Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Çubuk’ta Gezilecek Yerler

1902 yılında merkezi ilçe olarak resmi kayıtlara geçen Çubuk, 1910 yılında bucak olmuş ve 1921 yılında yeniden ilçe olarak günümüzdeki halini almıştır. Çubuk ilçesi Ankara Savaşında büyük bir öneme sahiptir ve bünyesindeki köylerin adı da bu savaşta yer alan komutanlara aittir. Dilerseniz ilçenin tarihine hep birlikte göz atalım.

ankara çubuk
Çubuk Tarihi

Anadolu'nun fethi esnasında Türkler tarafından ilk ele geçirilen noktalardan biri olarak bilinen Çubuk, Selçuklular tarafından fethedilmiş ve Çubuk bey önderliğinde hakimiyet altına alınmıştır. İlçe, adını bu komutandan alıyor… Tarihi kaynaklara bakıldığında köy adlarının Yazır, Peçenek, Kınık gibi isimlere karşılık gelmesi de Osmanlı devletinin bu bölgede hüküm sürdüğüne en önemli işaretlerden bazılarıdır. Çubuk Bölgesi o dönemde önemli bir tarım alanı olarak kullanılmış ve verimli topraklar en iyi şekilde değerlendirilmiştir.


16. yy’a bakıldığında Çubuk’un sancağa bağlı bir kaza olduğunu görebiliyoruz. 1522’li yıllarda Kaza’da 248 köy, 40 mezra ve toplamda 7 yayla yer alıyordu. 1571’li yıllarda ise Çubuk’ta 200’e yakın köy, 30’dan fazla mezra ve 18 yayla karşımıza çıkıyor. Keşfedilmesi gereken ilçelerimizden bir tanesi olan Çubuk’ta gezilecek yerlere de hep birlikte göz atalım…

Melikşah Hamamı

çubuk melikşah hamamı
Çubuk ilçe sınırları içerisinde yer alan Melikşah Köyüne ait olan Melikşah Hamamı’nın Timur döneminde inşa edildiği ve yine Timur’un küçük kızına ithafen yapıldığı söyleniyor. Hamam çevresinde çok sayıda sosyal tesis yer alıyor ve bu noktalar işletme olarak da insanlara hizmet vermektedir. Yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da hamamın suları sıcak akıyor ve birçokları tarafından bu suyun şifalı olduğu iddia ediliyor. Yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerin de ilgi odağı olmayı başaran bu hamam, sahip olduğu tarihi önem ile birlikte Çubuk için de farklı ve özel bir anlam taşıyor.

Karagöl

çubuk karagöl
İlçe merkezine ortalama 20 km mesafede bulunan Karagöl, yine Çubuk ilçesinin keşfedilecek noktalarından bir tanesidir. Karagöl’ün yemyeşil çevresi de ziyaretçilerin ilgisini çeken en önemli detaylardan bir tanesidir. Karagöl, özellikle hafta sonları piknik yapmak isteyen yerli halkın en çok ziyaret ettiği bölgelerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Göl çevresinde yeşil alanların sayısı çok fazla ve ziyaretlerinizde bu alanları da keşfetme fırsatı elde ediyorsunuz.

Hacılar Köyü Şelalesi

hacılar köyü şelalesi
Çubuk ilçe sınırları arasında yer alan Hacılar Köyünde bulunan Şelale, köye 2 km mesafe uzaklıkta yer alıyor. 5 metre gibi bir yükseklikten dökülen şelale, sahip olduğu ihtişamlı görüntü sayesinde yerli turistlerin ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor.

Çubuk Nerede, Nasıl Gidilir?

Ankara merkez ile ilçe arasındaki mesafe ortalama 44 km olarak karşımıza çıkıyor. Merkezden ilçeye ulaşım oldukça kolay ve karşınıza çok sayıda alternatif çıkacaktır. Kalecik, Akyurt, Kızılcahamam, Kazan, Şabanözü, Elmadağ ve Keçiören ile komşu olan ilçe, 2004 yılı itibarıyla metropol ilçe unvanına sahip olmuş ve resmiyette de bu şekilde anılmaktadır.


Ankara'nın en önemli ve gelişmekte olan ilçeleri arasında kendine yer bulduğunu da ifade etmekte fayda var”. Köy yollarının yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da ulaşıma açık olduğunu belirtmekte fayda var.

İlçe ve Ankara merkez arasında sürekli sefer düzenleyen otobüsler mevcut ve bu otobüsler 15 dakikada bir hareket ediyor. Esenboğa Havalimanından ilçeye ulaşmak için de çok sayıda alternatif karşınıza çıkıyor. Otogar üzerinden ilçeye gelmek isterseniz eğer ilçe otobüsleri bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.admin / 14.05.2018 / 1 / 1 836

Yorum Ekleyin


  1. elveda sigara
    Ziyaretçi
    14 Mayıs 2018 16:24
    0

    Mutlaka görülmesi gereken bir yer. Umarım gezme imkanımız olur. 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Çankaya'da Gezilecek Yerler

Çankaya'da Gezilecek Yerler

En eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Çankaya, Taş devri ile birlikte
Hattuşa'da Gezilecek Yerler

Hattuşa'da Gezilecek Yerler

Bir zamanlar Asur ve Mısır’la birlikte dünyanın üç süper gücünden biri olarak
Güzelyurt'ta Gezilecek Yerler

Güzelyurt'ta Gezilecek Yerler

Güzelyurt, muazzam taş konakları, kayalara oyulmuş kilise ve manastırları ve
Kapadokya'nın İncisi: Göreme

Kapadokya'nın İncisi: Göreme

Eskiden faal yanardağlar olan Erciyes ve Hasan Dağının püskürttüğü lav ve
Yazılıkaya Antik Kenti

Yazılıkaya Antik Kenti

Erken Tunç çağından beri yerleşimin olduğu sanılan Yazılıkaya antik kenti
Karamanda Gezilecek Yerler

Karamanda Gezilecek Yerler

Anadolu'nun bağrında yükselmekte olan Karaman, birçok medeniyete beşiklik
Niğde'de Gezilecek Yerler

Niğde'de Gezilecek Yerler

Kapadokya’nın en ilgi çekici kentlerinden biri de Niğde. Kent merkezinde Rum,
Nevşehir'de Gezilecek Yerler

Nevşehir'de Gezilecek Yerler

Nevşehir Türkiye'nin İç Anadolu bölgesinde yer alan tarihi ve doğal
Konya'da Gezilecek Yerler

Konya'da Gezilecek Yerler

Konya ilimiz ülkemizin İç Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Konya ili 2016
Ankara'da Gezilecek Yerler

Ankara'da Gezilecek Yerler

Ülkemizin İç Anadolu Bölgesinde bulunup 1920 yılından itibaren Türkiye
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up