 2018 15:45
  0

  Gezmek görmek lazım. Evet güzel kısmıda sıcakta nasıl gezeceksek çok bunaltıcı bir havası olmasına karşın Antalya gerçekten güzel bir şehir. Yaşanılacak yermi deseniz, bir şehirde o sıcakta yaşamakta güzel değildir. Bence gezmek için değerlendirenlere gerçekten güzel gezilecek yerler. Teşekkür ederim paylaşımınız için.

 7. Bilgin Ajans
  Ziyaretçi
  27 Ağustos 2018 14:12
  0

  Antalya harika bir yer yaklaşık 1 aydır buradayım ve öyle güzel yerler varki yat limanından tekne turu ile düden gezisi felan 10 numara

 8. osman ceylan
  Ziyaretçi
  30 Ağustos 2018 15:18
  0

  Antalya’ya defalaraca gitmiş birisi olarak tekrar gidesim ve yemeklerinden yiyesim geldi yum

 9. Mehmet
  Ziyaretçi
  13 Eylül 2018 12:46
  0

  Antalya’da gezilecek yerler konusunda tam da aradığım yazıyı sitenizde buldum teşekkürler...

 10. Avukat Yılmaz Yalçın
  23 Ekim 2018 23:43
  0

  Antalya'ya gittiğinizde Lara plajını mutlaka görmelisiniz. Çünkü tamamen kum olan ve tertemiz mavi suyu olan başka bir plaj görmeniz zordur.Ardından Lara'da sahilde meşhur balıkçısında akşam yemeği yiyebilirsiniz.

 11. savas
  Ziyaretçi
  26 Ekim 2018 22:18
  0

  Uzun zamanlar yaşadığım bir yer olan Antalya'yı yorumlayarak bitirebileceğimi veya anlatabileceğimi sanmıyorum.

  Mükemmel doğası, denizi, ormanları, dağları, tatil yerleri ile adeta bir cennet. 

  mutlaka gidilmesi ve görülmesi gerekn bir yer.

 12. Serhat Köse
  Ziyaretçi
  27 Ekim 2018 15:12
  0

  Çok yakında gitmeyi düşünüyorum Antalya'ya, sayenizde şehir hakkında daha fazla bilgi edindim. Ve görüşlerim daha iyi oldu Antalya adına. Devamını beklerim, teşekkürler.

 13. Kaan
  Ziyaretçi
  13 Aralık 2018 00:42
  0

  Antalya da gezilecek yer diyince aklıma ilk gelen Alanya'dır. Geçen yaz gittim ve muhteşem bir tatil oldu benim için. Kesinlikle bir otele bağlı olmadan gidin gezin ve görün...

 14. Güler
  Ziyaretçi
  26 Mart 2019 11:21
  0

  Antalya turizm olarak bir zamanlar gerilemeye başlamıştı fakat son zamanlarda yapılan çalışmalardan sonra tekrar Antalya kendi kalitesini yakalamayı başarmış ve yine en üst sırada yerini almış.

 15. Tolga
  Ziyaretçi
  26 Mart 2019 11:24
  0

  Antalya her noktasının ayrı ayrı tadının çıkartılması gereken gezip görülecek o kadar güzel noktaları olan anlatılmakla bitirebilmeyeceğimiz güzel bir şehrimiz diyebilirim.

 16. yusuf
  Ziyaretçi
  2 Ocak 2020 12:59
  0
  Düden şelalesine mutlaka gitmelisiniz arkadaşlar. Toplu Taşıma ile: İlk önce toplu taşıma araçları ile Antalya Merkeze geçmenizi öneririz. Buradan Antalya Meydan Toplu Taşıma Merkezinden “78 Numaralı” Otobüslere binerek düden şelalesine gidebilir yada “54 Numaralı” otobüsler ile aktarmalı olarak ta geçebilirsiniz. Otobüsler ortalama 30dk. Bir kalkmaktadır. Şelaleye ulaşım gayet kolaydır. Antalya Merkezden Şelaleye 35-40dk. ulaşırsınız.
 17. Pınar
  Ziyaretçi
  24 Nisan 2020 18:26
  0
  Antalya gezilecek yerler ile ilgili gerçekten çok güzel bir derleme olmuş, ince ayrıntısına kadar düşünülüp detaylı bir içerik paylaşılmış.
 18. A. Hamdi Nesivar
  Ziyaretçi
  24 Nisan 2020 20:43
  0
  Antalya'nin bir yerlisi olarak Antalya'nın bu denli kapsamlı betimlenmesi harika. Antalya’nın gezilmesi gereken yerlerini madde madde eksiksiz paylaşmışsınız. Belki Kalkan’dan da bahsebilirdiniz. Yine de mükemmel bir anlatım olmuş.
 19. Murat TÜYLÜ
  Murat TÜYLÜ
  Ziyaretçi
  25 Nisan 2020 14:23
  0
  Tatil planlarımızı yaparken hep yararlandığım GeziPedia, Antalya gezilecek yerler listesini de detaylıca anlatmış. Bir sonraki rotamızın Antalya olacağı belli oldu.
 20. Emre
  Ziyaretçi
  10 Mayıs 2020 17:50
  0
  • Tatilde Antalya ya gidicektik ve antalya gezilecek yerleri arıyordum ki bu sitede bulduk ve not aldık çok teşekkürler yardımlarınız için
 21. onur ünlü
  Ziyaretçi
  10 Mayıs 2020 17:50
  0
  1. antalyada gezilecek yerler arasında kaleiçinide ekleyin
 22. Bekir Külahcı
  Ziyaretçi
  10 Mayıs 2020 17:53
  0
  Antalya gezilecek yerler arasında incekum plajı öneririm sadece gezilecek yerler değil yemekleri de muhteşem
 23. İlbey Güngör
  Ziyaretçi
  10 Mayıs 2020 17:53
  0
  Antalyada gezilecek yerler. Gezmeyi seven birisi olarak bodrumu bu kadar güzel anlattığınız için teşekkür ederim. bu yazıya göre bodruma bayıldım koronadan sonra en yakın zamanda gideceğim..
 24. Oğuz Kaan
  Ziyaretçi
  10 Mayıs 2020 17:53
  0
  Her sene tüm şehirleri geziyorum. Bu sene kısmet olursa virüs biterse Antalya yı gezmeye gideceğim. Bu site sayesinde Antalya da gezilecek yerleri öğrendim.
 25. Berkay Çakır
  Ziyaretçi
  10 Mayıs 2020 17:54
  0
  Antalyada gidilecek yerler Antalya'ya gittiğinizde Lara plajını mutlaka görmelisiniz. Çünkü tamamen kum olan ve tertemiz mavi suyu olan başka bir plaj görmeniz zordur.Ardından Lara'da sahilde meşhur balıkçısında akşam yemeği yiyebilirsiniz.
 26. Emre can Ilgar
  Ziyaretçi
  10 Mayıs 2020 17:54
  0
  Antalyada gezilecek yerler çok fazla yer var böyle yerleri gezerek sizde mutlu olun.
 27. Ahmet
  Ziyaretçi
  10 Mayıs 2020 17:54
  0
  Antalyada gezilecek birçok yer var ama bence en iyisi manavgat sahili bir numara. 
 28. Serkan abdioğlu
  Ziyaretçi
  10 Mayıs 2020 17:55
  0
  antalya gezilecek yerler olarak çok iyi bir yer herkes gitsin bence 
 29. Emre can Ilgar
  Ziyaretçi
  10 Mayıs 2020 17:56
  0
  Antalay da gezilecek yerler çok fazla yer var böyle yerleri gezerek sizde mutlu olun 
 30. Emre Yılmaz
  Ziyaretçi
  10 Mayıs 2020 17:56
  0
  Tatil yapacaksanız. Antalya en iyi şehir. Muhteşem ya havası denizi benim tavsiyem. Alanya ile Bodruma mutlaka gitmelisiniz. Ben gitmiştim. Efsane 👍👌

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Antalya Hayvanat Bahçesi Tanıtımı

Antalya Hayvanat Bahçesi Tanıtımı

Antalya hayvanat bahçesi Döşemealtı belediyesi Kepezaltı piknik sahası
Düden Şelalesi Tanıtımı

Düden Şelalesi Tanıtımı

Düden Şelalesi isimli bu yazımızda; Antalya Düden Şelalesi hakkında bilgi
Antalya Hadrian Kapısı Tanıtımı

Antalya Hadrian Kapısı Tanıtımı

Hadrian kapısı, zamanın imparatoru Hadrianus tarafından Antalya’ya gelişi
Adrasan’da Gezilecek Yerler

Adrasan’da Gezilecek Yerler

Adrasan, Çavuşköy adıyla da bilinir. Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı
Korkuteli'nde Gezilecek Yerler

Korkuteli'nde Gezilecek Yerler

Korkuteli Antalya iline bağlı bir Akdeniz bölgesi ilçesidir. Doğu tarafından
Kepez’de Gezilecek Yerler

Kepez’de Gezilecek Yerler

Kepez Antalya’ya bağlı bir merkez ilçe konumundadır. Şehrin ikinci kalabalık
Gazipaşa’da Gezilecek Yerler

Gazipaşa’da Gezilecek Yerler

Antalya'nın il merkezine 180 km uzaklıkta bulunan Gazipaşa, Toros dağları ile
Aksu’da Gezilecek Yerler

Aksu’da Gezilecek Yerler

Aksu, Antalya’ya bağlı bir ilçedir. Akdeniz'e kıyısı bulunan ilçenin merkeze
Konyaaltı’nda Gezilecek Yerler

Konyaaltı’nda Gezilecek Yerler

Konyaaltı Türkiye'nin Akdeniz kıyısında yer alan Antalya'nın en kıymetli
Antalya Çadır Kamp Yerleri

Antalya Çadır Kamp Yerleri

Kamp yapmak deniz kenarı ve orman kampı yapmak üzere iki ayrılmakta. Bu iki
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up