Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Erzincan » Erzincan'da Gezilecek Yerler

Erzincan'da Gezilecek Yerler


Erzincan’da gezilecek yerler için sizleri pek çok öneri bekliyor. Doğu Anadolu Bölgesine yolunuz düşerse mutlaka Erzincan'ı ziyaret etmelisiniz. Merkezi dışında Çayırlı, Kemaliye, İliç, Refahiye, Otlukbeli, Üzümlü, Tercan, Kemah ilçelerini gezebilir ve kültürel bir gezi geçirebilirsiniz.

Erzincan gezilecek yerler
İpek yolu güzergahında olan Erzincan Hitit, Med, Urartu, Pers, Hellen, Roma egemenliğinde kaldıktan sonra Malazgirt zaferinden sonra Türk ve Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Kültürel zenginlik, doğal güzellikler, farklı coğrafya, mutfak ve alışveriş keyfiyle turizm cenneti olan Erzincan gezilecek yerlerziyaretçilerini bekliyor.


Ekonomisi tarıma dayanan Erzincan'ın şehir merkezi 1939 depreminden sonra yeniden kuruldu. Maden, sanayi ve hayvancılık sektörlerinin geliştiği Erzincan'ı ziyaret etmek için vakit kaybetmeyin.

Hıdır Abdal Sultan Türbesi

Erzincan’da görülmesi gereken yerlerarasında Hıdır Abdal Sultan Türbesi bulunuyor. Her yıl yoğun ilgi gören türbe şehrin merkezine 40 km uzaklıktadır. Hacı Bektaş Veli’den etkilenen Hıdır Abdal Sultan türbesinin yerine bir tekke kurmuştur.

Mama Hatun Kervansarayı

Mama Hatun Kervansarayı 12. yüzyılda yapılmıştır. Kervansarayın yanında tarihi bir de hamam bulunmaktadır. Mama Hatun Türbesi hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Abrenk Kilisesi

Abrenk kilisesi, Ermeni manastırlarından biridir. Tercan’da bulunan manastırı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Otlukbeli Gölü

Otlukbeli Gölü eşsiz manzarasıyla fotoğraf çekmeyi sevenler tarafından yoğun ilgi görüyor. Ayrıca bu göl doğal anıt ilan edilmiştir.

Girlevik Şelalesi

Girlevik Şelalesi görülmesi gereken yerler arasındadır. Şelalenin suyu dokuz ayrı yerden kaynamaktadır ve dere yatağı ile şelaleye ulaşır.

Beytahtı Mesire Yeri

Beytahtı Mesire Yeri Karasu Nehri’nin kıyısında güzelliğiyle herkesi büyülemektedir. Mesire yeri özellikle yaz aylarında sık sık ziyarete uğramakta. Yeşilliğin bolca olduğu bu alan soğuk su kaynaklarına sahiptir ve doğa gezisi yapmak isteyenlerin vazgeçilmezidir.

Gülabibey Cami

Gülabibey Cami tarih kokan ilçe Kemah’tadır. Cami 1454 yılında inşa edilmiştir. Üç kitabesi olan camiyi mutlaka gezilecek yerler listenize eklemelisiniz. Kitabelerden biri onarım döneminden, biri yapılış dönemindendir. Diğeri ise başka bir yerden camiye eklenmiştir. Yapımında kesme taş ve moloz kullanılmış olan cami birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Erzincan Müzesi

Erzincan Müzesi de gezilmesi gereken yerler arasındadır.

Erzincan Kalesi

Erzincan Kalesi Erzincan'da görülmesi gereken yerler arasında önemli bir yere sahiptir. Çevresi surlarla çevrili olan kalenin iç içe iki kapısı bulunmaktadır. Kemah Kalesinin kuruluşu, Hitit Urartu dönemine kadar uzanan eski ve önemli bir kaledir.

Karanlık Kanyon

Karanlık Kanyon, Kemaliye ilçesindedir. Türkiye'nin en büyük kanyonlarından biri olan kanyonda base jump, rafting, kano gibi etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinliklere katılmak istiyorsanız Erzincan'ı gezebilirsiniz.

Altıntepe

Altıntepe Urartu, Bizans ve Osmanlı’ya ev sahipliği yapmış oldukça eski yerleşim yerlerindendir. Hala arkeolojik çalışmaların sürdüğü bu bölge Üzümlü sınırlarındadır. Tarihi dokuyu hissetmek için dilediğiniz zaman buraya seyahat edebilirsiniz.

Yedigöller

Yedigöller, Çayırlı ve Erzincan arasındaki Keşiş Dağları’nın zirvesinde bulunmaktadır. Bölgeye her yıl pek çok yerli ve yabancı ziyaretçi gelir. Yedi Göller özellikle kamp yapmak için sık sık tercih edilmektedir. Sizler de özellikle yaz aylarından seyahatlerinizi buraya gerçekleştirebilirsiniz.

Terzibaba Camii

Terzibaba Camii de Erzincan’da farklı mimarisiyle sizleri bekliyor.


Erzincan'ın neyi meşhur diye öğrenmek istiyorsanız zaman kaybetmeden ziyaret edebilirsiniz. Tulum peyniri, tava leblebisi ve balı meşhur olan Erzincan’dan biblo, duvar tabağı, semaver gibi hediyelikler alabilirsiniz. Aygır Gölü, Çadırkaya Kalesi, Tugay Hatun Kümbeti, Yıldırım Akbulut Tesisleri, Dumanlı Yayları gibi daha pek çok etkileyici yeri gezebilirsiniz.

Ayrıca dilerseniz yöresel yemekleri de tadabilirsiniz. Kesme çorbası, sırrın, eşgili, yumurta boranı, zerde, kuzu sarma gibi daha pek çok lezzete ulaşmanız mümkün.

Erzincan Nerede, Nasıl Gidilir?

Osmanlı zamanlarında ülkenin önemli kentleri arasında olan ancak daha sonra Türkiye Cumhuriyet döneminde verdiği göçler ile sakin bir şehir görünümüne bürünen Erzincan, 2000 yıldan fazla geçmişe sahip bir ilimizdir. Kültür ve tarih turizminden hoşlanan gezginler için ideal konum olan Erzincan hakkında insanların merak ettiği soruların başında “Erzincan Nerede” sorusu gelmektedir. Erzincan, Türkiye haritası üzerinde Doğu Anadolu'nun Yukarı Fırat bölgesi sınırlarında bulunan hemen doğu sınırı komşusu Erzurum, batı sınırı komşusu Sivas olan bir ilimizdir. Nitekim bulunduğu bölgenin dağlık arazi olması nedeniyle Erzincan'ın il sınırlarını Munzur ve Refahiye Dağları arasında kalan alan oluşturmaktadır.

Peki Anadolu’nun tarihi şehri Erzincan'a Nasıl Gidilir, diye merak ediyorsanız. Bu sorunun cevabı da oldukça basittir. Öncelikle Erzincan'a kara yolu, demir yolu yahut hava yolunu kullanarak gidebilirsiniz. Konum olarak İstanbul'a 1060, Ankara’ya 685 km uzaklıkta bulunan Erzincan için en iyi ulaşım aracının hava yolu olduğunu söyleyebiliriz. Kaldı ki yılın her döneminde uygun fiyatlara bulabileceğiniz uçak biletleri ile rahatlıkla Erzincan'a havalimanına gidebilirler.

Ayrıca uçak seferleri dışında ülkenin birçok şehrinden günlük olarak Erzincan'a kalkan otobüslerle de bu güzel şehre ulaşabilirsiniz. Eğer zamanınız varsa ve gezerek Erzincan'a gitmek istiyorsanız, Ankara - Kars arasında yapılan Doğu Ekspresi hattını kullanarak da trenle Erzincan'a gidebilirsiniz.

Erzincan Tanıtım Filmi
admin / 05.03.2019 / 3 / 6 455

Yorum Ekleyin


 1. ibrahim gezmiş
  Ziyaretçi
  2 Nisan 2018 01:53
  0

  Ne güzel bir türküdür Erzincan'a girdim ne güzel bağlar...
  Erzincan'a gittiğinizde üzümlüden geçmeyi unutmayın. Erzincan-Erzurum yolu üzerinden kenarda çok güzel üzümler satışı sunumu yapan teyzeler amcalarla oturup bir çay için sohbetinizi yapın. Üzüm ikram ederler siz de dilerseniz sevdiklerinize oradan üzüm götürebilirsiniz. Siyam üzün diye adlandırılan Erzincan üzümü çok faydalıdır ve önemli bir bilgi daha Erzincan'ın üzümleri kesinlikle şarap yapmak için kullanılamıyor.

 2. tayfun
  Ziyaretçi
  29 Ağustos 2018 21:40
  0

  Sitenin tasarımına bayıldım. Ayrıca Erzincan’ı bu denli güzel tanıtmanıza sevindim. 

 3. Tahsin
  Ziyaretçi
  24 Nisan 2019 11:40
  0

  Erzincan çok güzel bir doğa harikası. Kanyonları, şelalari , orman ve mesire yerleri ile gerçekten gönlümü feth eden bir yer diyebilirim. Doğayı seveler için Erzincanı keşfetmeleri gerekiyor.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Girlevik Şelalesi Tanıtımı

Girlevik Şelalesi Tanıtımı

Erzincan Girlevik Şelalesi, Erzincan'ın güneydoğusunda yer alır. Çağlayan
Kemaliye’de Gezilecek Yerler

Kemaliye’de Gezilecek Yerler

Kemaliye, Erzincan'ın ilçelerinden biridir. İl merkezine 194 kilometre mesafede
Abrenk Vank Kilisesi Tanıtımı

Abrenk Vank Kilisesi Tanıtımı

Her türlü doğa sporunun yapılabildiği Erzincan, nehirleri, şelaleleri ve
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up