Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Ankara » Kalecik'te Gezilecek Yerler

Kalecik'te Gezilecek Yerler


Kalecik gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Ankara Kalecik hakkında bilgi bulabilir, Kalecik nerede ve Kalecik'e nasıl gidilir ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Kalecik gezilecek yerler
Kalecik, Ankara’ya bağlı bir ilçedir. Şehir merkezine ortalama 65 km mesafede olan Ankara Kalecik, günübirlik de olsa gezilecek seçenekleri olan bir yerdir. Ankara çevresinde yaşıyorsanız ya da şehirde gidecek alternatif bir nokta arıyorsanız mutlaka burayı ziyaret etmelisiniz.

Kalecik Tarihi


Kalecik tarihi, çok eski zamanlara kadar gider. Daha önce Roma yönetiminde Bursa tekfuru tarafından kızına çeyiz olarak Kalecik Kalesi inşa ettirilmiştir. Daha sonra da kalenin çevresinde oluşan küçük bir kasaba ile bu yerleşim yeri hayat bulmuştur. Evliya Çelebi de Seyahatname adlı eserinde buradan bahseder.

Kalecik Gezilecek Yerler

Kalecik'te gezilecek yerler tarihi seçeneklerle sizleri bekliyor. Eski bir yerleşim yeri olduğu için hem Osmanlı hem de Roma döneminden kalan birçok eseri bu küçük ilçede bulabilirsiniz. Burada gezebileceğiniz noktaları şöyle sıralayabiliriz:
 • Kalecik Kalesi

Ankara'daki en eski kalelerdendir. Çankırı yolu üzerinde bulunan kale ilk kez MÖ 275 yılında Galatlılar tarafından yapılmaya başlamıştır. Ardından Romalılar tarafından onarımı yapılan yapı ilçenin ortasındaki yüksek kayalara kurulmuştur. Yığma taşlarla örülen duvarlar günümüzde kadar gelememiştir. Bugün çok az bir bölümü ayaktadır. Kemerli kale girişinin günümüzde yerlerini görebilirsiniz. Ancak bir kitabe olmadığı için dönemini göremiyoruz. Evler kale çevresindedir ve kale içinde mahzen ve sarnıç vardır.
 • Kızılırmak Köprüsü

İlçeye oldukça yakın bir bölgede olan köprü Kızılırmak üzerine kurulmuştur. Köprü üzerinden bazı köylere ulaşabilirsiniz. 1990 yılına kadar Kızılırmak'taki tek geçiş noktası olmuştur. 1200’lü yıllarda Selçuklular tarafından yapıldığı düşünülen köprüde sarımsı kesme taşlar yer alır. Yıldırım döneminde bu köprünün bulunduğu kayıtlara geçmektedir. Çünkü yazılı kaynaklar Ankara Savaşı sırasında Osmanlı ordusunun bu köprüden geçtiğini yazar.

 • Tabakhane Camisi

Kalecik gezilecek yerler arasında kaleye yakın bir bölgede olan cami, adını bulunduğu mahalleden alır. 1900’lü yılların başında inşa edilen cami, günümüze kadar gelebilmiştir. Bu dönemde yerleşim yerinde deri tabakçılığı ile uğraşan Ermeniler çoğunlukta olduğu için camiye bu isim verilmiştir. Günümüzde ayakta kalabilmiş bu yapıyı hala ziyaret edebilirsiniz.
 • Hasbey Camii

Yukarı çarşı bölgesinde yer alan cami tuğla gövdeden ve minare kaidesi ise kesme taştan yapılmıştır. Cami daha önce bir yangın geçirmiştir. Bu yüzden 1962 yılında yeniden inşa edilmiştir. Bu yapının İsfendiyaroğulları Beyliği’nden Has Bey tarafından 1300’lü yıllarda yapıldığı bilinmektedir.
 • Şehsuvar Camisi

1400’lü yıllarda Fatih Sultan Mehmet devrinde yaşayan Şehsuvar Bey tarafından bu bölgeye bir cami ve saray yaptırılmıştır. Ancak günümüze sadece cami gelebilmiştir.
 • Kazancı Baba Türbesi

İlçe merkezinde bulunan türbe, Fatih Sultan Mehmet devrinde tüfekçi başı Kazancı Baba’ya aittir. 1400’lü yıllardan geldiği söylenen türbenin üst bölümü ve pencereleri yuvarlaktır. 1969’da restore edilen yapıya kare şeklinde bir oda eklenmiştir.

 • Hükümet Binası

İlçedeki önemli yapılardan olan Hükümet Binası 1904 yılında ermeni ustalarda Ovenüs Hoca, Onlük Usta ve Kevük Usta tarafından inşa edilmiştir. Kurtuluş Savaşı yıllarında burası cepheden gelen yaralıların tedavisi için hastane olarak kullanılmıştır. Burada tedavi ve diğer ihtiyaçlar halk tarafından karşılanmıştır. 1950 yıllarından onarım gören yapıya başka bir giriş kapısı eklenmiştir. Binayı simetri hassasiyeti olanlar mutlaka ziyaret etmelidir.
 • Askerlik Şubesi

İlçe merkezinde bulunan üç tane askeri binadan iki tanesi 1915 ile 1923 yılları arasında yapılmıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında İnebolu üzerinden buraya cephane ve yiyecek gelmiştir. Bu binalarda Askeri Mühimmat Depo Komutanlığı yer alır. 1986’da ayrılan binalar günümüzde müze, kütüphane ve askerlik şubesi olarak kullanılmıştır. Binalardan birinin diğer ikisinden daha önce yapıldığı bilinmektedir.
Kalecik dışında farklı yerleri öğrenmek için Ankara Gezilecek Yerler listemizi de inceleyiniz.

Kalecik Festivalleri

Kalecik, festivaller bakımından zengin bir ilçedir. Burada her yıl Kalecik Üzüm Festivali düzenlenir. Bu zamanda Ankara'nın birçok yerinden ziyaretçi gelir. Sizler de bu zamanda yapılan konser ve farklı etkinliklere katılabilirsiniz.


Kalecik Yöresel Yemekleri

Kalecik yöresel lezzetler, Ankara ve İç Anadolu mutfağıyla uyum içindedir. Burayı gezen gezginlerin tadabileceği bazı özel lezzetler bulunmaktadır:
 • Sarmalık Dolma
 • Bamya Yemeği
 • Çemen Yemeği
 • Güveç 

Kalecik Neyi Meşhur?

Kalecik'e gelip de Kalecik ayvası yemeden olmaz. Ülkemizin birçok yerine yollanan ayvalardan sizler de satın alabilirsiniz. Ayrıca yöreye özel Kalecik ekmeği ve kasnak böreği de şehir merkezinde birçok yerden satın alabilirsiniz.

Kalecik Nerede, Nasıl Gidilir?

Kalecik nerede, diye merak edenler Ankara merkez ile arasından ortalama 1 saat olduğunu söyleyebiliriz. İlçeye ulaşmak için Ankara AŞTİ otogardan kalkan özel dolmuşlara ve belediyenin çalıştırdığı araçlara başvurabilirsiniz. Ayrıca hava yolu ile gelmek isteyenler ülkemizin neredeyse her şehrinden Esenboğa Hava limanına gelerek ilçeye ulaşabilir. Kalecik ile İstanbul arası ortalama 55 km mesafede yer alır.

Sizler için Ankara Kalecik ilçesi hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Kalecik'te ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Kalecik gezilecek yerler listesini yazarak; Kalecik nerede ve Kalecik'e nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.admin / 19.06.2019 / 1 / 13 031

Yorum Ekleyin


 1. erdi kurt
  Ziyaretçi
  29 Eylül 2020 16:04
  0
  Ankara ilinde çıkarılan andezit tüm dünyaya ihracat edilmektedir. Bu maden genellikle doğal ürün olduğundan kaplama malzemesi olarak yoğun kullanılmaktadır. Andezit taşı hakkında tüm bilgiler için Gölbaşını ziyaret ediniz.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Akyurt'ta Gezilecek Yerler

Akyurt'ta Gezilecek Yerler

Akyurt gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Ankara Akyurt hakkında bilgi
Çamlıdere'de Gezilecek Yerler

Çamlıdere'de Gezilecek Yerler

Ankara’ya bağlı olan Çamlıdere, her tarafı ormanlarla kaplı, içinden bir dere
Yenimahalle'de Gezilecek Yerler

Yenimahalle'de Gezilecek Yerler

Yenimahalle Ankara'nın sınırları içinde kalan ve bugün çok sayıda yapıyı ve
Şereflikoçhisar'da Gezilecek Yerler

Şereflikoçhisar'da Gezilecek Yerler

Şereflikoçhisar gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat
Pursaklar'da Gezilecek Yerler

Pursaklar'da Gezilecek Yerler

Pursaklar, Ankara şehir merkezine ortalama 30 km mesafede yer alan şirin bir
Altındağ'da Gezilecek Yerler

Altındağ'da Gezilecek Yerler

Altındağ gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat etmeyi
Kızılcahamam’da Gezilecek Yerler

Kızılcahamam’da Gezilecek Yerler

Kızılcahamam başkent Ankara'nın ilçelerinden biridir. Ankara il merkezinin
Güdül’de Gezilecek Yerler

Güdül’de Gezilecek Yerler

Güdül, Ankara'nın ilçelerinden biridir. İl merkezine 90 kilometre mesafede
Haymana’da Gezilecek Yerler

Haymana’da Gezilecek Yerler

Geçmişin izlerini hali hazırda bünyesinde barındıran, tarihi dokusu ile fark
Çubuk’ta Gezilecek Yerler

Çubuk’ta Gezilecek Yerler

1902 yılında merkezi ilçe olarak resmi kayıtlara geçen Çubuk, 1910 yılında
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up