Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Adana » Yumurtalık’ta Gezilecek Yerler

Yumurtalık’ta Gezilecek Yerler


Yumurtalik gezilecek yerler
Büyük İskender’in Pers İmparatorunu mağlup etmesi ile birlikte bir liman şehri olarak kurulan Yumurtalık, tarihte önemli bir konuma sahiptir ve hali hazırda bu önemini de korumaktadır. 1959 yılında Adana’nın ilçesi olarak resmi kayıtlara geçen belde, tarihi dokusu ve görsel güzellikleri ile ziyaretçilerin de ilgi odağı olmayı başarıyor.

Yumurtalık'ın Tarihi

Hitit, Pers, Ermeni ve Osmanlı devleti hakimiyetinde yer alan Yumurtalık, kale ve liman şehri olarak büyük bir öneme sahiptir. Cumhuriyet yıllarında nahiye merkezinin Ayas’tan yumurtalık hattına taşındığını da ifade etmek gerekiyor. 1933 yılında Nahiye olarak resmi kayıtlara geçen Yumurtalık, bir üst başlıkta da ifade ettiğimiz gibi 1959 yılında Adana’nın ilçesi olmuştur.


Yumurtalık, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve Asurlular, Abbasiler, Medler, Babilliler ve Moğollara da ev sahipliği yapmıştır. İlçeyi ziyaret ettiğinizde birçok döneme ait tarihi eserlerin ve yapıların yer aldığını sizler de göreceksiniz.

Yumurtalık gezilecek yerler ve keşfedilecek noktaları ise aşağıdaki gibidir:

Belediye Plajı

2015 yılında mavi bayraklı plaj ödülünü alan Belediye Plajı, yaz aylarında yerli halkın en çok ziyaret ettiği adreslerden bir tanesidir. Adana’da denize girebileceğiniz noktalardan bir tanesi olduğunu da ifade etmek gerekiyor.

Lagün Gölleri

Tatlı ve tuzlu bataklıkların yanı sıra çamur düzlükleri ve kumullar ile oluşan sulak alan bütünü olarak karşımıza çıkan lagün gölleri de ziyaret edilmesi gereken adreslerden bir tanesidir. Yaz aylarında bu bölgenin çok daha yoğun ve kalabalık olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Yumurtalık Lagünü Milli Parkı 

Birçok kuş türünün geçiş noktası yani göç rotası olarak belirlenen bu bölge, göç yolunu açmak ve kuşların bu rotayı sorunsuz bir şekilde çizmesini sağlamak adına oluşturulmuştur. Çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapan özel bir bölge olduğunu da hatırlatmak gerekiyor.

Ayas Antik Kenti

Yıpranmış olmasına rağmen günümüze ulaşmayı başarmış bir kale mevcut. Roma dönemi mimarisini yansıtan bu yapıyı Ayas Ören Yeri’nde sizler de ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bölgede çok sayıda tarihi kalıntı yer almaktadır.

Ayas Kalesi

Orta Çağ mimarisini kusursuz bir şekilde yansıtan ve bu dönemde inşa edilen Ayas Kalesi, günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır ancak birtakım yıpranmalar mevcut. Devşirme bir yapı olduğunu da ifade etmek gerekiyor ve son olarak Memlüklülerin saldırısına uğramış, sonrasında ise restorasyon çalışmaları yapılmıştır.

Marko Polo İskelesi

Çin seyahati sonrası Venedik’e yola çıkmak üzere bu bölgeyi kullanan Marko Polo, yine bu bölgenin tarihe Marko Polo İskelesi olarak taşınmasını sağlamıştır. Liman, yalnızca yerli turistlerin değil, yabancı turistlerin de ilgi odağı olmayı başarmış durumda.

Atlas Kalesi


Ayas limanına demir atan gemilere hizmet sunabilmek maksadı ile inşa edilen bir kale mevcut ve bu kalenin içerisinde salonlar ve gümrük kontrol merkezi yer alıyor. hoş bir manzaraya sahip ve yaz aylarında ok daha etkili bir görüntüye kavuştuğunu da belirtmek gerekiyor.

Yumurtalık'ın Meşhur Lezzetleri

Adana'nın ilçesini ziyaret edip de lahmacun ve kebap yememek olmaz. Yumurtalık’ta birçok restoranda bu lezzetleri bulabiliyorsunuz ve bununla birlikte Misis Ayranı ve Aşlama da mutlaka tüketmeniz gereken içeceklerden bazılarıdır. Adana mutfağının büyük bir kısmına ev sahipliği yapan Yumurtalık, tatlı konusunda geniş bir yelpazeye sahiptir.

Yumurtalık Nerede, Nasıl Gidilir?

Ceyhan, Yüreğir, Karataş ilçeleri ile komşu olan ve Adana şehir merkezine 82 km mesafede bulunan Yumurtalık, otogar ve havalimanından kolay ulaşımı da beraberinde getiriyor. Transfer araçları ve düzenli sefer düzenleyen minibüsler mevcut. Detaylı bilgi almak adına otobüs firmalarının web sitelerini ziyaret edebilir ve iletişim numaralarını da kullanabilirsiniz.admin / 17.05.2018 / 0 / 9 040

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Feke Kalesi Tanıtımı

Feke Kalesi Tanıtımı

Feke Bölgesi, İlk çağlardan günümüze kadar birçok kavmin ve devletin yerleşim
Gülek Boğazı Tanıtımı

Gülek Boğazı Tanıtımı

Gülek Boğazı Adana'ya yolu düşen gezginlerin mutlaka uğraması gereken
Yüreğir’de Gezilecek Yerler

Yüreğir’de Gezilecek Yerler

Adana'nın merkez ilçelerinden biri Yüreğir’dir. Oldukça büyük ve kalabalık olan
Pozantı’da Gezilecek Yerler

Pozantı’da Gezilecek Yerler

Adana şehir merkezine 100 km mesafede yer alan ilçe, Mersin ve Niğde illerine
Kozan’da Gezilecek Yerler

Kozan’da Gezilecek Yerler

Adana'nın ilçeleri arasında yer alan Kozan, şehir merkezine 59 km mesafede yer
Çukurova’da Gezilecek Yerler

Çukurova’da Gezilecek Yerler

Akdeniz Bölgesinin doğusunda konumlanmış olan Çukurova, ülkemizin en verimli
Seyhan’da Gezilecek Yerler

Seyhan’da Gezilecek Yerler

Adana merkeze 96 km mesafede yer alan Seyhan, nüfusu bakımından Adana'nın en
Ceyhan’da Gezilecek Yerler

Ceyhan’da Gezilecek Yerler

Adana'nın 43 km doğusunda konumlanmış olan Ceyhan, şehrin en ilgi çekici
Dünyanın En Eski Evlerinden Biri Olan Adana'nın Ramazanoğlu Konağı

Dünyanın En Eski Evlerinden Biri Olan

Kebabıyla, tarihiyle ve yeme içme kültürüyle Adana güzel ülkemizin nadide
Adana'da Gezilecek Yerler

Adana'da Gezilecek Yerler

Adana'da gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Adana nüfusu, Adana ilçeleri ve
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up