Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Hakkari » Şemdinli’de Gezilecek Yerler

Şemdinli’de Gezilecek Yerler


Hakkari Şemdinli ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye başlaması ile bu bölgeye seyahat planlayan gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Şemdinli gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Doğu Anadolu'nun bu tarihi ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:

Şemdinli, Hakkari'nin ilçelerinden biridir. İl merkezine 130 kilometre mesafede bulunur. Türkiye'nin İran ve Irak sınırlarında konumlanır. İlçede birçok tarihi yapı bulunur. Yerleşim yeri yüksek dağlarla çevrili ve ağaçlıktır. İlçenin %45’i ormanlık alandır. Su kaynakları bakımından da zengin olan ilçenin en önemli suyu Şemdinli Çayı’dır. Diğer yandan ilçenin adı Zap Suyu ile de anılır. Şemdinli Vadisi ise Şemdinli Deresi’nin suladığı güzel bir alandır. Bu sayede ferah bir ortam oluşmuştur. İlçe bahar aylarında bitkilerin yeşermesiyle daha canlı bir yer haline gelir. Birçok tarihi yapısı bulunan ilçenin tarihine kısaca değinmek gerekir.

Şemdinli Tarihi

Şemdinli’de ilk yerleşimin tarihi Asurlara kadar uzanır. Dönemin kaynaklarında burası Şamizdin olarak geçer. Araştırmalar ilçenin tarihini 9’uncu yüzyıla kadar götürür. Bölgede Sümerler, Babiller, Urartular, Medler ve Perslerin hüküm sürdüğü bilinmektedir. Şemdinli halkı Hz. Ömer zamanında Müslümanlığı kabul etmiştir. İlerleyen dönemde Yavuz Sultan Selim 1514 Çaldıran Savaşı’ndan sonra burayı Osmanlı topraklarına katmıştır. 1. Dünya Savaşı yıllarında ise Çarlık Rusya bölgeyi çok defa işgal etmiştir. Günümüzde Ruslardan kalan eserler de ilçede bulunur. Daha sonra buradaki Şikak Aşireti reisi İsmail Ağa ile Kazım Karabekir birlikte savaşarak Rusları püskürtmüştür.
Şemdinli seyahati düşünüyorsanız; Hakkari'de Gezilecek Yerler konumuzu da mutlaka inceleyiniz.
Tarihi olarak da önem taşıyan Şemdinli’de gezilecek yerler listesini sizin için derledik.

Taş Köprü

Taş Köprü ilçe merkezine 12 kilometre mesafede bulunur. İlçeye bağlı Bağlar köyüne ise 4 kilometre mesafededir. Yapıldığı tarih tam olarak bilinmese de 19’uncu yüzyıldan kalma olduğu düşünülür. Köprü Seyit Mehmet Sıddık tarafından yaptırılmıştır. Tarihi köprü 11 metre yüksekliğe ve 21 metre uzunluğa sahiptir. Köprünün altından berrak sular akar ve çevresi ormanlık alanlarla kaplıdır. Zamanla ilçenin simgesi haline gelmiştir. Muhteşem manzarası ile görülmeye değer yerlerden biridir.

Kelat Sarayı

Kelat Sarayı’nın büyük bölümü yıkılmış durumdadır. Fakat dış duvarlarının bir kısmı ayaktadır. Yapının Seyit Abdullah tarafından 1870 yılında inşa ettirildiği söyleniyor. Yapının iç kısmı üç bölümden oluşuyor ve tavan kısmı günümüzde bulunmuyor. Saray hakkındaki araştırmalar yakın tarihte yapılmıştır.

Kayme Sarayı

Kelat Sarayı, Kayme Sarayı’nın 100 metre güneybatısındadır. Günümüzdeki köy evlerinin ise batısında yer alır. Dikdörtgen bir plana sahip olan yapı iki katlıdır. Çatı kısmı yıkılmış vaziyettedir fakat duvarları genel olarak ayaktadır. Kayme Sarayı 200’nci yüzyılın başlarında inşa edilmiştir. Aslında bir saray olmayan yapı, bölgede bu denli görkemli başka yapı olmadığı için saray olarak anılmıştır. Kitabelerde yazdığı kadarıyla 1909-1911 yılında yapılmıştır.

Şemdinli'nin Neyi Meşhur?

Şemdinli ilçesi doğal yapısı ile göz dolduran yerlerden biridir. Burada yetiştirilen ceviz ve bal oldukça lezzetlidir. Diğer yandan ilçenin tütünü de meşhurdur.


Şemdinli Nerede? Nasıl Gidilir?

Şemdinli nerede diye soracak olursanız, Hakkari'nin 3 ilçesinden biridir. İl merkezine 130 kilometre mesafede bulunur. Toplu taşıma kullanarak ilçeye ulaşmak için Hakkari ya da Van’dan düzenli aralıklarla kalkan otobüsler kullanılabilir. Özel araçla gitmek isteyenler de Yüksekova üzerinden ilçeye ulaşabilir.admin / 22.01.2019 / 0 / 6 391

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Yüksekova'da Gezilecek Yerler

Yüksekova'da Gezilecek Yerler

Yüksekova gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Çukurca’da Gezilecek Yerler

Çukurca’da Gezilecek Yerler

Çukurca , Hakkari'nin ilçelerinden biridir. İle bağlı en büyük yerleşimdir.
Hakkaride Gezilecek Yerler

Hakkaride Gezilecek Yerler

Bu yazımızın konusu Hakkari’de gezilecek yerler olacak. Ama önce bir takım
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up