Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Çankırı » Ilgaz’da Gezilecek Yerler

Ilgaz’da Gezilecek Yerler


Ilgaz gezilecek yerler
Ilgaz, Çankırı'nın ilçelerinden biridir. İl merkezine 63 kilometre mesafede yer alır. Kış turizmi ile adını duyuran ilçede birçok doğal değer bulunur. Ilgaz Dağı ve buradaki kayak merkezi en meşhur alanlarıdır. Ilgaz Dağı ilçe merkezine 25 kilometre mesafede bulunur. Bu alanlarda dağ yürüyüşü, snowboard, kayak, kampçılık, tırmanma ve binicilik gibi pek çok aktivite yapılabilir. Yerleşim ve çevresinde yeşil alanlar ağırlıklıdır. Hatta burada on bin çeşit bitki türünün yaşadığı tahmin edilmektedir.


Muhteşem doğası ile öne çıkan Ilgaz gezilecek yerler listesini sizler için derledik.

İndağı Kaya Mezarı

İndağı Kaya Mezarı ilçeye bağlı İnköy köyünde bulunur. Köydeki Salman Hüyük’te oyularak yapılmış mezarlara rastlanmıştır. Mezarların tam olarak ne zamandan kaldığı bilinmiyor. Fakat Roma ve Bizans dönemine ait olduğu düşünülüyor. Mezarlar defineciler tarafından oldukça zarar görmüştür. Kaya mezarlarının olduğu alanda bunların dışında ev, kilise gibi yapı kalıntıları da mevcut. Kaya mezarlarının olduğu oyukların mezar dışında başka amaçlar için de kullanıldığı tahmin ediliyor.

Kırkpınar Yaylası

Kırkpınar Yaylası Ilgaz merkeze 22 kilometre mesafede bulunur. Yaylanın sınırları içinde bir de gölet vardır. Bu gölet 40 tane pınardan beslendiği için yaylanın adı Kırkpınar olarak anılmıştır. Yaylanın deniz seviyesinden yüksekliği 1800 metredir. Özellikle bahar aylarında yeşilin her tonunu görmek mümkün oldur. Yayladaki gölette olta ile balık da avlanabilmektedir.
Eğer Ilgaz için bir seyahat programınız var ise; Çankırı'da Gezilecek Yerler konumuzu da ziyaret ediniz.

Osman Gölü Yaylası

Osman Gölü Yaylası ile ilçe arasında 25 kilometre mesafe bulunur. Yakınlardaki Çatak Köyü yolunun üzerinde yer alır. Yaylanın ortasında Osman Gölü bulunur ve yaylanın ismi de gölden gelir. Yayla ve gölün bulunduğu alanı Çankırı Ilgaz, Kurşunlu ve Bayramören ilçeleri birlikte kullanır.

Ilgaz Dağı Milli Parkı

Ilgaz'da gezilecek yerler arasında Ilgaz Dağı Milli Parkına da ayrı bir yer ayırmak lazım. Anadolu'nun en Yalçın dağlarından olan Ilgaz bir birbirinden farklı renklere ev sahipliği yapan güzel bir Milli Parkı da bünyesinde barındırıyor. Farklı yapılarda bulunan ağaçlar özellikle sonbahar mevsiminde fotoğraf tutkunlarının uğrak yeri haline geliyor. Kamp yapmak için de son derece müsait olan milli park aynı zamanda doğa yürüyüşlerine de ev sahipliği yapıyor.
Ilgaz Dağı hakkında ayrıntılı bilgi için Ilgaz Dağı isimli konumuzu ziyaret ediniz.

Ilgaz Dağı Kayak Merkezi

Ayrıca Ilgaz Dağı'nda iki farklı kayak pisti kış turizmi içinde son derece uygun bir alana dönüşüyor. Ilgaz Dağı Milli Parkı hayvan varlığı bakımından da son derece zengin bir yer. İçinde boz ayı, kurt, vaşak, yarasa, tavşan, sincap, orman kartalı ve daha pek çok hayvan türünü barındırıyor. Bu sebeple araştırmacılar için uğrak yeri haline gelen bir lokasyon olmaya devam ediyor.

Ilgaz Doruk Mevkii

Ilgaz Dağı, Çankırı ve Kastamonu arasında doğal bir sınır oluşturur. İki ilin sınırlarında da bir bölümü bulunur. Kış turizmi için önemli bir yere sahip olan alan aslında her mevsim zaman geçirilebilecek bir yerdir. Kış aylarında yerli ve yabancı birçok turisti ağırlar. Burada kış sporları için uygun tesisler de bulunur. Snowboard, kayak, kampçılık, tırmanma ve binicilik gibi birçok spor için sıkça tercih edilen yerler arasındadır. Yaz aylarında da doğa yürüyüşü, dağ bisikleti gibi birçok doğa sporu Ilgaz Dağı’nda yapılabilir. Ilgaz Doruk Mevkii’nde bir konaklama alanı, pistler ve mekanik tesisler de bulunur. Ilgaz Dağı’nın kuzey yamacı ise Kastamonu sınırlarında kalıyor. Burada da aynı şekilde konaklama ve spor tesisi bulunuyor. Ilgaz, 1997’de turizm merkezi sırlarına alınmış ve kış turizmi açısından değerini kanıtlamıştır.


Ilgaz Nerede? Nasıl Gidilir?

Ilgaz nerede diye sorulacak olursa; Çankırı'nın ilçelerinden biridir ve il merkezine 63 kilometre uzaklıktadır. İlçe E-80 karayolunun Ankara- Kastamonu yolu ile kesiştiği yerde bulunur. Bu yollar üzerinden ilçeye ulaşılabilir. Toplu taşıma kullanacak olanlar ise il merkezinden veya çevre yerleşimlerden kalkan otobüslerle ilçeye gidebilir.admin / 23.11.2018 / 1 / 12 174

Yorum Ekleyin


  1. Ali
    Ziyaretçi
    25 Nisan 2019 12:47
    0

    Hani bir şarkı var ya Ilgaz Anadolunun sen yüce bir ...... işte o Ilgaz bu Ilgaz. Tam bir doğa harikası bir yer. Milli parkından tutun, kayak merkezi gölü yaylası insanı tamamen yenileyecek bir doğa. Doğada bir tatil yapmak isteyenler için en iyi yerlerden birisi 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Çankırıda Gezilecek Yerler

Çankırıda Gezilecek Yerler

İç Anadolu'nun şirin ve küçük bir kenti olan Çankırı'nın geçmişi oldukça
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up