Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Haymana’da Gezilecek Yerler

Haymana’da Gezilecek Yerler

Geçmişin izlerini hali hazırda bünyesinde barındıran, tarihi dokusu ile fark yaratan ilçelerimizden bir tanesi de Haymana’dır. Yontma taş devri, cilalı taş devri ve maden devrine de tanıklık etmiş olan bölge, Kral Yolu üzerinde kurulması nedeniyle birçok medeniyet için de büyük bir önem taşımıştır.

haymana
Haymana Tarihi

Üç farklı kavmin yerleşim yeri olarak lanse edilen Haymana, öncelikli olarak Hititlere ev sahipliği yapmıştır ve bu medeniyet uzunca bir süre bölgede hakimiyet kurmayı başarmıştır. Gavur Kalesi de o dönemi bizimle buluşturan en önemli eserlerden bir tanesidir. Hititler döneminden sonra bu bölgenin hakimi olarak Frigler karşımıza çıkıyor. Hititler’den geriye kalan yıkık bölgeyi yeniden inşa eden ve uzun yılar burada hüküm süren Frigler de yine çok sayıda eser bırakmış ve bu eserlerin büyük bir kısmı da günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.


Tarihe tanıklık etmesinin yanı sıra keşfedilecek çok sayıda noktayı da bünyesinde barındıran Haymana, Ankara'nın yanı sıra ülke coğrafyası için de büyük bir öneme sahiptir. Dilerseniz ilçedeki keşfedilecek adreslere ve Haymana gezilecek yerler listesine hep birlikte göz atalım.

Gavur Kalesi

haymana gavur kalesi
Haymana ilçe sınırları içerisinde yer alan Dereköy’e 2 km gibi bir mesafede yer alan Gavur Kalesi, ilçenin sembollerinden bir tanesi ve tarihe tanıklık eden özel yapılar arasında yer alıyor. Gavur Kalesi’nin en büyük özelliklerinden bir tanesi, Hititler ve Frigler’e ait çok sayıda kalıntıyı da bünyesinde barındırıyor olmasıdır.

O dönemden bugüne kadar ulaşmayı başaran ender yapılardan bir tanesidir ve bozulmamış olması da dikkatleri çeken en önemli unsur olarak karşımıza çıkıyor. Tarihe düşkün olan ziyaretçilerin en çok tercih ettiği yapılardan bir tanesidir ve ziyarete açık olduğunu da belirtmekte fayda var.

Haymana Kaplıcaları

haymana kaplıcaları
Haymana
ilçe sınırları içerisinde yer alan Tarihi Kral Yolu’nda Haymana Kaplıcaları sizleri karşılayacaktır. Yapılan araştırmalar, kaplıca suyunun birçok hastalığa iyi geldiğini ve birçok medeniyet tarafından bu kaplıcaların kullanıldığını ortaya koyuyor. Kaplıca suyu 44 derece sıcaklığa sahip ve özellikle yaşlı hastaların en çok ziyaret ettiği adreslerden bir tanesi olarak biliniyor. Kaplıca çevresinde çok sayıda termal tesis aktif olarak hizmet veriyor ve konaklamak isteyen ziyaretçiler de bu tesisleri tercih ediyor.

Haymana'nın Meşhur Lezzetleri

göbete
Haymana, sahip olduğu doğal ve tarihi güzelliklerin yanı sıra mutfak kültürü ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Haymana'nın yöresel lezzetlerinden bir tanesi hiç şüphesiz: Göbete… Haymana’da hizmet veren restoranları ve gıda işletmelerini ziyaret ettiğinizde bu özel lezzeti tatma fırsatını da elde edeceksiniz. Bir diğer yöresel lezzet ise Kürt Pilavı olarak karşımıza çıkıyor ve Haymana’da en çok tüketilen lezzetlerden biri olduğunu da ifade etmekte fayda var. Bununla birlikte Koyu Çorbası ve Hoşmerim de yine Haymana'nın en önemli lezzetlerinden bazılarıdır.

Haymana Nerede, Nasıl Gidilir?

Ankara şehir merkezine ortalama 72 km mesafede yer alan Haymana, Polatlı ilçesine 42 km, Gölbaşı ilçesine ise 50 km gibi bir mesafede yer alıyor. Gölbaşı, Kulu, Cihanbeyli, Polatlı ve Bala ilçelerine komşu olan Haymana, Ankara’nın gelişmiş ilçelerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.


Ulaşım konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamayacağınızı da belirtmekte fayda var. Otogardan ilçe dolmuşları sıkça sefer düzenliyor ve yine havalimanından da Ankara Haymana ilçe merkezine kara yolu ile ulaşmak mümkündür. Taksi, transfer aracı, servis ve dolmuş alternatifleri mevcuttur ve dilerseniz havalimanı resmi web sitesinden de ulaşım hizmeti sunan firmaların iletişim numaralarına ulaşabiliyorsunuz.admin / 06.06.2018 / 0 / 1 073

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Gölbaşı'nda Gezilecek Yerler

Gölbaşı'nda Gezilecek Yerler

Tunç devri dönemini en iyi şekilde yansıtan bölgelerden biri olarak lanse
Etimesgut’ta Gezilecek Yerler

Etimesgut’ta Gezilecek Yerler

Tarihin en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olduğu ifade edilen Etimesgut,
Çankaya'da Gezilecek Yerler

Çankaya'da Gezilecek Yerler

En eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Çankaya, Taş devri ile birlikte
Hattuşa'da Gezilecek Yerler

Hattuşa'da Gezilecek Yerler

Bir zamanlar Asur ve Mısır’la birlikte dünyanın üç süper gücünden biri olarak
Kapadokya'nın İncisi: Göreme

Kapadokya'nın İncisi: Göreme

Eskiden faal yanardağlar olan Erciyes ve Hasan Dağının püskürttüğü lav ve
Sille’de Gezilecek Yerler

Sille’de Gezilecek Yerler

Binlerce yıllık geçmişe sahip olan Sille tarihi yapıları, kültürel zenginliği,
Niğdede Gezilecek Yerler

Niğdede Gezilecek Yerler

Kapadokya’nın en ilgi çekici kentlerinden biri de Niğde. Kent merkezinde Rum,
Nevşehirde Gezilecek Yerler

Nevşehirde Gezilecek Yerler

Nevşehir Türkiye'nin İç Anadolu bölgesinde yer alan tarihi ve doğal
Konya'da Gezilecek Yerler

Konya'da Gezilecek Yerler

Konya ilimiz ülkemizin İç Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Konya ili 2016
Ankara'da Gezilecek Yerler

Ankara'da Gezilecek Yerler

Ülkemizin İç Anadolu Bölgesinde bulunup 1920 yılından itibaren Türkiye
Bizi Takip Edin!
7.4k
Twitter
8.6k
Facebook
11.2k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up