Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Ankara » Çamlıdere'de Gezilecek Yerler

Çamlıdere'de Gezilecek Yerler


Çamlıdere gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Ankara Çamlıdere hakkında bilgi bulabilir, Çamlıdere nerede ve Çamlıdere'ye nasıl gidilir ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Çamlıdere gezilecek yerler
Ankara’ya bağlı olan Çamlıdere, her tarafı ormanlarla kaplı, içinden bir dere geçen bölgedir. Burası günübirlik ziyaretçiler için güzel bir gezi noktasıdır. Özellikle yaz aylarında çevre yerlerden çok sayıda ziyaretçi çeken Ankara Çamlıdere, son yıllarda daha da meşhur olmuştur.

Çamlıdere Tarihi


Çamlıdere tarihi, Bizans dönemine kadar gider. Burası Bizans döneminde terk edilse de Osmanlı döneminde yeniden kullanılmaya başlamıştır. Osmanlı döneminde tutulan kayıtlarda burası için “Issız” denir. Burası daha sonraları gazi ve dervişler tarafından yoğun olarak kullanılmıştır. Daha sonra iskan politikalarıyla bölgedeki nüfus daha da artmıştır.

Çamlıdere'de Gezilecek Doğal Yerler

Çamlıderede gezilecek yerler çok sayıda doğal noktayı barındırmaktadır. Her tarafı ormanlarla dolu olan bu şirin ilçede şu noktaları gezebilirsiniz:
 • Fosil Ormanı

İlçe merkezinde yer alan Pelitçik köyünde bulunan bu orman rastlantı sonucu bulunmuştur. Burada dünyada çok az görülen çam, meşe ve ardıç ağaçlarından oluşan bir alan bulunur. Ancak ağaçlar zamanla fosilleşmiştir ve 23 milyon yıl öncesinden gelmektedir. Dünyadaki dört fosil ormandan biridir. Henüz bir tanıtım ve koruma faaliyeti yürütülmese de ileride yapılacağını düşünüyoruz. Bu orman mutlaka görmeniz gereken bir yerdir. Burada taşlaşan ağaçlar 18 milyon yıllık bir geçmişe gitmenizi sağlayacaktır. Ancak taşların bir kısmı bozularak yöre halkı tarafından inşaat yapımında kullanılmıştır.
 • Çamkoru Tabiat Parkı

Ankara'nın en büyük mesire alanlarından olan park, 2008 yılında ülkemizin 23. tabiat parkı olarak hizmete açılmıştır. Sizler de piknik yapmak ve doğal alanın tadını almak için bu mesire yerine gezebilirsiniz. Burası genel olarak kampçıların uğrak noktasıdır. İzci topluluklarının yoğun olarak geldiği bölge Ankara merkezine 100 km mesafededir. Ayrıca hemen yanı başında geyik üretim tesisi vardır. Burada yetiştirilen geyikler doğaya salınmaktadır.
 • Benli Yaylası

Bu yayla daha önce Gerede ilçesi sınırlarından olsa da köy halkı isteğiyle ayrılmıştır. Bu ayrılık için zamanında çatışmalar bile çıkmıştır. Günümüzde birkaç köyün ortak yaylası olarak kullanılan bölgede 2055 metrede Mahya Tepesi vardır. Buradaki manzara İç Anadolu’da az bulunacak bir görsel zevk olacaktır.

 • Aluçdağı Tabiat Parkı

Burası bir tabiat parkıdır. Deniz seviyesinde 1450 metre yükseklikte olan park, günübirlik ziyaretçilerin eğlenceli vakit geçirmeleri için piknik masaları vardır. Ayrıca fosil ormanı da bu parkın sınırları içindedir.
Bu bölgedeki diğer güzel yerleri kaçırmamak adına Ankara Gezilecek Yerler listemizi de inceleyiniz.

Çamlıdere'de Gezilecek Tarihi Yerler

Tarihi Bizans dönemine kadar gittiği için farklı kültürleri barındıran Çamlıdere gezilecek yerler arasında şu tarihi yapılar bulunmaktadır:
 • Peçenek Cami

İlçe merkezine bağlı olan Peçenek beldesi sınırlarında kalan cami Selçuklular döneminde inşa edilmiştir. 1400’lü yıllarda yapıldığı düşünülen caminin kim tarafından ne zaman yapıldığı bilinmez. Kitabesi olmayan cami moloz taş ve tuğladan inşa edilmiştir.
 • Şeyh Ali Semerkandi Türbesi

Çamlıdere merkezinde yer alan bu türbe peygamberimiz Hz. Muhammed’in manevi çocuğu Ömer-ül Faruk’un dördüncü soyundan Şeyh Ali Semerkandi’ye aittir. Peygamber soyundan geldiği için her yıl çevre illerden ve Ankara sınırlarından çok sayıda ziyaretçi almaktadır.

Çamlıdere Festivalleri

Çamlıdere festivaller bakımından zengin bir ilçedir. Burada her yıl temmuz ayında Şeyh Semerkandi Anma Günü düzenlenir. Bu törenlerde yağlı güreş, Sinsin oyunları, sünnet şöleni ve konserler olur. Ayrıca burada Çamlıdere Aluç Dağı Festivali de yoğun ziyaretçi alan etkinliktir. Ayrıca her yıl temmuz ayında yapılan Yağlı Güreş Şenlikleri de görmeniz gereken etkinliklerden biridir.

Çamlıdere Yöresel Yemekleri

İlçede çorba yoğun olarak tüketilir. İç Anadolu kültürüne yakın olan bir mutfağa sahip ilçede, uzun yılların verdiği bir kültüre dayanarak farklı yemekler de tadılabilir:
 • Tarhana Çorbası
 • Toyga Çorbası
 • Çalı Mancarı Çorbası;
 • Bamya
 • Kaburga Dolması
 • Muhlama

Çamlıdere Neyi Meşhur?

Çamlıdere ilçesi İzmit kadar olmasa da yerli halk tarafından yapılan el pişmaniyesiyle bilinir. Sizler de buraya gittiğinizde mutlaka el yapımı pişmaniye satın alabilirsiniz. Ayrıca ilçeye özgü baklava tatlısı da denemeye değerdir.

Çamlıdere Nerede, Nasıl Gidilir?

Çamlıdere nerede, sorusuna Ankara’ya 108 km mesafede olduğunu söyleyebiliriz. Buraya ulaşmak için kendi aracınızı ya da belli noktalardan kalkan otobüsleri kullanabilirsiniz. Ayrıca uçakla Esenboğa Hava limanına gelerek kara yoluyla da ilçeye gidebilirsiniz. Kara yolu yolculuğu yaparken geyikleri görebilir ve hoş bir yolculuk geçirebilirsiniz. Çamlıdere İstanbul arası ortalama 550 km mesafede bulunur. Ayrıca Ankara’ya trenle gelerek de ilçeye geçebilirsiniz.

Sizler için Ankara Çamlıdere ilçesi hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Çamlıdere'de ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Çamlıdere gezilecek yerler listesini yazarak; Çamlıdere nerede ve Çamlıdere'ye nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.admin / 21.06.2019 / 1 / 13 282

Yorum Ekleyin


 1. Halil
  Ziyaretçi
  4 Kasım 2019 17:56
  0
  Ülkemizde o kadar çok gezilecek yerler varki bunu sitenizde gezerek daha iyi anlıyorum. Kesinlikle çok güzel yerler insanın kesinlikle gidip görmesi gerektiğini hissediyorum. Çamlıderenin havasıda farklı güzel daha önce gitmiştim temiz bir hava hissi oluyor gerçekten insan kendini mutlu hissediyor böyle yerlerde.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Akyurt'ta Gezilecek Yerler

Akyurt'ta Gezilecek Yerler

Akyurt gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Ankara Akyurt hakkında bilgi
Kalecik'te Gezilecek Yerler

Kalecik'te Gezilecek Yerler

Kalecik, Ankara’ya bağlı bir ilçedir. Şehir merkezine ortalama 65 km mesafede
Yenimahalle'de Gezilecek Yerler

Yenimahalle'de Gezilecek Yerler

Yenimahalle Ankara'nın sınırları içinde kalan ve bugün çok sayıda yapıyı ve
Şereflikoçhisar'da Gezilecek Yerler

Şereflikoçhisar'da Gezilecek Yerler

Şereflikoçhisar gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat
Pursaklar'da Gezilecek Yerler

Pursaklar'da Gezilecek Yerler

Pursaklar, Ankara şehir merkezine ortalama 30 km mesafede yer alan şirin bir
Altındağ'da Gezilecek Yerler

Altındağ'da Gezilecek Yerler

Altındağ gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat etmeyi
Mamak'ta Gezilecek Yerler

Mamak'ta Gezilecek Yerler

Mamak gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Kızılcahamam’da Gezilecek Yerler

Kızılcahamam’da Gezilecek Yerler

Kızılcahamam başkent Ankara'nın ilçelerinden biridir. Ankara il merkezinin
Güdül’de Gezilecek Yerler

Güdül’de Gezilecek Yerler

Güdül, Ankara'nın ilçelerinden biridir. İl merkezine 90 kilometre mesafede
Çubuk’ta Gezilecek Yerler

Çubuk’ta Gezilecek Yerler

1902 yılında merkezi ilçe olarak resmi kayıtlara geçen Çubuk, 1910 yılında
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up