Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Balıkesir » Balıkesir'de Gezilecek Yerler

Balıkesir'de Gezilecek Yerler


Ülkemizin müstesna kentlerinden olan Balıkesir topraklarının bir kısmı Marmara diğer kısmı da Ege Bölgesindedir. Böylece oldukça özel bir lokasyonda bulunmakta olan Balıkesir ilçeleri ile de turizm adına son derece hareketli bir bölgedir.

Balıkesir gezilecek yerler
Yazın dolup taşmakta olan Balıkesir ilçelerinde gezilip görülebilecek pek çok yer de bulunmaktadır. Birçok farklı medeniyete geçmiş zamanlarında beşiklik yapmış olan Balıkesir günümüzde de yerli ve yabancı turistleri ağırlamaya devam etmektedir.

Makalemizin devamında Balıkesirde gezilecek yerler listesini inceleyelim.

Antandros Antik Kenti

Balıkesir'de gezilecek yerler arasında tabii güzellikler ilk sırada bulunmaktadır. Birçok doğal parkı tabiat alanını mesire yerini tatil beldesini bünyesinde barındırmaktadır. Balıkesir bu yönüyle tabiatın bonkör davrandığı yerlerden birisidir. Bununla birlikte balıkesir gezilecek yerler arasında Antandros Antik Kenti ilk sırada yer almalıdır.


İda Dağı'nın eteklerinde bulunmakta olan Antandros Antik Kenti milattan önce 8. yüzyıla kadar tarihi uzanmakta olan bir ören yeridir. Enfes mozaiklerin bulunmuş olduğu Antandros Antik Kenti’nde yer alan tarihi kalıntılar Troya Savaşı’na ışık tutmaktadır.

Kazdağı Milli Parkı

Son dönemde oldukça popüler hale gelmekte olan tracking dediğimiz doğa yürüyüşleri bir taraftan tabiatın canlılığına sahne olurken diğer taraftan da adrenalin dolu etkinlikleri bünyesinde barındırmaktadır. Balıkesir'de görülmesi gereken yerler arasında yer alan Kazdağı doğa yürüyüşlerinin yapıldığı müstesna bir tabiat parçasıdır. 1774 metre uzunluğundaki Kazdağları oldukça temiz havası ve doğal bitki örtüsü ile dikkat çeken bir mesire alanıdır. Aynı zamanda İda Dağı diye adlandırılan Kaz dağları pek çok ağaç türüne eşlik eden akarsuları da bünyesinde barındırıyor.

Kaz Dağından geçmekte olan akarsuların Tuzla, Kara menderes, Gönen ve Biga çaylarıdır. Böylece bir taraftan yeşilin diğer taraftan ise suyun kenarında güzel dakikalar geçirip çadırınızı kurabilirsiniz. Kampçılar için de çok fazla alternatifin bulunduğu Kazdağı Milli Parkı Balıkesir’de görülmesi gereken yerler arasında mutlaka bulundurulmalıdır.

Akçay

Eğer yazın deniz tatili yapmak istiyorsanız Balıkesir'in Edremit ilçesindeki Akçay'a mutlaka uğramalısınız. İstanbul'a son derece yakın olan Akçay özellikle İstanbulluların yaz aylarında uğrak yeri haline gelmiş olan koyları ve denizi ile dikkat çeken güzel bir tatil beldesidir. Birçok tesisi de bünyesinde barındırıyor.

Altınoluk

Aynı şekilde son dönemin popüler tatil yerleri arasında bulunan Altınoluk da mutlaka yaz aylarında tercih edilmesi gereken Edremit'in güzel tatil beldelerinden birisidir.

Ayvalık

Çok uzun zamandır yaz tatili denince akla gelen ilk yerlerden olan Ayvalık Balıkesir'e uğradığınızda gitmeniz gereken güzergahlardan birisi olmalıdır. Ayvalık'ta yer alan birçok plaj yazın dolup taşıyor. Kumuyla ve denizi ile dikkat çekmekte olan Ayvalık aynı zamanda güzel iklimi ve tabiatıyla da Mayıs ayından ekim ayına kadar denize girmeye müsaade ediyor.


Ayrıca Ayvalık içerisinde geçmiş dönemlerin izlerini taşımakta olan birçok tarihi eser de yer alıyor. Bunlar arasında Ayos Yannis Saatli Cami, Kato Panaya Kilisesi, Aya Yorgi Kilisesi, Ayazma Kilisesi görmeniz gereken tarihi yapılar. Tabi eşsiz Cunda adasını da unutmamak lazım.

Manyas Kuş Gölü

Ayrıca balıkesirde gezilecek yerler arasında özellikle fotoğraf tutkunlarının ve tabiat severlerin vazgeçemediği Manyas Kuş Gölü de bulunuyor. Geçmişe nazaran kuş türleri biraz tükenmiş olsa da hala da birçok kuşa ev sahipliği yapıyor.

Yeşil Sebzeler ve Balıkesir Mutfağı

Eğer Balıkesir tatili yaparken Balıkesir neyi meşhur? diye merak ediyorsanız elbette ki yöreden derlenmiş olan yeşil sebzeleri diye cevap vermemiz gerekiyor. Birçok farklı ot türüne yer verilmekte olan Balıkesir mutfağında yöreden harmanlanmış olan otlarla pişirilmekte olan güveç başköşede yer alıyor.


Ayrıca Balıkesir kaymaklısı, karanfilli ekmeği son derece meşhur. Tatlı türlerinden de Balıkesir’i öne çıkartmakta olan höşmerim ve zerde son derece beğeniliyor.

Balıkesir Nerede, Nasıl Gidilir?

Marmara bölgesinde bulunan Balıkesir, Bursa, Kütahya, Manisa, İzmir ve Çanakkale illerimiz ile komşu durumundadır diyerek Balıkesir neredesorusuna cevap vermiş olalım. Bursa'ya 177 km, İstanbul'a 294 km, İzmir'e ise 187 km mesafede bulunan Balıkesir'e ulaşmak için; Türkiye'nin her yerinden otobüs seferleri düzenlenmektedir. Tren garı da bulunan Balıkesir'e demir yolu ile gelebilirsiniz. En yakın hava alanıise 88 km mesafede bulunan Edremit'teki Koca Seyit Havalimanı.

Balıkesir Tanıtım Filmi
admin / 24.11.2017 / 4 / 15 830

Yorum Ekleyin


 1. nusret kırılmaz
  Ziyaretçi
  5 Şubat 2018 15:19
  0

  balıkesir tabiat güzelliği ve antik kent durumlarda gezilmesi gereken ilk yerdir bu şehirde kaz dağı doğa   görmelisiniz bir yürüyüşleri yapılmaktadır yazın buraya geldiğinizde ayvalıkı mutlaka görmelisiniz birçok plaj ve yüzme yerleri vardır

 2. veysel
  Ziyaretçi
  7 Aralık 2018 20:38
  0

  Balıkesir gerçekten de çok güzel bir şehir. Denizi, gezilecek yerleri vs saymakla bitmez. Herkese tavsiye ederim.

 3. Mahmut
  Ziyaretçi
  24 Aralık 2018 20:41
  0

  3 sene önce tatile gitmiştik, çok güzel hayran kaldığım yerlerden biri

  hem oksijeni bol hem insanı sıcak. 

  kısmet oldu da altınoluk civarından yazlık alabildim. 

 4. Hasan Can
  Ziyaretçi
  22 Aralık 2019 22:32
  0
  Balıkesirde bu kadar güzel yerler olduğunu bilmiyordum. Tayin istersen bursa balıkesir taraflarını tercih etmeyi düşünüyordum. Fakat balık esirde gezilecek yerler olarak bu kadar çok yer olduğunu bilmiyordum. Benim için çok faydalı bir içerik oldu.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Küçükköy (Yeniçarohori) Tanıtımı

Küçükköy (Yeniçarohori) Tanıtımı

Marmara ve Ege Bölgesine sınırı olan nadide bir ilimiz var sıklıkla
Karesi'de Gezilecek Yerler

Karesi'de Gezilecek Yerler

Karesi ülkemizin batısında bulunan güzel ilçelerden bir tanesidir. Balıkesir
İvrindi’de Gezilecek Yerler

İvrindi’de Gezilecek Yerler

İvrindi, Balıkesir’in küçük ama güzel ilçelerinden bir tanesidir. Köklü bir
Güre’de Gezilecek Yerler

Güre’de Gezilecek Yerler

Balıkesir ilinin en meşhur ilçelerinden biri olan Edremit, kendi bünyesinde
Havran’da Gezilecek Yerler

Havran’da Gezilecek Yerler

Havran, Balıkesir ilçe merkezine 78 km uzaklıkta bulunan eski bir yerleşim
Gömeç'te Gezilecek Yerler

Gömeç'te Gezilecek Yerler

Gömeç Balıkesir’in bir ilçesi olup, Ayvalık ve Burhaniye ilçelerinin arasında
Altınoluk'ta Gezilecek Yerler

Altınoluk'ta Gezilecek Yerler

Balıkesir iline bağlı, adeta her cennetten bir köşe olan Edremit ilçesinin
Balya’da Gezilecek Yerler

Balya’da Gezilecek Yerler

Balya, Balıkesir’in küçük ilçelerinden bir tanesidir. Balıkesir’in batısında
Bandırma’da Gezilecek Yerler

Bandırma’da Gezilecek Yerler

Bandırma, Balıkesir iline bağlı olan Marmara Denizi kıyısında yer alan bir
Burhaniye'de Gezilecek Yerler

Burhaniye'de Gezilecek Yerler

Fesleğen kokulu sokaklar, bol miktarda zeytin ağaçları ile çevrilmiş yollara ve
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up