Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Antalya » Demre’de Gezilecek Yerler

Demre’de Gezilecek Yerler


Demre gezilecek yerler
Demre, Antalya'nın turistik şehirlerinden bir tanesidir. Köklü bir tarihe sahip olan şehir Akdeniz kıyısında bulunması ile hem doğal hem de tarihi güzellikleri bir arada sunar. Demre, Antalya'nın Muğla’ya yakın kesiminde yer alır. Akdeniz'e sahili bulunması ile yaz aylarında artan bir nüfusa sahip olan şehir güzel bir tatil yapmak isteyenler için ideal yerler arasındadır. Bu güzellikleri yaşamak için Demre’de gezilecek yerler ile ilgili bilgi sahibi olmak gerekir.

Demre’nin Tarihi

Demre, eski adı kale olan bir ilçedir. Ülkemizin tarihinde önemli bir yer tutan Likya şehirlerinden bir tanesi olarak bilinen Demre, geçmiş olarak çok eskilere dayanır. Roma dönemindeki ismi Myra olan Demre, bu dönemlerde liman olarak kullanılması sebebi ile önemli bir şehir ve yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Hristiyanların Haç Yolu üzerinde bulunan Demre, Noel Baba etkinliklerine ev sahipliği yapma özelliğini bu dönemlerden almıştır. Likya döneminden kalan birçok esere ev sahipliği yapan Demre, farklı büyüklüklerde tiyatro, kilise ve anıt mezarı bünyesinde bulundurur. Kale isminden Demre ismine geçiş ise 2005 yılında olmuştur.


Dilerseniz yazımızın geri kalan kısmında Demre gezilecek yerler listemize bir göz atalım.

Myra Antik Kenti

Demre’de gezilecek yerler arasında en önemli antik kent olarak Myra Antik Kenti bulunur. Hem Likya hem de Roma döneminde kullanılan antik kentin tarihi milattan önce beşinci yüzyıla kadar dayanır. Myra Antik Kenti içerisinde en iyi şekilde korunmuş tiyatrolardan bir tanesi bulunur. Şehrin merkezine yakın konumda bulunan antik kent içerisinde farklı mimari eser kalıntıları da görülebilir. Likya kültüründe önemli bir yere sahip olan şehir özellikle yönetim anlamında en önemli şehirlerden birisi olarak görülür.

Noel Baba Kilisesi

Noel Baba Kilisesi yani Aziz Nicholas Kilisesi, Demre’de gezilebilecek güzel yerler arasında bulunur. Hristiyanlar için önemli olan Hac Yolu üzerinde bulunan kilise özellikle fakir, yoksul ve yolcular gibi kişilere yardımı ile bilinen Aziz Nicholas adına yaptırılmıştır. Çevresinde birçok kilise bulunan Demre’deki en önemli kilise olarak değerlendirilir.

Andriake Antik Kenti

Andriake Antik Kenti, eski bir liman kentidir. Demre’ye altı kilometre uzaklıkta bulunan bu kent Myra Antik Kenti kadar eski ve önemli bir şehirdir. Demre – Kaş Yolu kenarında bulunan antik kent içerisinde mezarlar, lahitler ve sur benzeri kalıntılar bulunur. Özellikle güneşin batış anında antik kent üzerinde ve denizde oluşan güzel görüntüler nedeni ile pek çok kişi bu saatlerde burayı gezmeyi tercih eder.

Likya Medeniyetler Müzesi

Antik kentlerden ve Demre genelinden çıkartılan eserlerin birçoğu Likya Medeniyetler Müzesi ya da Uygarlıklar Müzesi içerisinde sergilenir. Andriake Antik Kentine yakın konumda bulunan bu müze antik eserlere merakı bulunan kişiler için paha biçilemez eserler ile doludur.

Andriake Kuş Cenneti

Andriake Kuş Cenneti farklı kuş türlerinin görülebileceği bir alandır. Çayağzı Liman Yolu çevresinde bulunan bu alan içerisinde yüzden fazla farklı kuş türü bulunur. Demre merkezine beş kilometre kadar mesafede bulunan bu kuş cenneti, gözlem yapmayı sevenler için idealdir.

Çayağzı Plajı

Andriake Kuş Cennetine yakın konumda bulunan Çayağzı Plajı, Caretta Caretta gözlem alanı olarak da kullanılır. Bu özel kaplumbağaların yumurta bıraktığı sahillerden birisi olması ile bu alan özel bir alan olarak değerlendirilir.

Bu antik kentlere ek olarak Demre’de başka pek çok antik kalıntı bulunur. Bu kalıntıların arasında Soura, Hoyran, Trysa, Heroon, Simena ve Theimussa antik kalıntıları ve eserleri sayılabilir.


Akdeniz'e kıyısı bulunması dolayısıyla, yat, tekne ve kano gibi araçlar ile gezilebilecek birçok alan bulunur. Özellikle Kekova Körfezi bu açıdan değerlendirilebilecek en güzel yerler arasında bulunur. Ayrıca Likya Yolu üzerinde olması sebebi ile yürüyüş alanları bakımından da seçeneklere sahiptir.

Demre Nerede, Nasıl Gidilir?

Demre, Antalya'nın batısında yer alan bir tatil şehridir. Finike ve Kaş ilçelerinin ortasında bulunan Demre, Antalya’ya yaklaşık olarak yüz elli kilometre uzaklıktadır. Ulaşım için hem Antalya merkezinden hem de Kaş ve Finike’den kara yolu ile ulaşım mümkündür. Otobüs seferlerinin yanı sıra bu şehirlerden karşılıklı olarak minibüs seferleri akşam saatlerine kadar devam eder.admin / 30.04.2018 / 5 / 8 250

Yorum Ekleyin


 1. Ali A.
  Ziyaretçi
  9 Temmuz 2018 11:52
  0

  Demre, hem denizin ve tatilin tadına varabileceğiniz bir yer, hemde tarihi ve turistik mekanları ile gezip görülecek tatil beldeleri arasında yer alıyor bence. Bu sene tatilinizi yapmadıysanız eğer değerlendirmenizi tavsiye ederim.

 2. Zümrüt Çiçek
  Ziyaretçi
  11 Eylül 2019 00:05
  0
  Demre üzerinden ben en çok Çayağzı Plajını sevdim. Deniz tutkunu iseniz gitmenizi tavsiye ederim. Fazla kalabalık olmaması en büyük güzelliği.
 3. orçun çolak
  Ziyaretçi
  28 Kasım 2019 08:46
  0
  Demre'de gezilecek yerler gerçekten çok güzel. Daha önce Demre'ye 2 - 3 kere gittim. Her gidişimde gayet eyledim. Herkese tavsiye edebileceğim mükemmel bir yer.
 4. hakan baytar
  Ziyaretçi
  1 Mayıs 2020 15:40
  0
  Demre'de gezilecek yerler gerçekten çok güzel. Daha önce Demre'ye çok gitmeme rağmen yine gitmek istiyorum.
 5. implant izmir
  Ziyaretçi
  9 Kasım 2020 21:35
  0
  Yıllar önce gitmiştim daha dün gibi. harika bir turizm cenneti.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Çıralı'da Gezilecek Yerler

Çıralı'da Gezilecek Yerler

Çıralı'da gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Antalya Çıralı hakkında bilgi
Antalya Kaleköy Tanıtımı

Antalya Kaleköy Tanıtımı

Kaleköy Antalya’ya bağlı Kaş ve Demre ilçelerinin arasında yer alır. Kaş
Kekova'da Gezilecek Yerler

Kekova'da Gezilecek Yerler

Depremler adaları yerinden oynatınca, kimi zaman geriye sulara gömülmüş kentler
Muratpaşa’da Gezilecek Yerler

Muratpaşa’da Gezilecek Yerler

Takvimler 2 Mart 2008’i gösterdiğinde Resmi Gazetede yayınlanan bildiri
Kepez’de Gezilecek Yerler

Kepez’de Gezilecek Yerler

Kepez Antalya’ya bağlı bir merkez ilçe konumundadır. Şehrin ikinci kalabalık
Döşemealtı’da Gezilecek Yerler

Döşemealtı’da Gezilecek Yerler

Antalya'nın güzel ilçelerinden bir tanesi Döşemealtı ilçesidir. Döşemealtı
Finike’de Gezilecek Yerler

Finike’de Gezilecek Yerler

Finike Antalya'nın kıyı kesimlerinde yer alan turistik bir ilçedir. Kuzeyinde
Konyaaltı’nda Gezilecek Yerler

Konyaaltı’nda Gezilecek Yerler

Konyaaltı Türkiye'nin Akdeniz kıyısında yer alan Antalya'nın en kıymetli
Kaş'ta Gezilecek Yerler

Kaş'ta Gezilecek Yerler

Hitit belgelerinde Işık Ülkesi olarak adlandırılan Likya’nın önemli
Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya'da gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Antalya nüfusu, Antalya
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up