Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Ankara » Çubuk’ta Gezilecek Yerler

Çubuk’ta Gezilecek Yerler


Çubuk gezilecek yerler
1902 yılında merkezi ilçe olarak resmi kayıtlara geçen Çubuk, 1910 yılında bucak olmuş ve 1921 yılında yeniden ilçe olarak günümüzdeki halini almıştır. Çubuk ilçesi Ankara Savaşında büyük bir öneme sahiptir ve bünyesindeki köylerin adı da bu savaşta yer alan komutanlara aittir. Dilerseniz ilçenin tarihine hep birlikte göz atalım.

Çubuk Tarihi

Anadolu'nun fethi esnasında Türkler tarafından ilk ele geçirilen noktalardan biri olarak bilinen Çubuk, Selçuklular tarafından fethedilmiş ve Çubuk bey önderliğinde hakimiyet altına alınmıştır. İlçe, adını bu komutandan alıyor… Tarihi kaynaklara bakıldığında köy adlarının Yazır, Peçenek, Kınık gibi isimlere karşılık gelmesi de Osmanlı devletinin bu bölgede hüküm sürdüğüne en önemli işaretlerden bazılarıdır. Çubuk Bölgesi o dönemde önemli bir tarım alanı olarak kullanılmış ve verimli topraklar en iyi şekilde değerlendirilmiştir.


16. yy’a bakıldığında Çubuk’un sancağa bağlı bir kaza olduğunu görebiliyoruz. 1522’li yıllarda Kaza’da 248 köy, 40 mezra ve toplamda 7 yayla yer alıyordu. 1571’li yıllarda ise Çubuk’ta 200’e yakın köy, 30’dan fazla mezra ve 18 yayla karşımıza çıkıyor. Keşfedilmesi gereken ilçelerimizden bir tanesi olan Çubuk’ta gezilecek yerlere de hep birlikte göz atalım…

Melikşah Hamamı

Çubuk ilçe sınırları içerisinde yer alan Melikşah Köyüne ait olan Melikşah Hamamı’nın Timur döneminde inşa edildiği ve yine Timur’un küçük kızına ithafen yapıldığı söyleniyor. Hamam çevresinde çok sayıda sosyal tesis yer alıyor ve bu noktalar işletme olarak da insanlara hizmet vermektedir. Yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da hamamın suları sıcak akıyor ve birçokları tarafından bu suyun şifalı olduğu iddia ediliyor. Yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerin de ilgi odağı olmayı başaran bu hamam, sahip olduğu tarihi önem ile birlikte Çubuk için de farklı ve özel bir anlam taşıyor.

Karagöl

İlçe merkezine ortalama 20 km mesafede bulunan Karagöl, yine Çubuk ilçesinin keşfedilecek noktalarından bir tanesidir. Karagöl’ün yemyeşil çevresi de ziyaretçilerin ilgisini çeken en önemli detaylardan bir tanesidir. Karagöl, özellikle hafta sonları piknik yapmak isteyen yerli halkın en çok ziyaret ettiği bölgelerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Göl çevresinde yeşil alanların sayısı çok fazla ve ziyaretlerinizde bu alanları da keşfetme fırsatı elde ediyorsunuz.

Hacılar Köyü Şelalesi

Çubuk ilçe sınırları arasında yer alan Hacılar Köyünde bulunan Şelale, köye 2 km mesafe uzaklıkta yer alıyor. 5 metre gibi bir yükseklikten dökülen şelale, sahip olduğu ihtişamlı görüntü sayesinde yerli turistlerin ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor.

Çubuk Nerede, Nasıl Gidilir?

Ankara merkez ile ilçe arasındaki mesafe ortalama 44 km olarak karşımıza çıkıyor. Merkezden ilçeye ulaşım oldukça kolay ve karşınıza çok sayıda alternatif çıkacaktır. Kalecik, Akyurt, Kızılcahamam, Kazan, Şabanözü, Elmadağ ve Keçiören ile komşu olan ilçe, 2004 yılı itibarıyla metropol ilçe unvanına sahip olmuş ve resmiyette de bu şekilde anılmaktadır.


Ankara'nın en önemli ve gelişmekte olan ilçeleri arasında kendine yer bulduğunu da ifade etmekte fayda var”. Köy yollarının yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da ulaşıma açık olduğunu belirtmekte fayda var.

İlçe ve Ankara merkez arasında sürekli sefer düzenleyen otobüsler mevcut ve bu otobüsler 15 dakikada bir hareket ediyor. Esenboğa Havalimanından ilçeye ulaşmak için de çok sayıda alternatif karşınıza çıkıyor. Otogar üzerinden ilçeye gelmek isterseniz eğer ilçe otobüsleri bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.admin / 14.05.2018 / 1 / 11 201

Yorum Ekleyin


  1. elveda sigara
    Ziyaretçi
    14 Mayıs 2018 16:24
    0

    Mutlaka görülmesi gereken bir yer. Umarım gezme imkanımız olur. 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Çamlıdere'de Gezilecek Yerler

Çamlıdere'de Gezilecek Yerler

Ankara’ya bağlı olan Çamlıdere, her tarafı ormanlarla kaplı, içinden bir dere
Yenimahalle'de Gezilecek Yerler

Yenimahalle'de Gezilecek Yerler

Yenimahalle Ankara'nın sınırları içinde kalan ve bugün çok sayıda yapıyı ve
Pursaklar'da Gezilecek Yerler

Pursaklar'da Gezilecek Yerler

Pursaklar, Ankara şehir merkezine ortalama 30 km mesafede yer alan şirin bir
Altındağ'da Gezilecek Yerler

Altındağ'da Gezilecek Yerler

Altındağ gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat etmeyi
Polatlı’da Gezilecek Yerler

Polatlı’da Gezilecek Yerler

Polatlı, başkent Ankara'nın ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 80
Keçiören'de Gezilecek Yerler

Keçiören'de Gezilecek Yerler

Keçiören, başkent Ankara'nın en kalabalık ilçelerinden biridir. İl merkezinin
Haymana’da Gezilecek Yerler

Haymana’da Gezilecek Yerler

Geçmişin izlerini hali hazırda bünyesinde barındıran, tarihi dokusu ile fark
Gölbaşı'nda Gezilecek Yerler

Gölbaşı'nda Gezilecek Yerler

Tunç devri dönemini en iyi şekilde yansıtan bölgelerden biri olarak lanse
Etimesgut’ta Gezilecek Yerler

Etimesgut’ta Gezilecek Yerler

Tarihin en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olduğu ifade edilen Etimesgut,
Çankaya'da Gezilecek Yerler

Çankaya'da Gezilecek Yerler

En eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Çankaya, Taş devri ile birlikte
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up