Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Bursa » Trilye'de Gezilecek Yerler

Trilye'de Gezilecek Yerler


Trilye gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, eski bir Rum köyü olan bu bölgeye gezi veya seyahat planlayan kişiler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Trilye gezi rehberi listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Bursa Trilye hakkında kısa bilgi verelim:

Trilye gezilecek yerler
Trilye, Bursa'nın Mudanya ilçesine bağlı bir beldedir. Burası eski bir Rum köyü olmasıyla ünlüdür. Eski Rum kültürünü hala yaşatan bir yer arayanlar için deniz kenarındaki Bursa Trilye, mükemmel bir seçenektir. Bu güzel kasabada tarihi binaları, denizi ve küçük balıkçı teknelerini görebilirsiniz. Özellikle şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyen kişiler için bu güzel kasaba iyi bir seçenektir. Nitekim daha önce defalarca ziyaret ettiğimiz bu beldenin kültürünü, ulaşımını ve gezilecek yerlerini bu Trilye gezi rehberi sayesinde öğrenebilirsiniz.

Trilye Tarihi


Trilye tarihi hakkında birçok rivayet vardır. Anlatılanlara göre bu güzel kasaba adını İstanbul’dan sürülen 3 papazdan almıştır. Diğer bir anlatıya göre de kasabanın ismi barbun balığının Rumca’daki karşılığıdır. Ancak bilinmesi gereken şu var ki, Trilye Bursa çok eski bir tarihe sahiptir. Misyalılar, Traklar, Antik Roma, Bizans günlerine şahit olan bu tarihi balıkçı kasabası 1330 yılında Osmanlı ile tanışmıştır.1963 yılında Zeytinbağı adını alan belde 2011 yılında yeniden aynı isimle yani Trilye olarak anılmaya başlamıştır.

Trilye'de Gezilecek Tarihi Yerler

Trilye gezilecek yerler bakımından çok zengin bir kasabadır. Özellikle tarihi yapılar birçok kültüre ait izlerin günümüzde bile yaşamasını sağlamıştır. Bu yüzden ziyaretçiler bu küçük kasabada dolu dolu zaman geçirebilirler.

 • Taş Mektep

İlk olarak Papaz okulu olarak hizmet veren bu yapı 1980’li yıllara kadar ilkokul binası olarak kullanılmıştır. Eski Kıbrıs Cumhurbaşkanı Makarios’un da eğitim gördüğü Papaz Okulu 1909 yılında neo klasik tarzı yansıtacak şekilde yapılmıştır. Kazım Karabekir’in 1924 yılında öksüz ve yetim yurduna çevirdiği bu yapı günümüzde biraz kötü bir haldedir. Yapının daha fazla zarar görmemesi adına çevresi bir tel örgüyle çevrilmiştir.

 • Dündar Evi

Rum kültürünü yansıtan önemli bir eser olan Yuannes Kilisesi günümüzde Dündar Evi adıyla anılıyor. Bu kilise 1100’lü yıllarda yapılmıştır. 1900’lü yıllarda Rumlar bu bölgeden gitmeden önce özel mülkiyete dönüşen yapı, daha sonra 3 aile tarafından kullanılmıştır. Bugün özel bir mülk olan eve kemerli taş bir kapıdan girebilirsiniz.

 • Trilye Evleri

Tirilye evleri daha çok ahşap ve kerpiç malzemeden yapılmış olup Bizans ve Rum mimarisini yansıtan bu evlerin büyük bir kısmı üç katlı olarak inşa edilmiştir. Trilye'de bulunan tarihi evlerin giriş katları ocaklık ve zeytin mahzeni olarak, ikinci katları ara kat ve üçüncü katları ise yüksek tavanlı olup oturma ve yatak odası olarak kullanılmaktadır.

 • Kemerli Kilise

Trilye, Hristiyanlığın önemli dönemlerinde büyük ilgi görmüştür. Bu yüzden de bu dönemde birçok kilise yapılmıştır. Ancak günümüze 3 kilise ve 1 manastır gelmiştir. Bunlardan biri olan Kemerli Kilise 1200’lü yıllarda yapılmıştır. Tarihte duvarlarında resim olan ilk kilise olmasıyla ünlüdür. Kilise Meryem Ana’ya adanmıştır. Bubilgi bazı el yazması metinlerden edinilmiştir. Bugün harap olan kilise avlusunda meyve ağaçları bulunur. duvar resimleri de restorasyon olmadığı için büyük zarar görmüştür. Günümüzde belediye tarafından kilit vurulan bu yapı, Fener Rum Patrikhanesi tarafından satın alınmıştır. Bu sebeple restore edilerek yeniden açılması bekleniyor.

 • Fatih Camii

Eski adı St. Stephanos Kilisesi olarak bilinen yapı günümüzde Fatih Camii adıyla anılıyor. Kapısında ise Hicri 968, Miladi ise 1560 yazan bir Bizans sütunu bulunur. hemen yanında Yavuz Sultan Selim döneminde yapılan Osmanlı Hamamı bulunur. günümüzde ise kültür merkezi olmak için restore görmektedir. Hamamın yapım tarihi de ortalama 1500’lü yıllar olarak tahmin ediliyor.

 • Medikion Manastırı

Trilye’de Eşkel Limanı’na giden yolda bir Rum mezarlığı bulunur. Burası ilk yapıldığında Hagios Sergios’a adanmıştır. 1000’li yıllarda ise değişerek Medikion Manastırı adını almıştır. 700’lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen manastır ilk çiftlik olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise duvarları ve 200 kiloluk giriş kapıları hala durmaktadır.

 • Eski Postane

1902 yılında yapılan Eski Postane, günümüzde kasabadaki en bakımlı yapılar arasındadır. alt katı taş, üst katları ise ahşaptır. Günümüzde ise restore edilmiş özel bir mülktür. Burayı ziyaret ederek Trilye evlerinin güzel bir örneğini görebilirsiniz.

Trilye'de Gezilecek Doğal Yerler


Trilye şehri ortaya koyduğu tarihi yapıların yanında birçok doğal güzelliği de barındırır. Mükemmel doğasıyla Trilyede gezilecek yerler farklı seçenekleriyle hafta sonlarınıza iyi bir seçenek oluyor.

 • Trilye Çınarı

Trilye şehir merkezi yürüyerek gezebileceğiniz bir yerdir. Kasabanın meydanında büyük bir çınar ağacı vardır. Bu ağaç çok eski yıllardan beri burayı süsler. Sizler de burada kasaba meydanını, tarihi çınar ağacını ve eski evleri izleyebilirsiniz.

 • Kapanca Limanı

Trilye kasabası Roma döneminde antik bir liman olan Kapanca Bölgesi sınırlarında kalıyordu. Önemli bir stratejik merkez olan bu bölgedeki Kapanca Limanı bölgede yetişen zeytin ve diğer birçok ürünün İstanbul'a gönderildiği noktaydı. Bu eski limanı bugün ziyaret ederek tarihe tanıklık edebilirsiniz.

Trilye Müzeleri

Bugün Yavuz Sultan Selim döneminde inşa edilen Osmanlı Hamamı; Mudanya Belediyesi tarafından Trilye Müzesi olarak hizmet veriyor. Burada Türk mimarisine ait özellikleri ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

Trilye Festivalleri

Trilye’de her yıl geleneksel olarak yapılmaya başlayan Trilye Zeytin Şenliği Temmuz aylarında yapılmaktadır. Sizler de bu etkinliğe katarak zeytin tadımı yapabilir ve yapılan birçok etkinliğe katılarak güzel vakit geçirebilirsiniz.

Trilye Neyi Meşhur?

Bursa'nın şirin Rum kasabası Trilye’de en meşhur şey zeytindir. Yörenin çok özel yetiştirilen bu ürününü mutlaka satın alabilirsiniz. Trilye'de ne yapılır denilirse; liman bölümünde bulunan hediyelik eşya tezgahlarında birçok ürün bulabilirsiniz. Burada Trilye yöresine ait organik zeytin, zeytinyağı, turşu, salça ve reçel satın alabilirsiniz. Buradaki ürünlerin tamamı tarlalardan ve bahçelerden taze olarak toplanmaktadır.

Trilye Yöresel Yemekleri


Trilye’de ne yenir, sorusu burayı ziyaret edenler için kolay cevaplanabilir bir sorudur. Burada yöreye ait birçok özel lezzeti tadabilirsiniz:
 • Muhliye
 • Papules Salatası
 • Çipohorta salatası
 • Dakos
 • Yoğurtlu oğlak eti

Trilye Nerede, Nasıl Gidilir?

Trilye nerede, diye merak edenler için Mudanya şehir merkezine 11 km mesafede olduğunu söyleyebiliriz. Buraya ulaşım seçenekleri son derece fazladır. İstanbul'a 135 km, Ankara’ya ise 430 km mesafede bulunur. Buraya karayoluyla ulaşım son derece basittir. Ayrıca buraya özellikle İstanbul’dan deniz yolu ile de kolayca ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan araçsız olarak Mudanya merkezine deniz otobüsüyle, araçlı olarak feribotla gelebilirsiniz. Yenikapı’dan kalkan bu deniz otobüsleriyle Mudanya’ya geldikten sonra şehir içi dolmuşlarla Trilye’ye ulaşabilirsiniz.
Eğer Trilye Seyahati planlıyorsanız; Mudanya'da Gezilecek Yerler listemiz ve Bursa'da Gezilecek Yerler konularımızı mutlaka inceleyiniz.

Trilye Haritası, Trilye Yol Tarifi
admin / 19.05.2019 / 0 / 4 314

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Osmangazi'de Gezilecek Yerler

Osmangazi'de Gezilecek Yerler

Osmangazi, Bursa'nın önemli ilçelerinden biridir. Bursa Osmangazi, en büyük ve
Orhaneli'de Gezilecek Yerler

Orhaneli'de Gezilecek Yerler

Orhaneli gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Orhangazi'de Gezilecek Yerler

Orhangazi'de Gezilecek Yerler

Orhangazi gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
İnegöl'de Gezilecek Yerler

İnegöl'de Gezilecek Yerler

İnegöl gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Nilüfer'de Gezilecek Yerler

Nilüfer'de Gezilecek Yerler

Bursa Nilüfer, son zamanların ilgi çekici sakin mekanları arasında gösterilmeye
Gemlik'te Gezilecek Yerler

Gemlik'te Gezilecek Yerler

Gemlik gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
İznikte Gezilecek Yerler

İznikte Gezilecek Yerler

İznik gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Mudanyada Gezilecek Yerler

Mudanyada Gezilecek Yerler

Osmanlı döneminde Rumların en yoğun olarak yaşadığı yerlerden biri olan
Uluabat Gölü - Gölyazı ve Eskikaraağaç

Uluabat Gölü - Gölyazı ve Eskikaraağaç

Türkiye'nin en önemli sulak alanlarından biri olan Uluabat (Apolyont) Gölü
Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa büyüklük bakımından Türkiye’de 4. Şehrimizdir. Marmara'nın ise 2. Büyük
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up