Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Çınarcık'ta Gezilecek Yerler

Çınarcık'ta Gezilecek Yerler

Çınarcık gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Çınarcık'ta gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Yalova Çınarcık hakkında kısa bir bilgi verelim:

yalova çınarcık
Çınarcık, Yalova’ya bağlı en büyük ilçedir. Yöre halkı burayı “Marmara'nın incisi” olarak nitelendirir. Deniz ve doğal ortam bakımından birçok imkana sahip olan Yalova Çınarcık; İstanbul'a çok yakın bir mesafededir. Bu yüzden özellikle günübirlik çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapar. Hem Karadeniz’in doğasını hem de Marmara'nın eğlenceli dünyasını aynı anda yaşamak istiyorsanız bu şirin ilçeyi ziyaret edebilirsiniz.

Çınarcık Tarihi


Çınarcık tarihi, çok eskilere dayanır. İlçe MÖ 74 yılında Roma yönetimine girmiştir. Köylerinde bu dönemden kalan bazı yapılara rastlamanız mümkündür. Ayrıca Türk kültürünü de barındıran birçok öğe yer alır. Osmanlı döneminin izlerini görebileceğiniz su kemeri, hamam ve su deposu kalıntılarına rastlayabilirsiniz. Osman Bey devrinde Osmanlı yönetimine giren şehir ulu çınarı sebebiyle Çınarcık adını almıştır.

Çınarcık Gezilecek Tarihi Yerler

Çınarcık gezilecek yerler arasında hem Osmanlı hem de Bizans kültürüne ait tarihi mekanlar bulunur. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde gezebileceğiniz tarihi noktalar şöyle sıralanabilir:
 • Hasanbaba Türbesi

çınarcık hasanbaba türbesi
1325 yılında şehrin Osmanlı hakimiyetine geçmesiyle buraya Türkler arasından yoğun göçler yaşanmıştır. Bizanslılar daha sonra burayı yeniden almak için birçok girişimde bulunsa da başarılı olamamıştır. Hasan Baba bu savaşlar sırasında kahramanlıklarıyla bilinen bir zattır. Burada şehit olduğu için Çınarcık'a gömülmüştür. Bu yüzden türbesi yıl içinde birçok ziyaretçi çeker.
Çınarcık seyahati planlıyorsanız; iyi bir tatil için Yalova'da Gezilecek Yerler listemizi de inceleyiniz.

Çınarcık'ta Gezilecek Doğal Yerler

Çınarcık; yayla turizmi, kaplıca ve doğal güzellikleriyle yılın her anı farklı olanaklar sunan bir ilçedir. Ayrıca İstanbul’dan kısa süreli uzaklaşmak isteyenler için önemli bir deniz turizmi seçeneğidir. Eski ismi “Temiz havası olan şehir” anlamına gelen Kio’dur. Bu yüzden yılın her anı Çınarcıkta gezilecek yerler birçok doğal güzelliği bünyesinde barındırır.
 • Erikli Yaylası

yalova erikli yaylası
Erikli Yaylası, ilçe merkezine bağlı olan Teşvikiye Köyü sınırlarındadır. Doğayla iç içe olmak istiyorsanız buraya her mevsim uğrayabilirsiniz. Deniz seviyesinden 600 metre yükseklikte yer alan yaylada bölge iklimine uygun ağaçların sardığı doğa harikası bir yürüyüş parkurunda güzel vakit geçirebilirsiniz. Bu kısa yürüyüş sırasında birçok şelaleyi de görebilirsiniz. Ancak bölgede kaybolmamak adına belli bir rotada hareket etmeniz yerinde olur.
 • Delmece Yaylası

delmece yaylası
Delmece Yaylası; kestane ve ıhlamur ağaçlarının kokusuyla ün yapmıştır. Yakınlarında Erikli Şelalesi, Yalova Kent Ormanı ve Büyük Dipsiz Göl olduğu için gezginlerin ilgisini çeker. Yaylada şifalı olarak bilinen içme suyu bulunur. Ayrıca bu doğa harikası yerde bisiklet turu yapabilirsiniz.
 • Hasanbaba Piknik Yeri

Hasanbaba Piknik Yeri
Çınarcık ilçe merkezine 3 km mesafede yer alan bir piknik alanıdır. Bu bölge 1967 yılında hizmete açılmıştır. Çok yaşlı bir çınar ağacına ev sahipliği yapar. 3 bin kişilik piknik alanı vardır ve günlük çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapar.
 • Bülbül Deresi

çınarcık bülbürderesi
Bülbül Deresi, Esenköy yamacında bulunan güzel bir yerdir. Burada vakit geçirebileceğiniz çok sayıda tesis bulunur. Adı gün boyu sizi doğayla iç içe hissettirecek bülbül seslerinden gelir.
 • Erikli Şelalesi

erikli şelalesi
Delmece Yaylası yolunda bulunan bu küçük şelale 10 metre boyundadır. Kamp ve trekking etkinlikleri meraklıları için ideal bir gezi rotasıdır. Ayrıca yakınında Dipsiz Göl denen krater gölünü de ziyaret edebilirsiniz.

Çınarcık Festivalleri

Delmece Yaylası Şenlikleri
Karadeniz yöresinin yayla şenlikleri ve festivalleri Çınarcık’ta da kendini gösterir. Sizler de temmuz ayında ilçeyi ziyaret ederseniz Geleneksel Delmece Yaylası Şenlikleri ve Altın Çınar Festivali’ne katılabilirsiniz. Bu festivaller belediye desteğiyle düzenlenir. Organizasyonlar boyunca yarışmalar, yöre tanıtımları, konserler ve birçok etkinlik düzenlenir.

Çınarcık Yöresel Yemekleri

termal tatlısı
Yalova Çınarcık, hem Karadeniz hem de Marmara yöresine özgü lezzetleri barındırır. Çınarcık’ta ne yenir, sorusuna cevap arıyorsanız şu lezzetleri tadabilirsiniz:
 • Yumurta Tiridi
 • Termal Tatlısı
 • Yalova Köftesi
 • Kara Lahana Yemeği
 • Çirbuli
 • Çubiyiş Gayi

Çınarcık Neyi Meşhur?

yalova geceleri kolonyası
Çınarcık’ta Yalova Geceleri kolonyası satın alabilirsiniz. Ayrıca sahilde yer alan dondurmacılar yaz aylarında ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görür. Bölgede yapılan dalış ve trekking etkinlikleri de yoğun katılımcılarla gerçekleşir.

Çınarcık Nerede, Nasıl Gidilir?

Çınarcık nerede, sorusuna verilecek en güzel cevap İstanbul’dan günübirlik ulaşılabilir olmasıdır. İstanbul'a 180 km mesafede yer alan ilçe, Ankara’ya 450 km, Bursa'ya ise 70 km uzaklıkta bulunur. Çınarcık nasıl gidilir, diyorsanız birden fazla seçeneğiniz vardır. İlçeye karayolu ve deniz yoluyla ulaşabilirsiniz. Yenikapı’dan kalkan İDO seferleri ile 2 saatlik bir yolculuk sonrasında Çınarcık'a ulaşabilirsiniz. Bunun dışında İstanbul’dan kendi aracınız ile 2 saatte ulaşabilir ya da Yalova merkezden kalkan belediye otobüslerini kullanabilirsiniz.admin / 14.05.2019 / 0 / 90

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

myfriendoo
Gölcük'te Gezilecek Yerler

Gölcük'te Gezilecek Yerler

Gölcük gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat etmeyi
Ortaköy’de Gezilecek Yerler

Ortaköy’de Gezilecek Yerler

Ortaköy gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Orhaneli'de Gezilecek Yerler

Orhaneli'de Gezilecek Yerler

Orhaneli gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Uzunköprü'de Gezilecek Yerler

Uzunköprü'de Gezilecek Yerler

Uzunköprü gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Orhangazi'de Gezilecek Yerler

Orhangazi'de Gezilecek Yerler

Orhangazi gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Beyoğlu'nda Gezilecek Yerler

Beyoğlu'nda Gezilecek Yerler

İstanbul Beyoğlu ilçesi son zamanların ilgi çekici yerleri arasında
Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

İstanbul'un Avrupa Yakasında bulunan ve Fatih ilçesine bağlı 57 mahalleden biri
Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

1/25.000 ölçekli haritalar üzerinde yapılan ölçümlere göre Uludağ Milli Parkı
İznikte Gezilecek Yerler

İznikte Gezilecek Yerler

İznik gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Yalova'da Gezilecek Yerler'

Yalova'da Gezilecek Yerler'

Yalova’da gezilecek yerler arasında önemli birçok yer bulunmaktadır. Yalova her
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up