Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Balıkesir » Gönen’de Gezilecek Yerler

Gönen’de Gezilecek Yerler


Gönen gezilecek yerler
Gönen Balıkesir’in bir ilçesidir. Balıkesir’e uzaklığı 104 km’dir. Bandırma'ya ise 45 km uzaklıkta bulunur. Ulaşımı hem İstanbul’dan hem de Bandırma üzerinden oldukça kolaydır. Gönen’de çok sayıda tarihi yapılar ve doğal güzellikler bulunmaktadır. Özellikle Gönen Kaplıcaları çok popülerdir. Çeşitli hastalıklara derman olan bu kaplıcalar nedeni ile ilçe “Şifa Şehri” olarak da adlandırılmaktadır. Hem yerli hem de yabancı turistlerin akın ettiği yerler arasında yer alır.

İlçenin bulunduğu konum tam olarak Bursa - Çanakkale yolu üzerinde bulunmaktadır. Bölge özellikle 1980’li yılların ardından gelişmiş ve sanayileşme adımlarını atarak çeşitli üretimler yapılmış, fabrikalar kurulmuştur. Denizi ile ünlü Deniz Kent’e uzaklığı ise 26 km’dir.

Gönen Tarihi

Gönen’in geçmişi MÖ’den önce tarihlere dayanmaktadır. Bölgede yapılan kazılarda çok sayıda mozaik, madeni para, yazılı kitabeler çıkartılmıştır. Bölgede bulunan kaplıcalar tarihsel süreç içerisinde de bilinir ve ünlü şifa merkezlerinden biri olarak anılır. Hatta bölgede bulunan Kibelelerde Gönen’in adı ‘’Sıcak Su Şehri’’ olarak geçmektedir.


Gönen, Anadolu Selçuklularının elinden Bizanslıların eline geçmiştir. Sonrasında Karesi Beyliği bölgeye hâkim olmuş ve 1334 senesinde Osmanlı tarafından alınmıştır. Osmanlı-Rus Savaşlarında (93.harbi), çok sayıda göçmen Kafkaslardan ve Balkanlar’dan bölgeye göç etmiştir. Gönen tarihte Yunan işgaline maruz kalan yerler arasında da geçmektedir. Şimdi doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile Gönen’de gezilecek yerler nelermiş bir göz atalım.

Gönen Şifa Kaplıcaları

Gönen Kaplıcaları o kadar ünlüdür ki, tarihte birçok kaynağa konu olduğu gibi Evliya Çelebi'nin de ünlü eseri Seyahatnamesinde Bursa kralı olan Mihaliç’in bu kaplıcalarda zaman geçirdiğini yazar. İlçe merkezine 3 km km mesafede bulunan şifalı kaplıcalar Gönen’de mutlaka gezilmesi, görülmesi gereken yerlerin başında gelir.

70 bin metrekarelik doğal bir alanda bulunan bu kaplıcalar sakin ve huzurlu yeşil doğası ile de gelen turistleri mest eder. Kaplıcaların sağlık bakanlığı onayı bulunur ve çeşitli hastalıklara iyi geldiği belgelidir. Bu hastalıkların başında; İdrar yolları hastalıkları, kadın hastalıkları kadın kalp ve damar hastalıkları, kas sistemi rahatsızlıkları, solunum ve sindirim sistemi rahatsızlıkları, nörolojik ve romatizma hastalıkları yer almaktadır.

Gönen Mozaik Müzesi

Gönen Termal Tesislerine gidenler için hemen söyleyelim, bu müze hemen bu tesisin yanındadır. Bu nedenle de mutlaka girip görmeniz gereken yerler arasında yer alır. Üstü örtülü olan bu müzenin tabanı mozaik olup, içeride Bizans, Roma ve Osmanlı dönemlerinden kalma taş ve mozaik eserler sergilenmektedir.

Ekşidere Dağ Ilıcası

Termal turizm merkezlerinden biridir. Gönen’in merkezine 10 km’lik mesafede bulunur. Ekşidere Köyünden 2,5 km güneybatıda yer alır. Bu ılıca çeşitli hastalıklara iyi gelmesi ile birlikte gençlik iksiri olarak da bilinmektedir. Bu suların hiçbir işlem görmediği ve 900-1000 metre derinlikten geldiği tahmin edilmektedir. Sıcaklığı ise 38-46 santigrat derece arasındadır.

Gençlik suyu olarak adlandırılan bu suyun şifa olduğu hastalıklar ve dertlerin başında; kadın hastalıkları, böbrek taşı, idrar yolları hastalıkları, bağırsak hastalıkları ve uzun süre çocuk sahibi olamayanların ise çocuk sahibi olma konusunda ki özlemlerini giderdiği bilinmektedir. Buranın çevresinde pek çok otel ve motel bulunmaktadır. Otellerin içerisinde bu su banyo ve içme suyu olarak kullanılmaktadır. Tesislerde Türk Hamamı ve kapalı havuzda bulunmaktadır.

Soğuk Su Ilıcası

Ekşidere Ilıcasından 2 km kadar bir uzaklıkta soğuk su ılıcası da bulunmaktadır. Suyun özelliği ise ekşi, soğuk, maden suyu kokusuna sahiptir. 23 farklı minerali bünyesinde barındığı ispatlanmıştır. Bu suyun sağladığı şifalar ise; özellikle yüzde çıkan sivilce ve aknelerin geçmesinde çok etkilidir. Kireçleme, romatizma, kas ve damar hastalıkları, sinirsel hastalıklar, ayak, bel ve sırt ağrıları, ameliyat sancıları, panomi, nörolojik hastalıklar, zayıflama, eklem sertliği, lumbago, uyku bozuklarına şifa olmaktadır. Suyu içildiğinde bağırsak ve böbrek rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Denizkent

Gönen’in yaz boyunca girilebilir denizi olan Denizkent oldukça ünlüdür. Gönen’e gidecekseniz eğer bu denize girmeden tatilinizi bitirmemenizi öneririz.


Gönen Nerede ve Nasıl Gidilir?

Gönen, Bursa-Çanakkale Yolu üzerinde yer alır. Özel aracı olmayanlar için eğer İstanbul’dan geliş- gidiş yapılacak ise İstanbul-Bandırma arası hızlı ulaşımın sağlandığı İDO seferleri kullanılabilir. Ardından Bandırma’dan Gönen’e geçilebilir. Bandırmaya uzaklığı 45 km olup, buradan Gönen’e ulaşım karayolu ile de sağlanmaktadır.admin / 01.05.2018 / 2 / 12 541

Yorum Ekleyin


 1. Serpil
  Ziyaretçi
  9 Eylül 2018 11:15
  0

  Gönen gerçekten mükemmel bir yer, paylaşımlarınız için ayrıca teşekkür ederim fakat, Gönen Mozaik Müzesi resmi yanlış eklenmiş bilginiz olsun. 

  1. admin
   Yönetici
   13 Eylül 2018 00:51
   23

   Serpil hanım öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Sitemizde 4 adet editör ve 12 adet içerik yazarı görev alıyor, bazen hata yapılabiliyor, bu hatalar siz değerli ziyaretçilerimizin uyarıları ile dikkate alınıp, değerlendirip gerekli düzeltmeler yapılıyor. Bildiriminiz üzerine içerikteki hata düzeltilmiş olup, ilginiz için tekrar teşekkür ederim.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Savaştepe’de Gezilecek Yerler

Savaştepe’de Gezilecek Yerler

Balıkesir’in makiliklerin yaygın olduğu bitki örtüsü, meyve yetiştiriciliği,
Kepsut’ta Gezilecek Yerler

Kepsut’ta Gezilecek Yerler

Kepsut, Balıkesir’in merkeze göre doğuda yer alan küçük ve şirin bir ilçesidir.
Susurluk’ta Gezilecek Yerler

Susurluk’ta Gezilecek Yerler

Susurluk yoğun trafiği, birçok konaklama tesisi, çiğ börek ve ayranıyla çoğu
Güre’de Gezilecek Yerler

Güre’de Gezilecek Yerler

Balıkesir ilinin en meşhur ilçelerinden biri olan Edremit, kendi bünyesinde
Havran’da Gezilecek Yerler

Havran’da Gezilecek Yerler

Havran, Balıkesir ilçe merkezine 78 km uzaklıkta bulunan eski bir yerleşim
Gömeç'te Gezilecek Yerler

Gömeç'te Gezilecek Yerler

Gömeç Balıkesir’in bir ilçesi olup, Ayvalık ve Burhaniye ilçelerinin arasında
Bigadiç'te Gezilecek Yerler

Bigadiç'te Gezilecek Yerler

Bigadiç, Marmara Bölgesinde gerek tarihi kalıntıları gerekse doğal güzellikleri
Balya’da Gezilecek Yerler

Balya’da Gezilecek Yerler

Balya, Balıkesir’in küçük ilçelerinden bir tanesidir. Balıkesir’in batısında
Bandırma’da Gezilecek Yerler

Bandırma’da Gezilecek Yerler

Bandırma, Balıkesir iline bağlı olan Marmara Denizi kıyısında yer alan bir
Balıkesir'de Gezilecek Yerler

Balıkesir'de Gezilecek Yerler

Ülkemizin müstesna kentlerinden olan Balıkesir topraklarının bir kısmı Marmara
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up