Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Trabzon » Trabzon'da Gezilecek Yerler

Trabzon'da Gezilecek Yerler


Trabzon'da gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, Trabzon'a gezi veya seyahat etmeyi düşünen gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için bu yerleri madde madde sıraladık; ama öncesinde Tabzon ilimiz hakkında kısa bilgi verelim:

Trabzon gezilecek yerler
Doğu Karadeniz’in en büyük kenti olan Trabzon, Anadolu topraklarındaki son imparatorluğun başkentiydi. Trabzon’un MÖ 756 yılında Sinop'a yerleşen Miletli kolonicilerce aynı yüzyılın içinde kurulduğu kabul ediliyor. İstanbul 1204 yılında Haçlılar tarafından işgal edilince Bizans İmparatoru Andronikos’un torunu Aleksios Komnenos adamlarıyla birlikte Trabzon'a gelmiş.

Gürcistan Kraliçesi olan teyzesi Tamara’nın da yardımıyla Trabzon’da kendisini Bizans İmparatoru ilan etmiş. İstanbul 57 yıl sonra tekrar Bizanslıların eline geçtiğinde bile Komnenos’un ardılları imparatorluk iddiasından vazgeçmemiş. Bu nedenle Alek­sios Kommenos tarafından kurulan ve tarihe Trabzon Rum İmparatorluğu olarak geçen bu devlet, kültürel ve siyasi anlamda Bizans'ın devamı olarak kabul edilmiş. Bu dönemde kente bir başkente yaraşır güzellikte eserler inşa edilmiş.

Trabzon korunaklı surları ve saraylarıyla İstanbul’un küçük bir kopyası gibiymiş. Bu yüzden Fatih, Trabzon’un alınmadan İstanbul’un fethinin tamamlanmayacağını söylemiş. Dediğini de yapmış; karadan ve denizden kenti kuşatmış. 15 Ağustos 1461 günü son imparator David Kommenos 42 gün süren bir kuşatmadan sonra pes edip kenti teslim etmiş.


Trabzon, 19. yüzyılın ilk yansında uluslararası bir ticaret merkezi durumuna gelmiş. Ancak 1869 yılında Süveyş Kanalının açılması ve 1872 yılında Batum-Tiflis demir yolunun hizmete girmesinden sonra Trabzon Limanı önemini yitirmiş ve kentin yükselişi durmuş. 20. yüzyıl başında 19500 Türk, 8200 Rum ve 6000 Ermeni'nin yaşadığı Trabzon’da tam 95 kilise varmış. Şimdi bunlardan yalnızca biri ibadete açık. O da İskenderpaşa (Ganita) Mahallesindeki Sancta Maria Latin Katolik Kilisesi.

Trabzon Gezilecek Yerler Listesi:

Ayasofya

Trabzon’un imparatorluk başkenti olduğu yıllardan kalma en önemli yapı Fatih Mahallesindeki Ayasofya. Gerçek Bizans imparatorunun kendisi olduğunu kanıtlamak isteyen Manuel Kommenos İstanbul'daki imparatorluk kilisesiyle aynı adı taşıyan bu yapıyı inşa ettirmiş. Ayasofya’ya üç yönüne eklenen sundurmalarla üç giriş verilmiş. Güneydeki sundurmanın dış cephesinde insanlığın yaradılışı kabartmalarla anlatılıyor ki yapının en etkileyici yeri burası. Yapının duvarlarının eskiden bütünüyle fresklerle kaplı olduğu biliniyor. 13. yüzyılın sonuna tarihlenen olağanüstü güzellikteki fresklerinin 55 sahnesi günümüze ulaşabilmiş. Ayasofya’nın 30 metre kadar batısında üç katlı bir çan kulesi var. 1964 yılında müze olarak ziyarete açılan Ayasofya’nın avlusunda çevredeki tarihi yapılardan getirilmiş yazıtlar ve mezar taşlarıyla bir Roma tapınağının kalıntıları sergileniyor.

Fatih (Ortahisar) Camisi

Ortahisar semtindeki Fatih (Ortahisar) Camisi ise Panagia Hrisokephalos (Altın başlı Meryem) Manastırının ana kilisesiymiş. Fetihten sonra camiye çevrilen yapının adını mozaikten yapılmış ve başı altın ile örtülmüş bir Meryem Ana resminden aldığı biliniyor. Burası Trabzon Rum İmparatorluğu döneminde, hem krallık hem de metropolitlik katedraliymiş. Krallar burada taç giyer ve cenaze törenleri yapılıp gömülürlermiş. Geçmişte duvarlarını freskler ve tabanını da mozaikler süslüyormuş.

Yeni Cuma Camisi

Trabzon imparatorlarının taç giydiği bir başka yer ise İç Kale’deki Hagios Eugenios kilisesiymiş. 11. yüzyılda inşa edildiği bilinen yapı o zamanlar kentin koruyucu azizi olarak kabul edilen Eugenios’un adını taşıyormuş. Fatih, kenti fethettikten sonra ilk cuma namazını burada kılmış ve camiye çevirdiği kiliseye Yeni Cuma Camisi adı verilmiş.

Boztepe

Boztepe gibi Trabzon'u ayağınızın altına alacağınız gezi mekanını da bir köşeye not alın. Boztepe'nin mis gibi havası eşliğinde içeceğiniz semaver çayı ile muhabbetler koyulaşacak ve oturduğunuz çardaklardan kalkmayı hiç istemeyeceksiniz. O halde Trabzon gezinizde Boztepe'yi başköşeye almayı ihmal etmeyin.
Boztepe açılış kapanış saatleri, kahvaltı detayları hakkında ayrıntılı bilgi için "Trabzon Boztepe Tanıtımı" başlıklı konumuzu inceleyiniz.

Kızlar Manastırı

Boztepe’de 1923 yılına kadar işlevini sürdürmüş bir kadın manastırının kalıntısı var. Halk arasında Kızlar Manastırı olarak bilinen Panagia Theoskephastos (Tan­rının koruduğu Bakire) Rum Manastırı, eski bir Mitra tapınağının yerine inşa edilmiş ve tıpkı bir kale gibi yüksek duvarlarla çevrilmiş.

Küçük Ayvasıl Kilisesi

Maraş Caddesi’ne açılan ara sokaklardan birinin üzerinde de kentin en eski (7.yüzyıl) kiliselerinden biri bulunuyor. Burası da imparatorlarının gömüldüğü bir yermiş, Trabzon’un fethinden sonra da kilise olarak kullanılmaya devam edilen yapıya Küçük Ayvasıl Kilisesi deniyor.
Esentepe (Maşatlık) Mahallesinde de kayalara oyulmuş dört şapelle bir büyük kilisenin kalıntıları var. Boztepe'nin kuzey yamacındaki kayaların 5. yüzyılda Aziz Sabbastarafından manastıra çevrildiği sanılıyor. Ancak kiliselerin bulunduğu yere çıkmak olanaksız. Trabzon’da Nakip Camisi, Kudrettin Camisi ve Küçük Fatih Ca­misi gibi camiye çevrilmiş başka kiliseler de bulunuyor.

Eirene Kulesi

Deniz kıyısından başlayarak kentin arkasındaki tepelere kadar uzanan ve günümüze sapasağlam ulaşan Trabzon surları İmparator 2. Aleksios döneminde inşa edilmiş. Fatih Cephaneliği olarak bilinen Eirene Kulesi’de aynı dönemden kalma bir başka yapı. İskenderpaşa Camisi ile Gülbahar Hatun Camisi ve İmareti Osmanlı döneminden kalma en önemli eserler.

Kaymaklı Manastırı

Ermenilerden kalma en önemli eser ise Trabzon'a 3 km uzaklıkta Kaymaklı köyünde Değirmendere vadisine bakan bir tepenin üzerinde yer alan Kaymaklı Manastırı. Amenapırgıç (Kaymaklı) Ermeni Manastırı 1915 yılına kadar Trabzon’da işlevini sürdüren tek Ermeni manastırı ve Ermeni Piskoposluğunun da ikametgahıydı. Şimdi özel mülkiyet olan manastırın en güzel yapısı ise boydan boya fresklerle süslü şapeli.

Trabzon Kalesi

Derince bir hendeği olan içerisine birçok kişinin girebileceği Trabzon kalesinin içerisinde camisi, mahzenleri, muhafazacı evi ve cebe haneleri yer almaktadır.

Uzungöl

Herkes bilir ki Trabzonda gezilecek yerler denildiğinde şüphesiz ilk düşünülen Uzungöl olacaktır. Adını da fotoğraflarını da sıkça duyup göreceğiniz Uzun göl tabiat harikasının ta kendisidir.
Uzungöl nerede, nasıl gidilir, tüm detaylı bilgiler için "Uzungöl Tanıtımı" isimli konumuzu inceleyiniz?

Çal Mağarası

Trabzon'un sahip olduğu mağaralarla farklı bir konuma koyulduğu düşünüldüğünde Trabzon'a geziye gittiğinizde mağaralara gitmemenin sizlere pişmanlık yaşatacağını söylemek yerinde olacaktır. O halde Çal mağarasından Şolma yaylasına,Mavura yaylasından Karadağ yaylasına, Hıdırnebi yaylasından Kuruçam ve Lapazan yaylasına kadar birçok seçenek Trabzon yaylalarından biri olarak gezinize dahil edilmeyi bekliyor.

Altındere Vadisi

Trabzon'da görülmesi gereken yerler kapsamına alabileceğiniz birçok yerden ve yayla seçeneklerinizden yukarıda bahsettik. Peki, ya daha nereler bu kapsamda sizlerle olacak? Mesela Altındere vadisine bu ölçüde ziyarette bulunabilirsiniz. Manzarası ile gözlerinize inanamayacağınız güzellikleri sizlere getiren bu vadi milli parklardan biri olmakta, derince vadisinden akıttığı su ile sizlere şahane bir görsel sunmaktadır. Zengin ölçüdeki bitkilerinden hayvan çeşitliliklerine kadar birçok yönü ile siz değerli ziyaretçilerini etkileyecek olan Altındere vadisine de ziyaret için zaman ayırmayı unutmayın.

Atatürk Köşk Müzesi

Atatürk köşk müzesinin de gezi alanlarınızdan biri olacağını söylemeden geçmeyelim. Mimari yapısıyla dikkat çeken Atatürk köşk müzesi ziyaretleri en çok kabul eden yerlerden biridir. Zağnos vadisinin muhteşem yeşilliğine ve estetik görseline şahit olmak isterseniz burasını da gezeceğiniz mekanlara dahil etmeyi es geçmemelisiniz. Ayrıntılı bilgi için tıklayın: Trabzon Atatürk Köşkü Tanıtımı

Bedesten

Gelelim trabzonda görülmesi gereken yerler denildiğinde içerisinde Trabzon'a özgü birbirinden güzel ve birbirinden değerli süs eşyalarını bulabileceğiniz Bedesten ziyaretinize. Bu ziyaretinizle hem kendiniz için hem de sevdiğiniz yakınlarınız için Trabzon hatıralarına yer verebilirsiniz.

Sümela Manastırı

Trabzon gibi değerli bir ilimize gidecek olursanız Sümela manastırını sakın ola ki es geçmeyin. Trabzon'da gezilecek yerler listesi yapmayı düşünüyorsanız Sümela manastırının turistlerce büyük ilgi gören şahane görseliyle çekileceğiniz fotoğraflara yer açmayı ihmal etmeyin.
Sümela ne zaman, ne amaçla yapılmış, ziyaret saatleri ve giriş ücretleri hakkında bilgi için "Sümela Manastırı Tanıtımı" isimli konumuzu inceleyiniz.

Trabzon'un Neyi Meşhur?

Trabzon'un neyi meşhur sorusu sizce de akıllara en başta karalahana sarmasını getirmiyor mu? Karalahananın lezzetini daha başka bulacağınız Trabzon gerek yetiştiği bu alanın gerekse Trabzon'a özgü yapılışının etkisi ile ağızlara layık lezzetleriyle damaklarınızda yerini alacaktır. Servisinde üzerine yoğurt dökülen bu lezzeti karnınız acıktığında değerlendireceğiniz seçenekler arasına ekleyebilirsiniz.

Guliya diye adını büyük ihtimalle önceden duymadığınız bir lezzet de tadımını yapacağınız meşhur Trabzon lezzetleri arasında yerini alsın ister misiniz? Patates, iç yağ, barbunya ve lahananın bir araya geldiği bu lezzet dışında sizleri bir de meşhur tatlılardan biri olan kukuca bekleyecektir.

Balkabağı ile mısır birlikteliğinin sıcak servisi ile birleştiği bu lezzet sizlere tadını hiç unutturmayacak türdendir. Trabzon'un vejetaryenleri da düşündüğü sarambulaya ne dersiniz? Trabzon'un en leziz en meşhur yenilmediğinde en pişman eden meşhur lezzetini en sona bıraktık. Merak ettiniz değil mi? O halde bu lezzetin Akçaabat köftesinden başka bir lezzet olmadığını söyleyebiliriz.


Yapmadan Dönme!

» Ayasofya'yı gezmeden,
» Sümela, Vazelon ve Kuştul manastırlarını görmeden,
» Boztepe'de çay içmeden,
» Akçaabat köftesi yemeden,
» Yayla şenliklerine katılmadan DÖNME!

Trabzon'da Ne Yenir?

Trabzon mutfağının temelinin mısır, laha­na ve hamsiye dayalı yemekler oluşturu­yor. Zengin, fakir herkesin sofrasına gire­bilen hamsiyle envai çeşit yemek yapılı­yor. Pazı kavurma, turşu kavurma ve To­mara tava yöreye özgü lezzetlerden. Ak­çaabat köftesi de Trabzon’a özgü lezzetlerin başında geliyor; Trabzon Pidesi ve ekmeği de ülke çapında ünlü.

Trabzon Nerede, Nasıl Gidilir?

Karadeniz bölgesinde bulunan Trabzon; doğuda Rize, güneyde Bayburt ve Gümüşhane, doğuda ise Giresun illerimiz ile çevrilidir. İstanbul'a 1068 km, Ankara'ya 749 km ve İzmir'e 1328 km uzaklıktaki Trabzon'a kara ve havayoluyla ulaşılabiliyor.

Trabzon Tanıtım Filmi
admin / 26.11.2017 / 3 / 8 190

Yorum Ekleyin


 1. nurettin kocabaş
  Ziyaretçi
  7 Şubat 2018 20:23
  0

  trabzona gelince ilk önce sümela manastırını mutlaka ziyaret etmelisiniz sonrada uzun gölü görmeden geçmeyin trabzonu ayağınızın altına alacaksanız boztepeye mutlaka çıkmalısınız yemek olarak şu ikisini yemeden çıkmayın burdan lahana dolması ve akçaabat köftesi

 2. Cevriye
  Ziyaretçi
  21 Mart 2019 23:56
  0

  Trabzon ile ilgili çok olumlu şeyler duydum. Giden herkes hem yemeklerinden hem insanından hem de güzelliklerini öve öve bitiremiyor. Bakalım bu sene inşallah Karadeniz turu yapmayı düşünüyoruz. Bir aksilik olmazsa Temmuz başı gibi çıkarız.

 3. M.Yeliz
  Ziyaretçi
  27 Ekim 2020 13:22
  0
  Trabzon çok güzel fakat Trabzon'a gidenlere tavsiyem kesinlikle Rize'ye de uğrasınlar.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Tonya'da Gezilecek Yerler

Tonya'da Gezilecek Yerler

Tonya gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Beşikdüzü Gezilecek Yerler

Beşikdüzü Gezilecek Yerler

Beşikdüzü gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Arsin'de Gezilecek Yerler

Arsin'de Gezilecek Yerler

Arsin gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Araklı'da Gezilecek Yerler

Araklı'da Gezilecek Yerler

Araklı gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Of'ta Gezilecek Yerler

Of'ta Gezilecek Yerler

Of gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Sürmene’de Gezilecek Yerler

Sürmene’de Gezilecek Yerler

Sürmene gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Çaykara'da Gezilecek Yerler

Çaykara'da Gezilecek Yerler

Çaykara gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Trabzon Atatürk Köşkü Tanıtımı

Trabzon Atatürk Köşkü Tanıtımı

Karadenizimizin nadide şehirlerinden Trabzon’da bulunan önemli bir mekan ile
Trabzon Ayasofya Müzesi Tanıtımı

Trabzon Ayasofya Müzesi Tanıtımı

Karadeniz’in en önemli kentlerinden olan Trabzon’da tarihi bir mekan ile tekrar
Trabzon Boztepe Tanıtımı

Trabzon Boztepe Tanıtımı

Trabzon’un merkezine yaklaşık 3 km mesafede bulunan Boztepe, şehrin manzarasını
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up