Türkiye'de gezilecek yerler bizden sorulur...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Balıkesirde Gezilecek Yerler

Balıkesirde Gezilecek Yerler

Ülkemizin müstesna kentlerinden olan Balıkesir topraklarının bir kısmı Marmara diğer kısmı da Ege Bölgesindedir. Böylece oldukça özel bir lokasyonda bulunmakta olan Balıkesir ilçeleri ile de turizm adına son derece hareketli bir bölgedir.


Yazın dolup taşmakta olan Balıkesir ilçelerinde gezilip görülebilecek pek çok yer de bulunmaktadır. Birçok farklı medeniyete geçmiş zamanlarında beşiklik yapmış olan Balıkesir günümüzde de yerli ve yabancı turistleri ağırlamaya devam etmektedir.

Antandros Antik Kenti

Antandros Antik Kenti
Balıkesir'de gezilecek yerler
arasında tabii güzellikler ilk sırada bulunmaktadır. Birçok doğal parkı tabiat alanını mesire yerini tatil beldesini bünyesinde barındırmaktadır. Balıkesir bu yönüyle tabiatın bonkör davrandığı yerlerden birisidir. Bununla birlikte balıkesirde gezilecek yerler arasında Antandros Antik Kenti ilk sırada yer almalıdır. İda Dağı'nın eteklerinde bulunmakta olan Antandros Antik Kenti milattan önce 8. yüzyıla kadar tarihi uzanmakta olan bir ören yeridir. Enfes mozaiklerin bulunmuş olduğu Antandros Antik Kenti’nde yer alan tarihi kalıntılar Troya Savaşı’na ışık tutmaktadır.

Kazdağı Milli Parkı
kazdağı


Son dönemde oldukça popüler hale gelmekte olan tracking dediğimiz doğa yürüyüşleri bir taraftan tabiatın canlılığına sahne olurken diğer taraftan da adrenalin dolu etkinlikleri bünyesinde barındırmaktadır. Balıkesir'de görülmesi gereken yerler arasında yer alan Kazdağı doğa yürüyüşlerinin yapıldığı müstesna bir tabiat parçasıdır. 1774 metre uzunluğundaki Kazdağları oldukça temiz havası ve doğal bitki örtüsü ile dikkat çeken bir mesire alanıdır. Aynı zamanda İda Dağı diye adlandırılan Kazdağları pek çok ağaç türüne eşlik eden akarsuları da bünyesinde barındırıyor. Kaz Dağından geçmekte olan akarsuların Tuzla, Kara menderes, Gönen ve Biga çaylarıdır. Böylece bir taraftan yeşilin diğer taraftan ise suyun kenarında güzel dakikalar geçirip çadırınızı kurabilirsiniz. Kampçılar için de çok fazla alternatifim bulunduğu Kazdağı Milli Parkı Balıkesir’de görülmesi gereken yerler arasında mutlaka bulundurulmalıdır.

Akçay

akçay
Eğer yazın deniz tatili yapmak istiyorsanız Balıkesir'in Edremit ilçesindeki Akçay'a mutlaka uğramalısınız. İstanbul'a son derece yakın olan Akçay özellikle İstanbulluların yaz aylarında uğrak yeri haline gelmiş olan koyları ve denizi ile dikkat çeken güzel bir tatil beldesidir. Birçok tesisi de bünyesinde barındırıyor. Aynı şekilde son dönemin popüler tatil yerleri arasında bulunan Altınoluk da mutlaka yaz aylarında tercih edilmesi gereken Edremit'in güzel tatil beldelerinden birisidir.

Ayvalık

ayvalık
Çok uzun zamandır yaz tatili denince akla gelen ilk yerlerden olan Ayvalık Balıkesir'e uğradığınızda gitmeniz gereken güzergahlardan birisi olmalıdır. Ayvalık'ta yer alan birçok plaj yazın dolup taşıyor. Kumuyla ve denizi ile dikkat çekmekte olan Ayvalık aynı zamanda güzel iklimi ve tabiatıyla da Mayıs ayından ekim ayına kadar denize girmeye müsaade ediyor. Ayrıca Ayvalık içerisinde geçmiş dönemlerin izlerini taşımakta olan birçok tarihi eser de yer alıyor. Bunlar arasında Ayos Yannis Saatli Cami, Kato Panaya Kilisesi, Aya Yorgi Kilisesi, Ayazma Kilisesi görmeniz gereken tarihi yapılar. Tabi eşsiz Cunda adasını da unutmamak lazım.

Manyas Kuş Gölü

manyas
Ayrıca balıkesirde görülmesi gereken yerler arasında özellikle fotoğraf tutkunlarının ve tabiat severlerin vazgeçemediği Manyas Kuş Gölü de bulunuyor. Geçmişe nazaran kuş türleri biraz tükenmiş olsa da hala da birçok kuşa ev sahipliği yapıyor.

Yeşil Sebzeler ve Balıkesir Mutfağı


Eğer Balıkesir tatili yaparken Balıkesir'in neyi meşhur diye merak ediyorsanız elbette ki yöreden derlenmiş olan yeşil sebzeleri diye cevap vermemiz gerekiyor. Birçok farklı ot türüne yer verilmekte olan Balıkesir mutfağında yöreden harmanlanmış olan otlarla pişirilmekte olan güveç başköşede yer alıyor. Ayrıca Balıkesir kaymaklısı, karanfilli ekmeği son derece meşhur. Tatlı türlerinden de Balıkesir’i öne çıkartmakta olan höşmerim ve zerde son derece beğeniliyor.
24.11.2017 / 1 / 255

Yorum Ekleyin

  • Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız

nusret kırılmaz
Ziyaretçi
5 Şubat 2018 15:19
0

balıkesir tabiat güzelliği ve antik kent durumlarda gezilmesi gereken ilk yerdir bu şehirde kaz dağı doğa   görmelisiniz bir yürüyüşleri yapılmaktadır yazın buraya geldiğinizde ayvalıkı mutlaka görmelisiniz birçok plaj ve yüzme yerleri vardır

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Rahmi Koç Müzesi Tanıtımı

Rahmi Koç Müzesi Tanıtımı

Rahmi Koç Müzesi; 1994 yılında önemli bir işadamı olan Rahmi Koç’un vermiş
1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Bozcaada'da Gezilecek Yerler

Bozcaada'da Gezilecek Yerler

Antik çağda adı Tenedos olan kente, ilk olarak Lesbos (Midilli) Adası'ndaki
Bilecikte Gezilecek Yerler

Bilecikte Gezilecek Yerler

Bilecik, tarih boyunca çok büyük medeniyetlere hakimiyet alanı olmuş ve
Kırklarelide Gezilecek Yerler

Kırklarelide Gezilecek Yerler

Trakya’nın en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Kırklareli doğal
Sakaryada Gezilecek Yerler

Sakaryada Gezilecek Yerler

Sakarya'da gezilecek yerler konusunda, gittiğinize asla pişman olmayacağınız
Tekirdağda Gezilecek Yerler

Tekirdağda Gezilecek Yerler

Tekirdağ özellikle tatilcilerin yoğun olarak ilgi gösterdiği ve bünyesinde
Yalovada Gezilecek Yerler

Yalovada Gezilecek Yerler

Yalova’da gezilecek yerler arasında önemli birçok yer bulunmaktadır. Yalova her
Edirnede Gezilecek Yerler

Edirnede Gezilecek Yerler

Edirne, ülkemizin Marmara Bölgesi sınırları içerisinde yer alan, sınır
Kocaelide Gezilecek Yerler

Kocaelide Gezilecek Yerler

Ülkemizin en büyük sanayi şehirlerinden birisi olan Kocaeli bölgesi için farklı
Çanakkalede Gezilecek Yerler

Çanakkalede Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
Bursada Gezilecek Yerler

Bursada Gezilecek Yerler

Bursa her mevsim sizleri tüm güzellikleri ile karşılayan sayılı kentlerimizden
İstanbulda Gezilecek Yerler

İstanbulda Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
up