Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Erzincan » Girlevik Şelalesi Tanıtımı

Girlevik Şelalesi Tanıtımı


Girlevik Şelalesi
Girlevik Şelalesi, Erzincan'ın güneydoğusunda yer alır. Çağlayan Beldesi’ne bağlı olan şelale doğal güzelliği, serinliği ve havası ile ünlü bir doğa harikasıdır. Yaz aylarında suyun kayalar arasında farklı kanallardan akarken ki güzelliği ve kışın donarak oluşturduğu sarkıtlar ile birçok yerli ve yabancı turisti bölgeye çekmektedir.


Kışın oluşan sarkıtlarda tırmanıcılık, yazın serin suyunda serinleme ve çevresinde mesire alanında piknik yapılabilir. Şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenler için bir kaçış yeri niteliği taşıyan Girlevik Şelalesi Erzincan merkeze 33 km uzaklıktadır.

Girlevik Şelalesi Hakkında Bilgi

Erzincan Girlevik Şelalesi muhteşem doğası ve temiz havası ile ziyaretçi çeken bir tabiat harikasıdır. Dört mevsim ayrı güzelliklere bürünen şelale yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden biridir. Erzincan'ın önemli gezilecek yerlerinden olan şelale tamamen doğal oluşumludur.

Şelalenin suyu Munzur Dağları’nda bulunan Kalecik Köyü’nden doğar. Su dokuz ayrı gözden tek bir dere yatağında birleşerek şelaleye kadar gelir. Üç kademeden oluşan şelale yaklaşık 40 metre boyundadır. Yazın akan su ve doğal havası ile serinleyebildiğiniz şelalenin kışın donan suları da görsel bir şölen oluşturur. Yazın piknik yapıp, şelale sesi ve doğal havada kendini dinleyebileceğiniz doğal bir ortam sunar.

Girlevik Şelalesi Giriş Ücreti Var Mı?

Girlevik Şelalesi giriş parası yoktur. Şelale için özel otomobilinizden ya da kişi başı ücretler alınmaz.

Girlevik Şelalesi Konaklama


Girlevik Şelalesi çevresinde kalınacak yer bulunmamaktadır. Şelale çevresinde faaliyet gösteren Şelale Restoran et, balık, tavuk gibi farklı yemeklerle ziyaretçilere hizmet vermektedir. En yakın konaklama yeri şelaleye 25 km uzaklıktadır. Ayrıca özel olarak şelale çevresinde mesire alanları bulunsa da kamp alanı bulunmamaktadır. Bu nedenle Girlevik Şelalesi günü birlik doğal güzellikleri görmek isteyenler tarafından tercih edilmektedir.

Girlevik Şelalesi Ziyaret Saatleri Var Mı?

Girlevik Şelalesi giriş saatleri yoktur. Şelaleye girişte belirlenen saat ve ücret bulunmaz. Tamamen ücretsiz olarak her gün her saat şelale ziyaret edilebilir. Ancak şelaleye toplu taşıma ile ulaşım sağlanacaksa Erzincan’dan şelaleye son minibüs 20:30’da, şelaleden Erzincan'a son minibüs ise 19:30’dadır.

Girlevik Şelalesi Yapılacak Aktiviteler

Erzincan Girlevik Şelalesi aktivite olarak kışın tırmanıcılık için kullanılır. Kış aylarında soğuk havanın etkisiyle şelalenin suyu donarak sarkıtlar oluşur. Sarkışlar tırmanıcılık sporu için tercih edilmektedir. Ayrıca yaz aylarında sıcak hava ve şehirlerden bunalanlar için piknik yapılabilecek güzel bir mesire alanıdır. Doğa yürüyüşü, temiz hava ve piknik yapmak için de Girlevik Şelalesi tercih edilebilir.

Girlevik Şelalesinde Ne Yenir?

Girlevik Şelalesi yemekleri arasında özellikle alabalıklar dikkat çeker. Şelale altında kurulmuş olan Şelale Restoran tarafından oluşturulan göllerde yetiştirilen tamamen doğal alabalıklar ziyaretçiler tarafından çoğunlukla tercih edilir. Bunun dışında tesis üzerinde et, tavuk, alkollü ve alkolsüz içecekler, meyve, tatlı, salata ve mezeler dışında kahvaltı da verilmektedir.
Eğer Girlevik Şelalesi civarındaysanız Erzincan'da Gezilecek Yerler listemizi de okumanızı tavsiye ederiz.
Eğer şelaleye erken saatlerde giderseniz demlik çay eşliğinde doğal bal, kaymak ve yöreye özgü meşhur Erzincan Tulum Peyniri ile köy kahvaltısı keyfini de Şelale Restoran da yaşayabilirsiniz. Ayrıca Girlevik Şelalesi güzel bir mesire alanı olduğundan, diyenler yiyeceklerini kendi yanlarında getirerek de piknik yapabilirler.

Girlevik Şelalesi Nerede?

Bu bölgeyi ziyaret etmek isteyen yabancı kimselerin aklında olan Girlevik Şelalesi nerede sorusudur. Girlevik Şelalesi Erzincan merkezde bulunan Çağlayan Beldesine bağlı Girlevik Köyüne 350 metre mesafede bulunmaktadır.

Girlevik Şelalesine Nasıl Gidilir?

Erzincan Girlevik Şelalesi ulaşımı kara yolu ile sağlanmaktadır. Erzincan merkezden Girlevik Şelalesi’ne özel araçlar ile ya da 13 Şubat minibüslerinden kalkan Erzincan – Çağlayan Belediyesi minibüsleri ile gidilebilir.

Erzincan – Girlevik arasında haftanın her günü 30 dakika ara ile Erzincan 13 Şubat minibüs duraklarından Çağlayan Girlevik minibüsleri kalkar. Erzincan’dan Girlevik Şelalesi’ne giden son otobüs 20:30’dadır.


Girlevik Şelalesi – Erzincan arasında da haftanın her günü 30 dakika ara ile minibüsler kalkar. Girlevik Şelalesi’nden son otobüs 19:30’dadır. Ancak talep edilmesi üzerine seyahat yapacak gruplar için 19:30’dan sonra da otobüs kaldırılır.

Özel aracı ile Erzincan üzerinden şelaleye gitmek isteyenler Erzincan – Çağlayan yolunu ya da Erzincan – Erzurum yolunu kullanabilirler. Erzurum – Çağlayan üzerinden şelaleye ulaşmak isteyenler yaklaşık 33 km, Erzincan – Erzurum yolu üzerinden ulaşmak isteyenler yaklaşık 38 km yol almalıdırlar. Ayrıca Girlevik Şelalesi Erzurum merkezden 119 km (yaklaşık 2 saat 24 dakika), Tunceli merkezden 116 km (yaklaşık 2 saat 8 dakika), Gümüşhane Keklik’ten 103 km (yaklaşık 1 saat 24 dakika), Sivas merkezden 279 km (yaklaşık 3 saat 24 dakika) uzaklıktadır.admin / 21.02.2020 / 0 / 1 858

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Kemaliye’de Gezilecek Yerler

Kemaliye’de Gezilecek Yerler

Kemaliye, Erzincan'ın ilçelerinden biridir. İl merkezine 194 kilometre mesafede
Abrenk Vank Kilisesi Tanıtımı

Abrenk Vank Kilisesi Tanıtımı

Her türlü doğa sporunun yapılabildiği Erzincan, nehirleri, şelaleleri ve
Erzincan'da Gezilecek Yerler

Erzincan'da Gezilecek Yerler

Erzincan’da gezilecek yerler için sizleri pek çok öneri bekliyor. Doğu Anadolu
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up