Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Aydın » Germencik'te Gezilecek Yerler

Germencik'te Gezilecek Yerler


Germencik gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Aydın Germencik hakkında bilgi bulabilir, Germencik nerede ve Germencik'e nasıl gidilir ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Germencik gezilecek yerler
1950’li yılların başında çevre köylerden gelen kişilerle nüfusu artan şehir, daha önce Almanlar tarafından kurulduğu rivayet edilen bir şehirdir. Burada daha önce geçen tren yolu Almanlar tarafından yapılmıştır. Aydın Germencik, günümüzde birçok ziyaretçi çeken ve gezi noktaları ile doyurucu bir adres olan ilçedir.

Germencik Tarihi


Germencik tarihi, Aydınoğulları Beyliği dönemine kadar gider. Bu topluluk şehirden 2 km kuzeyde küçük bir topluluk olmasıyla ün yapmıştır. Daha sonra 1902 yılında Değirmencik adı adıyla kurulan yerleşim günümüze kadar gelmiştir. Osmanlı döneminde İğneabat olarak anılan bu bölge 1948 yılında ilçe merkezi olmuştur.

Germencik Gezilecek Yerler

Germencik gezilecek yerler listesi, sizler için doyurucu bir sıralama olacaktır. Her ne kadar genç bir şehir olsa da gezilebilecek noktalar bakımından bazı seçeneklere sahip olan Germencik'te şu noktalara uğrayabilirsiniz:
 • Kanlıbahçe Şehitliği

Büyük Taarruz sonrasında geri çekilen Yunan kuvvetler burada 94 kişiyi silah zoruyla toplayarak kurşuna dizmiştir. O dönem sağ kalan kişiler de kuyulara canlı şekilde atılmıştır. Kuyudan çıkmasın diye vurulan kişiler olmuştur. Bu bölgenin adı Kanlıbahçe olmuştur ve şehit edilen 94 kişi anısına burada mermerden bir lahit dikilmiştir. Sizler de bu yöreyi gezdiğinizde o dönemde yaşananları anmak adına Kanlıbahçe Şehitliği’ni ziyaret edebilirsiniz.
 • Çanakkale Şehitleri Anıtı

Germencik yöresinden Çanakkale Savaşları için giden ve şehit olanlar anısına yapılan ve tüm şehitlerin isimlerinin olduğu anıtı da ziyaret edebilirsiniz. Bu anıt Çanakkale Savaşları adına dikilen ülkemizdeki ilk anıttır.

 • Selatin Anıt Ağacı

Selatin yöresinde bulunan anıt çınar ağacı 9 metrelik bir gövdeye sahiptir ve 18 metre yüksekliktedir. 1200 yaşında olan bu ağacın bulunduğu bölge Selçuklu yönetimindedir. Bu tarz yaşlı ağaçlara meraklı olan gezginler kesinlikle ağacı ziyaret etmelidir.
 • Magnesia Antik Kenti

Tekin köyünde yer alan kent Magnetler tarafından kurulmuştur. Mendere nehrinin yatak değiştirmesiyle beraber salgın hastalıklar ve Pers saldırılarıyla kent bu dönemde başka bir yere taşınmıştır. Yeni şehir çevresi surlarla çevrili, ızgara planlı cadde ve sokaklara sahip bir ticaret merkezi olmuştur.
Magnesia Ad Maeandrum Antik Kenti hakkında ayrıntılı bilgi için Tıklayınız.
 • Leukophryene Tapınağı

Arkaik dönemde yapılan tapınağın yıkıntılarına Helenistik dönemde yeniden inşa edilmiştir. Boyutları bakımından bu dönemde Anadolu'daki dördüncü büyük tapınak olma özelliğini taşımaktadır. Hermogenes adlı ünlü bir mimar tarafından inşa edilmiştir. Bu usta tapınak tüplerini sütun aralıklarına göre belirleyen ilk kişidir.
 • Alangüllü Kaplıcası

İlçe merkezine 10 km mesafede yer alan ormanlık bir alanda bulunur. Burada romatizmal ve nörolojik hastalıklara iyi geldiğine inanılır. Ayrıca burada bir tesis de bulabilirsiniz. Ege yöresinin önemli kaplıca merkezlerinden biridir.

Germencik Festivalleri

Germencik her yıl yapılan geleneksel Uluslararası Germencik İncir Kültür ve Sanat Festivali’ne ev sahipliği yapar. Bu etkinlik kapsamında her yıl konserler ve yarışmalar düzenlenir. Sonbahar başlangıcında yapılan etkinliğe katılarak sizler de yöredeki adetleri yakından tanıyabilirsiniz.

Germencik Yöresel Yemekleri

Ege bölgesinin yemek kültür izlerini yansıtan Germencik'te mutlaka yöre halkının lezzetli ellerinden çıkan yöresel yemekleri tatmanız gerekir. Buraya gittiğinizde şu yöresel lezzetler sizi bekliyor olacaktır:
 • Keşkek
 • Yuvarlama
 • Lok Lok Pilavı 
 • Ciğer Dolması
 • Kenker Yemeği
 • Zeytinyağlı Börülce
 • Koruk Ekşili Bamya
 • Dalgan Kavurması

Germencik Neyi Meşhur?

Germencik yöresinin Jeotermal enerji kaynakları dünyaca ünlüdür. Bu yüzden ilçede sağlık ve kaplıca turizmi son derece gelişmiştir. Bununla birlikte şehir önemli bir zeytin ve incir yetiştiricisidir. Jeotermal enerji ile ısıtılan seralardan ve yöre halkından mutlaka sizler de bu ürünleri satın almalısınız.
Bu bölgede gezilecek güzel yerler listesi için; Aydın Gezilecek Yerler listemizi de inceleyiniz.

Germencik Nerede, Nasıl Gidilir?

Aydın İzmir otoyolu üzerinde olması Germencik nerede sorusunun cevabıdır. Aydın şehir merkezine 22 km mesafede yer alan bu ilçeye ulaşım olanakları gelişmiştir. Germencik İstanbul'a 560 km iken Ankara ile arası 620 km mesafede yer alır. Kara yolu seçeneği dışında İzmir tarafından kalkan trenle de ilçeye ulaşabilirsiniz. Ayrıca Germencik nasıl gidilir diyorsanız, Aydın Çıldır Hav alimanı ya da İzmir Adnan Menderes Hava limanı üzerinden direkt ve aktarmalı olarak bu şehre ulaşabilirsiniz.


Sizler için Aydın Germencik ilçesi hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Germencik'te ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Germencik gezilecek yerler listesini yazarak; Germencik nerede ve Germencik'e nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.admin / 23.06.2019 / 0 / 7 291

Yorum Ekleyin


Bölgedeki Otelleri İnceleyin

The Palm Club Apart Otel

The Palm Club Apart Otel

The Palm Club Apart Otel ülkemizin gözde tatil merkezlerinden Kuşadası

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Didim Yalıköy Tanıtımı

Didim Yalıköy Tanıtımı

Yalıköy gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat etmeyi
Kuyucak’ta Gezilecek Yerler

Kuyucak’ta Gezilecek Yerler

Aydın Kuyucak ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye
Aydın Efeler Tanıtımı

Aydın Efeler Tanıtımı

Efeler , Aydın'ın ilçelerinden biridir. Aydın'ın en büyük ve nüfusu yoğun
Çine'de Gezilecek Yerler

Çine'de Gezilecek Yerler

Çine , Aydın'ın ilçelerinden biridir. İl merkezine 38 kilometre mesafede yer
Nazilli’de Gezilecek Yerler

Nazilli’de Gezilecek Yerler

Nazilli, Aydın'ın ilçelerinden biridir. İl merkezine 45 kilometre mesafede
Söke'de Gezilecek Yerler

Söke'de Gezilecek Yerler

Söke, Aydın ilinin batısında, Büyük Menderes Ovasında kurulu ilçe merkezi ve
Magnesia Ad Maeandrum Antik Kenti

Magnesia Ad Maeandrum Antik Kenti

Magnesia Ad Maeandrum, Büyük Menderes’in küçük bir kolu üzerinde Söke’ye 17 km
Alinda Antik Kenti

Alinda Antik Kenti

Alinda, Aydın'ın güneyinde, Karpuzlu ilçesinin sınırları içindeki antik
Nysa Antik Kenti

Nysa Antik Kenti

Nysa Antik Kenti, Sultanhisar'ın 3 km kuzeyinde yer alan Karya (Karia)
Aydın'da Gezilecek Yerler

Aydın'da Gezilecek Yerler

Aydın merkezi haricinde bünyesinde 17 tane ilçe barındıran ülkemizin ege
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up