Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İstanbul » Nisantaşı Gezilecek Yerler

Nisantaşı Gezilecek Yerler


Nişantaşı gezilecek yerler isimli bu yazımızda; İstanbul Nişantaşı hakkında bilgi bulabilir, Nişantaşında ne yapılır ve Nişantaşı nerede ile ilgili tüm sorunların cevabını öğrenebilirsiniz.

Nişantaşı gezilecek yerler
Nişantaşı semti İstanbul’un son zamanlarda en gözde yerlerinden biri haline gelmiştir. Bu güzel semt cafeleri, farklı eğlence mekanları ve dünyaca ünlü mağazaları ile İstanbul’un önde gelenlerinin uğrak mekanıdır. Bu güzel semt yakın bir tarihe sahip olsa da birçok gezilecek noktayı da bünyesinde barındırıyor. İstanbul Nişantaşı semtine gittiğinizde buraya yönelik bir gezi planı oluşturabilirsiniz.

Nişantaşı Tarihi


Nişantaşı tarihi, padişah İkinci Abdülhamit’e kadar dayanıyor. Padişah Yıldız Sarayı’nda ikamet etmeye başladıktan sonra bu semt şehrin memurları ve saray görevlilerini ağırlamaya başlıyor. Bu dönemden sonra da Nişantaşı, İstanbul’un gözde semtlerinden biri olmaya başlıyor. Semtin ismi ise Osmanlı zamanında bu bölgede silah ve ok atış çalışmaları yapıldığı için verilmiş. Padişahlarında vurduğu hedeflerin yerine Nişantaşı koyulduğu için bu isim verilmiş. Hatta bu taşlar günümüzde de semtin bazı noktalarında görülebilir.

Nişantaşı Gezilecek Yerler

Gelişmesi Osmanlı Devleti’nin son dönemine gelmiş olsa da Nişantaşı günümüzde de hala popülerliğini arttırarak devam eden bir semttir. Nişantaşında gezilecek yerler birçok seçeneği barındırır.
  • Teşvikiye Camii

Nişantaşı semtinin önemli noktaları arasında bulunan bu cami 1854 yılında Sultan Abdülmecit emriyle inşa edilmiştir. Bu isim ise buradaki yerleşimi teşvik etmesi amacıyla verilmiş. Nişantaşı semtindeki nişantaşlarından ikisi bu cami avlusunda yer alır. Buradaki taşlardan biri Üçüncü Selim’e aittir. Burada padişahın 680 metre uzaklıktan su testisi vurduğu biliniyor. Ayrıca diğeri de Sultan Abdülmecit’e aittir. Bugün Teşvikiye Camii birçok ünlü ismin son yolculuğuna uğurlandığı yer olarak biliniyor.
  • Abdi İpekçi Caddesi

Nişantaşı gezilecek yerler arasında önemli bir yeri olan Abdi İpekçi Caddesi, dünyanın en ünlü mağazalarını barındırıyor. Ayrıca şehrin en ünlü cafeleri de burada yer alıyor. Yılbaşı zamanlarında yapılan sokak süslemeleriyle farklı bir atmosfere bürünüyor. Burada gün içinde birçok ünlü ismi görebilirsiniz. Ayrıca dünyanın en önemli tekstil mağazaları bu cadde üzerinde sıralanıyor.
  • Atiye Sokak

Bu sokak trafiğe kapalı nadir sokaklardan biridir. Burada birçok restoran ve cafe bulunur. Yaz ve bahar aylarında burası çok kalabalık olur ve eğlence anlayışı oldukça modern ve ilgi çekicidir.

  • City’s Nişantaşı

Bu küçük alışveriş merkezi her ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir mekandır. Çok küçük olmasına rağmen çok sayıda mekanı bünyesinde barındırır.
  • İTÜ Maçka Fakültesi

İstanbul’un en eski üniversitelerinde İstanbul Teknik Üniversitesi burada önemli bir kampüse sahiptir. Binası Osmanlı Döneminde birçok eserin mimarı olan Balyan ailesi tarafından 1862 yılında Jandarma Komutanlığı olarak yapılmıştır. 1956 yılından beri de İTÜ kullanımında tahsis edilmiştir.
  • Maçka Parkı

Bu kalabalık semtte biran olsun rahat etmek isteyenler için Maçka Parkı ideal bir yerdir. Burası İstanbul’un en gözde ve seçkin parklarından biri olmasıyla ünlüdür. Gün boyunca spor yapan ve evcil hayvanını gezdiren insanlara rastlayabilirsiniz.
  • Maçka Teleferik İstasyonu

Maçka Parkı’na gelen kişiler İTÜ Maçka binasından Taksim’e doğru giden bu teleferiğe binerek İstanbul Boğazı’nın muhteşem manzarasını görebilirler.
  • Vali Konağı Caddesi

Şişli ile Nişantaşı arasında bulunan bu cadde adını içinde bulunan vali konağından alır. Bu konak daha önce şehrin en zengin Rum tüccarlarını barındırmasıyla ünlüdür. Daha sonra bu tüccarların Yunanistan’a gitmesiyle birlikte konak devlet hazinesine geçmiştir. Daha sonra da bir süre valinin konağı olarak kullanılmıştır. Caddede yol boyunca birçok eski yapıyı görebilirsiniz. Ayrıca Nişantaşı’nın alışveriş nimetlerinden burada da yararlanmanız mümkündür. Ayrıca City’s Nişantaşı Alışveriş Merkezi de bu cadde üzerinde yer alır.
Eğer Nişantaşı civarındaysanız; İstanbul'da Gezilecek Yerler listemizi de mutlaka inceleyiniz.

Nişantaşı Festivalleri

Nişantaşı sonbahar aylarında semte daha da hareket katan Nişantaşı Sokak Festivali’ne ev sahipliği yapar. Oldukça dolu dolu geçen bu etkinlikte birçok etkinliğe katılabilir ve gece düzenlenen konserlerle en ünlü isimleri dinleme şansına erişebilirsiniz.

Nişantaşı Yöresel Yemekleri

Nişantaşı’nda ne yenir, diye kısa bir araştırma yaptığımızda bu semtte İstanbul’un seçkin restoranlarının olduğunu görüyor. Burada alışveriş yaparken kısa bir mola verdiğinizde Atiye Sokak’ta ya da farklı bir caddede yer alan güzel lezzetleri tatmanızı öneririz.

Nişantaşı Neyi Meşhur?


Nişantaşı’nda ne yapılır, diye merak edenler için semtin genel olarak alışveriş amaçlı ziyaret edildiği biliniyor. Bu güzide semtte sizler de cafelerde vakit geçirebilir, sokaklarında doyasıya alışveriş yapabilir ve restoranlarında güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

Nişantaşı Nasıl Gidilir?

Nişantaşı nerede, olduğunu kolayca anlatmak gerekirse Şişli’ye çok yakın bir semt olduğunu söyleyebiliriz. Buraya şehrin her yerinden direkt olarak kalkan otobüs seferleri vardır. Ayrıca Yenikapı veya Zincirlikuyu hattındaki metroyla da buraya ulaşabilirsiniz. Ancak metroyla ulaşırken Şişli durağında inmeniz şarttır. Semte karşıdan gelmek istiyorsanız Kabataş ve Beşiktaş feribot iskelelerini kullanabilirsiniz.

Sizler için İstanbul Nişantaşı hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Nişantaşında ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Nişantaşı gezilecek yerler listesini yazarak; Nişantaşı nerede ve Nişantaşı nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.admin / 12.06.2019 / 0 / 14 850

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Taksim’de Gezilecek Yerler

Taksim’de Gezilecek Yerler

Taksim'de gezilecek yerler isimli bu yazımızda; İstanbul Taksim hakkında bilgi
Cihangir'de Gezilecek Yerler

Cihangir'de Gezilecek Yerler

Cihangir, İstanbul’un en önemli ve eski semtlerinden biridir. Bu güzel semt
Etiler'de Gezilecek Yerler

Etiler'de Gezilecek Yerler

Etiler gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Bostancı'da Gezilecek Yerler

Bostancı'da Gezilecek Yerler

Bostancı gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Ortaköy’de Gezilecek Yerler

Ortaköy’de Gezilecek Yerler

Ortaköy gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Şişli’de Gezilecek Yerler

Şişli’de Gezilecek Yerler

Şişli İstanbul’un ilçelerinden biridir. Avrupa Yakası’nda bulunan ilçe oldukça
Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında ve İstanbul Boğazı’nın en güzel alanına konumlanmış
Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler

Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler

İstanbul şehrinin Avrupa Kıtasını temsil eden bir söylem olarak karşımıza çıkan
İstanbul Arkeoloji Müzesi Tanıtımı

İstanbul Arkeoloji Müzesi Tanıtımı

İstanbul, ilk olarak M.Ö. 7. yüzyılda Yunan kökenli yerleşimcilerin
Topkapı Sarayı Tanıtımı

Topkapı Sarayı Tanıtımı

Saray 15. Yüzyıldan, 1853 yılına kadar, Osmanlı Padişahlarının ve Hanedan
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up