Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Ilgaz’da Gezilecek Yerler

çankırı ılgaz
Ilgaz, Çankırı'nın ilçelerinden biridir. İl merkezine 63 kilometre mesafede yer alır. Kış turizmi ile adını duyuran ilçede birçok doğal değer bulunur. Ilgaz Dağı ve buradaki kayak merkezi en meşhur alanlarıdır. Ilgaz Dağı ilçe merkezine 25 kilometre mesafede bulunur. Bu alanlarda dağ yürüyüşü, snowboard, kayak, kampçılık, tırmanma ve binicilik gibi pek çok aktivite yapılabilir. Yerleşim ve çevresinde yeşil alanlar ağırlıklıdır. Hatta burada on bin çeşit bitki türünün yaşadığı tahmin edilmektedir.


Muhteşem doğası ile öne çıkan Ilgaz gezilecek yerler listesini sizler için derledik.

İndağı Kaya Mezarı

İndağı Kaya Mezarı
İndağı Kaya Mezarı ilçeye bağlı İnköy köyünde bulunur. Köydeki Salman Hüyük’te oyularak yapılmış mezarlara rastlanmıştır. Mezarların tam olarak ne zamandan kaldığı bilinmiyor. Fakat Roma ve Bizans dönemine ait olduğu düşünülüyor. Mezarlar defineciler tarafından oldukça zarar görmüştür. Kaya mezarlarının olduğu alanda bunların dışında ev, kilise gibi yapı kalıntıları da mevcut. Kaya mezarlarının olduğu oyukların mezar dışında başka amaçlar için de kullanıldığı tahmin ediliyor.

Kırkpınar Yaylası

kırkpınar yaylası
Kırkpınar Yaylası Ilgaz merkeze 22 kilometre mesafede bulunur. Yaylanın sınırları içinde bir de gölet vardır. Bu gölet 40 tane pınardan beslendiği için yaylanın adı Kırkpınar olarak anılmıştır. Yaylanın deniz seviyesinden yüksekliği 1800 metredir. Özellikle bahar aylarında yeşilin her tonunu görmek mümkün oldur. Yayladaki gölette olta ile balık da avlanabilmektedir.
Eğer Ilgaz için bir seyahat programınız var ise; Çankırı'da Gezilecek Yerler konumuzu da ziyaret ediniz.

Osman Gölü Yaylası

Osman Gölü Yaylası
Osman Gölü Yaylası ile ilçe arasında 25 kilometre mesafe bulunur. Yakınlardaki Çatak Köyü yolunun üzerinde yer alır. Yaylanın ortasında Osman Gölü bulunur ve yaylanın ismi de gölden gelir. Yayla ve gölün bulunduğu alanı Çankırı Ilgaz, Kurşunlu ve Bayramören ilçeleri birlikte kullanır.

Ilgaz Dağı Milli Parkı


Ilgaz'da gezilecek yerler arasında Ilgaz Dağı Milli Parkına da ayrı bir yer ayırmak lazım. Anadolu'nun en Yalçın dağlarından olan Ilgaz bir birbirinden farklı renklere ev sahipliği yapan güzel bir Milli Parkı da bünyesinde barındırıyor. Farklı yapılarda bulunan ağaçlar özellikle sonbahar mevsiminde fotoğraf tutkunlarının uğrak yeri haline geliyor. Kamp yapmak için de son derece müsait olan milli park aynı zamanda doğa yürüyüşlerine de ev sahipliği yapıyor.
Ilgaz Dağı hakkında ayrıntılı bilgi için Ilgaz Dağı isimli konumuzu ziyaret ediniz.

Ilgaz Dağı Kayak Merkezi


Ayrıca Ilgaz Dağı'nda iki farklı kayak pisti kış turizmi içinde son derece uygun bir alana dönüşüyor. Ilgaz Dağı Milli Parkı hayvan varlığı bakımından da son derece zengin bir yer. İçinde boz ayı, kurt, vaşak, yarasa, tavşan, sincap, orman kartalı ve daha pek çok hayvan türünü barındırıyor. Bu sebeple araştırmacılar için uğrak yeri haline gelen bir lokasyon olmaya devam ediyor.

Ilgaz Doruk Mevkii

Ilgaz Doruk Mevkii
Ilgaz Dağı, Çankırı ve Kastamonu arasında doğal bir sınır oluşturur. İki ilin sınırlarında da bir bölümü bulunur. Kış turizmi için önemli bir yere sahip olan alan aslında her mevsim zaman geçirilebilecek bir yerdir. Kış aylarında yerli ve yabancı birçok turisti ağırlar. Burada kış sporları için uygun tesisler de bulunur. Snowboard, kayak, kampçılık, tırmanma ve binicilik gibi birçok spor için sıkça tercih edilen yerler arasındadır. Yaz aylarında da doğa yürüyüşü, dağ bisikleti gibi birçok doğa sporu Ilgaz Dağı’nda yapılabilir. Ilgaz Doruk Mevkii’nde bir konaklama alanı, pistler ve mekanik tesisler de bulunur. Ilgaz Dağı’nın kuzey yamacı ise Kastamonu sınırlarında kalıyor. Burada da aynı şekilde konaklama ve spor tesisi bulunuyor. Ilgaz, 1997’de turizm merkezi sırlarına alınmış ve kış turizmi açısından değerini kanıtlamıştır.


Ilgaz Nerede? Nasıl Gidilir?

Ilgaz nerede diye sorulacak olursa; Çankırı'nın ilçelerinden biridir ve il merkezine 63 kilometre uzaklıktadır. İlçe E-80 karayolunun Ankara- Kastamonu yolu ile kesiştiği yerde bulunur. Bu yollar üzerinden ilçeye ulaşılabilir. Toplu taşıma kullanacak olanlar ise il merkezinden veya çevre yerleşimlerden kalkan otobüslerle ilçeye gidebilir.admin / 23.11.2018 / 0 / 1 296

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Kızılcahamam’da Gezilecek Yerler

Kızılcahamam’da Gezilecek Yerler

Kızılcahamam başkent Ankara'nın ilçelerinden biridir. Ankara il merkezinin
Ermenek'te Gezilecek Yerler

Ermenek'te Gezilecek Yerler

Ermenek, Karaman'ın ilçelerinden biridir. İl merkezine 163 kilometre mesafede
Sincan’da Gezilecek Yerler

Sincan’da Gezilecek Yerler

Sincan Ankara'nın kalabalık ilçelerinden biridir. Ankara'nın merkezine 27
Ihlara Vadisi Gezilecek Yerler

Ihlara Vadisi Gezilecek Yerler

Yabancı bir gezginin Anadolu’nun en vahşi romantik köşesi olarak betimlediği
Çankırıda Gezilecek Yerler

Çankırıda Gezilecek Yerler

İç Anadolu'nun şirin ve küçük bir kenti olan Çankırı'nın geçmişi oldukça
Niğde'de Gezilecek Yerler

Niğde'de Gezilecek Yerler

Kapadokya’nın en ilgi çekici kentlerinden biri de Niğde. Kent merkezinde Rum,
Aksaray’da Gezilecek Yerler

Aksaray’da Gezilecek Yerler

Bu içeriğimizin asıl konusu Aksaray’da gezilecek yerler olacak fakat, şehrin
Konya'da Gezilecek Yerler

Konya'da Gezilecek Yerler

Konya ilimiz ülkemizin İç Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Konya ili 2016
Eskişehir'de Gezilecek Yerler

Eskişehir'de Gezilecek Yerler

Köklü tarihsel eserleri, zengin kültürü ve genç nüfusunun verdiği canlı sosyal
Ankara'da Gezilecek Yerler

Ankara'da Gezilecek Yerler

Ülkemizin İç Anadolu Bölgesinde bulunup 1920 yılından itibaren Türkiye
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up