Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Demre’de Gezilecek Yerler

Demre’de Gezilecek Yerler

Demre, Antalya'nın turistik şehirlerinden bir tanesidir. Köklü bir tarihe sahip olan şehir Akdeniz kıyısında bulunması ile hem doğal hem de tarihi güzellikleri bir arada sunar. Demre, Antalya'nın Muğla’ya yakın kesiminde yer alır. Akdeniz'e sahili bulunması ile yaz aylarında artan bir nüfusa sahip olan şehir güzel bir tatil yapmak isteyenler için ideal yerler arasındadır. Bu güzellikleri yaşamak için Demre’de gezilecek yerler ile ilgili bilgi sahibi olmak gerekir.

demre
Demre’nin Tarihi

Demre, eski adı kale olan bir ilçedir. Ülkemizin tarihinde önemli bir yer tutan Likya şehirlerinden bir tanesi olarak bilinen Demre, geçmiş olarak çok eskilere dayanır. Roma dönemindeki ismi Myra olan Demre, bu dönemlerde liman olarak kullanılması sebebi ile önemli bir şehir ve yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Hristiyanların Haç Yolu üzerinde bulunan Demre, Noel Baba etkinliklerine ev sahipliği yapma özelliğini bu dönemlerden almıştır. Likya döneminden kalan birçok esere ev sahipliği yapan Demre, farklı büyüklüklerde tiyatro, kilise ve anıt mezarı bünyesinde bulundurur. Kale isminden Demre ismine geçiş ise 2005 yılında olmuştur.


Dilerseniz yazımızın geri kalan kısmında Demre gezilecek yerler listemize bir göz atalım.

Myra Antik Kenti

myra antik kenti
Demre’de gezilecek yerler
arasında en önemli antik kent olarak Myra Antik Kenti bulunur. Hem Likya hem de Roma döneminde kullanılan antik kentin tarihi milattan önce beşinci yüzyıla kadar dayanır. Myra Antik Kenti içerisinde en iyi şekilde korunmuş tiyatrolardan bir tanesi bulunur. Şehrin merkezine yakın konumda bulunan antik kent içerisinde farklı mimari eser kalıntıları da görülebilir. Likya kültüründe önemli bir yere sahip olan şehir özellikle yönetim anlamında en önemli şehirlerden birisi olarak görülür.

Noel Baba Kilisesi

aziz nicholas kilisesi
Noel Baba Kilisesi yani Aziz Nicholas Kilisesi, Demre’de gezilebilecek güzel yerler arasında bulunur. Hristiyanlar için önemli olan Hac Yolu üzerinde bulunan kilise özellikle fakir, yoksul ve yolcular gibi kişilere yardımı ile bilinen Aziz Nicholas adına yaptırılmıştır. Çevresinde birçok kilise bulunan Demre’deki en önemli kilise olarak değerlendirilir.

Andriake Antik Kenti

andriake antik kenti
Andriake Antik Kenti
, eski bir liman kentidir. Demre’ye altı kilometre uzaklıkta bulunan bu kent Myra Antik Kenti kadar eski ve önemli bir şehirdir. Demre – Kaş Yolu kenarında bulunan antik kent içerisinde mezarlar, lahitler ve sur benzeri kalıntılar bulunur. Özellikle güneşin batış anında antik kent üzerinde ve denizde oluşan güzel görüntüler nedeni ile pek çok kişi bu saatlerde burayı gezmeyi tercih eder.

Likya Medeniyetler Müzesi

likya medeniyetler müzesi
Antik kentlerden ve Demre genelinden çıkartılan eserlerin birçoğu Likya Medeniyetler Müzesi ya da Uygarlıklar Müzesi içerisinde sergilenir. Andriake Antik Kentine yakın konumda bulunan bu müze antik eserlere merakı bulunan kişiler için paha biçilemez eserler ile doludur.

Andriake Kuş Cenneti

Andriake Kuş Cenneti
Andriake Kuş Cenneti farklı kuş türlerinin görülebileceği bir alandır. Çayağzı Liman Yolu çevresinde bulunan bu alan içerisinde yüzden fazla farklı kuş türü bulunur. Demre merkezine beş kilometre kadar mesafede bulunan bu kuş cenneti, gözlem yapmayı sevenler için idealdir.

Çayağzı Plajı

demre Çayağzı Plajı
Andriake Kuş Cennetine yakın konumda bulunan Çayağzı Plajı, Caretta Caretta gözlem alanı olarak da kullanılır. Bu özel kaplumbağaların yumurta bıraktığı sahillerden birisi olması ile bu alan özel bir alan olarak değerlendirilir.

Bu antik kentlere ek olarak Demre’de başka pek çok antik kalıntı bulunur. Bu kalıntıların arasında Soura, Hoyran, Trysa, Heroon, Simena ve Theimussa antik kalıntıları ve eserleri sayılabilir.


Akdeniz'e kıyısı bulunması dolayısıyla, yat, tekne ve kano gibi araçlar ile gezilebilecek birçok alan bulunur. Özellikle Kekova Körfezi bu açıdan değerlendirilebilecek en güzel yerler arasında bulunur. Ayrıca Likya Yolu üzerinde olması sebebi ile yürüyüş alanları bakımından da seçeneklere sahiptir.

Demre Nerede, Nasıl Gidilir?

Demre, Antalya'nın batısında yer alan bir tatil şehridir. Finike ve Kaş ilçelerinin ortasında bulunan Demre, Antalya’ya yaklaşık olarak yüz elli kilometre uzaklıktadır. Ulaşım için hem Antalya merkezinden hem de Kaş ve Finike’den kara yolu ile ulaşım mümkündür. Otobüs seferlerinin yanı sıra bu şehirlerden karşılıklı olarak minibüs seferleri akşam saatlerine kadar devam eder.admin / 30.04.2018 / 1 / 901

Yorum Ekleyin


  1. Ali A.
    Ziyaretçi
    9 Temmuz 2018 11:52
    0

    Demre, hem denizin ve tatilin tadına varabileceğiniz bir yer, hemde tarihi ve turistik mekanları ile gezip görülecek tatil beldeleri arasında yer alıyor bence. Bu sene tatilinizi yapmadıysanız eğer değerlendirmenizi tavsiye ederim.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Elmalı’da Gezilecek Yerler

Elmalı’da Gezilecek Yerler

Antalya'nın deniz kıyısında olmayan ilçelerinden biri olan Elmalı’da tarım ve
Döşemealtı’da Gezilecek Yerler

Döşemealtı’da Gezilecek Yerler

Antalya'nın güzel ilçelerinden bir tanesi Döşemealtı ilçesidir. Döşemealtı
Akseki’de Gezilecek Yerler

Akseki’de Gezilecek Yerler

Akseki, Türkiye'de Akdeniz turizminin en önemli kenti olan Antalya ilinde Batı
Kozan’da Gezilecek Yerler

Kozan’da Gezilecek Yerler

Adana'nın ilçeleri arasında yer alan Kozan, şehir merkezine 59 km mesafede yer
Yavru Vatan Kıbrıs

Yavru Vatan Kıbrıs

Akdeniz’in ortasındaki Kuzey Kıbrıs kendine has şivesinden, soldan akan
Tarsus'ta Gezilecek Yerler

Tarsus'ta Gezilecek Yerler

Çukurova'nın bereketli toprakları üzerinde kurulmuş Tarsus söylencelerin
Kaş'ta Gezilecek Yerler

Kaş'ta Gezilecek Yerler

Hitit belgelerinde Işık Ülkesi olarak adlandırılan Likya’nın önemli
Antalya Kemerde Gezilecek Yerler

Antalya Kemerde Gezilecek Yerler

Antalya Kemer’de birbirinden güzel doğal güzellikler bulunmaktadır ve bu
Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya, Akdeniz'in en büyük kenti olarak çok eski bir tarihe sahiptir. Kelime
Adana'da Gezilecek Yerler

Adana'da Gezilecek Yerler

Adana ili, tarihte ki en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Eski yazıtlarda
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up