Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Trabzon » Akçaabat'ta Gezilecek Yerler

Akçaabat'ta Gezilecek Yerler


Akçaabat gezilecek yerler
Trabzon Akçaabat ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye başlaması ile bu bölgeye seyahat planlayan gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Akçaabat gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Karadeniz'in yemekleri ile ünlü bu ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:


Akçaabat, ulaşım bakımından son derece makul bir yerde bulunan bir ilçedir. Trabzon'a bağlı olan Akçaabat, aynı zamanda Trabzon'un en büyük ilçelerinden bir tanesi olarak da bilinmektedir. Öte yandan Akçaabat Karadeniz Sahil Yolu üzerinde, başka bir deyişle kıyı şeridi üzerinde yer almaktadır. Buna ek olarak köftesi ile de meşhurdur, öyle ki Akçaabat dendiği zaman bu güzel ilçenin Trabzon'da olduğunu bilmeyenler dahi köftesini akıllarına getirecektir. Elbette bu ilçede gezip görmeye değer pek çok yer de vardır. Hem büyük şehirlerin karmaşasının olmaması hem de muhteşem doğası ile Akçaabat her anlamda gezip görmeye değer bir ilçedir.

Akçaabat Tarihi

Sahil şeridinde yer alan ilçe tarihi kayıtlarda 750 yıl önce kurulmuş olup 96 köyden oluşan ve 6.700 haneli bir Rum yerleşkesi olarak yer almıştır. İlk adının Platana olduğu, daha sonraki rivayetlerde ticaret yolu üzerinde olması itibari ile zenginleşen ve akça ile abad kelimelerinin bileşkesinde oluşan Akçaabat ismi aldığı söylenir. Selçuklu, Osmanlı ve daha sonra 17 Şubat 1918 tarihinden itibaren Türk hakimiyeti altında olmuştur.

Gezilecek Yerler

Akçaabat'ı her mevsim görmek farklı ambiyans yaratır. Özellikle yaz aylarında yayla şenliklerini kaçırmamak için bu mevsimde gidilmesi önerilir. Havaların her mevsimde çok sıcak olmaması Akçaabat'ı gezmek için yeterli nedendir. Derecik Vadisi ve Sera Gölü Akçaabat'ta gezilecek yerlerin başında gelir. İlçe merkezinde yer alan St.Michelle Kilisesi gezilecek yerler arasında olup Orta Mahalle'nin de gezilmesi önerilmektedir. Bu mahallede 19. yüzyılın izlerine rastlamak mümkündür. O dönemden kalan merdivenli yollar, çeşmeler, evler, ağaçlar ve sokaklar sizi büyüleyecektir. Yayla festivalleri de Akçaabat'ı ziyaret etmek için bir başka nedendir.
Şayet Akçaabat gezisi planlıyorsanız; Trabzon'da Gezilecek Yerler konumuzu da mutlaka inceleyiniz.
Akçaabat'ta gezilecek yerler ise özetle şu şekilde ifade edilebilir...

Mersin Bölgesi

Akçaabat'ın Mersin Bölgesi daha ziyade deniz turizmi ile ön plana çıkmaktadır. Esasında Karadeniz'de deniz turizmi her ne kadar kısa da sürse bu bölgede o kısa süre içerisinde dahi denizin tadını çıkarmak son derece keyifli bir etkinlik olacaktır. Aynı zamanda Mersin Bölgesi'nde yazlıklar da son derece sık bir şekilde bulunmaktadır. Bu yazlıkların ön kısmı da deniz ve kumsallar ile kaplıdır. Başka bir deyişle bu yazlık ve villaların denize sıfır olduğu söylenebilir.

Akçakale

Biraz da tarihe meraklı olan gezginleri ilgilendiren bu bölge de asırlar öncesinde Selçuklular'dan korunmak maksadıyla inşa edilmiştir. Aynı zamanda bu kalenin molozlar ve kesme taşlardan meydana geldiğini de ifade etmek lazımdır. Nihayetinde Akçakale bölgesi, Akçaabat'ın çok büyük bir kısmına hakimdir. Yani ilçeyi hakim bir bölgeden izlemek adına da bu alanı ziyaret etmek son derece mantıklı bir seçim olacaktır.

Orta Mahalle

Bu mahallenin de pek tabii tarih meraklıları tarafından ziyaret edilmesi mümkündür. Osmanlı Dönemi'nden kalma mimarinin yanı sıra halen daha hayatın son derece renkli bir şekilde devam ettiği bu mahalle yerel yaşantıyı tanımak adına da görülmeye değerdir.

Hıdırnebi Yaylası

Akçaabat elbette doğal güzellikleri ile de ön plana çıkan ilçelerden bir tanesidir. Bu doğal güzellikler arasında ise en çok ilgi görenlerden bir tanesi Hıdırnebi Yaylası'dır. Bu yaylada sadece yayla turizmi değil birtakım keyifli şenlikler de organize edilmektedir. Bu şenliğe Orak Yedisi Şenliği adı verilir ve Temmuz ayının sonlarına doğru organize edilmektedir. Ancak bu yaylanın ilçe merkezine belirli bir uzaklığı olduğunu da ifade etmek lazımdır.

Çalköy Mağarası

Akçaabat'ın ilçe merkezine uzak olan yerlerinden bir tanesi de bu mağaradır. Ancak her ne olursa olsun doğal güzelliği ile büyüleyici olduğundan dolayı görülmeyi hak eder. Mağara içerisinde yer alan sarkıt ve dikitlerin yanı sıra su ile oluşan eşsiz manzara da asla hafızalardan çıkmayacak bir güzelliği vaat etmektedir. Her ne kadar mağaranın tamamının gezilmesi mümkün olmasa dahi yarısından fazlasını halen daha gezebilmek mümkündür. Aynı zamanda bu mağaranın tam ortasından bir de akarsu geçer ki bu akarsu doğal güzelliğe bambaşka bir hava katar.

Sera Gölü

Her ne kadar tam olarak ilçe merkezinde yer almasa dahi Sera Gölü ilçe merkezine çok da uzak sayılmaz. Mesafe yaklaşık olarak 5 kilometredir. Oluşum bakımından heyelan set gölü olan Sera Gölü, bir doğa olayı ile sadece birkaç gün içerisinde meydana gelmiştir. İşte bu gölün en önemli özelliklerinden bir tanesi de budur. Yani heyelan tarafından düşen parçaların bir dağ yamacını kapatması neticesinde göl meydana gelmiştir. Yaklaşık 200 metre genişliğe sahip olan bu gölün en derin yeri zaman zaman 55 metreye dek çıkabilecektir.

Akçaabat'ta Başka Ne Yapılabilir?

Akçaabat neyi meşhur? denilecek olursa; ziyaret edildikten sonra ilk olarak yöresel mekanlardan bir tanesinde ilçeye ait meşhur köftenin denenmesi gerekmektedir. Buna ek olarak ilçenin özel tereyağı da denemeye değerdir. Bu tereyağı yöredeki hayvanların sütünden elde edilmektedir ve son derece lezzetli bir tada sahiptir. Aynı zamanda genel olarak tüm Trabzon'a ait olan Trabzon ekmeği de bu ilçe ziyaret edildiğinde denenmelidir. Özellikle tereyağı ya da meşhur Akçaabat köftesi ile son derece lezzetli olacaktır. Aynı zamanda bölgenin son derece yağış aldığı da akıllardan çıkarılmamalıdır. Bu nedenle kıyafet seçimine dikkat edilmeli ve giderken mutlaka şemsiye bulundurulmalıdır. Ayrıca hava durumu ile mevsimin müsait olması durumunda denize girmek de mümkün olabilir.

Konaklama ve Yemekler


Akçaabat'ta konaklamayı düşünenler için kurum misafirhaneleri dışında oteller de mevcuttur. Konakları ile adından bahsettiren Ortaköy mahallesinde otele dönüştürülen konaklarda da kalma olanağı mevcuttur. Yöresel yemekleri, kaygana, sütlaç, kukuca, laz böreği, pepeçura ve fındıklı baklava tatlılarının enfes lezzetini tadabilir meşhur Akçaabat köftesini piyaz eşliğinde yiyebilirsiniz. Karalahana sarması, guliya, balık çeşitleri ve pişirilme yöntemleri, peynirli pide, tomara kızarması ve taze fasulye turşusu kavurmasını da ilçenin diğer yöresel yemekleri olarak tadabilirsiniz. Peyniri, tereyağı, çay ve fındığını da sevdiklerinize hediyelik ürünler olarak götürebilirsiniz.

Akçaabat Nerede Ve Nasıl Gidilir?

Doğusu, batısı, güneyi ve kuzeyi ile bir cennet olan Türkiye'nin her tarafı gezilmeye değerdir. Bu yerlerden biri olan ve Türkiye'nin kuzeyinde yer alan Karadeniz kıyı şeridinde bulunan Trabzon iline bağlı olan Akçaabat nerede diyenlere genel bilgiler ve ulaşım yolları hakkında bilgilere yer verildi.

Ulaşım

Trabzon ilinin batı kısmında yer alan Akçaabat Trabzon ilinden 13 kilo metre uzaklıktadır. Kara yolu ile Akçaabat'a ulaşım her mevsim mümkündür. Çarşıbaşı, Maçka, Vekfikebir ve Düzköy İlçeleri ile sınır köprüsü olan Akçaabat doğal güzellikleri ve köftesi ile tanınmaktadır.

Akçaabat'a nasıl gidilir? diyecek olursanız, ilçeye ulaşım Trabzon iline geçişle sağlanır. Havayolu ya da kara yolu ile Trabzon iline gelindikten sonra ister şehir içi ilçe otobüsleri ister şahsi aracınızla Akçaabat'a gidilir. Ortalama 25 dakikalık bir yolculuk sonrası Akçaabat tüm ihtişamı ile sizi bekler.admin / 27.01.2019 / 2 / 8 738

Yorum Ekleyin


 1. cenk
  Ziyaretçi
  28 Ocak 2019 00:11
  0

  Akçaabat o köftesi yok mu o köftesi harikadır, Trabzon'a giden oraları görmek isteyen Akçaabat'a uğramadan gelmesin doğal güzellikleri ve insanları harikadır. Tanıtım çok güzel olmuş.

 2. Selda
  Ziyaretçi
  20 Şubat 2019 12:34
  0

  Akçaabat'ı hep köftesi ile duyardım ama tarihini ve kültürünü araştırıncaa ülkemizde nasıl bir değer olduğunu bir kez daha öğrenmiş oldum. Bilgiler için teşekkürler.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Tonya'da Gezilecek Yerler

Tonya'da Gezilecek Yerler

Tonya gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Beşikdüzü Gezilecek Yerler

Beşikdüzü Gezilecek Yerler

Beşikdüzü gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Arsin'de Gezilecek Yerler

Arsin'de Gezilecek Yerler

Arsin gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Araklı'da Gezilecek Yerler

Araklı'da Gezilecek Yerler

Araklı gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Of'ta Gezilecek Yerler

Of'ta Gezilecek Yerler

Of gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Sürmene’de Gezilecek Yerler

Sürmene’de Gezilecek Yerler

Sürmene gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Çaykara'da Gezilecek Yerler

Çaykara'da Gezilecek Yerler

Çaykara gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Hıdırnebi Yaylası Tanıtımı

Hıdırnebi Yaylası Tanıtımı

Trabzon’un köftesi ile meşhur ilçesi Akçaabat yaylalarından biri olan Hıdırnebi
Trabzon Boztepe Tanıtımı

Trabzon Boztepe Tanıtımı

Trabzon’un merkezine yaklaşık 3 km mesafede bulunan Boztepe, şehrin manzarasını
Trabzon'da Gezilecek Yerler

Trabzon'da Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz’in en büyük kenti olan Trabzon, Anadolu topraklarındaki son
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up