Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Yurt Dışı » Ülkeler » İngiltere Gezi Rehberi (İngiltere'de Gezilecek Yerler)

İngiltere Gezi Rehberi (İngiltere'de Gezilecek Yerler)


İngiltere gezi rehberi isimli bu yazımızda; İngiltere'nin başkenti, İngiltere'nin nüfusu ve İngiltere vize başvurusu gibi İngiltere hakkında bilgi bulabilir, İngiltere turistik yerler, İngiltere'de gezilecek yerler listesi ile İngiltere şehirleri hakkında tüm detayları öğrenebilirsiniz.

İngiltere gezi rehberi
Üzerinde güneş batmayan imparatorluk olarak anılan İngiltere, Birleşik Krallık ülkelerinden biridir. Bu krallık İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşur. Bu ülke günümüzde hala sembolik de olsa monarşiye dayalı bir yönetim biçimine sahiptir. İngiltere kraliyet ailesi tüm dünyanın hala gündeminde olan bir ailedir. Ülke dünyanın birçok yerinde hakimiyet kurmuş ve varlık göstermiştir. Avrupa Birliği üyesi olmasına karşın eski geleneklerini sürdürmesi ve kültürü onu farklı kılar. Dünyanın en çok turiste ev sahipliği yapan ülkelerinden biri olan İngiltere, futbol alanındaki gelişmişliğiyle de ayrı bir sempatiye sahiptir. Bu yazımızda size İngiltere hakkında ayrıntılı bir gezi planı çıkaracağız.

İNGİLTERE HAKKINDA BİLGİ


Yazımızın tamamını okuyarak İngiltere hakkında bilgi edinebilirsiniz. Avrupa Birliğine üye olan bu ada ülkesi kendi para birimi olan Sterlin’i kullanır. Bu para Euro’dan biraz daha değerlidir. İngiltere'nin başkenti Londra’dır. Bu şehir her yıl çok sayıda turist çeker. Şuan İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’tir. Ülkenin resmi dili İngilizcedir. Bugün dünyanın her yerinde konuşulan bu dilin yaygın olmasının sebebi ülkenin dünyanın önemli bir bölümüne sömürge olarak hükmetmesidir. Avrupa'nın en kalabalık ülkelerinden biri olan İngiltere'nin nüfusu 55 milyon civarındadır. Ülkede sömürge zamanlarından gelen insanlar da yaşarlar. Ancak insanlar son derece milliyetçidir ve geleneklerine sıkı sıkıya bağlıdır. İngiltere bayrağı ülkenin kurulduğu zamanlardaki din savaşlarına gönderme yapmak adına tasarlanmıştır. 1606 yılında birleşen İskoçya ve İngiltere adına kullanılan bayraklar 1801 yılında Aziz Patrich Bayrağının birleştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

Hızlı Bilgiler:
İngiltere Bayrağı: Almanya BayrağıBaşkent: LondraYönetim Şekli: Cumhuriyet
Para Birimi: Sterlin (£, GBP)Nüfus: 55.620.000Toplam Alan: 242.295 km²
Sulak Alan: 1.680 km²Arazi: 241.930 km²Ana Dili: İngilizce
Din: Çoğunluk HristiyanElektrik: 230V, 50 Hz (Type G plug)Ülke Kodu: +44
Plaka Kodu: GBİnternet TLD: .ukSaat Dilimi: UTC

İngiltere Tarihi

ingiltere tarihi
İngiltere, Avrupa'nın en köklü devletlerinden biridir. Avrupa'daki tüm siyasal olaylarda etkisi olan bu devlet tarihiyle tüm dünyaya etki etmiş bir ülkedir. Adaya ilk olarak Anglosaksonlar gelmiştir. Daha sonra burada kurulan küçük krallıklar Hristiyanlığı kabul edince İngiltere tarihi başlamıştır. Daha sonra Edward adada birlik kurmasıyla İngiltere daha etkin olmaya başlamıştır. Daha sonra Fransa ile uzun süren savaşlar yapan İngilizler Yüzyıl Savaşlarıyla uzun süre uğraşmıştır. 1707 yılında İskoçya ile birleşen ülke dünyaya açılmaya başladı. Daha sonra 18 ve 19. Yüzyıllarda Sanayi İnkılabı ile tüm dünyaya hakim olmaya başlayan İngiltere'nin lakabı “Üzerinde Güneş Batmayan İmparatorluk” olmuştur. Yaklaşık 300 yıl egemenlikten sonra sömürgelerde çıkan isyanlar sonucu İngiltere eski gücünü yitirmeye başlamıştır. İki dünya savaşından da galip olarak çıkmasına rağmen dünya üzerindeki hakimiyetini ABD’ye kaptırmıştır. Bugün hala Avrupa’da gücünü ve eski kültürünü korumayı başaran bir ülkedir.

İngiltere'nin Coğrafyası

ingiltere coğrafyası
İngiltere 130.439 km2 büyüklükle Birleşik Krallık ülkelerinin en geniştir. Ülkede karmaşık bir yüzey yapısı vardır. Kuzey ve batı; güney ve doğuya göre daha yüksekte kalır. Kuzey ve batıdaki dağlar daha eski zamanlarda oluşmuştur. Ülkenin en yüksek dağı Scafell’dir. Ayrıca ülkede büyük yaylalar da bulunur. Midlans bölgesi olarak adlandırılan bölgede Salsbary Ovası vardır. Kuzeydeki tebeşir kayalıklar Chiltern ve Anglia Dağları barındırır. Ayrıca Thames Nehri ülkenin en uzun ırmağı olarak bilinir. Ülkenin bir bölümü de geniş düzlüklere sahiptir. Bu yüzden tarım alanları son derece geniş ve verimlidir.

İngiltere'nin Genel İklimi

ingiltere iklimi
Ülkede Okyanus etkileri ağır basmaktadır. Ancak farklı bir iklim yapısına sahiptir. Havalar belli bir süre aynı şekilde sürmez. Kışlar genel olarak yumuşak yazlar ise serin geçer. Golf stream sıcak su akıntısı adaların iklimini ısıtır. Kış aylarında ülkenin batı bölümleri nemli, rüzgarlı ve ılıktır. Doğu bölgeleri ise Avrupa’dan gelen soğuk ve kuru rüzgarlar etkisiyle daha soğuk olur. Ülkenin iç kesimlerinde yıl içinde sisli gün sayısı fazladır. Ayrıca genel olarak çok yağmur yağmasıyla bilinir. Ocak ve şubat ayı en soğuk; haziran ve ağustos ayları en sıcak zamanlarıdır. Ülke genel olarak kapalı bir havaya sahiptir. Güneşli gün sayısı oldukça azdır.

İngiltere Nerede?

ingiltere nerede
Gezi düzenlemeyi düşündüğünüz İngiltere nerede, diye arayış içindeyseniz Avrupa'nın batı kısımlarında olduğunu söyleyebiliriz. Bu ülke Atlas Okyanusu üzerindeki pek çek adadan oluşan Britanya Adası içindedir. Kuzeyinde Birleşik Krallığa bağlı İskoçya, batıda İrlanda bulunur. Ayrıca ülkeye Fransa’dan ulaşabileceğiniz Manş Tüneli bulunur.

İNGİLTERE'YE NASIL GİDİLİR?

İngiltere’ye nasıl gidilir, diye merak edenler için birçok ulaşım yolu olduğunu söyleyebiliriz. Bir ada ülkesi olmasına rağmen ülkeye ulaşmak için birden fazla yol bulunur. Sizler de zamanınıza ve şartlarınıza bağlı olarak İngiltere’ye ulaşabileceğiniz yöntemi seçebilirsiniz.

İngiltere’ye Uçakla Nasıl Gidilir?

ingiltereye uçakla nasıl gidilir
İngiltere’ye ulaşmak için uçak son derece pratik ve uygun fiyatlı bir seçenektir. Bunun temel sebebi ise ülkemizin birçok şehrinden İngiltere’ye her gün düzenli olarak sefer olmasıdır. İstanbul, İzmir ve Ankara’dan haftanın her günü ülkeye direkt uçak seferleri bulunmaktadır. Ayrıca daha farklı seçenekleri değerlendirmek isteyenler aktarmalı uçuşları da seçebilir. Ülkemizden Londra, Manchester ve Birmingham’a ulaşabilirsiniz. Türkiye’den İngiltere'nin çeşitli şehirlerine uçakla ortalama 3 ila 4 saat arasında bir sürede ulaşabilirsiniz.

İngiltere’ye Arabayla Nasıl Gidilir?

ingiltereye arabayla nasıl gidilir
Türkiye’den İngiltere’ye arabayla ulaşabilirsiniz. Ancak bu yolculuk biraz zorlu geçebilir. Vaktiniz varsa birçok ülke görerek bunu yapabilirsiniz. Aracınızın sigortasını yaptırarak Bulgaristan üzerinden İngiltere’ye yola çıkabilirsiniz. Bu sırada sizden tüm dünyada geçerli olacak bir ehliyet istediklerini de unutmayın. Bu yolculukta rotanız Bulgaristan-Sırbistan-Macaristan-Avusturya-Almanya-Belçika-Fransa-İngiltere olacaktır. Bu uzun yolculukta birçok ülke görebilirsiniz. Bu yolculuk ortalama 3600 km mesafe yol alacağınız anlamına gelir. Ayrıca hiç durmadan ortalama 40  ila 42 saat içinde buraya ulaşabilirsiniz. Ancak İngiltere’ye ulaşmak için Bulgaristan transit geçiş vizesi ve diğer Avrupa Birliği üyeleri için Schengen Vizesi almanız gerektiğini unutmayın.

İngiltere’ye Trenle Nasıl Gidilir?

ingiltereye trenle nasıl gidilir
İngiltere’ye ada ülkesi olsa da trenle ulaşım da mümkündür. Ülkemizden Bulgaristan üzerinden trenle Paris, Brüksel gibi şehirler üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu rotada genel olarak Kanal Tüneli üzerinden giden tren seferleri tercih edilir. İngiltere ile Avrupa seferlerini Eurostar adlı trenler yürütür. Ancak bu yollarla İngiltere’ye ulaşacaksanız önceden rezervasyon yapmanız şarttır. Çünkü çok pahalı olur ve yer bulmak zor olabilir. Sofya ya da Bükreş üzerinden Fransa’ya ulaşabilir ve buradan da İngiltere’ye trenle kolayca ulaşabilirsiniz.

İngiltere’ye Ne Zaman Gidilir?

ingiltereye ne zaman gidilir
İngiltere genel olarak bulutlu ve yağışlı gün sayısının oldukça fazla olduğu bir ülkedir. Bu yüzden ülkeyi gezmek için en uygun ay Ağustos ve Temmuzdur. Çünkü bu aylarda hem güneşli hem de yağışsız olur. Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim ayları da hava sıcak olsa da bol yağışlı geçtiği için ülkeyi rahat şekilde gezemezsiniz.

İNGİLTERE VİZE İŞLEMLERİ

ingiltere vizesi
İngiltere vizesi için başvuru yaparken ilk ülkemizdeki İngiliz Konsoloslukları ve Büyükelçiliklerini kullanabilirsiniz. Ülkeyi turistik amaçlarla 6 aydan daha kısa ziyaret edecekler ziyaretçi/ turist vizesi başvurusu yapmalıdır. İngiltere vizesi başvurusu ile birlikte gerekli izinleri aldığınızda İngiltere dışında Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler’i de ziyaret edebilirsiniz. Yani Birleşik Krallık ülkeleri için İngiltere vizesi yeterli olmaktadır. Bu vize türünde başvurunuza göre 6 aylık ya da 1-2-510 yıllık süreyle turistik vize alabilirsiniz. İngiltere vize ücreti başvurduğunuz zamana göre değişiklik gösterecektir.

Vize alırken öncelikle bir online başvuru formu doldurarak randevu sistemine kayıt oluyorsunuz. Daha sonra boş yerlere göre sizi çağırıyorlar. Ekstra ücret karşılığında bu süreç hızlanabilir. Randevu günü belgelerle birlikte başvuru merkezlerinde işlem yapabilirsiniz. Bu işlemi etkili acenteler üzerinden de yürütebilirsiniz. İngiltere vizesinin çıkış süresi turistik amaçlı izinlerde 3 ile 12 hafta arasında sonuçlanmaktadır.

İngiltere Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Nüfus cüzdanınızın fotokopisi
 • En az 6 ay geçerli olan pasaport
 • Eski pasaportunuz varsa orijinalleri
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Seyahat rezervasyonu
 • Konaklama rezervasyonu
 • İngilizce olarak tam doldurulmuş vize talep dilekçesi
 • Randevu bildirimi çıktısı
 • Vize ücretinin ödendiğine dair dekont
 • Varsa davet mektubu
 • Seyahat sağlık sigortası
 • 2 adet 35x45 biyometrik fotoğraf
 • Adınıza banka hesap hareketleri

Schengen Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kabul edilmeyen vize ücreti iade edilmez.
 • Vize başvuru formuna kızlık soyadını yazmak zorunludur.
 • Pasaport verilme ve bitiş tarihi forumdaki bilgilerle uyumlu olmalıdır.
 • Başvuru formu tam ve eksiksiz doldurulmalıdır. 
 • Nüfus cüzdan fotokopisi renkli taranmış olmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraflarda oynama yapılmamalıdır.
 • Pasaportunuzda en az boş 2 sayfa olmalıdır.
 • Reşit olmayan kişilerin başvurusunu vasisi yürütebilir.

Seyahat Belgelerinde Asgari Geçerlilik Süresi

Türkiye Cumhuriyeti Umma Mahsus (Bordo), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) pasaport sahipleri geçerli bir İngiltere vizeleri olmadan ülkeye giriş yapamazlar. Diplomatik pasaport sahipleri 180 gün içinde 90 güne kadar olan seyahatlerinde vize işlemlerinden muaftırlar. Turistik vize ile ülkeye giriş yapacaklar için pasaportlarının seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay süreli geçerli olması ve pasaportun son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş ve deforme olmamış olması ayrıca pasaporta vize basılabilmesi için en az 2 boş sayfasının bulunması zorunludur.

İngiltere Vize Ücreti (2019)
Vize Türü
Harç Ücreti
 6 Aylık Turistik İngiltere Vizesi129 $
 2 Yıllık Turistik İngiltere Vizesi485 $
 5 Yıllık Turistik İngiltere Vizesi881 $
 10 Yıllık Turistik İngiltere Vizesi1105 $

İNGİLTERE İÇİ ULAŞIM

İngiltere içinde farklı ulaşım yolları bulunur. Sizler bu ulaşım yollarından istediğinizi tercih edebilirsiniz. Bu durum gideceğiniz yere ve maddi durumunuza göre farklılık gösterecektir.

Uçakla Ulaşım

ingiltere içi uçakla ulaşım
İngiltere içinde uçakla ulaşım oldukça kaliteli bir hizmet ağı barındırmaktadır. Ülke içinde ve diğer Birleşik Krallık ülkelerinde birçok şehir arasında çok uygun fiyatlara uçabilirsiniz. Bunun için önceden rezervasyon yapmanız daha yerinde olur. Ülke içinde kısa sürede istediğiniz noktalar arasında uçabilirsiniz.

Araba İle Ulaşım

ingiltere içi araba ile ulaşım
İngiltere’de yollar oldukça kalitelidir. İngiltere’de yaşayacağınız tek sıkıntı araçların ters şeritte olmasıdır. Daha önce Kıbrıs’a gittiyseniz bu konuda bir deneyim yaşamış olabilirsiniz. Kırsal kesimlerde her ne kadar yollar bozulsa da genel olarak durumu iyidir. Araba ile ülke içinde her bölgeye rahat şekilde ulaşabilirsiniz. Genel olarak yollar arabalar için son derece geniştir ve çoğu yolda işaretler bulunur.  Ülkede hız konusunda biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Hız sınırı genel olarak 90 km, otoyollarda ise 110 km şeklinde uygulanır. Ayrıca denetimler sıkı olduğu için hız da yapamayabilirsiniz.


İngiltere’de Araba Kiralama: Ülkede hizmet veren uluslararası ve ulusal çok sayıda araç kiralama şirketi vardır. Büyük şehirlerde, havaalanlarında ve kasabalarda bu hizmet noktalarına ulaşabilirsiniz. Kiraladığınız bir aracı başka bir şehirdeki şubeye de bırakabilirsiniz. Ayrıca ekonomik araç kiralamak istiyorsanız bazı otoparklar ve yerel firmaları tercih edebilirsiniz. Ülkede kiraladığınız araçlar düz ve otomatik vites olabilir.  Ayrıca engellilere özel kiralanabilecek araçlar da bulunur. Ancak bu işlemi yapabilmek için en az 1 yıllık ehliyet sahibi olmanız şarttır. Bu işlem için 21 yaşın altındakilere tüm modelleri kiralama izni verilmez.

Otostop İle Ulaşım

ingiltere içi otostop ile ulaşım
İngiltere genel olarak otostop çekmek için oldukça güvenli bir ülkedir. Üstelik İngiliz halkı bu konuda size oldukça dostane davranacaktır. Ancak otoyol girişlerinde bu işlem sizin için biraz zor olabilir. Bunun için daha çok benzinliklerde ve mola yerlerinde otostop çekebilirsiniz. İnsanlar sizden bunun için artı bir para istemeyecektir. Ancak ülkemizde sağ elle otostop çekerken burada bu işi sol elle yapmak size ters gelebilir.

Trenle Ulaşım

ingiltere içi trenle ulaşım
İngiltere tren ulaşımı konusunda çok gelişmiş bir ülkedir. Çünkü burası dünyadaki en yüksek demir yolu hattına sahip ülkelerden biridir. Son yıllarda devlet demir yolu ağına ve bu ulaşıma yatırımlarını arttırmıştır. Ancak trenle İngiltere içinde yolculuk yapacaksanız çok önceden rezervasyon yapmanız gerekebilir. Çünkü ülke içindeki trenler çok tercih edildiği için kalabalık olmaktadır. Trenle seyahatte bilet fiyatları genel olarak ucuzdur. Bilet fiyatlarını ve rezervasyonu daha önceden internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Taksi ile Ulaşım

ingiltere içi taksi ile ulaşım
İngiltere içinde taksiyle ulaşım son derece kolaydır. Her yerde taksi firması bulabilirsiniz. Ancak bu firmalar genelde sadece rezervasyon ile çalışıyor. Bu yüzden telefonla önceden ulaşmanız gerekebilir. Ayrıca bazı gece kulüpleri kapandıktan sonra şehirde sadece polisler tarafından izlenecek bir taksi bekleme yeri bulabilirsiniz. Güvenli bir taksi yolculuğu yapmak için mutlaka kayıtlı bir taksi ya da siyah taksi kullanmanız gerekir. Ülkede çok sayıda yasa dışı faaliyet gösteren taksi de bulunur. Taksi ulaşımında mutlaka gideceğiniz yere vardığınızda ücret ödemelisiniz. Ayrıca taksimetrede tüm ücretler tam olarak yazacaktır. Ayrıca ülkede eski taksilere binerek nostalji de yapabilirsiniz.

Otobüs ile Ulaşım

ingiltere içi otobüsle ulaşım
İngiltere’de kara yolları son derece gelişmiş olduğu için otobüs seferleri de büyük gelişme göstermiştir. Şehirler arasında çok sayıda faaliyet gösteren otobüs firması bulabilirsiniz. Ayrıca küçük yerlere de otobüs seferleri vardır. Bu yüzden bu kasabaları keşfetmek için de İngiltere’de otobüs bileti alabilirsiniz. Ülkede otobüs yoluyla seyahat etmek hem daha ucuz olacak hem de güvenli bir ulaşım yöntemi olacaktır. Bu yolculuk sırasında ülkeyi daha iyi görebilirsiniz ve farklı kültürleri yakından izleyebilirsiniz.

İNGİLTERE'NİN BÖLGE VE ŞEHİRLERİ

İngiltere, her biri için derin tarihi ve dilsel kökleri olan; en genel olarak üç ana bölgeye ayrılabilen bir ülkedir. Bunlar daha sonra şehirlerden oluşan ilçelere de ayrılabilir (çoğu aynı zamanda uzun geçmişlere sahip olan ancak çoğu durumda idari nedenlerle revize edilmiş olan ilçeler). 3 ana bölge ise kendi arasında 9 adet bölüme ayrılır.

Bölgeler

ingiltere bölge haritası

Güney İngiltere:


Londra: Geniş ve çeşitli bir metropol bölgesidir. Hem İngiltere hem de Birleşik Krallık’ın başkenti,küresel bir finans, moda ve kültür başkentidir.

Güney Doğu İngiltere: Genel olarak konuşursak,İngiliz Kanalı'ndaki bölge de dahil olmak üzere Londra’nın çevresindeki ve güneyindeki bölgedir.

Batı Bölgesi: Geneli engebeli olan yarımada; güneybatıdan Atlantik'e ve bitişik ilçelere kadar uzanır.

Midlands:

Midlands, kabaca İngiltere'nin Galler’in doğusundadır (Batı ve Kuzey Batıda bulunan Gloucestershire ve Cheshire hariç) ve Kuzey Denizi'nin bir parçasıdır.

İngilterenin Doğusu: Londra'nın kuzeydoğusunda, çoğunlukla kırsal olan alçak bir bölge.

Batı Midlands: Galler'in doğusunda sanayi ve kırsal alan.

Doğu Midlands: İngiltere'nin coğrafi merkezi, Kuzey Denizi'ne ulaşır.

Kuzey İngiltere:

Kuzey İngiltere bölgesi kuzey batıda Staffordshire'ın kuzeyinden ve doğusundan İskoç sınırına kadar olan bölgede Humber nehrinin kabaca kuzeyindedir.

Yorkshire: Tüm geleneksel ilçelerin en doğal, çeşitli ve ilginç olanlarından biri olarak kabul edilir.

Kuzey Batı İngiltere: Büyük sanayi kentleri ve Galler ile İskoçya arasındaki nefes kesici manzaralar bölgesidir.

Kuzey Doğu İngiltere: Teesside ve Tyne and Wear'ın kentsel bölgelerinin yanı sıra, seyrek nüfuslu İskoçya, güzel kırsallarının yanı sıra sahil şeridi sınırlarıyla ve kırsal alandaki büyük Northumberland ilçesiyle oluştuğu söylenebilecek bölgedir.

Şehirler

Yukarıda liste halinde vermiş olduğumuz toplam 9 bölge, kendi aralarında ayrılarak 49 adet olan İngiltere şehirlerini oluşturur. En bilindik Londra dışında sizler için 30 adet daha listeliyoruz.

 1- Londra 11- Canterbury  21- Torquay
 2- Brighton & Hove  12- Hastings 22- Chester
 3- Bristol  13- Leeds  23- Ramsgate 
 4- Oxford  14- Portsmouth  24- Worthing
 5- Manchester  15- Eastbourne 25- Harrogate
 6- Liverpool  16- Birmingham 26- Nottingham
 7- Bath  17- Exeter  27- Cheltenham
 8- Cambridge  18- Southampton  28- Norwich
 9- Newcastle upon Tyne  19- Bournemouth 29- Sheffield
 10- York 20- Plymouth  30- Durham

İNGİLTERE’DE GEZİLECEK YERLER

İngiltere gezilecek yerler listesi bakımından son derece geniş bir gezi planı oluşturmanızı sağlar. İngiltere gezisisırasında gezebileceğiniz belli başlı noktaları genel hatlarıyla size bu bölümde sunacağız.
 • Westminster Sarayı

westminster sarayı
Bu saray adını 14 tonluk çanından almaktadır. Augustus Pugin tarafından tasarlanan yapı 11 katlıdır ve 96,3 metre yüksekliğinde Gotik tarzda bir saat kulesine sahiptir. 1834 yılında çıkan yangın sonrasında yenileme çalışmaları yapılmıştır. Saat 1859 yılında yeniden kullanılmaya başlamıştır. Bu saray 1016 yılında yapılmıştır ve parlamento toplantıları yapılmaktadır. Büyük yangınlardan sonra 30 senelik tadilat çalışmalarından sonra 1100 odalı saray yeniden kullanılmaya başlamıştır.
 • London Eye

london eye
200 yıl kutlamaları için yapılan bu yapı 135 metre yüksekliğe sahiptir. Thames Nehir kıyısındaki bu meşhur dönme dolabı Marks Barfield Mimarlık Ofisi yapmıştır. Burada Londra’nın her ilçesini temsil edecek 32 tane kapsül yerleştirilmiştir. Bir turu ortalama 20 dakika sürmektedir ve her kapsüle 25 kişi binebilir. Ayrıca 2013 yılında Kraliçe Elizabeth’in 60 yıllık egemenliği sebebiyle bir kapsüle Coronation Capsule adı verilmiştir. Yükseklik korkusu olmayan gezginler mutlaka bu yapıyı ziyaret etmelidir.
 • British Museum

british museum
Londra şehrinde yer alan bu müze, alanında dünyanın en eski müzelerinden biridir. Doktor ve doğabilimci Sir Hans Sloane tarafından edinilen koleksiyonu 1753 yılında İngiltere hükümeti satın almış ve bu müzeyi kurmuştur. Oxford konutları bağışları sonrasında da burada piyasa değeri yüksek eserler yer almaya başlamıştır. Böylece 1759 yılında müze hizmete açılmıştır. Günümüzdeki binasına 1847 yılında taşınan müze 4 tane ana bölümden hizmet vermektedir. Müze ziyareti seven gezginler burayı ziyaret etmeden İngiltere’de gezilecek yerlerlistesini bitirmemelidir.
 • Buckingham Sarayı

buckingham sarayı
Bu saray 775 odadan oluşmaktadır. Ancak bu yapı yapılmadan önce 1700’lü yıllarda Westminster Dükü emriyle buraya bir konak yapılmıştır. 150 yıl özel mülkiyet olan bu yapı 1763 yılında kraliçe için satın alınmıştır. Daha sonra 1800’lü yıllarda da bazı mimarların çalışmalarıyla eklemeler yapılarak oldukça genişlemiştir.  1837 yılında Kraliçe Victoria tahta çıkında bu saray kraliyet ailesinin Londra’daki adresi konumuna gelmiştir.
 • Londra Kulesi

londra kulesi
Bu yapının en eski ve önemli parçası beyaz kuledir. Bu kule 1078 yılında Birinci William emri ile yapılmıştır. Kraliyet sarayı ve kraliyet suçlularının tutulacağı yer olarak inşa edilen kule Aslan Yürekli Richard devrinde savunma duvarları ile çevrelenmiştir. Daha sonra da yeni krallar geldikçe buralara belli bölümler yapılmış ve Cromwell devrinde yıkılmıştır. Saksonyalılar ile ünü Tudor Hanedanı devrinde artık eski önemini yitiren kule 1800’lü yıllardan beri halkın ziyaret ettiği bir müze olarak kullanılıyor. Günümüzde kraliyet mücevherleri sergileniyor. Ayrıca burada Birleşik Krallık tahtına çıkarken kullanılan 141 değerli eşya yakından görülebilir.

 • Hyde Park

hyde park
Londra’nın en popüler alanlarından biri olan park Buckingham Sarayı yakınlarındadır. 150 hektarlık alana sahip olan doğal yapı, kraliyet parklarının en büyüğüdür. Ayrıca bu alan 1536 yılında park haline getirilene kadar kraliyet ailesinin avlanma sahası olarak hizmet vermiştir. 1400’lü yıllarda ise halkın kullanımına açılarak sosyal bir boyut kazanmıştır.
 • Christ Church

christ church oxford
Oxford şehrinde bulunan bu yapı İngiltere kralı Yedinci Henry emriyle 1546 yılında İsa Kilisesi’ne koro üyeleri yetiştirmek için yapılmıştır. Ayrıca burada sadece erkek öğrenciler eğitim görmüştür. Bu yapı Harry Potter filminde geçen Hogwart Salonu olarak kullanılmıştır. Ana giriş kapısı Tom Kulesi olarak adlandırılan bu yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz.
 • Ahlar Köprüsü

Ahlar Köprüsü Oxford
Oxford’un simge yapısı olan Ahlar Köprüsü, ülkedeki farklı mimari yapıları görmek isteyenler için iyi bir seçenektir. Burası oldukça merkezi bir konumda yer almakta ve çok sayıda ziyaretçi çekmektedir.
 • Cornmarket Caddesi

cornmarket caddesi
Burası Oxford şehrinin en merkezi noktalarından biridir. Bu cadde şehrin sosyal hayatının yaşandığı bölgedir. Yani sizler de alışveriş yapabilir ve yan yana sıralanmış restoran ile kafelerde ülkeye ait lezzetleri tadarak güzel zaman geçirebilirsiniz.
 • Carfax Kulesi

carfax kulesi
İngiltere şehirleriarasında yer alan Oxford’un Cornmarket Caddesi sonunda sizi Carfax Kulesi bekliyor. Bu kule 1100’lü yıllarda yapılmış olan St. Martin’s Kilisesi kalıntılarından günümüze kadar gelebilen tek bölgedir. Bu yüzden önemli bir ziyaret noktasıdır. Buraya belli bir giriş ücreti vardır ve yukarıdan şehir iyi bir şekilde görülebilir.
 • Backs

Cambridge Backs
Cambridge ülkenin en önemli gezi rotalarından biridir. İngiltere turistik yerlerarasında önemli bir yeri olan bu şehirde öncelikle nehir boyunca uzanan bu güzel doğal alanı ziyaret edebilirsiniz. Bahar aylarında nergis ve çiğdem kokuları arasında müthiş bir ortama kavuşan bu park kolejlerin arasında yer alır.
 • Queen’s College ve Matematik Köprüsü

Queen’s College ve Matematik Köprüsü
1448 yılında Altıncı Henry’nin kraliçesi Margaret tarafından yapılan okul içinde birçok yer görebilirsiniz. Manastır avlusu, First Court gibi noktalar gezginleri büyüleyecek güzellikte. Ayrıca okulun cam nehri üstündeki Matematik Köprüsü yapılırken hiç çivi kullanılmadığı için dünyaca üne kavuşmuştur. Önemli hesaplamalar sonucu yapılmış olan bu köprünün Newton tarafından tasarlandığı söylenir. Ancak Newton öldükten 20 yıl sonra yapıldığı için bu konuda hala tartışmalar sürmektedir.
 • Trinity College

trinity college
Kolejleriyle ünlü olan Cambridge bölgesinde yer alan ve 1546 yılında kurulan bu okulda yer alan şapel ve ünlü akademisyenlerin heykelleri büyük ilgi topluyor. Ayrıca bünyesindeki kütüphane meşe rafları ve ahşap oymalarıyla İngiltere’de ayrı ün yapmış yerlerdendir.
 • Cambridge Bilim ve Teknoloji Müzesi

Cambridge Bilim ve Teknoloji Müzesi
1700 ile 1900’lü yılların günlük İngiliz yaşamından manzaralar sunan müze Cambridge’de yer alan en ünlü gezi noktaları arasındadır. Müzede bu dönemlerin havasını yansıtan kostümler, sikkeler, tıbbi araç gereçler, madalya ya da oyuncaklar sergileniyor. Ayrıca müzedeki endüstriyel gelişmeleri gösteren özel bölüm de dünyadaki çok farklı çalışmalardan biri olarak ilgi çekiyor. Saydığımız ürünler dışında müzede onlarca daha farklı koleksiyonları görebilirsiniz. Bir dönem kullanılan buharlı lokomotif ve çok sayıda motor türü de burada sergilenmektedir.
 • Anfield Road Stadyumu

Anfield Road Stadyumu
Dünyanın en köklü futbol kulüplerinden Liverpool FC takımına ait olan bu stat, şehri gezmek isteyen gezginlerin en önemli uğrak noktalarından biridir. Ayrıca burada efsanevi taraflar hakkında fikir edinebilir ve İngiltere stadyumları arasında en ünlü olan bu 45 bin kişilik mabedi ziyaret edebilirsiniz. Buraya ortalama 1 saat süren özel turlar düzenlenmektedir. Bu turlarda sahanın ve soyunma odalarının her noktası ziyaretçilere açıktır. Ayrıca burada takımın tarihini ve başarılarını gösteren bir müze de bulunur. Burada katılacağınız turun bir ücreti bulunmaktadır.
 • Albert Rıhtımı 

Albert Rıhtımı
Albert rıhtımı, bir liman kenti olarak bilinen Liverpool’un kırmızı tuğla ve demir kullanarak yapılan 5 katlı tarihi binaların çevrelediği bir yerdir. Bu rıhtım ilk zamanlarda pamuk, tütün, şeker gibi ürünlerin getirildiği ve kente girdiği önemli bir merkez olarak kullanılmış. Buradaki farklı havayı soluduğunuzda farklı bir ülkede olduğunuzu hissedeceksiniz. Victoria stili yapıların bulunduğu sokaklar ufak butikleri, cafeleri ve restoranlarıyla ün yapmıştır.
 • Tate Galerisi

Tate Galerisi
Hem Londra hem de Liverpool şehrinde kurulan bu galerinin tarihi 1800’lü yıllara kadar gidiyor. Bu modern sanatlar müzesi İngiltere ve Avrupa kıtasındaki en önemli sanat etkinliklerinin yapıldığı merkezdir. Liverpool’daki bina bir zamanlar şeker fabrikası olarak kullanılmıştır. Ayrıca yıl içinde sürekli ya da geçici sergileri ve etkinlikleri görebilirsiniz. Bu yapı Liverpool’da Albert Rıhtımı üzerinde bulunmaktadır.
 • Merseyside Denizcilik Müzesi

Merseyside Denizcilik Müzesi
Liverpool ülkenin önemli bir liman şehridir. Burada denizciliğe dair onlarca etkinlik bulabilirsiniz. Bu müzede 1830 ila 1930 yılları arasında Mersey’den hareket ederek Amerika’ya yolculuk yapan kişilerin hikayeleri kurgulanmıştır. Burada daha fazla eser de bulabilirsiniz. Müzedeki gemi maketleri, liman maketleri ve denizcilik üzerine tarihte kullanılmış her türlü obje ve görseli bulabilirsiniz. Ayrıca dünyanın en büyük deniz kazaları Titanik ve Lusitiania olaylarına ilişkin bir sergi de bulunabilir. İngiltere gezi rehberi içinde bulunan bu müze de Albert Rıhtımı içinde bulunur.
 • Manchester Belediye Sarayı

Manchester Belediye Sarayı
80 metreden fazla uzunluğa sahip saat kulesi ve farklı bir stil olan Neo Gotik mimarisiyle öne çıkan Manchester Belediye Sarayı kuzey kısmı Albert Meydanı, güney kısmı ise St. Peter’s meydanına bakar. Alfred Waterhouse planları dahilinde 1868 ila 1877 yılları arasında yapılan belediye sarayı günümüzde ise şehrin idare konseyinin törenlerinin yapıldığı yerdir. Binayı gezerken öncelikle Ford Madox Brown tarafından oluşturulmuş olan ve Büyük Salon duvarlarında bulunan duvar resimlerini inceleyebilirsiniz.
 • John Rylands Kütüphanesi

John Rylands Kütüphanesi
Yapımına 1889 yılında başlanılan ve 1900 yılında halk tarafından ziyarete açılan bu kütüphane, o dönemin güçlü sanayisi John Rylands öldükten sonra eşi tarafından kurulmuştur. Şuanda Manchester Üniversitesi’nin kütüphanesinin bir parçası olarak hizmet veren bu tarihi yapı Gutenberg İncili ve Yeni Ahit’in bilinen en eski parçası da dahil olmak üzere çok değerli eserleri barındırmaktadır.

İNGİLTERE RESMİ TATİL GÜNLERİ

ingiltere resmi tatil günleri
İngiltere’de de resmi tatil olarak ilan edilen gün sayısı fazladır. Bu günlerde ana faktör dini ve özel olarak kabul edilen günlerdir. Ülkede genel olarak 1 Ocak Yeni Yıl Tatili olarak kutlanır. Ayrıca diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi İyi Cuma ve Paskalya Günleri de resmi tatil olarak ilan edilmiştir. Bunun dışında ise her yıl 6 Mayıs tarihi Mayıs Bayramı, 3 Haziran Altın Jübile Bayramı, 4 Haziran İlkbahar Bayramı ve 25 ile 26 Aralık ise Noel olarak tatildir. Bu günlerde ülkedeki birçok yer kapalı olmaktadır. Ancak turistik noktalardaki dükkanlar bu gün de hizmet vermeyi sürdürmektedir.

İNGİLTERE'NİN FESTİVALLERİ

ingiltere festivalleri
İngiltere, Avrupa ve dünyanın en önemli kültür merkezlerinden biridir. Ülke çapında her yıl 500 üzerinde müzik festivali ve onlarca tiyatro, sanat ve edebiyat festivali yapılır. Protestan inancına bağlı olan ve Anglikan Kilisesi’ne de sahip olan İngilizler dini bayramları genel olarak Noel ve Paskalya’da coşkulu şekilde kutlamaktadır. Ülkenin dünya çapında en çok bilinen müzik festivali haziran ayında her yıl Pilton’da yapılan Glastonbruy Festivali'dir. Bunun ardından Reading bölgesinde her ağustos ayında düzenlenen Reading Festivali gelir. Londra’da her yıl ekim ayında yapılan Frieze Art Fair ülkenin dünya çapındaki en önemli çağdaş sanat etkinliklerinden biridir. Ayrıca Londra’da Albert Hill’de yaz boyunca The Proms ismiyle anılan ve İngiliz Devlet Kanalı BBC tarafından canlı olarak yayınlanan sekiz haftalık klasik müzik etkinliği de ünlüdür.

İNGİLTERE YEME / İÇME KÜLTÜRÜ

ingiltere'de ne yenir
İngiltere’de Beef Wellington ve Steak and Kidney Pie adı verilen sandviçler dünya çapında ün yapmış geleneksel lezzetlerdir. Buna ek olarak Modern İngiliz mutfağı da geleneksel İtalyan ve Hint yemeklerinin İngiliz lezzetleriyle birleştiği Lazanya ya da Tavuk Tikka gibi yemekleri barındırır. İngilizler diğer ülke mutfaklarını alarak çok güzel özgünleştirir ve uygulamayı başarır. Ülkede çok sayıda kaliteli işletme ve zincir restoran bulunur. Buralarda sizlere ilginç ve farklı şekilde sunulan yiyecekler verilir.

Ülkede dışarıda yemek yeme kültürü önemli bir aile etkinliği kutlamanın göstergesidir. İnsanlar bu günlerde ailece yemek yerler. Ayrıca yemek yapma programları da ülkedeki en popüler yayınlar arasındadır. Süpermarketlerde daha önce bilmediğiniz yiyecekleri bulabilirsiniz. Ayrıca Çiftli Mağazalar ve Çiftçi Pazarları insanların İngilizce bilerek gezebileceği yerel lezzetler tadım noktasıdır. Ülkede et ve sebze yemekleri son derece meşhurdur.


İngiltere’de hizmet veren publar çok uygun fiyatlara yemek veren yerlerdir. Ancak buralarda en geç 9.30’da yemek sunumu biter. Öğle ve akşam yemekleri arasında da servis durabilir. Pub yemekleri son zamanlarda oldukça tercih edilir olmuştur. Ayrıca buralarda İngiliz yemeklerine ek olarak egzotik yemekler de bulabilirsiniz. Ayrıca Hint, Meksika, Avrupa gibi birçok etnik restoranı da burada bulabilirsiniz. Bu restoranlar her şehirde vardır ve son derece kalitelidir. Diğer Avrupa ülkelerinden farklı olarak vejetaryen yemek menüleri de mekanlarda yaygın olarak bulunur.

İngiltere Yöresel Yemekleri

ingiltere yöresel yemekleri
İngiltere mutfağı oldukça zengin bir lezzet ağı barındırır. Tarihinden dolayı birçok mutfağı etkilemiş ve daha yüksek oranda etkilenmiştir. Ülkeyi ziyaret ettiyseniz mutlaka tatmanız gereken lezzetleri şöyle sıralayabiliriz:

 • İngiliz Kahvaltısı
 • Kızarmış Balık ve Patates
 • Salt Beef Bagel
 • İngiliz Çayı
 • Sticky Toffee Pudding
 • Yorkshire Pudding ve Roast Beef

İNGİLTERE'NİN DİN VE İNANIŞ BİÇİMLERİ

İngiltere'nin Din ve İnanış Biçimleri
İngiltere’de halkın büyük bölümü Hristiyan’dır. Ancak burada birtakım mezhep farklılıkları söz konusudur. Katolik oranı çok az olmasına karşına Protestanlar da önemli bir sayıdadır. Ancak ülke köken olarak daha önce Anglikan mezhebine mensuptur. Diğer ülkeleri sömürge ettiği için bu dönemden kalan çok sayıda Müslüman da bugün İngiliz vatandaşıdır. Ayrıca ülkede kalabalık bir Yahudi nüfusu da bulunur. Bunun yanı sıra bir inancı olmayan deist ya da ateistler de son yıllarda büyük artış göstermiştir. Ülkede kimse dini inanca karışmaz ve bu konuda tam bir saygı havası hakimdir. Herkes kendi inancını istediği gibi özgür biçimde yaşayabilir.

İNGİLTERE'DE KONAKLAMA

Ülkede çok sayıda konaklama seçeneği vardır. Bu yüzden gezginler bütçelerine ve avantajlarına göre farklı konaklama alternatiflerini tercih ederler. Ancak hepsinin bazı avantajları olduğu gibi bazı olumsuz noktaları da söz konusudur.

Otel

ingiltere otelleri
İngiltere’de oda ve kahvaltı olarak hizmet veren özel bir evdeki tek bir odadan oluşan ve onlarca odaya sahip büyük tarihi binalar otel olarak kullanılır. Büyük şehirlerin neredeyse tamamında bulunan turizm ofislerinden bu otellerin bir listesini alabilir ve kolayca yer bulabilirsiniz. Ayrıca şehir ve kasabalarda ye alan büyük otel zincirleri de tercih edilebilir. Buna ek olarak otoyol kavşaklarında yer alan ya da ucuz olan otel zincirleri de bulunur. Bu oteller temiz, basit ve konforludur. Ayrıca ülkede seyahat edenleri ağırlayan otel zincirleri de vardır.

Pansiyon

ingiltere pansiyonları
Ülkedeki pansiyonlar özel kurumlar ya da pansiyon ağının bir kısmı olarak hizmet verir. Bu mekanların resmi olduğunu önceden araştırmanızda fayda vardır. Buralarda basit bir kahvaltı şeklinde yurt tipi konaklama hizmetleri bulabilirsiniz. Ayrıca büyük şehirlerdeki onlarca hostel yoğun yaz aylarında dolu olur. Bu sebeple gelmeden önce kendinize bir pansiyon bulmalı ve rezervasyonunuzu önceden yaptırmalısınız. Bu yerler hem konforlu hem de ucuzdur.

Kamp

ingiltere kamp yerleri
Ülkede kamp alanları son derece yoğundur. Burada karavanları ya da karavanları karşılan kamp yeri bulunmaktadır. Bu noktalar ülkenin her yerinde hizmet verirler. Ayrıca buralara ulaşabileceğiniz belli başlı siteler de bulunur. Ayrıca turistik merkezlere ve şehirlere yakın bölgelerde kamp yeri tutabilirsiniz. Bu kamp yerleri dışında çadır kurmak daha sıkıntılı olabilir. Bu yüzden bu yerleri tercih etmenizi öneririz.

İngiltere’de Elektrik ve Priz Kullanımı

İngiltere’de Elektrik ve Priz Kullanımı
İngiltere de genel olarak G tipinde tabir edilen sistem kullanılır. Bu sistemde üç dişli topraklama hattı vardır. 13 ampere kadar akım desteklenir. Ayrıca 220 ile 240 arasında voltajlarda çalışılır.

G tipi prizler sadece G tipi fişlerle uyumlu çalışır. Bu üç uçlu prizler için uygun kabloları yanınızda götürmenizde yarar vardır.

İNGİLTERE'DE KONUŞULAN DİLLER

İngiltere’de Konuşulan Diller
İngilizce dünyanın en yaygın dili olmayı başarmıştır. Ancak dünyada birçok ülkeden farklı olarak konuşulan İngiliz aksanı anlaşılmayabilir. Genel olarak ülkede kuzey ve güney bölgelerinde farklı aksanlar vardır. Mesela bir Liverpool yerlisi ile Manchester yerlisinin aksanları birbirinden ayrılır. Ülkede başka bir dil yaygın olarak konuşulmaz. Ancak sömürgelerden dolayı göç yoğun olduğu için Çince, Lehçe, Almanca ve Güney Asya Dilleri ile bazı Afrika dilleri konuşulur. Amerika’da da İngilizce konuşulsa da bazı kelimeler tamamen farklı anlamlara gelmektedir.

İNGİLTERE'DE ÇALIŞMA KOŞULLARI

İngiltere’de Çalışma Koşulları
Ülkede kısa süre kalacak ve çalışacak kişiler daha çok bar tending ve bekleme masalarında çalışıyor. Buna ek olarak teknoloji ve bilgisayar endüstrisi gibi daha özel işlerde çalışan kişiler de bulabilirsiniz. Comonwealth ülkelerinden gelen ziyaretçiler için çalışma izni almak daha kolay oluyor. Bazı programlar ise 30 yaşın altındakiler için hizmet veriyor. Avrupa Birliği üyesi ülkelerden gelen vatandaşlar için izne gerek yoktur. Yani bu kişiler ücretsiz olarak yaşayabilir ve çalışabilir. Ancak bazı Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşları için kısıtlama uygulanır. Seyahat etmeden önce bu konuda bir araştırma yapabilirsiniz. ayrıca öğrenci vizesi olan kişiler okulda haftada 20 saat, tatil zamanları ise haftada 40 saate kadar çalışabilirler. Buna ek olarak ülkemizle imzalanan Ankara Anlaşması gereği ülkede iş yapacak Türk vatandaşları belli şartları taşıdığında kolayca her türlü iş hayatına atılabilirler.

İNGİLTERE'DE SUÇ VE GÜVENLİK

İngiltere'de Suç ve Güvenlik
İngiltere'nin birçok noktası genel olarak güvenlidir. Bu yüzden turistlere yönelik nadir suç işlenir. Ancak ülkede bazen sıkıntı da yaşanabilir. Özellikle büyük şehirlerin yoksul bölgelerinde suç ve çete şiddeti yaygındır. Bu yerler güvenlik bakımından sıkıntılıdır. Buralara girmekten kaçınmalısınız. Ayrıca bir tehlike anında güvende kalmak için sağduyulu olmanız gerekir. Sokakta kendinizi güvende hissetmiyorsanız yolunuzu değiştirmeli ya da cevap vermemelisiniz. İnsanlar genel olarak sizi görmezden gelecektir.


Kırsal kesimlerde suç oranı son derece düşüktür. Ancak bazı bölgelerde insanlar kaba olabilir. Geceleri toplu taşıma araçlarında sarhoşlar size sorun yaratabilir. Bu yüzden geceleri tren ya da otobüslerde dikkat etmelisiniz. Bazı kasaba ve şehir merkezlerinden Cuma ve cumartesi yaygın olarak sarhoşluk seviyesi artar. Ancak buna bağlı olarak şiddet olayları yaşanır. Ancak sizler dikkatli olursanız bu sorun ortadan kalkabilir. Ayrıca geceleri lisanslı taksiler kullanmanız önerilir. Aksi halde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ülkede heteroseksüel ve eşcinsel rıza yaşı 16’dır. Yasalar LGBT haklarını destekler. Bu yüzden ayrımcılıkta uzak durmalısınız.

İNGİLTERE'DE SAĞLIK

İngiltere'de Sağlık
Ülkede sağlık koşulları son derece gelişmiştir. Bu yüzden hastalar hizmet noktalarında ücretsiz tedavi olabilir. Acil durumlarda 999 numarasını ücretsiz arayabilirsiniz. Ayrıca hastaneler turistlere karşı temkinlidir. Bu yüzden EHIC kartınız için nerede olduğunuzu sorabilirler. Acil durumlar için hastanelerde NHS bölümü hizmet verir. Tıbbi şikayetiniz ciddi değilse buralarda 5 saate kadar bekleyebilirsiniz. Ciddi sorunlar ülkede hemen tedavi altına alınır. Küçük sorunlar için reçetesiz ilaç verebilecek eczacılara danışabilirsiniz. Ayrıca çok sayıda sokak doktoru da bulunur. Bu yerler özel yeşil işaretler kullanır. Ayrıca büyük süpermarketlerde küçük eczaneler de bulunur.

İNGİLTERE'NİN SOSYAL GÖRGÜ KURALLARI

İngiltere'nin Görgü Kuralları
İngilizler genel olarak kibar bir millettir. Çoğu yerde teşekkür ederler, lütfen derler ya da özür dilerler. Bu sözcükleri kullanmamak kaba sayılır. Ayrıca bir selam ya da gülüş iyi bir cevaptır. Bu millet suçlu olmasa da sık özür diler.  Ayrıca bazen nadir olsa da kaba İngilizlerle de karşılaşabilirsiniz. Ülkede çok sayıda aksan vardır. Bu yüzden de anlamakta güçlük çekecekleriniz olabilir. Genel olarak insanlarla iletişim kurarken günlük bir İngilizce kullanmaya özen gösterin.

Kırsal bölgelerde araba sürerken sürücünün geçmesine izin vermesi durumunda teşekkür için elinizi direksiyondan kaldırabilirsiniz. Bu sürücüler tarafından kırsal bölgelerde otomatik saygı unsuru olarak kabul görür. Hediye kabul ederken ilk teklifi reddetmeyi düşünmeyin. Çünkü size ısrar edeceklerdir. İngilizler genel olarak sizi memnun etmek için uğraşmazlar. Bu yüzden de teşekkür etmeyi bilin. İngilizlerin yabancılarla iletişim kurmaktan kaçtıkları doğru değildir. Çoğu insan turistlere yol tarifi ve pratik tavsiye vermekten mutlu olur.

İNGİLTERE'DE KAÇINILMASI GEREKENLER

İngiltere’de Yapılmaması Gerekenler
İngiltere’de mahremiyete değer verilir.  Bu yüzden onlarla tanışırken kişisel sorulardan uzak durun. Genel olarak işi ve nerede yaşadığı gibi sorular kişisel olarak algılanır. İngilizler komşularının bile ne işle meşgul olduğunu bilmezler. Size ne iş yaptığınızı sormadan siz bu soruyla onlara gitmeyin. Birileri çizgiyi aşarsa çok sinirli olabilirler. Ayrıca otobüs duraklarında ve trenlerde sıra olmaz. Ancak burada kontrol vardır.   Bu yüzden insanların inmesine izin vererek sırayı takip etmelisiniz.


Sizi bir restorana davet ettiklerinde genel masa kuralları uygulanır. Birini davet ettiğinizde genel olarak çay ve kahve isteyip istemediğini sormanız görgü kuralıdır. Ayrıca vejetaryen olup olmadığını da öğrenmeniz gerekir. Ayrıca bazı İngilizlerin buğday ya da fındığa alerjisi vardır. İstediğiniz yemeği söylemek kabalık olarak algılanır. İngilizler hatalarına gülmeyi severler. Bu durum bazılarını rahatsız da edebilir. Ancak ülkede kraliyet ailesi hakkında olumsuz konuşmaktan kaçının. Ayrıca ülkede siyaset konusuna girmekten kaçının. İngilizler, Avrupa yaklaşımı konusunda farklı fikirlere sahiptir ve size seve seve görüşlerini belirtirler.

İNGİLTERE'DE İLETİŞİM

İngiltere'de İletişimÜlkede alan kodları iki, üç, dört ve nadiren beş basamaklıdır. Kısa alan kodlu bölgeler büyük şehirler olurken yerel bölgeler daha fazla alan koduna sahiptir. Toplam hane sayısı ondur. Alan kodu aynı zamanda arama kodu olarak da kullanılır. Londra’nın alan kodu 020’dir. Ülkede kullandıkça ödemeye dayalı bir sim kart alırsanız çok tasarruf yapabilirsiniz. Ayrıca acil durumlar için 999 ve 112’yi ücretsiz olarak aramanız mümkündür.

İNGİLTERE HARİTASI, İNGİLTERE YOL TARİFİ
admin / 29.05.2019 / 1 / 2 890

Yorum Ekleyin


 1. Murat Dağ
  Ziyaretçi
  31 Ocak 2020 00:03
  0
  İngiltere asil bir ülke gezdiğiniz zaman bunu çok iyi anlayabilirsiniz lordlar düşesler şehri diyebilirim.Bu ülkeye 2018 yılında seyahatim oldu o zaman tek gitmiştim şimdi kız arkadaşımla gideceğim bakalım nasıl bir macera olacak şimdiden sabırsızlanıyorum ilk seyahatimde gittiğim yerlerin hepsinde değil ama bazı yerlerde sıkıntılar yaşamıştım.Mesela Royal Pavilion harika bir yer ama fotoğraf çekilmesine izin verilmiyor bu bana çok saçma geldi.Ayrıca sahil kasabasında olan bu yerde bir sarayın olması bana çok garip gelmişti ama gerçekten çok muazzam bir yapı.Son olarak yazınızı sonuna kadar okudum harika bir rehber hazırlamışsınız.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Almanya Gezi Rehberi (Almanya'da Gezilecek Yerler)

Almanya Gezi Rehberi (Almanya'da

Almanya sanayisi ile tüm dünyada iz bırakmış bir ülkedir. Bunun dışında Almanya
Fransa Gezi Rehberi (Fransa'da Gezilecek Yerler)

Fransa Gezi Rehberi (Fransa'da

Dünya ve Avrupa tarihinin önemli aktörlerinden biri olan Fransa; günümüze gelen
Yavru Vatan Kıbrıs

Yavru Vatan Kıbrıs

Akdeniz’in ortasındaki Kuzey Kıbrıs kendine has şivesinden, soldan akan
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up