Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Çanakkale » Küçükkuyu Gezilecek Yerler

Küçükkuyu Gezilecek Yerler


Küçükkuyu gezilecek yerler
Ege'nin başladığı yer olarak da bilinen Küçükkuyu dünyanın oksijen yoğunluğu en çok olan yerlerinden birisidir. Tarihi dokunun ve doğal güzelliklerin bir arada olduğu bu güzel yerde zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız. Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı olan Küçükkuyu, Çanakkale merkeze 94 km mesafededir. Kaz Dağlarının eteklerinde yer alan Ayvacık Küçükkuyu muhteşem doğası ile her yıl çok sayıda kişinin ziyaret ettiği bir yerdir.

Yoğun oksijeni olmasının yanında şifalı kaplıcaları ile de hastaların şifa bulduğu bir merkezdir. İnsanlarının çok misafirperver olması sayesinde Küçükkuyu’ya giden kişiler unutulmaz bir tatili evlerindeymiş gibi geçirebilmektedirler. Balıkçılık ve zeytinciliğin yapıldığı Küçükkuyu’da en kaliteli zeytinyağlarını bulabilir ve ayrıca nefis deniz ürünlerinin tadına bakabilirsiniz.

Küçükkkuyu Tarihi

Yunan mitoloji tanrılarının buluştuğu yer olarak bilinen Kaz Dağı eteklerinde olan Çanakkale Küçükkuyu ilk kurulduğunda ismi Gargaron’muş kent Lidya, Pers ve Bergama hakimiyetinde kaldıktan sonra Bizanslıların eline geçmiştir. Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılan belde daha sonra Kuruluş Savaşından sonra Çanakkale sınırları içinde yer almış ve Ayvacık ilçesine bağlanmıştır.

Küçükkuyu tarihi hakkında verdiğimiz bu kısa bilginin ardından Küçükkuyu gezilecek yerler listesine bakalım.

Kaz Dağları

Küçükkuyu’ya gittiyseniz Kaz dağlarında bir gezinti mutlaka yapmalısınız. Bu dağlarda endemik bitkiler bulunmakta ve muhteşem doğası ile ziyaretçilerine unutulmaz zamanlar yaşatmaktadır. Homeros’un İlyada Destanında bin pınarlı ida olarak geçmesini sağlayan 30 adet akarsu bulunmaktadır.
Kaz Dağları hakkında ayrıntılı bilgi için; Kaz Dağları Gezilecek Yerler isimli konumuzu ziyaret ediniz.

Zeus Altarı

Gargaran tepesi yamaçlarına kurulmuş olan Zeus Altarı tanrılara kurbanlar verilmesi için kurulmuştur. Zaten atlar sunak anlamına gelmektedir. Altında bulunan mağaraya da Zeus Mağarası denilmektedir. Buraya gidildiğinde manzaranın güzelliği dikkatinizi çekecektir.

Afrodit Kaplıcası

Afrodit tarafından keşfedildiği rivayet edilen kaplıcaya cüzamlı olan Afrodit girdiği ve iyileştiği için bu adı almıştır. Suyunun şifalı olduğu düşünülmektedir. Ne zaman yapıldığı bilinmese de Afrodit kaplıcası Cenevizliler tarafından tamir edilmiş ve günümüzde tarihin ve şifalı suyun birleştiği en güzel mekanlardan birisidir.

Mıhlı Şelalesi

Rumlardan kalma değirmeni ve insanların kendini cennette hissedeceği doğası ile Küçükkuyuy’ya gelen kişilerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasındadır. Burada bir mesire alanı bulunmakta ve ziyaretçiler piknik yapabilmektedirler. Mıhlı Çayı etrafında bulunan toprağa öylesine hayat vermiştir ki bitki örtüsünün gür olması ve ağaçların yüksekliği ile gökyüzü görünmemektedir.

Behramkale Köprüsü

Tam yapılış tarihi bilinmiyor olsa da 14. yy da inşa edildiği düşünülen köprü Tuzla çayı üzerindedir. Yörenin taşları kullanılarak yapılmış olan köprü bugün artık kullanılmamaktadır. Sivri kemerli olarak inşa edilen köprü mutlaka görülmelidir.

Assos Antik Kenti

Ege Denizive Tuzla Çayı arasındaki tepe üzerinde kurulu olan Assos Antik Kenti, Midilli Adası sakinleri tarafından M.Ö. 1000 yıllarında kurulmuştur. Bu bölgede daha önce Hititler tarafından kurulmuş ve stratejik öneme sahip olan Assouwa bulunmaktaydı. Bölgeye gelen ziyaretçilerin çok ilgisini çekmektedir Assos Antik Kenti.
Bu mükemmel kent ile ilgili daha detaylı bilgi için; Assos Antik Kenti başlıklı konumuzu inceleyiniz.

Küçükkuyu Köyleri

Körfeze hakim olan iki köyü bulunmaktadır. Bu köylerde Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınmışlardır. Bu köylerde tarih ve doğal güzellikler deniz ile birleşmiştir. Özel mimariye sahip evleri, Rum ve Türk kültürünün bir mozağini oluşturması açısından ilgi çekmektedirler. Karadeniz’den gelen balıkçılar da bölgeye ayrı bir renk katmışlardır.

Küçükkuyu Nerede, Nasıl Gidilir?

Çanakkale merkeze 94 km mesafede olan Küçükkuyu’ya buradan otobüsler ile gidilmektedir. Altınoluk’a 10 km, Edremit Havaalanına 40 km mesafededir. İzmir'e 233 km, İstanbul'a 447 km ve Ankara'ya ise 668 km mesafededir diyerek Küçükkuyu nerede sorusunun da cevabını vermiş olalım.


Küçükkuyu’ya ulaşım son derece kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Beldeye toplu taşıma araçları ile gelmek isterseniz pek çok otobüs firmasının Altınoluk’a düzenlediği seferleri kullanabilir buradan da dolmuşlar ile beldeye ulaşabilir veya mobil cihazlarınızdaki navigasyon uygulamaları ile aşağıdaki haritayı kullanabilirsiniz.
Eğer Küçükkuyu'ya gelmeyi planlıyorsanız; bağlı bulunduğu il olan Çanakkale'de Gezilecek Yerler ve bağlı olduğu ilçe olan Ayvacık'ta Gezilecek Yerler isimli konularımızı mutlaka inceleyiniz!
admin / 21.10.2018 / 3 / 11 180

Yorum Ekleyin


 1. Samet
  Ziyaretçi
  29 Ekim 2018 18:22
  0

  Özellikle Behramkale'ye gidilmesini çok öneriyorum. Çok tarihi bir yer. Ayrıca yaz tatili için hem sakin, hem de denize girmek için bir yer arıyorsanız Küçükkuyu ilk tercihiniz olsun. Akçay ve Altınoluk'a çok yakın olmasına rağmen çok sakin bir yer ve denizi de aynı güzellikte. Fiyat olarak da diğer tatil yerlerine göre daha ucuz olduğunu söylebilirim.

 2. Murat
  Ziyaretçi
  10 Kasım 2018 09:41
  0

  Ayvacık'a ilk gittiğimde görmek istediğim yer Küçükkuyu'ydu. Hatta sırf burayı görmek için geldim bile diyebilirim. Anlatılmaz bir doğası ve bir o kadar da güzel insanları var.

 3. Hatice S.
  Ziyaretçi
  25 Nisan 2019 14:55
  0

  Belki de havası en temiz yerlerden biri olan Küçükkuyu Kaz dağlarının eteklerinde kalmaktadır. Kaz dağlarında güzel bir tatil yapabilecğeiniz gibi denizin keyfini çıkartabilir veya Assos Antik Kenti gibi bir çok tarihi yerleri de gezebilirsiniz. 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Assos'ta Gezilecek Yerler

Assos'ta Gezilecek Yerler

Assos gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Çanakkale Sokakağzı Tanıtımı

Çanakkale Sokakağzı Tanıtımı

Çanakkale Sokakağzı son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye
Ahmetçe Köyü Tanıtımı

Ahmetçe Köyü Tanıtımı

Ahmetçe köyü , Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde bağlı köylerden biridir.
Çanakkale Seddülbahir Tanıtımı

Çanakkale Seddülbahir Tanıtımı

Çanakkale'nin Eceabat İlçesine bağlı olan Seddülbahir köyü , Gelibolu
Kilitbahir'de Gezilecek Yerler

Kilitbahir'de Gezilecek Yerler

Kilitbahir boğazın en dar bölgesinde olan bir yerleşim yeridir. Çanakkale'nin
Çanakkale Adatepe Tanıtımı

Çanakkale Adatepe Tanıtımı

Adatepe, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı bir köydür. Çanakkale il
Biga’da Gezilecek Yerler

Biga’da Gezilecek Yerler

Biga, Çanakkale'nin ilçelerinden biridir. İl merkezine 84 kilometre mesafede
Babakale'de Gezilecek Yerler

Babakale'de Gezilecek Yerler

Hem tarihimiz hem de turizmimiz açısından en önemli şehirlerden biri de
Yeşilyurt Köyü Tanıtımı

Yeşilyurt Köyü Tanıtımı

Kaz Dağları’nı saran, yemyeşil çınar ve çam ağaçlarının hayat verdiği Yeşilyurt
Ayvacık'ta Gezilecek Yerler

Ayvacık'ta Gezilecek Yerler

Ayvacık, doğa güzellikleri ve taş evleriyle dünya genelinde ve ülkemizde üne
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up