Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Hakkari » Hakkaride Gezilecek Yerler

Hakkaride Gezilecek Yerler


Bu yazımızın konusu Hakkari’de gezilecek yerler olacak. Ama önce bir takım genel bilgileri sizlerle paylaşmamız gerekiyor. Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Hakkari Hem Irak hem de İran ile sınırı olan tek ilimiz.

Hakkari gezilecek yerler
Bölgede ilk yerleşimin net tarihleri bilinmemekle birlikte, yazımızın devamında bahsettiğimiz Kaya Resimleri nedeniyle en az milattan önce 6000 yıllarına dayandığını söyleyebiliriz.


Bölgede ilk olarak Hurriler hakimiyet sürmüşler. Sonrasında Urartular bölgenin hakimiyetini ellerine almış ve uzun zaman da bu şekilde devam etmiş. Bir zamanlar Pers ve Arap egemenliğine de girmiş olan bölge ileri ki asırlarda önce Selçuklular sonra ise 1536 yılında Osmanlılar tarafından hakimiyet altına alınmış.

Hakkari ilimiz, batıdan Şırnak, kuzeyden Van, doğudan İran, güneyden Irak ile çevrelenmiştir. Bu kısa genel bilgilerin ardından şimdi de, günümüzde yaklaşık olarak 280 bin nüfusa ev sahipliği yapan bu şehrimizde gezebileceğiniz mekanları sıralayalım.

Cennet ve Cehennem Vadisi

Hakkari'nin en çok ön plana çıkan doğal güzelliklerinin ilki Cennet Cehennem Vadisi diyebiliriz. Şehir merkezine 45 kilometre uzaklıktaki bu vadi Cilo Dağı’nda yer alıyor. Vadinin en büyük özelliklerinden biri dört mevsimi birden yaşayabilmenize olanak sağlıyor olması. Vadi, bazı kesimlerde kar varken bazı kesimlerde yemyeşil meralar, kimi yerlerde açmış olan çiçekler, vadinin tam ortasında akan Cennet Cehennem Deresi ile aynı anda bütün mevsimleri deneyimleyebileceğiniz dünyaca ünlü bir doğa harikası. Bu yüzden de ilk sırayı bu mekana verdik.

Cilo Bozları

Cilo Dağı sadece Cennet Cehennem Vadisi’ne ev sahipliği yapmıyor. Yaklaşık 3500 yıllık tarihe sahip olan bu Cilo ve Sat Dağları, 4 mevsimi bir arada yaşatıyor ve asırlardır yapısını koruyan bir buzul dağı olma özelliğini de üzerinde barındırıyor. Bu dağların çeşitli noktalarında buz kütleleri halinde mağaralar dahi bulunuyor.

Berçelan Yaylası

Hakkari'nin ön plana çıkan doğal güzelliklerinden bir diğeri de Berçelan Yaylası diyebiliriz. Bu mekan özellikle yaz aylarında yöre halkının ve çevre illerden gelen ziyaretçilerin en çok tercih ettiği gerek tatil gerekse dinlenme amaçlı bir durak.Muhteşem bir doğaya sahip olan yaylada yöre halkı yaz aylarında çadır kurar ve yaz boyunca burada zaman geçirir.

Seyithan Gölü

Bercelan Yaylası’nın zirvelerinden birinde yer alan Seyithan Gölü ise Hakkari'nin en çok ziyaretçi çeken mekanı diyebiliriz. Daha yüksek zirvelerden eriyen kar ve yağmur suları ile oluşmakta olan bu göl ve çevresi eşsiz bir manzaraya sahip. Bölgede piknik yapabileceğinizi de ayrıca belirtmek isteriz.

Meydan Medresesi

Şehir merkezinde Biçer Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Meydan Medresesi, 1700 yılında inşa edilmiş. 1984 yılında restore yapılan mekanda son olarak 2006 yılında yeniden düzenlemeler yapılmış ve mekan bugünkü görünümüne kavuşmuştur. Hakkari'nin simgelerinden biri olan Meydan Medresesi es geçmemeniz gereken mekanlardan biri.

Taş Köprü (Şemdinli)

Şemdinli ilçe merkezine 13 kilometre uzaklıkta ve Bağlar Köyü sınırları içerisinde yer alan Taş Köprü Hakkari merkeze ise 145 kilometre uzaklıkta. 1898 yılında inşa edilmiş olan köprü Şemdinli Deresi üzerine kurulmuş. Hakkari’de görülmesi gereken önemli eserlerden biri de bu mekan.

Kayme Sarayı

Şemdinli ilçesi sınırlarında ve Bağlar Köyü içerisinde yer alan bir başka tarihi yapı ise Kayme Sarayı. Bu eser 1910 yılında inşa edilmiş. Büyük bir kısmı tahrip olmuş ve ön cephesi hala ayakta olan bu mekanın kalıntıları dahi insanı etkilemeye yetecek türden.

Ore Şelalesi

Sarp kayalıkların tepesinden dökülen Ore Şelalesi de mutlaka görmenizi önerdiğimiz muhteşem mekanlardan biri. Özellikle yaz aylarında yöre halkının ve çevre şehirlerde yaşayan ziyaretçilerin akınına uğrayan Ore Şelalesi serin bir ortam aradığınız zamanlarda en doğru adres.

Mergan Vadisi

Şehrin önemli doğal güzelliklerinden bir diğeri ise Mergan Vadisi. Yemyeşil doğası ile sizleri kucaklayan bu mekan hem hayvancılık hem de doğal ortamı nedeniyle yöre halkının kış hariç tüm mevsimleri geçirdiği bir mekan. Sarp dağların çeşitli noktalarında karlar görülürken düz alanlarda ise envai çeşit çiçeklerin gözlerinize bayram ettireceğini belirtmemizde fayda var.

Kayak Merkezi

Şehir merkezine 12 kilometre mesafede ve Merga Bütan Yaylası içerisinde yer alan kayak merkezi, kış aylarının en çok rağbet gören mekanlarından biri. 2014 yılından bu yana hizmet vermekte olan mekan kısa sürede çevre şehirlerden gelen ziyaretçiler tarafından da keşfedilmiş ve vazgeçilmez mekanlardan biri olmuş durumda.

Kilim Müzesi

Hakkari’de hala varlığını koruyan el sanatlarından biri de kilim dokumacılığı. Valilik öncülüğünde ortaya koyulan projeler kapsamında 3 farklı atölye kurulmuş ve 100 ün üzerinde genç kız tarafından dokunmakta olan kilimler bu mekanda sergilenmeye başlanmış. Güzel bir Hakkari Hatırası edinebileceğini bu müzeyi de listenize eklemenizde fayda var.

Hoşap Kalesi

Hakkari ile Van arasındaki ulaşımı sağlayan karayolu üzerinde bulunan Hoşap Kalesi Urartular zamanında inşa edilmiş bir eser. Asırlarca zorlu iklim şartlarına maruz kalan kale, orijinal yapısını muhafaza edememiş tabi ki ve 1600 lü yıllarda çeşitli onarımlarla günümüzdeki halini almış. Ziyaretçilerin en çok tercih ettiği mekanlardan biri de burası diyebiliriz.

Kaya Resimleri

Şehrin batısında bulunan Tirşin ve Gevaruk Yayalarındaki kayalara kazınmış olan binlerce resim yer alıyor. Kayalara kazınarak yapılmış olan bu resimlerin yaklaşık 8000 yıl öncesine ait oldukları tahmin ediliyor. Sırf bu resimlerden dahi bölgenin aslında ne kadar eski bir tarihe sahip olduğu rahatlıkla anlaşılabiliyor. Bu mekanda gezinip 8000 yıl önce yaşayan insanların bizlere bir takım miraslar bıraktığını düşünmek sizlerin de çok ilginç hislere kapılmasına neden olacak diye düşünüyoruz.

Hakkari'nin Neyi Meşhur?

Çok farklı lezzetleri bünyesinde barındıran Hakkari mutfağı özellikle et ve yörenin güzel aromalı otları ile dikkat çekmektedir. Hakkari'nin neyi meşhur diye sorulacak olduğunda genellikle akla savaalobya gelmektedir. Oldukça otantik olan bu yemeğin yanında kahvaltı sofralarında bulunan otlu peynir yine Hakkari'nin güzel lezzetleri arasında yer almaktadır. Ayrıca yine yörenin enteresan tatları arasında bulunan bike ve kade mutlaka denenmelidir. Bununla birlikte otlarla harmanlanan siyabulu yumurta da güzel bir lezzettir.

Hakkari Nerede? Hakkari’ye Nasıl Gidilir?

Doğu Anadolu Bölgesi içerisinde yer alan Hakkari’ye hem hava yolu hem de karayolu ile ulaşmanız mümkün. Hava yolunu tercih edecek olursanız Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanını tercih etmeniz gerekecek.


Kara yolunu tercih edecek olursanız da Hakkari'nin Adana’ya 899, Ankara’ya 1366, İstanbul'a 1812, İzmir'e 1799 ve Bursa’ya 1736 kilometre uzaklıkta olduğunu bilmenizde fayda var.admin / 17.12.2017 / 0 / 4 581

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Şemdinli’de Gezilecek Yerler

Şemdinli’de Gezilecek Yerler

Hakkari Şemdinli ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında
Yüksekova'da Gezilecek Yerler

Yüksekova'da Gezilecek Yerler

Yüksekova gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Çukurca’da Gezilecek Yerler

Çukurca’da Gezilecek Yerler

Çukurca , Hakkari'nin ilçelerinden biridir. İle bağlı en büyük yerleşimdir.
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up