Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Balıkesir » Avşa Adası Tanıtımı

Avşa Adası Tanıtımı


Avşa Adası tanıtımı isimli bu yazımızda; Avşa Adası hakkında bilgi bulabilir, Avşa Adası gezilecek yerler ile Avşa Adası nerede ve Avşa Adasına nasıl gidilir gibi tüm sorunların detaylarını öğrenebilirsiniz.

Avşa Adası
Diğer adıyla Türkeli Adası olarak da bilinen bu yapı Kapıdağ Yarımadası sınırlarında bulunan Marmara adalarından biridir. Marmara Denizi güneybatısında bulunan ada, Balıkesir'e bağlıdır. Avşa adası İstanbul yakınlarında Türkiye'nin en eğlenceli tatil merkezlerinden biridir. Adadaki gece hayatı ülkemizdeki neredeyse her yerden daha hareketlidir.


Tamamen tatile dönük bir yer olan adada tertemiz denizi ve eşsiz koylarıyla kısa süreli tatilcilerin uğrak noktasıdır. Kendinizi ülkemizin en büyük tatil merkezlerinde hissedebilirsiniz. Burada sosyal aktivite, doğa yürüyüşleri gibi farklı alternatifleri bulabilirsiniz.

Avşa Gezilecek Yerler

Avşa adası gezilecek yerler genel olarak plajlar ve koyları barındırır. Bu şirin adada bazı tarihi yapılar da vardır. Sizler burayı ziyaret ettiğinizde şu rotalara gitmeden dönmeyin:
 • Yiğitler Köyü

Doğu kıyısında yer alan köyün eski adı Araplardır. Burada halk Rumlar ve Trakya göçmeni Türklerden oluşur. Genel olarak şarapçılık, balıkçılık ve taşçılık geçim kaynağıdır. Plaj her yıl belediye tarafından temizlenmektedir. Bu güzel plajda ücretsiz olarak yüzebilir ve köyün dokusunda doğayla iç içe vakit geçirebilirsiniz. Buraya ada merkezinden kalkan otobüslerle ulaşabilirsiniz. Ayrıca Erdek’ten buraya deniz taksisi seferleri de bulunmaktadır.
 • Türkeli Köyü

Avşada gezilecek yerler arasında olan Türkeli Köyü adanın önemli noktalarından biridir. Rumların çok önceleri terk ettiği bu köyde bir manastır kalıntısı da bulabilirsiniz. Köy halkı şarapçılık ve balıkçılıkla geçinen göçmen Türklerdir.
 • Altınkum Plajı

Bu plaj adanın en popüler yeridir. Ada merkezinden kalkan otobüsler ile 15 dakika ulaştığınız plaja adı ışıltılı parlayan altın rengi kumundan gelir. Burada üç tane plaj ve bir restoran vardır. Denizi sığ olduğu için aileler genel olarak burayı tercih ederler.

 • Çınar Koyu

Avşa gezilecek yerler arasında olan koy güneybatı bölümündedir. Adanın en büyük koyudur. Burada yer alan tarihi çınar simge yapısıdır. Adada doğal bir ortam arayan ziyaretçiler küçük iskelelerden denize girmenin keyfini yaşayabilirler.
 • Kumtur Plajı

Toplu taşıma araçları bu plaja gitmez. Buraya kendi aracınızla ya da taksiyle gidebilirsiniz. Sessiz ve sakin bir yerde denize girmek isteyenler Kumtur Plajı’nı tercih edebilir. Burada deniz biraz dalgalı olsa da son derece temiz ve berraktır. Ancak bu koy biraz derin olduğu için yüzme bilen ziyaretçilerin gitmesi önerilir.
 • Kadınlar Plajı

Bu plaja Yiğitler köyü otobüsleriyle ulaşabilirsiniz. Burası el değmemiş bir plajdır. Buraya sadece kadınlar girebilir. Kadınlar için sesiz ve sakin olan plajın sığ ve temiz denizi de oldukça güvenlidir.
 • Tavşanlı Plajı

Şehir merkezinden kalkan dolmuşlardan ulaşabileceğiniz bu bakir koy, adanın güney bölgesinde yer alır. Sahili ortadan ikiye ayıran kırsal alan sakin bir tatil geçirmek isteyen ziyaretçileri bekliyor. İnce kumu ve sığ deniziyle yüzme bilmeyen tatilciler için de iyi bir seçenektir.

 • Karadut Koyu

Avşa merkezden otobüslerle gidebileceğiniz plajın adı çevresinde yer alan dut ağaçlarından gelir. Denizi oldukça sığdır ve 2 farklı plajı vardır. Burada ada halkının kullandığı bir tatlı içme suyu kaynağı vardır. Yemyeşil doğası ve berrak suları ile güven veren plaj, Avşa adasında gezilecek yerler listesinin başlarında olup, çocukların ve yüzme bilmeyenlerin denize girebileceği bir koydur.
 • Manastır

Avşa adasının Türkeli köyü sınırlarında bulunan Hagios Georgios Manastırı, iskele meydanından yarım saatlik bir mesafede yer alır. 1628 yılında Leonidas ve Siemon adlı 2 papazın yaptığı kilise, sit alanı olarak koruma altına alınmıştır. Buranın temellerinde adanın kendi yapı taşı olan granit bloklar arasında Horasan harcı bulunur. Ayrıca eski yerleşim yerlerinden Rum ve Bizans döneminde ait kiremit mezarlar da görülmeye değerdir.

Avşa Festivalleri

Tatil yeri olur da festivali eksik kalır mı? Her yıl yapılan Avşa Adası Festivali temmuz ayında tüm tatilcilere zevkli dakikalar geçirtir. Burada konserler ve gün boyu denizde yarışmalar eşliğinde güzel bir tatil yapabilirsiniz.

Avşa Yöresel Yemekleri

Avşa Adası bir tatil bölgesi olduğu için her mutfaktan hizmet veren mekanı bulabilirsiniz. Ayrıca burada yöre halkı tarafından yapılan bazı lezzetleri tatmanız da mümkündür. Sizler de adada şu lezzetleri tadabilirsiniz:
 • İzmir Usulü Avşa Kumru
 • Kavunda Dondurma
 • Karışık Pide 

Avşa Neyi Meşhur?

Avşa adası şaraplarıyla meşhurdur. Avşa’ya gidip şaraplarından tatmamak olmaz. Burada sizler de şarap fabrikalarını gezebilir ve tadım yapabilirsiniz. Ayrıca sevdikleriniz için giderken bir şişe şarap alabilirsiniz.

Avşa Nerede, Nasıl Gidilir?


Avşa adası nerede, diyorsanız Marmara Denizi sınırlarında olduğunu bilebilirsiniz. Avşa adasına nasıl gidilir, merak edenler için sadece deniz yolu olduğunu üzülerek söylüyoruz. İstanbul'a oldukça yakın olan Avşa’ya farklı iskelelerden direkt olarak deniz otobüsü ve feribot kalkar. Ayrıca adaya yaz aylarında düzenli olarak Tekirdağ ve Çanakkale’den de feribot kalkmaktadır. Bağlı olduğu Balıkesir’den düzenli olarak deniz otobüsü ve feribot ulaşımı vardır. Yaz aylarında adaya giderken gemide yer bulmakta zorlanabilirsiniz.

Sizler için Avşa Adası hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Avşa Adasında ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Avşa Adası gezilecek yerler listesini yazarak; Avşa Adası nerede ve Avşa Adasına nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.admin / 17.06.2019 / 0 / 4 022

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Küçükköy (Yeniçarohori) Tanıtımı

Küçükköy (Yeniçarohori) Tanıtımı

Marmara ve Ege Bölgesine sınırı olan nadide bir ilimiz var sıklıkla
Altınova’da Gezilecek Yerler

Altınova’da Gezilecek Yerler

Balıkesir ili Ayvalık ilçesine bağlı, turistik bir mekan olan Altınova,
Marmara Adasında Gezilecek Yerler

Marmara Adasında Gezilecek Yerler

Şarköy ile Kapıdağı yarımadası arasında kalan sığ deniz alanında konumlanan
Akçay’da Gezilecek Yerler

Akçay’da Gezilecek Yerler

Balıkesir ili Edremit ilçesine bağlı ve gözde tatil mekanlarından bir diğeri
Bandırma’da Gezilecek Yerler

Bandırma’da Gezilecek Yerler

Bandırma, Balıkesir iline bağlı olan Marmara Denizi kıyısında yer alan bir
Erdek'te Gezilecek Yerler

Erdek'te Gezilecek Yerler

Balıkesir ilinde yer alan Erdek, Marmara'nın en güzel yörelerinden biridir.
Cunda (Alibey) Adası Gezilecek Yerler

Cunda (Alibey) Adası Gezilecek Yerler

Ayvalık'ın kuzeybatısında bulunan ve Lale Adası yolu üzerindeki Türkiye'nin ilk
Ayvalıkta Gezilecek Yerler

Ayvalıkta Gezilecek Yerler

Midilli Adasının tam karşısındaki Ayvalık benzersiz kumsallar ve doğa harikası
Kapıdağ Yarımadasında Gezilecek Yerler

Kapıdağ Yarımadasında Gezilecek Yerler

Birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Kapıdağ Yarımadası antik kentler, el
Balıkesir'de Gezilecek Yerler

Balıkesir'de Gezilecek Yerler

Ülkemizin müstesna kentlerinden olan Balıkesir topraklarının bir kısmı Marmara
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up