Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Yurt Dışı » Kıtalar » Avrupa Kıtası

Avrupa Kıtası


avrupa ülkeleri
Avrupa kıtası; Asya kıtasının batısında bulunan, Afrika'nın kuzeyinden Kuzey Kutbu’na kadar uzanan 10.180.000 km2 toprak büyüklüğüne sahip bir toprak parçasıdır. Dünyada en çok ziyaret edilen 10 ülkenin 7’si bu kıta üzerinde bulunur. Günümüzde gelişmiş ülkelere ev sahipliği yapan Avrupa’da, kültürel miras iyi bir şekilde korunmuştur. Ziyaretçiler, dünyanın en küçük kıtası olan bu bölgede yer alan birçok ülkede çok sayıda yeri ziyaret edebilirler.

Avrupa’da yer alan Avrupa Birliği buradaki birçok ülkenin oluşturduğu bir topluluktur. Kıtada genel olarak AB para birimi Euro geçer ve yasalar ise Avrupa Birliği yasalarıdır. Ancak tüm ülkeler bu para birimini kabul etmez ve bazıları kendi para birimlerini kullanmayı sürdürür. Avrupa’da Schengen Anlaşmasına imza atan ülkeler arasında sınır kontrolü bulunmaz ve serbest dolaşım hakkınız bulunur.

Avrupa Tarihi

Avrupa tarihi çok öncelere kadar gider. İsmi “Güneşin battığı yön” anlamındadır. Mitolojide de Finika kralı Agenar ile Telepassa’nın kızının ismidir. İlkçağlardan beri büyük imparatorluklara ev sahipliği yapmış olan Avrupa kıtası, uzun yıllar kilise egemenliğinde kalmıştır. Bu yüzden din etkisiyle Orta Çağ boyunca gelişmemiştir. Ancak bu devirde mimari açıdan çok sayıda eser ortaya konmuştur. Daha sonra Coğrafi Keşifler, Rönesans ve Reformla birlikte Aydınlanma Çağı gelmiş ve her açıdan gelişme başlamıştır. Bununla birlikte mimari, sanat ve bilimde anlayış değişerek günümüzdeki Avrupa yapısı ortaya çıkmıştır. Son yüzyılda iki büyük dünya savaşı geçiren kıta, günümüzde tüm yaralarını sarmıştır. Tarih boyunca hep savaşların merkezi olan bu kıta, dünyaya damga vuran olayların merkezi olmuştur.

Avrupa Coğrafyası

Avrupa'nın büyük bölümü ova ve platolarla çevrilidir. Ancak yükselti ortalaması çok düşüktür. Kıtanın en yüksek yeri Alp Dağları’dır. Bununla birlikte İskandinav Dağları da önemli yükseklikleri arasındadır. Kuzey Kutbu yakınlarında da toprakları olduğu için buzulların oluşturduğu şekiller de bulunur. Özellikle Hollanda’da denizin üzerinde yoğun olarak tarım yapılır. Şehirlerin birçoğu nehirlerin olduğu yerlere kurulmuştur ve medeniyet su kenarlarında yükselmiştir. Avrupa'nın birçok noktasında ormanlar geniş yer kaplar.

Avrupa İklimi

Avrupa Okyanus ve Karasal ılıman iklim kuşakları etkisindedir. Kuzey bölümü de daha çok soğuk iklim kuşağı etkisi altındadır. Akdeniz kıyıları daha çok Akdeniz iklimi altında bulunur. kıtada ormanlar yoğun olduğu için iç kesimler ve kuzey bölgeleri yağışlı geçer. Atlas Okyanusu kıtanın iklimine büyük etki eder. Okyanus kıyıları yazın serin, kışın ılık bir hava yaşanmasına yol açar. Yüksek yerler olan Balkanlar ve İskandinav bölgeleri sert bir iklime sahiptir. Ayrıca denize olan uzaklık, bakı, yükseklik, enlem gibi etkiler kıtada büyük iklim farklılıkları oluşmasına yol açar.

Avrupa Bölgeleri


Balkanlar ( Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Kuzey Makedonya, Karadağ, Romanya, Sırbistan, Moldova )

Balkanlar zengin, sık sık çalkantılı, harika doğalı bir tarihe, büyüleyici çok kültürlü kasabalara, yamaçlara ve dağlara bakan etkileyici manastırlara ve kalelere, güzel ormanlara, hoş göllere ve çarpıcı plajlara sahiptir.Baltık Ülkeleri ( Estonya, Letonya, Litvanya )

Baltık ülkeleri geniş bir kıyı şeridi boyunca uzanan muhteşem plajlara, ortaçağdan kalma eski kasabalara ve güzel doğal manzaralara sahip üç büyüleyici eyaletten meydana gelir. Estonya ve Finlandiya arasında ise dilsel ve kültürel bir bağ vardır.Benelüks ( Belçika, Lüksemburg, Hollanda )

Hollanda, takunyaları, peynirleri, laleleri, yel değirmenleri ve liberal tutumu ile ressamları olarak tanınmaktadır. Belçika çok dilli bir ülke olmakla birlikte güzel tarihi şehirleri barındırırken, sınırda Lüksemburg’da yuvarlanan Ardenler tepeleri ve Hollanda’da Limburg’un bisiklet cenneti bulunur.İngiltere ve İrlanda ( İrlanda, Birleşik Krallık )

İngiltere, Kelt ve Germen kültürlerini içeren çok uluslu bir kültür birleşimidir. Büyüleyici bir tarihi ve dinamik modern kültürünün yanında her ikisi de global olarak daha yaygın ve etkilidir. İrlanda ise harika manzaları, ülkeye karakteristik özellikler, gelenekler ve folklör kültürüne sahiptir.Orta Avrupa ( Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Macaristan, Lihtenştayn, Polonya, Slovakya, Slovenya, İsviçre )

Orta Avrupa, Germen kültürünün Slavik kültür ile tanıştığı bölgedir. Sayısız tarihi kasabalar, peri masalı kaleleri, bira, ormanlar, çürümemiş tarım arazileri, Alpler ve Karpatlar’ı içerisinde barındıran birçok dağlık bölgeye sahiptir.Fransa ve Monako

Fransa, Dünya'nın en popüler turizm merkezi olarak bilinmesinin yanında mutfak, tarih, kültür ve moda olarak oldukça tanınmaktadır. Turistik olarak ünlü yerlerinden bazıları; Paris, Fransız Rivierası, Atlantik Sahilleri, Alpler, Loire Vadisi Kaleleri, Bretonya Bölgesi, Normandiya Bölgesi ve Provence manzaralarıdır. Monako ise Akdeniz Bölgesine bakan ultra zengin bir prensliktir.Yunanistan, Kıbrıs ve Türkiye

Doğu Akdeniz, Avrupa’da en fazla Güneş saatinin bulunduğu bölgedir. Ayrıca Doğu Akdeniz sahil tutkunları, parti insanları hem de kültür meraklıları için bir sığınaktır.Kafkaslar ( Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan )

Yüksek dağ zirvelerinden ve şarap yetiştirilen vadilerden bereketli Karadeniz kıyılarına kadar uzanan fevkalade bir manzara karışımı imkanı veren bölgedir. Balkanlar gibi, Kafkaslarda Hristiyan ve İslam kültürlerinin birleştiği noktada ve kıtanın daha fazla “egzotik” bölgeleri arasında bulunmaktadır.Iberia ( Andorra, Portekiz İspanya )

İber Yarımadası ülkeleri harika ve benzeri bulunmayan zengin kültürlere, canlı şehirlere, müthiş kırsal alanlara ve sıcakkanlı sakinlere sahip müthiş gezilecek yerlerdir.İtalya ( İtalya, Malta, San Marino, Vatikan )

Roma, Floransa, Venedik ve Pisa birçok gezginin yolculuğunda yer edinmektedir. Ancak bu şehirler İtalya’nın sadece birkaç gezilecek yerleridir. İtalya diğer ülkeler ile kıyaslandığında çok daha fazla tarih ve kültürü içinde barındırır.Rusya, Ukrayna ve Belarus

Rusya, Pasifik Okyanusu’nun doğusuna kadar uzanmakta olan geniş ve boş alanların olduğu bir ülkedir. Ukrayna, ziyaretçilerine sunacak çok fazla seçeneğin olduğu ve Karadeniz’in sahil merkezlerinden Odessa, Lviv, Kiev gibi güzel şehirlere kadar oldukça çeşitli bir ülkedir. Ukrayna’nın kuzeyinde yer alan Belarus, Avrupa’nın başka hiçbir yerinde olmayan benzersiz bir ülkedir.Kuzey Ülkeleri ( Danimarka, Norveç, Finlandiya, İzlanda, İsveç )

Dağların muhteşem manzarası, çöller, buzullar, gayzerler, şelaleler ve volkanlar. Finlandiya, kültürel olarak İskandinav ülkelerinden farklıdır. Bunun nedeni ise İskandinav ülkelerinden farklı bir dile sahip olmasıdır.

Avrupa'nın Büyük Şehirleri 

Dünyanın en eski yerleşimlerini barındıran dolayısı ile güçlü tarih ve derin kültür dolu bir kıtayı temsil etmek için birkaç şehri nasıl seçersiniz? Bu zamanla değişecek belki ama işte "Avrupa'nın en iyi şehirleri":
 • Amsterdam - Kanallar, Rembrandt ve Kırmızı Fenerler, liberal tutumların merkez üssü.
 • Berlin - 1990'dan bu yana birleşmiş olan Almanya'nın başkenti, Soğuk Savaş sırasında 45 yıl boyunca zorla bölünmüş ve uluslararası bir kültür merkezi ve Berlin Duvarı'nın yıkılmasından bu yana hızlı bir gelişme alanı olarak ortaya çıkmıştır.
 • Kopenhag - Danimarka'nın başkenti. İki ada üzerinde oturan güzel bir şehir: Zelanda ve Amager.
 • İstanbul - İki kıtaya yayılan tek büyük şehir ve Doğu ile Batının büyüleyici bir eritme potası.
 • Londra - İngiltere'nin hareketli başkenti, gerçek bir "küresel şehir"
 • Madrid - İspanya'nın başkenti.
 • Moskova - Avrupa'nın en büyük şehri. Gece hayatı ve ikonik Kremlin'i ile ünlü.
 • Paris - Seine kıyısında romantizmin başkenti.
 • Roma - Yedi tepe ve 2.700 yıllık tarihin ebedi şehri.

Öne Çıkan Diğer Avrupa Şehirleri

 • Atina - Akropolis, antik tapınaklar, ortaçağ kiliseleri, erken modern neoklasik konaklar; 3.400 yıllık bir geçmişi olan Batı medeniyetinin doğduğu yer.
 • Lizbon - Dünyadaki keşifler, Avrupa'daki tek kıyı başkenti olan bu şehirden başlamıştı.
 • Barcelona - Gaudi'nin Akdeniz kıyısında bulunan kozmopolit evi.
 • Budapeşte - Avrupa'nın en güzel başkentlerinden biri.
 • Prag - Vltava Nehri'ni çevreleyen ünlü köprüleriyle büyülü bir şehir.
 • Riga - Letonya'nın başkenti olan şehir, mimarisi ile ortaçağı yansıtır.
 • Saint Petersburg - Güzel sarayları ile büyülü bir şehir.
 • Saraybosna - Bosna'nın başkenti küçük bir şehir ama güzel, çünkü müzeleri duymak istediğiniz hemen her şeyi gösteriyor.
 • Tallinn - Estonya'nın başkenti, ortaçağ kasabası ve modern kuleleriyle harika bir şehir.
 • Valletta - Malta'nın başkenti, "tarih boyunca yürümenin" gerçek bir tanımı.
 • Vilnius - Litvanya'nın başkenti, görkemli bir tarihe sahip, eski bir şehir.
 • Venedik - Kendinizi bir yerin sokaklarını gondol üzerinde gezinirken hayal edin. İşte orası İtalya'da bir şehir olan Venedik.

Avrupa’da Gezilecek Yerler

Avrupa’da gezilecek yerler arasında çok sayıda nokta bulunur. Dünyanın en zengin yapılarını bünyesinde barındıran kıtada, çok gelişmiş ve zengin bir mimari vardır. Her bir köşesi ayrı güzelliği barındıran Avrupa’da mükemmel bir gezi rotası oluşturabilir ve unutulmaz anları yaşayabilirsiniz. 

Aşağıda Avrupa kıtasında gezilmesi gereken önemli yerlerden bazılarına değindik. Daha detaylı bilgiler için ülke ve şehir içeriklerine gidiniz.
 • Eyfel Kulesi: Paris’in simgesi ve tüm gezginlerin rotasında yer alan Eyfel Kulesi, Fransız Devrimi’nin 100. yılı sebebiyle inşa edildi. Şehrin merkezinde bulunan bu demir yapıyı ziyaret ederek elinize aldığınız fotoğrafı çekilebilirsiniz. Ayrıca Paris’i panoramik olarak şehri izleyebilirsiniz.
 • Astronomik Saat Kulesi: Prag’ın Eski Kent Meydanında yer alan bu yapı, 1400’lü yıllardan beri varlığını korur. Her saat başının haber verildiği kuleden şehri yukarıdan izleyebilirsiniz.
 • Roma Kolezyumu: Ortalama 2 bin yaşında olan bu yapı çeşitli kutlamalara ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapmıştı. 55 bin kapasiteli bu tarihi yapıyı arenasını ve diğer bölümlerini görebilirsiniz.
 • Trevi Çeşmesi: Aşk Çeşmesi olarak da bilinen bu yapı adını Roma döneminde askerlere su kaynağı gösteren bakire Trivia’dan alır. Çeşmeyi her yıl çok sayıda gezgin rotasının içine alır.
 • Buckingham Sarayı: Londra’da yer alan bu yapı İngiliz Kraliyet ailesinin resmi oturma adresidir. Kraliyet ailesinin yaşadığı yeri görmek isteyen turistler mutlaka buraya uğrarlar.
 • Müzeler Adası: Berlin, Avrupa’nın kültür ve sanat başkentidir. Avrupa ve Antik Yunan kültüründen büyük izler taşıyan müzelerin yan yana bulunduğu ada, bu ismi almıştır. Avrupa tarihi hakkında bilgi edinmek istiyorsanız mutlaka burayı da listenize almalısınız.
 • Vatikan Müzesi: Katolik mezhebinin merkezi olan Vatikan ülkesinde bulunan müzede kiliseye ait birçok eseri gezebilirsiniz. Burası Avrupa gezilecek yerler listesinin en başında yer alır.

Avrupa Konuşma Dilleri

Avrupa kıtası tarihi çağlarda çok sayıda dil ailesinin merkezi oldu. Zaman içinde burada ortaya çıkan diller diğer bölgelere de yayılarak büyük kitleler tarafından konuşulmaya başladı. Bugün Avrupa’da konuşulan dillerin birçoğu Hint-Avrupa dil ailesin aittir. Burada Germen diller arasında yer alan İngilizce, Almanca, Danca, Norveççe, İzlandaca ve İsveççe bu diller arasında yer alır. Latince’den günümüzde kadar gelen Roman diller arasında İtalyanca, Portekizce, Romence, İspanyolca ve Fransızca bulunur. Hint Avrupa dil ailesine mensup olan dillerden farklılıkları bulunan Slav dilleri de geniş bir coğrafyada konuşulur. Slav dilleri arasında Rusça, Ukraynaca, Çekçe, Slovakça, Lehçe, Hırvatça, Boşnakça,Sırpça, Karadağca, Bulgarca, Pomakça Balkanlar’da ve Doğu Avrupa’da rahat hareket etmenizi sağlayacak dillerdir. Bununla birlikte köklü bir tarihe sahip olan Yunanca doğuda konuşulan dillerdir. İngiltere’de her ne kadar İngilizce konuşulsa da İskoçya, İrlanda ve Galler Kelt dilleri adı altında kendi dillerini yaşatmaya devam eder. Bugün dünyada en çok konuşulan dil İngilizce’dir ve kıtanın her yerinde size yardımcı olur. Ancak bazı ülkelerde insanlar özellikle kendi dillerinde konuşmanızı isteyebilirler.

Avrupa Vize Bilgileri

Avrupa Birliği üyesi ülkeler Schengen Anlaşmasına dayanarak Schengen Bölgesi oluşturmuştur. Bu birliğe üye olan ülkelerden birinden Schengen vizesi aldığınızda kolayca hepsinde dolaşım hakkı elde edebilirsiniz. Ancak AB üyesi olan İngiltere gibi bazı ülkeler bu anlaşmayı kabul etmez ve turistlere kendi vizesini verir. Bunun yapılanma dışındaki ülkelere ise kendi vizelerini alarak seyahat edebilirsiniz. Ülkemizle karşılıklı anlaşma yapan bazı Avrupa ülkelerine vize almadan da ziyarette bulunabilirsiniz. Ukrayna’ya ise vize ve pasaport olmadan da gitmeniz mümkündür.

Avrupa Yeme-İçme Kültürü

Yemek kültürü her ne kadar bölgedeki iklim, yer şekilleri gibi etkenlere bağlı olarak değişse de Avrupa’da genel olarak et tüketimi fazladır. Özellikle domuz eti temel besin maddelerindendir. Bizim kültürümüzde sıkıntı yaratan domuz eti; sokaklarda sosislerde kendini gösterir. Ancak kıtanın her yerinde farklı etler de tüketilir. Bazı bölgelerde etlere tatlı soslar eklenir. Bu yüzden damak tadımıza seslenmeyen ürünler ortaya çıkabilir.

Avrupa kıtasında kahvaltı kültürü tatlıya dayalıdır. Bizdeki kadar zengin bir kahvaltı kültürü yoktur. Bu yüzden kahvaltı konusunda biraz farklılıklar bulunur. Ancak Avrupa’da peynir çeşitliliği bakımından ülkemiz gibi zengindir. İtalya mutfağı ise makarnalarıyla ün yapmıştır ve Akdeniz mutfağı hakimiyeti Güney Avrupa ülkelerinde hakimdir. Kuzey Avrupa taraflarında ise iklim şartlarından dolayı balık kültürü hakimdir. Somon gibi soğuk denizlerde yer alan balıklar yoğun olarak tercih edilir. Balkanlar ve Yunanistan’da ülkemizle benzer bir yemek kültürü hakimdir. Genel olarak farklı milletlerin bulunduğu Avrupa kıtasında zengin bir mutfak kültürü bulunur.

Avrupa’da Ulaşım

Avrupa dünyanın en gelişmiş ulaşım ağına sahiptir. Berlin, Prag, Roma, Madrid gibi şehirlerinden kıtanın her yerine hava yolu ile ulaşabilirsiniz.Kısa geçişlerde manzaranın tadını çıkaracağınız tren en iyi seçenek olacaktır. Ülkeler arası birçok noktaya otobüsle de ulaşabilirsiniz. Bu ulaşım 2 ulaşım türü Balkanlar’dan Avrupa'nın en uza uçlarına kadar oldukça hesaplı seyahat yollarıdır. Özellikle Akdeniz ülkelerinde feribot ulaşımıyla da birçok noktaya ulaşabilirsiniz.

Avrupa’da Güvenlik

Avrupa dünyanın en güvenli kıtaları arasındadır. Birçok şehirde günün her anı istediğiniz etkinliği rahat bir şekilde yerine getirebilirsiniz. Turistik bölgeler genel olarak rahat şehirlerdir. Ancak her yerde bazı sıkıntılı yerler vardır. Bu yerler dışında hiçbir güvenlik sorunu yaşamazsınız.

Avrupa’da Sağlık

Avrupa kıtası yaşanabilir bir iklime sahip olduğu için seyahat sırasında bir sağlık sorunlarıyla karşılaşma riskiniz oldukça düşüktür. Üstelik karşılaşabileceğiniz ufak sorunlar gelişmiş sağlık hizmetleri sayesinde hemen çözüme kavuşabilir. Soğuk bölgelerde ise alışık değilseniz bazı soğuk algınlığı gibi ufak problemler yaşayabilirsiniz. Bu yüzden gideceğiniz yere ve mevsim şartlarına uygun giyinmeniz gerekir.admin / 10.04.2019 / 0 / 2 576

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Okyanusya Kıtası

Okyanusya Kıtası

Okyanusya kıtası; Büyük Okyanus’a dağılmış olan adaların oluşturduğu kabul
Antartika Kıtası Tanıtımı

Antartika Kıtası Tanıtımı

Antarktika kıtası; güney kutbunda yer alan ve dünyanın en büyük 5. Kıtasıdır.
Orta Asya Kıtası

Orta Asya Kıtası

Asya kıtasının ortasında yer alan bölüme Orta Asya denir. Orta Asya; geçmiş
Güney Amerika Kıtası

Güney Amerika Kıtası

Güney Amerika kıtası, Amerika’nın yarısını oluşturan, güneydeki bölümüne
Kuzey Amerika Kıtası

Kuzey Amerika Kıtası

Kuzey Amerika kıtası, kuzey yarım kürede yer alan en önemli kara parçalarından
Afrika Kıtası

Afrika Kıtası

Afrika kıtası; nüfus ve yüzölçümü dikkate alındığında dünyanın ikinci büyük
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up