Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Vakfıkebir'de Gezilecek Yerler

Vakfıkebir'de Gezilecek Yerler

trabzon vakfıkebir
Trabzon’un en gelişmiş üçüncü ilçesi olan Vakfıkebir, Karadeniz'e dökülen Fol Deresi ve Kirazlık Deresi üzerine kurulmuştur. Doğal güzelliği ile bilinen bu şirin ilçe gezginlerin uğrak noktalarından biridir. Trabzon Vakfıkebir adını ekmeğiyle duyurmuştur.

Vakfıkebir Tarihi


5000 yıllık bir tarihe sahip olan şehir tarih sahnesine Hitit, Pers, Roma, Bizans ve Trabzon Rum İmparatorluğu hakimiyetine girmiştir. Bugünkü adını Yavuz Sultan Selim’in annesi Gülbahar Hatun’dan alan Vakfıkebir tarihi Fatih Sultan Mehmet ile birlikte Türk hakimiyetiyle tanışır.Bölgeye Fatih farklı bölgelerden gelen Türk boylarını yerleştirmiştir. Kısa sürede ilçe Türk kültürüyle kaynaşarak bizim yurdumuz olmuştur.

Vakfıkebir’de Gezilecek Tarihi Yerler

Belirli tarihi mekanlarıyla ziyaretçileri karşılayan Vakfıkebir’de gezilecek yerler aşağıda belirtilmiştir. Şuanda belediye ve kaymakamlık tarafından yapılan çalışmalar şehre daha sağlam temelli tarihi bir doku kazandırma hedefiyle ilerlemektedir.
  • Eski Cami

vakfıkebir eski camii
Trabzon Vakfıkebir sınırlarında yer alan ve 1780’li yıllarda yapılan Merkez Esi Camii 225 yıllık tarihi dokusuyla ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilen cami aslına uygun şekilde bugün ziyaretçilerini bekliyor. Ayrıca bölge kültürünü yansıtan bu tarihi yapı günümüzde ibadete açıktır.
Eğer Vakfıkebir ziyareti planlıyorsanız; Trabzon'da Gezilecek Yerler makalemizi de mutlaka okuyunuz.

Vakfıkebir’de Gezilecek Doğal Yerler

Vakfıkebir gezilecek yerler arasında doğal güzellikler daha önemli yer kaplar. Bu yüzden sizler de şehirde özellikle yaylalara çıkarak Karadeniz doğasını yaşayabilir ve güzel bir tatil geçirebilirsiniz. Şehirde gidebileceğiniz başlıca yayla Karadağ yaylasıdır.
  • Yoroz Burnu

trabzon yoroz burnu
Evliya Çelebi Seyahatnamesine konu olan Yoroz Burnu, Karadeniz’in eşsiz sahillerinin tipik bir örneğidir. 130 yılı aşkın bir zamandır gemilere yol gösteren Yoroz Işıklı Feneri buranın dokusunu tamamlayan bir yapıdır. 1886 yılında Fransızlar tarafından yapılan bu yapıyı ve muhteşem manzarayı görmek için burayı ziyaret edebilirsiniz.
  • Fol Deresi

fol deresi
Trabzon Vakfıkebir ilçe merkezinden de geçen dere yapılan çalışmalar sonucunda turistik olarak ve çevre düzenlemesi olarak yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çekmeyi başardı. Sizler de Vakfıkebir'e giderseniz Karadeniz’de olduğunuzu hissettirecek bu coşkun suyu ziyaret edebilirsiniz.
  • Beşikdağ Tabiat Parkı

Beşikdağ Tabiat Parkı
Vakfıkebir’i ziyaret edip de Beşikdağ’a uğramadan olmaz. Taşıdığı doğal kaynaklar ve yüksek rekreasyon potansiyeli ile 2016 yılında Tabiat Parkı ilan edilen Beşikdağ Tabiat parkında bir fotoğraf çekmeden şehirden ayrılmayın. Kolay bir ulaşıma sahip olması ve şehri hakim bir noktadan görmesi panoramik bir seyir zevki yaşamak isteyen turistlerin ilgisini çeker. Ayrıca sahil yoluna kadar yapılan teleferik hattına binerek muhteşem bir Karadeniz manzarası eşliğinde keyifli dakikalar yaşayabilirsiniz.

Vakfıkebir Festivalleri

vakfıkebir ekmek festivali
Ekmeğiyle ülkemizin her yerinde adından söz ettiren Trabzon Vakfıkebir her yıl ekmek festivaline ev sahipliği yapar. Yaz aylarında yapılan festivalin 2018 yılında altıncısı yapılmıştır. Etkinlik kapsamında çok sayıda aktivite yapılır ve çok sayıda konser gerçekleşir.

Vakfıkebir Yöresel Yemekleri

Yağlaş
Vakfıkebir Karadeniz mutfağını yansıtan bir ilçedir. İlçeyi ziyaret ettiğinizde çok sayıda yöreye özgü lezzeti tatma zevkine erişebilir ve “Vakfıkebir’de ne yenir?” sorusuna cevap bulabilirsiniz:
  • Yağlaş
  • Lahana Çorbası
  • Hamsi Kuşu
  • Sarambula
  • Isırgan Yemeği
  • Mısır Çorbası

Vakfıkebir’in Neyi Meşhur?

Vakfıkebir ülkemiz çapında ekmeğiyle ün yapmıştır. Türkiye'nin her yerinde açılan fırınlarda meşhur Vakfıkebir ekmeğini bulabilirsiniz. Ancak en kalitelisini ilçede yiyebileceğiniz ekmeği tatmak için ülkemizin her yerinden çok sayıda turist ilçeye gelir.

Vakfıkebir Nerede, Nasıl Gidilir?

Karadeniz Bölgesinde bulunan Vakfıkebir, Trabzon’un en ünlü ilçelerinden biridir. Vakfıkebir nerede, sorusunu cevaplamak isteyenler Trabzon haritasını inceleyerek ilçenin yerini bulabilir. Vakfıkebir'e gitmek için kara yolu ve hava yolunu kullanabilirsiniz. Trabzon Havalimanına ülkemizin birçok yerinden direkt ya da aktarmalı olarak şehre ulaşabilirsiniz. Kara yolu ile ulaşmak isteyenler İstanbul’dan 1050 km, Ankara’dan 730 km yolculukla ilçeye gelebilirler.admin / 09.04.2019 / 0 / 666

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Merzifon’da Gezilecek Yerler

Merzifon’da Gezilecek Yerler

Merzifon gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Of'ta Gezilecek Yerler

Of'ta Gezilecek Yerler

Of gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Ünye'de Gezilecek Yerler

Ünye'de Gezilecek Yerler

Karadeniz'e son yıllarda ilginin artmasıyla birlikte Ordu'nun ilçesi olan Ünye
Ardeşen'de Gezilecek Yerler

Ardeşen'de Gezilecek Yerler

Ardeşen gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Karadeniz Ereğli'de Gezilecek Yerler

Karadeniz Ereğli'de Gezilecek Yerler

Ereğli gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, Zonguldak Ereğli 'ye seyahat
Akçaabat'ta Gezilecek Yerler

Akçaabat'ta Gezilecek Yerler

Trabzon Akçaabat ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında
Hopa’da Gezilecek Yerler

Hopa’da Gezilecek Yerler

Hopa gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Zonguldak'ta Gezilecek Yerler

Zonguldak'ta Gezilecek Yerler

Zonguldak ülkemizin Karadeniz Bölgesi sınırları içinde bulunan modern ve
Bolu'da Gezilecek Yerler

Bolu'da Gezilecek Yerler

Günümüzde Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu arasında bağlantı güzergahında
Trabzon'da Gezilecek Yerler

Trabzon'da Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz’in en büyük kenti olan Trabzon, Anadolu topraklarındaki son
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up