Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Şırnak » Şırnakta Gezilecek Yerler

Şırnakta Gezilecek Yerler


Şırnak gezilecek yerler
Ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Şırnak ili, tarihsel açıdan oldukça uzun geçmişe sahip olmaktadır. Yaklaşık olarak 450,000 kişinin yaşamış olduğu bölgede pek çok sayıda tarihi bölge ve alanlar bulunmaktadır. Şırnak bölgesinde yapılmak istenen seyahatler için genel olarak sorulan Şırnak’ta gezilecek yerler sorusunun cevabı için çeşitli anlatımlar yapılabilmektedir.

Nuh Peygamber Türbesi

Öncelikli olarak bölgede yaygın olarak gezilecek noktaların başında Nuh Peygamber Türbesi gelmekte ve yabancı turistlerinde bu türbeyi sıkça ziyaret ettiği bilinmektedir. İslam inanışına göre insanlık için oldukça önemli konumda yer alan Nuh peygamber, inanan kişiler ile birlikte bir gemiye binmiş ve çeşitli kaynaklardan edinilen bilgilere göre Cudi Dağı’nda geminin durduğu ve bu bölgenin yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir.


Aynı zamanda Nuh peygamberin mezarının da bu bölgede yer aldığı bilinmekte ve şırnakta gezilecek yerler listesinin başında bahsedilen türbe yer almaktadır.

Cudi Dağı

Giderek artan teknoloji ile birlikte bölgeye ulaşımlar daha kolay hale getirilmiş ve otobüs seferleri de çok sayıda artırılmıştır. Hava yolu ile de ulaşımın mümkün olduğu bölgede gezilmesi gereken yerlerden birisi de Cudi Dağı’dır. En önemli yerlerin başında gelen dağ, tarih kitaplarında, Kur’an’da ve filmlerde adından söz ettirmektedir. Eşsiz manzarası ve kattığı görsellik ile mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Cizre Kalesi

Ülkemizin önemli bölgeleri arasında yer alan Şırnak ilinde, gezilecek çok sayıda yer almaktadır. Eşsiz güzellikleri ile bilinen bölgede, genel olarak ziyaret edilen yerlerden birisi de Cizre Kalesi yer almaktadır. Dicle Nehri kıyısına kurulmuş olan kale, Roma ve Bizans döneminden günümüze kadar ulaşmış ve Şırnak’ta görülmesi gereken yerler sırasının üst taraflarında yer almaktadır. Cizre iline bağlı olan kale, turistler tarafından sıkça rağbet görmektedir.

Cizre Ulu Cami

Bölgede yer alan bir diğer önemli eser ise Cizre Ulu Cami’dir. Söz konusu olan cami, ilk zamanlarda kilise olarak hizmete girmiş ve daha sonra cami haline getirilmiştir. Kilisenin 639 yılında cami olarak hizmete açıldığı bilinmekte ve en önemli özelliği ise aslan ve iki başlı ejder figürleri olan kapı tokmaklarıdır. Günümüze kadar ulaşmış olan cami, bölgedeki Müslümanların yoğun olarak tercih ettiği yerlerin başında gelmektedir. Aynı zamanda turistler tarafından da gezilen cami, şırnakta görülmesi gereken yerler sorusu için doğru tavsiyelerden birisidir.

Kırmızı Medrese

Bölgede gezilecek olan bir diğer, önemli bölge ise Kırmızı Medrese olarak adlandırılan Medrese, adını tuğlalardan almakta ve içerisinde dershane, mezar ve yemekhaneleri bulundurmaktadır.

Şırnak’ta Meşhur Olan Yemek Çeşitleri

Yöresel tatları ile zengin yemek çeşitlerini barındıran Şırnak mutfağında, pek çok sayıda türleri bulmak mümkün olmaktadır. Genel olarak yoğurt ve etlerin yaygın olarak tüketildiği bölgede, Şırnak'ın neyi meşhur? sorusunun cevabının başında perde pilavı gelmektedir. Şehirde genel olarak hayvancılık, madencilik yapılmakta ve çok sayıda tarihi bölge yer almaktadır.

Yapılacak olan seyahatler için tüketilmek istenen gıdalarda, çok sayıda lezzetli yemek çeşidi bulunmakta ve kendine özgü yöresel çeşitler ile bu yemekler yoğun olarak talep görmektedir. Şehre hava yolu ile ulaşmanın mümkün olması, aynı zamanda yapılacak olan ziyaretlerinde artmasına olanak sunmaktadır. Sulu Sirik, Serbidev, Bırınzer, Hekeheşani ve Gutilik gibi yemek çeşitlerinin yer aldığı bölgede, sağlıklı beslenme ihtiyaçları karşılanabilmektedir. Söz konusu olan meşhur yemek ve çeşitlerinden bazıları ise şu şekilde yer almaktadır;


● Beytüşşebap Çorbası
● Cizre Aşı
● İçli Köfte
● Meyre
● Mumbar
● Fıreydin
● Şımşıpeadmin / 06.12.2017 / 1 / 4 806

Yorum Ekleyin


  1. Aydın
    Ziyaretçi
    21 Şubat 2019 10:05
    0

    Şırnak'ta maalesef birçok doğu beldemiz gibi terörle anılıyor. Yıllardır Şırnak ismini hep terör haberlerinde duyuyoruz. Ama burada da çokça tarihi doğal ve turistik mekan var. Artık Şırnak'ı terörle değil. tarih turizm ve kültür haberlerinde görmek istiyoruz.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Cizre'de Gezilecek Yerler

Cizre'de Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Şırnak ilinin bir ilçesi olan Cizre kendi
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up