Türkiye'de gezilecek yerler bizden sorulur...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Yalovada Gezilecek Yerler


Yalova’da Görmeniz Gereken Önemli Yerler

Yalova’da gezilecek yerler arasında önemli birçok yer bulunmaktadır. Yalova her mevsim başka güzellikleriyle çıkar karşımıza. Eğer Yalova’ya bir gezi planı yapıyorsanız mutlaka bu güzellikleri görmeli ve doğanın keyfini çıkarmalısınız. Av turizmi, termal turizm, kıyı turizmi ve doğa turizmi açısından Marmara’nın önemli bir kentidir. Son yıllarda ise özellikle termal kaplıcalar en çok ziyaret edilen yerleridir. Kaplıcaları ile ünü ülke dışına kadar çıkmıştır Yalova’nın. Şifa bulmak, dinlenmek ve yorgunluk atmak istiyorsanız Armutlu Kaplıcaları ve Yalova Termal otellere göz atabilirsiniz. Şelale, orman, deniz, yayla gibi doğal güzelliklerini gezmelisiniz. Tarihi eserleri çok olmasa da Açık Hava Müzesi, Kara Kilise ve Yürüyen Köşk yalovada gezilecek yerler arasındadır. Birçok ziyaretçinin ilgi odağı ise renkli plajlardır. Yaz aylarında birbirinden farklı plajları gezebilirsiniz.


Yalova’da Gezilmesi Gereken Muhteşem Yerler
Yalova’da görülmesi gereken yerler arasında Üvezpınar bulunuyor. Üvezpınar yemyeşil bitki örtüsü sayesinde yoğun ilgi gören yerlerdendir. Muhteşem bir manzarayı ziyaret etmek istiyorsanız Sudüşen Şelalesini de görmelisiniz. Karaca Arboretumu birçok bitki çeşidine ev sahipliği yapmaktadır. Şehre gelen birçok turistin ilgisini çeken yeri sizler de ziyaret edebilirsiniz. Bitki bahçeleri, bonsai bitki koleksiyonu, gül bahçeleri sizleri bekliyor. Görmeniz gereken yerlerden olan Yürüyen Köşk ise Atatürk’ün isteği üzerine yapılmaya başlanmıştır. Atatürk ve bahçıvan arasında geçen hikaye ile ünlenen köşkü ziyaret edebilirsiniz. Atatürk orada ağaçların kesilmesini değil, binanın kaydırılmasını istemiştir. Bunun üzerine inşa edilmiştir. Kara Kilise, Çiftlikköy ilçesindedir. Roma’ya ait su yapısı olan ancak Bizans döneminde kiliseye çevrilen önemli yeri ziyaret edebilirsiniz.


Demlece Yaylası yalovada görülmesi gereken yerler arasında yerini koruyor. Çınarcık ilçesinde olan Demlece Yaylası kestane ve ıhlamur ağaçlarının kokusuyla birçok yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Turizm açısından oldukça önemli bir yer olan yaylanın çevresinde Yalova Kent Ormanı, Erikli Şelalesi ve Büyük Dipsiz Göl bulunmaktadır. Ayrıca şelalede şifalı su diye bilinen içme su kaynağı bulunuyor. Bol yeşillik ve serin sular isterseniz yaz tatilinizi burada değerlendirebilirsiniz. Sudüşen Şelalesi, Termal ilçesi sınırlarındadır. Doğal güzelliklere değer veriyorsanız oldukça eğlenceli vakit geçirebileceğiniz piknik alanlarının bulunduğu bölgeyi ziyaret edebilirsiniz. Yakın bir yerde bulunuyorsanız günlük ziyaretlerle keyifli bir gezi geçirebilirsiniz.


Sıcak su kaynakları bakımından zengin olan Yalova’da Armutlu Kaplıcaları’ndan yararlanabilirsiniz. Antik çağlardan beri kullanılan kaplıcalar sağlık açısından önemli etkilere sahiptir. Bağırsak, cilt, kalp, psikolojik rahatsızlar gibi birçok problem için termal sularda tedavi deneyebilirsiniz. Rahat bir tatil isteyenler Armutlu Kaplıcaları’ndan yana tercih yapmaktadır. Erikli Şelalesi görkemli doğa manzarası izlemek isteyenleri bekliyor. Ayrıca kamp yapma planları yapıyorsanız burada kamp olanakları da mevcuttur.


Yalova’nın Neyi Meşhur Diyenlere
Yalova’nın neyi meşhur merak ediyorsanız kaplıcaları olduğunu bilmelisiniz. Ancak birçok eşsiz lezzeti de orada tatmanız mümkün. Yalova zengin bir mutfak kültürüne sahip olmasıyla birlikte en lezzetli yemekleri burada yiyebilirsiniz. Yalova’ya yaşanan göçler sebebiyle pek çok yemek çeşidine ulaşacaksınız. Milföylü Yalova Kebabı, hem lezzet hem de görselliği açısından oldukça meşhur bir yemektir. Et yemekleri seviyorsanız mutlaka tatmalısınız. Yalova Köftesi köftelere krema konarak yapılan değişik ve lezzetli Yalova’ya özgü bir lezzettir. Termal Sarma Yalova’nın meşhur yemeklerindendir. Sebzelerin bifteğe sarılmasıyla yapılmakta olan bu yemeği de mutlaka tatmalısınız. Yalova’nın meşhur yemeklerinden bir diğeri de Pavli’dir. Pavli haşlanmış lahana yaprağından yapılan bir lezzettir. Yalova sütlüsü ise yemeklerden sonra denenmesi gereken en iyi tatlılardandır. Şehirden uzakta doğayla içi içe harika bir gezi için Yalova’yı gezmeyi ve muhteşem yemekleri tatmayı unutmayın.
27.11.2017 / 1 / 263

Yorum Ekleyin

  • Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız

sevilay deniz
Ziyaretçi
7 Şubat 2018 07:51
0

tam bir tabiat harikasıdır sudüşen şelalesini mutlaka görmelisiniz  doğayı sevenler için birebir yerdir çınarcık ilçesinde olan demlece yaylasında olan kestane ve ıhlamur ağaçlarının kokusunu içinize çekmelisiniz kaplıca sevenlerde  burda armutlu ksaplıcarını ziyaret edebilir yemek olarakta milföylü kebabı tadabilirsiniz yalovanın çok meşhurdur

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Termalde Gezilecek Yerler

Termalde Gezilecek Yerler

Binlerce yıldır şifa dağıtan İstanbul’un yanı başındaki Yalova Termal
Armutluda Gezilecek Yerler

Armutluda Gezilecek Yerler

Armutlu; denizi, ünlü kaplıcası ve bozulmamış doğasıyla Marmara'nın incisi.
Trakya'nın Kapadokyası Vize ve Kıyıköy'de Gezilecek Yerler

Trakya'nın Kapadokyası Vize

Çatalca’dan başlayıp Bulgaristan sınırına kadar uzanan Istranca Dağları
Bilecikte Gezilecek Yerler

Bilecikte Gezilecek Yerler

Bilecik, tarih boyunca çok büyük medeniyetlere hakimiyet alanı olmuş ve
Kırklarelide Gezilecek Yerler

Kırklarelide Gezilecek Yerler

Trakya’nın en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Kırklareli doğal
Edirnede Gezilecek Yerler

Edirnede Gezilecek Yerler

Edirne, ülkemizin Marmara Bölgesi sınırları içerisinde yer alan, sınır
Kocaelide Gezilecek Yerler

Kocaelide Gezilecek Yerler

Ülkemizin en büyük sanayi şehirlerinden birisi olan Kocaeli bölgesi için farklı
Balıkesirde Gezilecek Yerler

Balıkesirde Gezilecek Yerler

Ülkemizin müstesna kentlerinden olan Balıkesir topraklarının bir kısmı Marmara
Çanakkalede Gezilecek Yerler

Çanakkalede Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
Bursada Gezilecek Yerler

Bursada Gezilecek Yerler

Bursa her mevsim sizleri tüm güzellikleri ile karşılayan sayılı kentlerimizden
İstanbulda Gezilecek Yerler

İstanbulda Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
İstanbul Adalarda Gezilecek Yerler

İstanbul Adalarda Gezilecek

İstanbul’un hem içinde hem dışında bir yer olan Adalar kentin keşmekeşinden
up