Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Gazipaşa’da Gezilecek Yerler

Gazipaşa’da Gezilecek Yerler

Antalya'nın il merkezine 180 km uzaklıkta bulunan Gazipaşa, Toros dağları ile çevrili olup denizin kıyısında bulunmaktadır. Antalya'nın en eski yerleşim yerlerinden biri olduğundan dolayı pek çok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle zengin bir kültüre ve tarihi yapılara sahiptir. Gazipaşa’ya gitmek isteyenler de seyahatlerinden önce bu yazıyı okuyarak Gazipaşa’da gezilecek yerler listelerini oluşturabilirler.

antalya gazipaşa
Gazipaşa Tarihi

Gazipaşa tarihi bakımından oldukça derinlere dayanan bir kültüre sahiptir. Tahmini olarak MÖ’den önce 2000’lere dayanan bir tarihi bulunur. Hititler Antalya Yöresi olarak adlandırılan Arzava bölgesi olan bu bölgede yaşamışlardır. Bu nedenle Gazipaşa'nın da tarihi Hititlere ve Luvilere dayanır. Harabeler içerisinde kalan aslan kalıntıları da bu bilgileri doğrular niteliktedir.En önemli tarihi yapısı ve bilgi veren yapı ise Selinus kenti olmuştur. Bölge Yunan egemenliğinden Roma egemenliğine geçmiş ve burada oldukça fazla ticaret yapılmıştır.

Şimdi gezilmesi gereken yerler listemize bir göz atalım.

Selinus Antik Kenti

selinus antik kenti
Kent bir tepe üzerinde kurulu olduğundan dolayı kente ulaşabilmek için yayan olarak 1 saat yürüyüş yapmak gerekmektedir. Romalılar döneminden kalan bu kent aynı zamanda Selçuklu döneminde de önemli bir yerleşke merkezi olmuştur. Kentte bu nedenle Selçuklu mimarisine ait yapılar bulmak mümkündür. Kentin en güzel yanı ise tam merkezinde sizleri muhteşem bir akropol manzarasının karşılamasıdır. Bu akropol sarnıcının içerisinde kilise ve su sarnıcı kalıntıları bulunur.


Bu kentte görmeye doyamayacağınız kadar detay bulunmaktadır. Kale, agora, hamam ve nekropol yer alır. Selçuklular ise bölgede boş durmamış ve kendi mimari özelliklerine göre su kemerleri ve kökler yaptırmış. Nekropol bölümünde ise sizleri Roma İmparatoru Trajanus’a ait olan anıt mezar karşılamaktadır. Gazipaşa’ya gidenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında gelmekte olup özellikle Selçuklu kökü ve su kemeri görenleri büyülemektedir.

Hasdere Köyü

gazipaşa hasdere köyü
Hasdere Köyü
nün ilçe merkezine olan uzaklığı 6 km'lik bir mesafedir. İlçenin en eski yerleşim yerlerinden birini oluşturduğu gibi sınırları içerisinden geçen Hasdere’nin ismini almaktadır. Birden fazla devlete ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle köy içerisinde birbirinden farklı devlete ait medrese, çeşme, türbe bulunmaktadır. Osmanlı’ya da ev sahipliği yaptığından dolayı köyde çok önemli tarihi evler ve miraslar bulunmaktadır.

Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti

antiocheia ad cragum antik kenti
Gazipaşa'nın Güney Köyünde kalan Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti ilçe merkezine 19 km'lik mesafede yer almaktadır. Bizanslılara ve Romalılara ev sahipliği yapmıştır. Tarihi kalıntılar bakımından görülmeye değer yerler içerisinde olup kent içerisinde; agora, hamam, akropol, kilise, nekrapol, kale kalıntıları bulunur.

Gazipaşa Nerede, Nasıl Gidilir?

Gazipaşa Antalya merkezden 180 km, Alanya’dan 40 km, Mersin’den 36 km, İstanbul’dan 950 km, Ankara’dan 650 km uzaklıkta bulunmaktadır. Özel araba ile bu mesafeler sonunda ulaşım mümkündür. Aynı zamanda Gazipaşa’ya hava yolu ulaşımı ile de ulaşmak mümkündür. İstanbul üzerinden şuanda Antalya Gazipaşa’ya havalimanı seferleri bulunmaktadır.
admin / 08.05.2018 / 0 / 1 397

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Antalya Side Tanıtımı

Antalya Side Tanıtımı

Side gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Anamur'da Gezilecek Yerler

Anamur'da Gezilecek Yerler

Anamur gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Expo Antalya Sergi Alanı

Expo Antalya Sergi Alanı

EXPO’lar dünyanın farklı ülkelerinde zaman zaman düzenlenmektedir. Expo'larda
Phaselis (Faselis) Antik Kenti

Phaselis (Faselis) Antik Kenti

Güneybatı Anadolu’da Antalya ile Fethiye Körfezleri arasında Akdeniz'e doğru
Elmalı’da Gezilecek Yerler

Elmalı’da Gezilecek Yerler

Antalya'nın deniz kıyısında olmayan ilçelerinden biri olan Elmalı’da tarım ve
Demre’de Gezilecek Yerler

Demre’de Gezilecek Yerler

Demre, Antalya'nın turistik şehirlerinden bir tanesidir. Köklü bir tarihe sahip
Yavru Vatan Kıbrıs

Yavru Vatan Kıbrıs

Akdeniz’in ortasındaki Kuzey Kıbrıs kendine has şivesinden, soldan akan
Kaş'ta Gezilecek Yerler

Kaş'ta Gezilecek Yerler

Hitit belgelerinde Işık Ülkesi olarak adlandırılan Likya’nın önemli
Isparta'da Gezilecek Yerler

Isparta'da Gezilecek Yerler

Isparta, Akdeniz Bölgesi’nde denize kıyısı olmayan fakat Göller Bölgesi olarak
Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya, Akdeniz'in en büyük kenti olarak çok eski bir tarihe sahiptir. Kelime
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up