Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Adapazarı'nda Gezilecek Yerler

Adapazarı'nda Gezilecek Yerler

Sakarya ilinin merkez ilçelerinden biri olan Adapazarı, 300 bin nüfusu ile kalabalık diyebileceğimiz ilçelerimizden birisi. Şehrin batı yakısında kalan Adapazarı, Kocaeli iline sınır konumunda bulunuyor. İstanbul başta olmak üzere Bursa, Yalova ve Bilecik gibi şehirlerimize yakınlığı itibari ile yerli turizme alışkın bir yerleşim yerimiz.

adapazarı
Bu içeriğimizde Adapazarı'nda gezilecek yerler hakkında siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmeye çalışacağız. Ama öncesinde bir takım genel bilgileri paylaşmadan edemeyeceğiz.

Karasal ve Karadeniz iklim kuşağının geçiş bölgesinde kalan ilçe, yağış bakımından bol miktarda nasibini alıyor. Karadeniz ikliminin karakteri gereği kış boyunca soğuk da etkisini epey gösteriyor. Bu konuda gezilerde tedbirli olmak gerekiyor. Sizi şimdiden uyarıyoruz.


Sakarya ilini %45’lik bölümünü oluşturan ormanlık alan, Adapazarı'nda da etkisini hissettiriyor. Yeşillik ve mera alanları geniş bir yüz ölçümünü kaplıyor. Gezinizde ihtiyacınız olacak ferah bir atmosfer burada sizi karşılıyor olacak.

Sakarya Müzesi

sakarya müzesi
İlçe merkezinde kolay bir ulaşımda konumlanmış olan müzeyi gezmenizi tavsiye ediyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Atamızın saygıdeğer annesi Zübeyde Hanım ile üç gün süre ile kaldığı bir yapı olarak inşa edilen bina, günümüzde arkeolojik ve etnografik eserlerin sergilendiği müze olarak hizmet vermektedir. Atamıza ait eserleri de içinde barındıran müzenin bahçe kısmında görmenizi arzu ettiğimiz eski dönemlere ait kalıntılar bulunuyor.

Kent Park

adapazarı kent park
Şehir haklının da nefes almak için kaçamaklar yaptığı yeşil mi yeşil ve park içinde akan Çark deresi ile yeşilliğini daim kılan doğasıyla kaçırılmaz bir dinlenme noktası. Gezintinizde bir an soluklanma hissi ile planınıza dahil etmeniz gereken bu parka, eğer karnınızı doyurmak isterseniz de uğrayabilirsiniz. Parkın göbeğinde bulunan gölette isterseniz su aktivitelerine katılabilir. Eğer isterseniz de güzel bir doğa yürüyüşünü şehir göbeğinde yaşayabilirsiniz.

Deprem Müzesi

adapazarı deprem müzesi
Hiç kimsemizin unutamadığı o kara gün. 1999 yılının Ağustos ayı. Bir şehrin harabeye dönüş hikayesi. Hepimizin vicdanlarında yaralar bırakan o deprem. Belediye yetkilileri tarafından 17 Ağustosu unutmamak adına hazırlanmış bir müze. Mutlaka gezilmesi ve ibret alınması gereken bir yer.

Tarihine bu kadar bağlı Türk halkımız, yakın tarihine de sahip çıkmış durumda. Bizde bu hatıraları yaşatmak adına bu müzemizi gezelim. Müze dahilinde , deprem sonrasına ait fotoğraflar, kara anı yaşamanızı sağlayan simülasyonu oluşturulmuş bir deprem standı, 17 Ağustosta oluşan enkazlardan bazı numuneleri bile bulmanız mümkün olan bir müzeden bahsediyorum. Adapazarı Deprem Müzesi ülkemizde bir ilk olmakla birlikte dünyada dördüncü müze olma özelliği taşır.

Beşköprü

adapazarı beşköprü
Bizans dönemine ait olan bu eser altıncı yüzyılda dönemin imparatoru Justinianus tarafından yaptırılmıştır. Köprüye ilk olarak Justinianus ismi verilmiştir. Bölgede bulunan beş köprüden biri olmasından dolayı, günümüzde Beşköprü adı ile anılmaktadır. Dokuz kemerli ve dört yüz otuz metre uzunlukta tarihi bir eser olan bu köprü günümüze kadar sağlam gelmeyi başarmıştır.

Karasu

adapazarı karasu
Yaz aylarında farklı bir yerde denize gireyim, ama temizde olsun, beni öyle güneye kadar da yormayın diyorsanız. Size güzel bir tavsiyemiz var. Sakarya'nın tek mavi bayrak ünvanı taşıyan Karasu Sahil Halk Plajı. Adapazarı ilçesinden Karasu bölgesinde bulunuyor. Bölgede yaşayan balıkçılar buradaki limanı kendilerine yer edinmişler. Aksam gezintilerinizde hoş manzaralar sizi bekliyor olacak. Eğer bir şeylerin tadına bakma isterseniz de, nehir bağlantısı üzerinde bir çok kafe, restoran ve balıkçı sizin hizmetinizde olacak.

Acarlar Longozu

acarlar longozu
Adapazarı'nda gidebileceğiniz alternatif bir rotadan bahsetmek istiyorum. Doğa sporlarına düşkünüm, Yürüyüş ve trekking vazgeçilmezim ama doğal bir ortam bulamıyoruz diyorsanız, Acarlar Longozu tam size göre bir yer. Oluşumu ekolojik olaylara dayanan bu bölge, göl ile ormanlık bölgenin iç içe geçmiş hali. Yürüyüşünüz boyunca sizin için oluşturulmuş tahta yolda ilerlerken etrafınızda gördüğünüz güzelliklerin resimlerini çekebilirsiniz.

Adapazarı Nerede? Adapazarı’na Nasıl Gidilir?

Adapazarı, Marmara Bölgesi Çatalca-Kocaeli bölümünde ki Sakarya ilimizin Kocaeli’ye sınır olan ilçelerinden biridir. Adapazarı’na ulaşım için hava yolunu tercih etmek isterseniz Kocaeli Havalimanını kullanmanız gerekiyor.


Kara yolu Adapazarı’na ulaşmak istiyorsanız şayet, Sakarya’ya 23, Kocaeli’ye 76, İstanbul'a 168, Bursa’ya 184, Ankara’ya 324 ve İzmir'e 514 kilometre uzaklıkta olduğunu bilmenizde de fayda var.admin / 28.06.2018 / 2 / 682

Yorum Ekleyin


 1. sedat
  Ziyaretçi
  30 Ağustos 2018 13:12
  0

  Hepside gidip, gezip, gördüğüm yerler. Gayet güzel ve gerçekten ülkemizin gezilecek yerlerinden birisi. Ailenizle rahatlıkta gidip gezebilirsiniz buda bir avantaj.

 2. Eser
  Ziyaretçi
  20 Ocak 2019 00:12
  0

  Doğma büyüme Adapazarlı'yım. Gerçekten de çok güzel bir şehir. Sessiz sakin tam emekliler kenti... Çocuklarımız her ne kadar buradan kaçmak istese de Allah ömür verdiği sürece burada yaşayacağım.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında ve İstanbul Boğazı’nın en güzel alanına konumlanmış
Sapanca Gölü Tanıtımı

Sapanca Gölü Tanıtımı

Marmara Bölgesi doğal yaşam alanları ve bol yeşil alanları ile ön plana çıkan
Karacaahmet Türbesi Tanıtımı

Karacaahmet Türbesi Tanıtımı

Mezarlık, Evliya, Türbe, Yatır, Dergah, Cem evi. Bol çağrışımlı bir isim.
1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Bilecikte Gezilecek Yerler

Bilecikte Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nde özellikle tarihi ile ön plana çıkan köklü illerimizden biri
Sakaryada Gezilecek Yerler

Sakaryada Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nin en gözde şehirlerinden biri olan Sakarya aynı zamanda da
Yalova'da Gezilecek Yerler'

Yalova'da Gezilecek Yerler'

Yalova’da gezilecek yerler arasında önemli birçok yer bulunmaktadır. Yalova her
Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa büyüklük bakımından Türkiye’de 4. Şehrimizdir. Marmara'nın ise 2. Büyük
İstanbulda Gezilecek Yerler

İstanbulda Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up