Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Yumurtalık’ta Gezilecek Yerler

Yumurtalık’ta Gezilecek Yerler

Büyük İskender’in Pers İmparatorunu mağlup etmesi ile birlikte bir liman şehri olarak kurulan Yumurtalık, tarihte önemli bir konuma sahiptir ve hali hazırda bu önemini de korumaktadır. 1959 yılında Adana’nın ilçesi olarak resmi kayıtlara geçen belde, tarihi dokusu ve görsel güzellikleri ile ziyaretçilerin de ilgi odağı olmayı başarıyor.

adana yumurtalık
Yumurtalık'ın Tarihi

Hitit, Pers, Ermeni ve Osmanlı devleti hakimiyetinde yer alan Yumurtalık, kale ve liman şehri olarak büyük bir öneme sahiptir. Cumhuriyet yıllarında nahiye merkezinin Ayas’tan yumurtalık hattına taşındığını da ifade etmek gerekiyor. 1933 yılında Nahiye olarak resmi kayıtlara geçen Yumurtalık, bir üst başlıkta da ifade ettiğimiz gibi 1959 yılında Adana’nın ilçesi olmuştur.


Yumurtalık, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve Asurlular, Abbasiler, Medler, Babilliler ve Moğollara da ev sahipliği yapmıştır. İlçeyi ziyaret ettiğinizde birçok döneme ait tarihi eserlerin ve yapıların yer aldığını sizler de göreceksiniz.

Yumurtalık gezilecek yerler ve keşfedilecek noktaları ise aşağıdaki gibidir:

Belediye Plajı

yumurtalık belediye plajı
2015 yılında mavi bayraklı plaj ödülünü alan Belediye Plajı, yaz aylarında yerli halkın en çok ziyaret ettiği adreslerden bir tanesidir. Adana’da denize girebileceğiniz noktalardan bir tanesi olduğunu da ifade etmek gerekiyor.

Lagün Gölleri

Yumurtalık lagün gölleri
Tatlı ve tuzlu bataklıkların yanı sıra çamur düzlükleri ve kumullar ile oluşan sulak alan bütünü olarak karşımıza çıkan lagün gölleri de ziyaret edilmesi gereken adreslerden bir tanesidir. Yaz aylarında bu bölgenin çok daha yoğun ve kalabalık olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Yumurtalık Lagünü Milli Parkı

yumurtalık lagünü milli parkı
Birçok kuş türünün geçiş noktası yani göç rotası olarak belirlenen bu bölge, göç yolunu açmak ve kuşların bu rotayı sorunsuz bir şekilde çizmesini sağlamak adına oluşturulmuştur. Çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapan özel bir bölge olduğunu da hatırlatmak gerekiyor.

Ayas Antik Kenti

ayas antik kenti
Yıpranmış olmasına rağmen günümüze ulaşmayı başarmış bir kale mevcut. Roma dönemi mimarisini yansıtan bu yapıyı Ayas Ören Yeri’nde sizler de ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bölgede çok sayıda tarihi kalıntı yer almaktadır.

Ayas Kalesi

ayas kalesi
Orta Çağ mimarisini kusursuz bir şekilde yansıtan ve bu dönemde inşa edilen Ayas Kalesi, günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır ancak birtakım yıpranmalar mevcut. Devşirme bir yapı olduğunu da ifade etmek gerekiyor ve son olarak Memlüklülerin saldırısına uğramış, sonrasında ise restorasyon çalışmaları yapılmıştır.

Marko Polo İskelesi

Marko Polo İskelesi
Çin seyahati sonrası Venedik’e yola çıkmak üzere bu bölgeyi kullanan Marko Polo, yine bu bölgenin tarihe Marko Polo İskelesi olarak taşınmasını sağlamıştır. Liman, yalnızca yerli turistlerin değil, yabancı turistlerin de ilgi odağı olmayı başarmış durumda.

Atlas Kalesi


Ayas limanına demir atan gemilere hizmet sunabilmek maksadı ile inşa edilen bir kale mevcut ve bu kalenin içerisinde salonlar ve gümrük kontrol merkezi yer alıyor. hoş bir manzaraya sahip ve yaz aylarında ok daha etkili bir görüntüye kavuştuğunu da belirtmek gerekiyor.

Yumurtalık'ın Meşhur Lezzetleri

Adana'nın ilçesini ziyaret edip de lahmacun ve kebap yememek olmaz. Yumurtalık’ta birçok restoranda bu lezzetleri bulabiliyorsunuz ve bununla birlikte Misis Ayranı ve Aşlama da mutlaka tüketmeniz gereken içeceklerden bazılarıdır. Adana mutfağının büyük bir kısmına ev sahipliği yapan Yumurtalık, tatlı konusunda geniş bir yelpazeye sahiptir.

Yumurtalık Nerede, Nasıl Gidilir?

Ceyhan, Yüreğir, Karataş ilçeleri ile komşu olan ve Adana şehir merkezine 82 km mesafede bulunan Yumurtalık, otogar ve havalimanından kolay ulaşımı da beraberinde getiriyor. Transfer araçları ve düzenli sefer düzenleyen minibüsler mevcut. Detaylı bilgi almak adına otobüs firmalarının web sitelerini ziyaret edebilir ve iletişim numaralarını da kullanabilirsiniz.admin / 17.05.2018 / 0 / 1 834

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Phaselis (Faselis) Antik Kenti

Phaselis (Faselis) Antik Kenti

Güneybatı Anadolu’da Antalya ile Fethiye Körfezleri arasında Akdeniz'e doğru
Pozantı’da Gezilecek Yerler

Pozantı’da Gezilecek Yerler

Adana şehir merkezine 100 km mesafede yer alan ilçe, Mersin ve Niğde illerine
Serik'te Gezilecek Yerler

Serik'te Gezilecek Yerler

Serik sınırları içerisinde ilk yerleşimin Bergama Krallığı tarafından
Kozan’da Gezilecek Yerler

Kozan’da Gezilecek Yerler

Adana'nın ilçeleri arasında yer alan Kozan, şehir merkezine 59 km mesafede yer
Seyhan’da Gezilecek Yerler

Seyhan’da Gezilecek Yerler

Adana merkeze 96 km mesafede yer alan Seyhan, nüfusu bakımından Adana'nın en
Ceyhan’da Gezilecek Yerler

Ceyhan’da Gezilecek Yerler

Adana'nın 43 km doğusunda konumlanmış olan Ceyhan, şehrin en ilgi çekici
Yavru Vatan Kıbrıs

Yavru Vatan Kıbrıs

Akdeniz’in ortasındaki Kuzey Kıbrıs kendine has şivesinden, soldan akan
Kaş'ta Gezilecek Yerler

Kaş'ta Gezilecek Yerler

Hitit belgelerinde Işık Ülkesi olarak adlandırılan Likya’nın önemli
Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya, Akdeniz'in en büyük kenti olarak çok eski bir tarihe sahiptir. Kelime
Adana'da Gezilecek Yerler

Adana'da Gezilecek Yerler

Adana ili, tarihte ki en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Eski yazıtlarda
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up