Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Yozgat'ta Gezilecek Yerler

Yozgat'a seyahat amaçlı gittiğiniz "burayı gezmeyi unutmuşuz, keşke şurayı da gezseydik" dememek için mutlaka yazımızı okumaya devam ediniz. Sizler için Yozgat'ın tarihi yerlerini ve Yozgat’ta gezilecek yerler listemizi hazırladık.

yozgat
Malazgirt Savaşı ardından Anadolu'nun kapıları Türklere açılmış ve arından Selçuklular Bozok Yaylası’na yerleşmişlerdir. Dağlık bir böğe olan Yozgat'a girdiğiniz anda sizleri kare prizma şekli ile Yozgat Saat Kulesi karşılamaktadır.


Yozgat’ta Görmeniz Gereken Yerler Listesi;

Akdağmadeni Ormanları

akdağmadeni ormanları
Akdağmadeni ilçesi içerisinde yer alan bu orman, şehrin doğal güzelliklerinden biridir. Kış aylarında sessiz olan bu orman, yaz ve bahar aylarında hareketlenmeye başlamaktadır. Doğal güzelliğinin yanında, suyu, havası ve yaban hayatı ile de dikkat çeker. Yozgat’ta görülmesi gereken yerler arasında mutlaka yer almalıdır.

Saraykent Kaplıcaları

saraykent kaplıcaları
Yozgat'ın merkezine 71 kilometre uzaklıkta yer alan Saraykent Kaplıcaları şifalı suları işe her yıl yüzlerce turisti kendine çekmektedir. Birden fazla rahatsızlığa iyi geldiği bilinen bu suda, sodyum bikarbonat, sodyum klorür, kalsiyum sülfat bulunmaktadır. Kırık-çıkık, romatizma, kadın hastalıkları ve nevrit rahatsızlığında şifalı olduğu bilinmektedir. Sağlık Bakanlığı’nın analizleri sonucu bu hastalıklara iyi geldiği kanıtlanmıştır. Suyun sıcaklığı 70C ile 74C arasında değişmektedir.

Behramşah Kalesi

behramşah kalesi
Meraklıları için en ideal keşif noktalarından birini oluşturan Behramşah Kalesi’nin çok fazla tanıtımı yapılmasa da gezilmeye layık yerlerden biridir. Akdağmadeni ve Muşalikalesi Köyüne yakındır. Kale yüksek bir tepe üzerinde bulunmakta ve yapı itibari ile küçük olmaktadır. Kaleyi Gıyaseddin Keykavus yaptırmıştır ve kesme taş ile moloz taş kullanılmıştır.

Karslıoğlu Konağı

karslıoğlu konağı
1883 yılında kalma olan bu konak, Yozgat’ın geleneksel ev mimarisini yansıtmaktadır. Diğer bir özelliği ise Mustafa Kemal Atatürk’ün bu Yozgat’a ikinci kez gelmesinde Karslıoğlu Konağında konaklamış olmasıdır. Bu nedenle yozgatta görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Yozgat Saat Kulesi

yozgat saat kulesi
Yozgat'ın merkezinde hemen karşınıza çıkan saat kulesinin yapımı 1908 yılıdır. Belediye Başkanı olan Tevfikizade Ahmet Bey tarafından inşa edilen Yozgat Saat Kulesi, bölümleri bakımından altıya ayrılır. Her bölümü birbirinden ayrılmıştır ve her cephesinde birer pencere bulunmaktadır. En üst katı balkonla çevrilen kulenin içerisinde merdivenle yukarıya çıkılmaktadır.

Karabıyık Köprüsü

karabıyık köprüsü
Yavuz Sultan Selim zamanında 1516 yılında Mısır Seferi sırasında yapılan Karabıyık Köprüsü, günümüzde hala varlığını sürdürmekte olan bir köprüdür. Yozgat-Şefaatli karayolunda yer alan köprünün kitabesi ise günümüze ulaşamamıştır. Kesme taş kullanılarak yapılmıştır. Köprünün eni 4,5 metre ve uzunluğu 54 metredir. Kemer açıklığının ise 6,60 metre olduğu bilinmektedir. Heybeti ile yozgatta gezilecek yerler arasında yer alır.

Yozgat'ın Neyi Meşhurdur?

bulama çorbası
Yozgat'a seyahat amaçlı gelen kişilerin bir diğer merak ettiği konu ise Yozgat'ın neyi meşhur konusu, özellikle de yöresel yemekleri bakımından. Bu nedenle bizlerde sizler için Yozgat'ın en meşhur lezzetlerini topladık. Yozgat'ın meşhur yemekleri; Helle, Yozgat böreği, Çullama, bulama çorbası, İncir Uyutması, Arabaşı, Mayalı Bazlama, Pezzik Cacığı, Şöbiyet, Bulgur pilavı, Desti Kebabı, Harise, Yoğurtlu Madımak, İçli bulgur pilavı, Altüst böreği vb. saymakla bitiremeyeceğimiz kadar zengin bir mutfağa sahip.


Bütün bu yemekler arasında isse en çok öne çıkanlardan birincisi Bulama Çorbası oluyor. İçinde yarma olan, yumurta, patlıcan ve nanenin de eşliği ile yoğun bir kıvama sahip olan çorbadır. Yapımı zahmetlisidir ama çok lezzetli bir çorbadır. İkincisi ve en çok merak edilen yemeği ise Arabaşıdır. Yozgat'ın en bilinen yemeği de diyebiliriz. Geniş aileleri bir araya toplayan bir yemektir. Hamuru ayrı çorbası ayrı hazırlanır büyük bir tepsiye yerleştirilen hamur baklava dilimi şeklini verilerek kesilir ve çorba ile birlikte afiyetler yenir.

Yozgat Nerede, Nasıl Gidilir?

Eski çağlara dayanan bir tarihe sahip olan Yozgat, İç Anadolu Bölgesinde bulunmaktadır. Yozgat nerede, diye merak eden okurlarımız Türkiye haritasını önlerine alıp Yozgat'ın konumunu incelediklerinde Yozgat'ın batıda Ankara, doğuda Sivas, güneyde ise; Kayseri illeriyle çevrili olduğunu görebilirler. Nitekim Türkiye'nin en büyük platoları arasında yer alan Bozok Platosu üzerine kurulu olan Yozgat'ın dört etrafı da dağlar ile çevrilidir.

Anadolu'nun kırsal bölgeleri arasında yer alan Yozgat'a ulaşmak nispeten kolaydır. Kaldı ki Ankara ile sınır komşusu olan bu şehre, Ankara’dan günün her saatinde kalkan otobüs bulmak mümkündür.Ayrıca Türkiye'nin başka bölgelerinden Yozgat'a gelmek isteyen gezginler ise; Ankara veya Kayseri Havalimanına hava yolu ile, havalimanından sonrasını ise; kara yolu üzerinden Yozgat'a gelebilirler.admin / 08.03.2019 / 1 / 1 318

Yorum Ekleyin


  1. Veli
    Ziyaretçi
    15 Şubat 2019 23:30
    0

    Şu an haritanızda Ankara'nın yanında Yozgat'ı görünce çok şaşırdım. Ben Yozgat'ı, Akdeniz bölgesinde sanıyordum :) Yozgat'ın tarihi vb. özelliklerini bilmiyordum. Sayenizde bunları da öğrenmiş oldum. Teşekkür ederim.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Karamanda Gezilecek Yerler

Karamanda Gezilecek Yerler

Anadolu'nun bağrında yükselmekte olan Karaman, birçok medeniyete beşiklik
Kırşehir'de Gezilecek Yerler

Kırşehir'de Gezilecek Yerler

İç Anadolu'nun merkezi bir yerinde bulunan Kırşehir tarihi Hititler dönemine
Çankırıda Gezilecek Yerler

Çankırıda Gezilecek Yerler

İç Anadolu'nun şirin ve küçük bir kenti olan Çankırı'nın geçmişi oldukça
Niğde'de Gezilecek Yerler

Niğde'de Gezilecek Yerler

Kapadokya’nın en ilgi çekici kentlerinden biri de Niğde. Kent merkezinde Rum,
Nevşehir'de Gezilecek Yerler

Nevşehir'de Gezilecek Yerler

Nevşehir Türkiye'nin İç Anadolu bölgesinde yer alan tarihi ve doğal
Kayseri'de Gezilecek Yerler

Kayseri'de Gezilecek Yerler

6000 yıllık bir maziye sahip olan Kayseri, İç Anadolu Bölgesinde yer alan
Sivas'ta Gezilecek Yerler

Sivas'ta Gezilecek Yerler

Anadolu coğrafyasında bulunan en eski kentlerden birisi olan Sivas Roma
Konya'da Gezilecek Yerler

Konya'da Gezilecek Yerler

Konya ilimiz ülkemizin İç Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Konya ili 2016
Eskişehir'de Gezilecek Yerler

Eskişehir'de Gezilecek Yerler

Köklü tarihsel eserleri, zengin kültürü ve genç nüfusunun verdiği canlı sosyal
Ankara'da Gezilecek Yerler

Ankara'da Gezilecek Yerler

Ülkemizin İç Anadolu Bölgesinde bulunup 1920 yılından itibaren Türkiye
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up