Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Yozgat » Aydıncık'ta Gezilecek Yerler

Aydıncık'ta Gezilecek Yerler


Aydıncık gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya seyahat planlayan ziyaretçiler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için bu yerleri madde madde sıraladık; ama öncesinde Yozgat Aydıncık hakkında kısa bir bilgi verelim:

İç Anadolu'nun önde gelen illerinden biri olan Yozgat, Anadolu'nun ilk milli parkına sahip olması ile özellikle turizm açısından önemini arttırdı. Öte yandan bozkırda yiğidin harman olduğu memleket olarak da anılagelen Yozgat her bakımdan dikkatleri üzerine çekmeye devam eden bir ildir. Burada Aydıncık ilçesi, merkezden 70 km uzaklıkta bulunur ve  gezilecek görülecek yerler açısından Orta Karadeniz ile sınır komşusu olduğu için ağırlıklı olarak tabiat alanları öne çıkar.


Aydıncık'ta Gezilecek Yerler:
 • Yozgat Milli Parkı
 • Kazankaya Kanyonu
 • Behramşah Kalesi
 • Çapanoğlu Camisi
 • Şato Restoran
dikkat çeken yerler arasında gelmektedir. Sizler de bu yerleri ziyaret ederek Aydıncık'ta görülmesi gereken yerler konusunda gerçekten de en güzel yerlerini gezme fırsatı yakalamış olacaksınız.

YOZGAT MİLLİ PARKI

Yozgat'ın en eski ormanlık alanı özelliğindeki bu mesire alanı ülkemizin de ilk milli parkı olma özelliği taşımaktadır. Bu ormanlık alanın içerisinde 500 yaşında olduğu saptanan Kafkas Çamı olarak bilinen çamlar bulunmaktadır. Öte taraftan otuz adet endemik bitki türü de yine bu parkta yer almaktadır. Yozgatlıların da en çok uğrak mekanı halindeki bu milli parkımız her mevsim ziyaretçi ağırlamaya devam etmektedir. Milli park Eski Pazar Mahallesi, Develik Cami Sokağı, No.2 Merkez/Yozgat adresinde yer almaktadır. Yozgat'a vardığınız zaman otogardan sadece 10 dakikada buraya ulaşmanız mümkün olacaktır.

KAZANKAYA KANYONU

Şüphesiz Aydıncık ilçesinde yer alan önemli bir diğer gezilecek yer ise Kazankaya Kanyonudur. Bu kanyon da Aydıncık'ta gezilecek yerler arasında ilk sırada gelmeye devam etmektedir. Aydıncık ilçesindeki kanyon vadisi 10 km uzunluğa sahip bir alandır. Buradaki kaya kabartmalarında Anadolu'nun bereket tanrıçası Kibele kabartmasına rastlamanız mümkün. Aynı zamanda Yeşilırmak'ın bir kolu buradan geçer. Kazankaya Kanyonu ayrıca Boğazköy ören yerine de çok yakın bir lokasyonda yer aldığı için dikkat çekmektedir.

Burada kanyon civarında butik pansiyon işletmelerinde kalabilir ve gerçekten de çok uygun fiyatlarla sıra dışı bir konaklama imkanı bulabilirsiniz. Öte taraftan yine dikkat çeken özelliğine bağlı olarak her anlamda kanyonu bir baştan bir başa yürüme imkanı bulabilirsiniz.

BEHRAMŞAH KALESİ

Tarihi Behramşah Kales II. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından inşa ettirilen savunma yapısı arasında gelir. Kale adeta Yozgat ile özdeşleşmiş olsa da günümüzde pek de tanınmamaktadır. Kalenin kesme taş ve moloz taşlar bir arada kullanılarak duvar inşası almaşık duvar tekniğine dayanarak gerçekleştirilmiştir. Kale her yerden rahatlıkla görülebilmektedir ki günümüzde de zaten orijinal olarak ulaşabilmiş tarihsel savunma yapıları arasında gelmesi bakımından dikkatleri üzerine çekmektedir.

ÇAPANOĞLU CAMİSİ

Yozgat'ın sembolü halindeki Çapanoğlu Camisi 1779 yılında inşa edildi. Caminin ince minaresi, açık kahverengi kesme taştan duvarlarının inşa edilmesi, köşe kuleleriyle Barok etkisinde oluşturulmuş bir yapıdır. Bu nedenle cami Türk sanat tarihinin nadide örnekleri arasında gelmesi açısından gerçekten de dikkatleri üzerine çekmeye devam eder. Bütünüyle ortada duran bu sıra dışı özellikleri onu diğerlerinden tamamen ayıran nitelik arasına sokmaya devam etmektedir.


Yine caminin bir de türbesi bulunmaktadır. Türbenin yuvarlak kemerli bir giriş portali bulunmaktadır. Türbe içten ve dıştan sekizgen olup kesme taştan inşa edilmiş seçkin örnekler arasında bulunmaktadır.

ŞATO RESTORAN

Yozgat iline gelmişken şato dokusunda inşa edilmiş bu restoranı da mutlaka görmeniz gerekmektedir. Çekerek ilçesinde yer alan ve otogardan D200 yolu üzerinden 1 saatte ulaşabileceğiniz bir restoran işletmeciliği Avrupa şatoları örnek alınarak oluşturulmuş muazzam bir işletme olması bakımından dikkat çekmektedir. Bahçelievler Mh, Kurtağılı Köyü, Çekerek/Yozgat'ta siz de bu restoranı mutlaka gezmelisiniz.

Aydıncık Nerede, Nasıl Gidilir?

Aydıncık nerede merak ediyorsanız Yozgat'ın ilçesi olup, merkeze yaklaşık 70 kilometre uzaklıktadır. Çekerek ve Sorgun ve ilçeleri ile komşu olan Aydıncık'a ulaşmak için Yozgat merkeze geldikten sonra Çalatlı yönüne doğru Çorum Yozgat yoluna giriniz ve Alaca'ya ulaştıktan sonra sağa dönerek D190 kara yolundan Aydıncık'a ulaşabilirsiniz.admin / 15.02.2019 / 1 / 3 994

Yorum Ekleyin


 1. Hasan Konya
  Ziyaretçi
  18 Kasım 2019 18:34
  0
  Yozgat Çekerek ilçesindeki Şato Cafe aslında birşey satmıyor. Aydıncık'ta gezilecek yerler listesinde Çekerek İlçesinden birşeyleri görmek beni şaşırttı. Çünkü Çekerek Aydıncıktan daha büyük. Şato Cafe Sizin satın aldığınız etleri kilosuna bakarak sadece mangalda pişiriyor. Ama hem baraj setinin yanında yer alması ve altından nehir akması orayı çok cazip kılıyor.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Yozgat'ta Gezilecek Yerler

Yozgat'ta Gezilecek Yerler

Yozgat'a seyahat amaçlı gittiğiniz "burayı gezmeyi unutmuşuz, keşke şurayı da
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up