Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Adana'da Gezilecek Yerler

Adana gezilecek yerler listemize geçmeden önce pamuğu, kebabı ile ünlü bu güzide şehrimizin tarihine bir bakalım. Adana ili, tarihte ki en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Eski yazıtlarda “Klikya” olarak geçen ilimize ait Boğazköy de yapılan arkeolojik kazılarda, üzerinde “uru adania” yazılı tablet levhalar bulunmuştur. M.Ö 1333 yılında Hititlerin ele geçirdiği bölge, daha sonra Asur, Pers, Makedon, Roma ve Bizans egemenliğine girmiştir.

adana
Adana Tarihi

Abbasi hükümdarlığı zamanında, bu bölge Türklerin ağırlıkta olduğu bir şehre dönüşmüş, fakat kısa süre sonra Bizans çok büyük bir ordu ile şehri işgal etmiştir. 4.000 Türk askeri 160.000 kişilik Bizans ordusuna karşı 2 gün 2 gece savaşmış ve şehit olmuşlardır. Nihayet M.S 1071 de Alparslan’ın Malazgirt zaferi sonrası, oğlu Melik Şah Adana’yı tekrar Türk toprağı yapmıştır. Bizans işgali ile dağlara sığınan Türkler tekrar şehre gelmiş, Ramazan bey yönetiminde bir beylik kurularak şehir yönetilmeye başlanmıştır.


Adana bir süre sonra Bizans’ın desteklediği Klikya Ermenileri tarafından ele geçirilse de, Ramazanoğluları kısa sürede şehri geri almıştır. 1517 de Mısıra sefere çıkan Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim Ramazanoğluları beyliğini Osmanlı Devletine katmıştır. Şehir 1608 de Halep beylerbeyine bağlanmış, 1886 yılında ise Adana eyaleti olmuştur. Osmanlı devletinin I. Dünya Savaşına dahil olması ile 18 Aralık 1918 yılında Fransa askerleri Adana’yı işgal etti. Adana halkının direnişi le karşılaşan Fransızlar yenilerek, 5 Ocak 1922 de şehirden çekilmek zorunda kaldılar. Adana halkı, Türk tarihinin en büyük direnişlerinden birini göstermiş ve büyük bir kahramanlık destanı yazmıştır.

Bu güzel kentimizin tarihini de öğrendiğimize göre şimdi de Adanada Gezilecek Yerler listesini inceleyelim.

Adana Arkeoloji Müzesi

adana arkeoloji müzesi
Adana, Akdeniz Bölgesi'nin çok önemli bir ili olarak birçok farklı tarihi esere ev sahipliği yapmaktadır. Bu tarihi eserler arasında Türkiye'nin en eski müzelerinden biri olan Adana Arkeoloji Müzesi geniş bir alana yayılmış olarak pek çok eserin sergilendiği bir müzedir.

Misis Mozaik Müzesi

misis mozaik müzesi
Misis Mozaik Müzesi
'nde ise Misis Köyü'nden çıkan mozaikleri görme imkanı bulunmaktadır. Ayrıca Adana'da gezilecek yerler konusunda farklı bir imkan olarak Anavarza, Şar Köy, Misis, Magarsos, Ayas, Akören ve Ceyhan-Sirkeli Muvattali Kabartması ve Örenyeri gibi farklı tarihi alanlar bulunmaktadır.

Sabancı Merkez Cami

sabancı merkez camii
Birçok farklı noktalarında tarihi eserler bulunan Adana ilinde inanç turizmi noktasında il genelinde bulunan eski kilise ve camiler ile külliyeler ve bazı bölümlerdeki antik kiliseler de ilgi çekici bir şekilde adanada görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Sayılan tüm bu bölgelerde gezi yapılarak daha güzel bir Adana gezisi gerçekleştirilebilir ve tarih seyahatine çıkılabilir. Özellikle günümüz mimarisinde bulunan ama muhteşem bir yapı olarak bilinen Sabancı Merkez Cami ile Adana merkezinde Hz. Meryem heykeli bulunan İtalyan Katolik kilisesi gezilebilir.

Yılan Kalesi

adana yılan kalesi
Adana ilini ziyaret eden ve belirli bir süreyi burada geçirebilecek olan kişilerin mutlak bir şekilde Adana'da görülmesi gereken yerler arasında bulunan Misis-Ceyhan arasındaki ovaya hakim olan Yılan Kalesi,

Ramazanoğlu Medresesi

adana ramazanoğlu medresesi
1540 yılında yapılmış ve Osmanlı medresesi planında bulunan Ramazanoğlu Medresesi,

Kurtkulağı Kervansarayı

adana kurtkulağı kervansarayı
Ceyhan'ın 12 kilometre güneydoğusundaki 17.yüzyılda Hüseyin Paşa tarafından eski Halep Kervan yolu üzerinde yaptırılmış ve ilginç bir mimarisi bulunan Kurtkulağı Kervansarayı gibi yerler mutlaka görülebilir.

Taşköprü

adana taşköprü
Özellikle, tahminen 4. yüzyılda yapıldığı düşünülen Taşköprü görülerek tarihe tanıklık edilebilir.

Adana Ulu Cami

adana ulu camii
Adana’da gezen herkesin mutlak bir şekilde görmesi gereken yerlerden birisi de Adana Ulu Cami ve Saat Kulesi olmalıdır. Cami; Selçuklu, Memluk ve Osmanlı etkilerini bir arada sergileyen yapısı ile birlikte 16. yüzyılda inşa edilmiştir.

Pozantı Kayak Merkezi

pozantı kayak merkezi
Ulu Cami dışında adanada gezilecek yerler arasında tarih turizmi başka bir yönde olmak üzere kültür ve doğal turizmi noktasında kış turizminin gerçekleştirilebileceği Pozantı ilçesindeki kayak merkezi ve telesiyej alanı ziyaret edilebilir.

Adana'nın Yaylaları

aladağ meydan yaylası
Adana, yayla turizmi noktasında da çok önemli bir kent olarak Aladağ Meydan Yaylası, Başpınar Bıcı ve Kosurga yaylaları, Feke İnderesi Köyü Yaylası, Kozan Göller Yaylası, Pozantı Akça-Tekir Yaylası, Pozantı Fındıklı Köyü yaylası, Tufanbeyli Kürebeli Yaylası ve Obruk Yaylası gibi önemli yayla bölgelerine sahiptir.

Şifalı Su Kaynakları

adana şifalı su
Ayrıca Adana İl genelinde bulunan Ali Hoca içmesi, Kokarpınar ve ılıca içmesi gibi şifalı su kaynakları ile sağlık turizminde etkili bir yere sahipken il genelinde bulunan Bığbığı Mağarası gibi çok eşsiz bir güzelliği bulunan mağaralar da farklı bir turizm imkanı oluşturmaktadır.

Adana'nın Nesi Meşhur?

Adana, farklı milletlerin kültürünün birleşimi ile oluşmuş bir mutfağa sahip olarak muhteşem bir damak tadı oluşturmaktadır. Özellikle Adana seyahatlerinde mutlak bir şekilde tatmanız gereken ilk lezzet Adana Kebap olmalıdır. Kebap kültürü Türkiye'de birçok farklı noktada ayrı bir lezzete sahip olurken Adana kebabı ancak Adana'da yenilebilecek kadar güzel bir lezzettir. Hem Adana kebabının yanında hem de diğer yemeklerin yanında mutlak bu şekilde lezzet sunan şalgam suyu ve Adana yemeklerinin sonrasındaki en lezzetli tatlı olan bici bici Adana'nın en lezzetli mutfak ürünleridir.

adana kebap
Eşsiz mutfak lezzetleri yanında Adana'nın nesi meşhur diye sorulduğunda Çukurova ve pamuk gösterilmekle birlikte ünlü Adanalı kişiler; Orhan Kemal, Yaşar Kemal ve Fatih Terim gibi isimler sayılabilir.

Adana Tanıtım Filmi
admin / 16.10.2017 / 2 / 1 931

Yorum Ekleyin


 1. Haktan Özer
  Ziyaretçi
  1 Şubat 2018 13:21
  0

  Buram buram tarih kokan bir yer. Adana gerçekten gezi amaçlı uğramak istediğiniz şehirlerden birisi. Eşimle gezdiğimizde unutulmaz anılar elde ettik. Yazınızda çok açıklayıcı olmuş. Teşekkürler

 2. Mert
  Ziyaretçi
  26 Haziran 2018 12:54
  0

  Bir adanalı olarak çok güzel anlatılmış gezilecek yerler. Fakat Kebap'ın yanısıra, geceleri şırdan, sabahları da çiğer yemeyi unutmayın. Tabi eğer yazın geldiysenizde, menderese ( göl kenarı) inerek bici bici adlı yazların vazgeçilmezi soğuk tatlımızı yemenizi öneririm.

   

  Günü birlik gezmek ne kadar zor olsada gününüzü dolu dolu eğlenceli yaşayacağınızdan eminim :)

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Antalya Side Tanıtımı

Antalya Side Tanıtımı

Side gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Phaselis (Faselis) Antik Kenti

Phaselis (Faselis) Antik Kenti

Güneybatı Anadolu’da Antalya ile Fethiye Körfezleri arasında Akdeniz'e doğru
Manavgat’ta Gezilecek Yerler

Manavgat’ta Gezilecek Yerler

Manavgat Antalya ilimize bağlı bir ilçemizdir ama gerek şehir merkezindeki
Çukurova’da Gezilecek Yerler

Çukurova’da Gezilecek Yerler

Akdeniz Bölgesinin doğusunda konumlanmış olan Çukurova, ülkemizin en verimli
Yavru Vatan Kıbrıs

Yavru Vatan Kıbrıs

Akdeniz’in ortasındaki Kuzey Kıbrıs kendine has şivesinden, soldan akan
Samandağ'da Gezilecek Yerler

Samandağ'da Gezilecek Yerler

Keldağ ve Musa Dağı arasında masmavi bir denizin, upuzun bir kumsalın, kıyıdan
Tarsus'ta Gezilecek Yerler

Tarsus'ta Gezilecek Yerler

Çukurova'nın bereketli toprakları üzerinde kurulmuş Tarsus söylencelerin
Kaş'ta Gezilecek Yerler

Kaş'ta Gezilecek Yerler

Hitit belgelerinde Işık Ülkesi olarak adlandırılan Likya’nın önemli
Isparta'da Gezilecek Yerler

Isparta'da Gezilecek Yerler

Isparta, Akdeniz Bölgesi’nde denize kıyısı olmayan fakat Göller Bölgesi olarak
Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya'da Gezilecek Yerler

Antalya, Akdeniz'in en büyük kenti olarak çok eski bir tarihe sahiptir. Kelime
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up