Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Orduda Gezilecek Yerler

Karadeniz'in tam ortasında yer almakta olan Ordu, mavi ile yeşilin farklı tonları ile bir araya geldiği muhteşem manzaralarıyla sizi büyüleyecek olan oldukça şirin bir kenttir. Karadeniz Bölgesi'nde yer almasına rağmen düz alan bakımından dikkat çekmekte olan Ordu, Giresun ve Samsun arasında birçok sahil ilçesini de bünyesinde barındırmaktadır.

ordu
Mazisi milattan önce 15 binli yıllara kadar dayanmakta olan Hitit, Frig uygarlıklarının ev sahipliği yapmış olduğu Ordu günümüzdeki doğal dokusuna 1800'lü yıllarda ulaşmaya başlamıştır. Böylece bir taraftan geçmiş dönemlere ait çok farklı tarihi eserleri kenti gezenlerin beğenisine sunarken diğer taraftan da muhteşem tabiatıyla görenleri büyülemektedir.

Boztepe

ordu boztepe
Ordu'da gezilecek yerler arasında tabii yerler ilk sırada bulunmalıdır. Özellikle Karadeniz'in birçok yerinde bulunan Boztepe Ordu'daki yüksek rakımı ile beraber muhteşem bir manzaraya da ev sahipliği yapmaktadır. Boztepe’ye sahilde bulunan teleferikle beraber çıktığınızda bir taraftan Ordu'nun muhteşem manzarasını seyrederken diğer taraftan da otantik havasıyla sizi büyüleyecek olan yeşillikleri ile beraber Boztepe karşınızda canlanacaktır. Boztepe'de yer alan birçok kafeterya ve restoranda karnımızı doyurup Ordu manzarası eşliğinde güzel dakikalar geçirebilirsiniz.

Taşbaşı Kilisesi

taşbaşı kilisesi
Ayrıca orduda gezilecek yerler içerisinde Taşbaşı Kilisesi de önemli bir yerde durmaktadır. 1850'li yıllarda yapılmış olan kilise geçmiş dönemlerde cezaevi olarak hizmet verirken günümüzde kültür merkezine dönüştürülerek güzel yapısı ile beraber dikkat çekmektedir. Günümüzde birçok kültür etkinliğine konsere ev sahipliği yapan kilisenin bulunduğu lokasyon hemen denizin üstünde olduğundan dolayı birçok fotoğraf tutkunu da kendisine hayran bırakmaktadır.

Yason Burnu

yason burnu
Ordu'da görülmesi gereken yerler içerisinde Yason Burnu tabii ve tarihi dokusuyla dikkat çekmektedir. Bir yarımada özelliğine sahip olan Yason burnu Çaytepe köyünde Ordu’ya 35 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Yason burnunun hemen ortasında yer alan Yason Kilisesi günümüzde küçük bir restorasyona uğrayarak doğal dokusuyla birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle yürüyüş yollarının bulunmuş olduğu Çaytepe köyünde Yason burnu çevresinde tabiat yürüyüşü yapmak bulunmaz bir keyiftir.

Bolaman Kalesi

bolaman kalesi
Bununla birlikte orduda görülmesi gereken yerler içerisinde Bolaman Kalesi de özel bir anlama sahiptir. Fatsa'da yer alan Bolaman Kalesi Ordu'nun geçmiş dönemdeki doğal mimari dokusunu da bünyesinde barındırmaktadır. iki kat olarak tasarlanmış olan yapının alt kısmında taş bloklar kullanılırken üst kısmı tamamen ahşap el işçiliği ile yapılmıştır.

Ünye Kalesi

ünye kalesi
Ordu'nun tatil beldelerinden birisi olan Ünye aynı zamanda Ünye kalesine de ev sahipliği yapmaktadır. Milattan önce 250’li yıllarda yapılmış olan Ünye Kalesi kentin 6 kilometre uzağında yer almaktadır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan kale günümüzde taş yığıntılar halinde özellikle tabiat tutkunları tarafından ziyaret edilmektedir. Kaleyi farklı noktalara bağlayan 2 tünel de dikkat çekicidir.

Çambaşı Yaylası

çambaşı yaylası
Bu tarihi yapılarla birlikte Ordu'da yer almakta olan yaylalar da son derece temiz havası ve güzel görünümü ile her yıl binlerce kişiyi ağırlamaktadır. Özellikle Çambaşı Yaylası yazın bile serin olan iklimiyle ön plana çıkmaktadır. Yaylada yer alan doğal tesislerde konaklayabilir tabiat yürüyüşü yapabilirsiniz.

Çaka Plajı

çaka plajı
Perşembe ilçesinde yer alan Çaka Plajı gerek kumuyla gerekse suyuyla Karadeniz'in en önemli ve güzel plajlarından birisi olmaktadır. Ayrıca ekstrem tatillerden hoşlanıyorsanız Boztepe’den paraşüt atlayışı yapabilirsiniz.

Ordu'nun Birbirinden Lezzetli Otları

dible
Tam anlamıyla Karadeniz mutfağının hüküm sürmüş olduğu Ordu'da oldukça farklı ot tipleri de bulunmaktadır. Ordu'nun neyi meşhur diye sorulduğunda genel olarak Karadeniz'de akla gelebilecek hamsi, fındık ve mısır ilk sırada yer almaktadır. Fakat Ordu'da toplanmakta olup değişik şekillerde pişirilen kaygana, karalahana, melocan dikkat çeken yeşilliklerdir.


Ayrıca orduya mahsus olan dible, karalahananın pirinçle harmanlandığı son derece lezzetli ve hafif bir yemektir.

Ordu Tanıtım Filmi
admin / 13.12.2017 / 3 / 1 279

Yorum Ekleyin


 1. Özkan Can
  Ziyaretçi
  25 Aralık 2017 19:48
  0

  Enfes bir yazı, Orduda gezilecek yerler çok güzel anlatılmış. Beğendim.

 2. Aytek
  Ziyaretçi
  27 Ağustos 2018 14:17
  0

  Kendim doğma büyüme orduluyu. O kadar güzel anlatmışşınız ki gezilecek yerleri orduya gelmek isteyenler hiç bir yabancılik çekmeyecektir. Kendi tavsiyem olarak ilk olarak boztepeye mutlaka çıkmalı gelmeyi düşünenler.

 3. Hakan
  Ziyaretçi
  9 Aralık 2018 20:18
  0

  Neredesye tüm illeri gezdim diyebilirim ama Karadeniz bölgesine hayran kaldım, gerek yeşili gerekse insanın sıcaklığı beni büyüledi. 

   

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Vezirköprü'de Gezilecek Yerler

Vezirköprü'de Gezilecek Yerler

Vezirköprü gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Havza'da Gezilecek Yerler

Havza'da Gezilecek Yerler

Samsun’un Amasya sınırında olan Havza, ülkemiz için farklı bir yeri olan
Çarşamba'da Gezilecek Yerler

Çarşamba'da Gezilecek Yerler

Samsun’un en önemli ilçelerinden olan Çarşamba , farklı özellikleri ile dikkat
Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat, Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 71 kilometre
Trabzon Boztepe Tanıtımı

Trabzon Boztepe Tanıtımı

Trabzon’un merkezine yaklaşık 3 km mesafede bulunan Boztepe, şehrin manzarasını
Giresunda Gezilecek Yerler

Giresunda Gezilecek Yerler

Y emyeşil doğası ve hırçın denizi ile tipik Karadeniz şehirlerinden biri olan
Bolu'da Gezilecek Yerler

Bolu'da Gezilecek Yerler

Günümüzde Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu arasında bağlantı güzergahında
Trabzon'da Gezilecek Yerler

Trabzon'da Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz’in en büyük kenti olan Trabzon, Anadolu topraklarındaki son
Samsun'da Gezilecek Yerler

Samsun'da Gezilecek Yerler

Karadeniz’in incisi olarak isimlendirilen Samsun tertemiz sahili, doğal
Artvin'de Gezilecek Yerler

Artvin'de Gezilecek Yerler

Ülkemizin oksijen deposu olan Karadeniz'in en doğu ucunda bulunan Artvin sınır
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up