Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Erkilet’te Gezilecek Yerler

Erkilet’te Gezilecek Yerler

Erkilet, Kayseri'nin Kocasinan ilçesine bağlı bir beldedir. İl merkezine 13 kilometre mesafede yer alır. Belde, Erciyes Dağı’nın tam karşısında yer alır ve beldenin üzüm bağları meşhurdur. Buralarda pek çok üzüm çeşidi yetiştirilir. Günümüzde bölgedeki bağcılık hobi amaçlı yapılır. Üzümün yanı sıra bölgede ceviz, kayısı ve elma da yetiştirilir. Erkilet doğal zenginliği, tarihi ve kültürel mirasıyla dikkat çeken bir beldedir. Dilerseniz Erkilet’in tarihine kısaca değinelim.

erkilet
Erkilet Tarihi

Erkilet ve çevresinde ilk yerleşimin ne zaman kurulduğu tam olarak bilinmiyor. Fakat Ankara Üniversitesi Dil Tarih- Coğrafya Fakültesi’nden edinilen bilgilere göre Hititler zamanında kurulmuş olabileceği düşünülüyor. Bölgedeki tarihi kalıntılar incelendiğinde Kapadokya Krallığı, Roma İmparatorluğu ve Bizans’ın bölgede hüküm sürdüğü söylenebilir. Malazgirt Savaşı’ndan sonra Türklerin Anadolu’ya gelmesiyle Erkilet çevresi de Türk boylarının yönetimine geçmiştir. Bu bölgeye gelen ilk Türk boyunun önderi Erkil Ata’dır. Beldenin ismi de buradan gelir. Eski kayıtlarda Erkilât adıyla geçer.


Osmanlı döneminde ise 18’inci yüzyılda 3. Ahmet zamanında bölgede imar faaliyetleri artmıştır. Çünkü padişahın vezirlerinden biri olan Sadrazam Nişancı Mehmet Paşa Erkilet’te doğmuştur. Bölge Mehmet Paşa’ya vakfedildikten sonra gelişmiştir. Bazı araştırmacılara göre beldeye ismini Mehmet Paşa vermiştir. Doğal ve Kültürel dokusu dikkat çekici olan Erkilet’te gezilecek yerleri sizin için sıraladık.

Hıdırellez Tümülüsü

Erkilet Hıdırellez Tümülüsü
Erkilet’te bulunan tümülüs bölgedeki en eski tarihi yapıdır. Burası milattan önce 1’inci ve milattan sonra 2’inci yüzyıla kadar Orta Anadolu’daki en büyük kral mezarıdır. Tümülüste birden fazla kralın mezarı bulunur. Erkilet’in kuzeyinde yer alan mezar, 400 metre yüksekliğe ve 120 metre çapa sahiptir. Bölge 1. derece sit alanı olarak korunmaktadır. Bölgede yapılan kazılarda tarihi tüneller bulunmuştur. Bu tünellerin antik bir kente gittiği düşünülmektedir. Tümülüs, bölgedeki Hızır İlyas Tepe’sinde bulunduğu için adı Hıdrellez Tümülüsü olarak anılır.

Hızır İlyas Köşkü

Erkilet Hızır İlyas Köşkü
Hızır İlyas Köşkü, Hıdrellez Tümülüsü’nün üzerine inşa edilmiştir. Selçuklu dönemi eserlerinden olan yapının şifahane olarak kullanıldığı söylenir. Bazı söylentilere göre de Selçuklu sultanlarının köşkü dinlenme yeri olarak kullandıklarıdır. Yapı 1241 yılında inşa edilmiştir. Malzeme olarak yontma taş kullanılmıştır. Ön cephesinde yuvarlak kule, arka ve yan taraflarında ise köşeli kuleler şeklinde tasarlanmıştır. İçindeki geometrik desenler dikkat çekicidir. İç kısımda karşılıklı iki mihrabiye bulunur. Avlu kısmının sağında ise bir mescit göze çarpar.

Beşparmak Kümbeti

beşparmak kümbeti
Beşparmak Kümbeti Kayseri- Erkilet yolu üzerinde yer alır. Yapının Selçuklu döneminde inşa edildiği düşünülür. Yapılan incelemeler kümbetin 13. Veya 14. yüzyıla ait olduğunu gösterir. İki katlı yapının üst katı mescit olarak kullanılmıştır. Dikdörtgen bir tasarıma sahip eser sivri beşik tonozludur. Yapı malzemesi olarak kesme taş kullanılmıştır. Günümüze sağlam vaziyette ulaşan eser onarım da geçirmiştir.

Erkilet Bağları

erkilet bağları
Erkilet Bağları
bitki örtüsü bakımından oldukça zengindir. Bağların bulunduğu bölge sızıntı sularının birleştiği kaynaklardan gelen su ile sulanır. Burada yetişen üzüm yapraklarının ince ve tüysüz olması dikkat çeker. Burada birçok üzüm çeşidi yetiştirilebilir. Erkilet Bağları’nın konu olduğu türküler de vardır.


Erkilet Nerede? Nasıl Gidilir?

Erkilet beldesi Kocasinan ilçesine 13 kilometre mesafede yer alır. Beldeye Kayseri merkezden veya ilçe merkezinden kalkan toplu taşıma araçlarıyla gidilebilir. Kayseri’deki havalimanı da beldeye yakın konumda bulunur. İçe Elagöz, Molu, Buğdaylı gibi bölgelere de yakın konumdadır.admin / 07.09.2018 / 0 / 403

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Soğanlı Vadisi Gezilecek Yerler

Soğanlı Vadisi Gezilecek Yerler

Soğanlı; Göreme ve Ihlara’yla birlikte Kapadokya’nın en önemli üç vadisinden
Ihlara Vadisi Gezilecek Yerler

Ihlara Vadisi Gezilecek Yerler

Yabancı bir gezginin Anadolu’nun en vahşi romantik köşesi olarak betimlediği
Kapadokya'nın İncisi: Göreme

Kapadokya'nın İncisi: Göreme

Eskiden faal yanardağlar olan Erciyes ve Hasan Dağının püskürttüğü lav ve
Sille’de Gezilecek Yerler

Sille’de Gezilecek Yerler

Binlerce yıllık geçmişe sahip olan Sille tarihi yapıları, kültürel zenginliği,
Niğdede Gezilecek Yerler

Niğdede Gezilecek Yerler

Kapadokya’nın en ilgi çekici kentlerinden biri de Niğde. Kent merkezinde Rum,
Nevşehirde Gezilecek Yerler

Nevşehirde Gezilecek Yerler

Nevşehir Türkiye'nin İç Anadolu bölgesinde yer alan tarihi ve doğal
Aksaray’da Gezilecek Yerler

Aksaray’da Gezilecek Yerler

Bu içeriğimizin asıl konusu Aksaray’da gezilecek yerler olacak fakat, şehrin
Kayseri'de Gezilecek Yerler

Kayseri'de Gezilecek Yerler

6000 yıllık bir maziye sahip olan Kayseri, İç Anadolu Bölgesinde yer alan
Konya'da Gezilecek Yerler

Konya'da Gezilecek Yerler

Konya ilimiz ülkemizin İç Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Konya ili 2016
Ankara'da Gezilecek Yerler

Ankara'da Gezilecek Yerler

Ülkemizin İç Anadolu Bölgesinde bulunup 1920 yılından itibaren Türkiye
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up