Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Trabzon » Araklı'da Gezilecek Yerler

Araklı'da Gezilecek Yerler


Araklı gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya seyahat planlayan ziyaretçiler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için bu yerleri madde madde sıraladık; ama öncesinde Trabzon Araklı ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:

Araklı gezilecek yerler
Araklı Trabzon iline bağlı bir ilçedir. Trabzon merkez ile arasındaki uzaklık ise 49 km’dir. Trabzon’un en güzel ilçelerinden biridir. Eğer yolunuz buralara düştüyse, mutlaka görmeniz gereken yerler vardır. Araklı nerede diye soracak olanlar için; Trabzon merkezden Araklı ilçesine nasıl ulaşabileceğinizi alt kısımda özel olarak yer vereceğiz. Karadeniz’in tipik ve yeşillikli ilçelerinden biridir. Ayrıca, Karadeniz otoyolu üzerinde bulunan bir ilçedir. Ulaşım konusunda da sıkıntı çekmeyeceğiniz yerlerden biridir.

Araklı Tarihi


Araklı Sürmene ilçesine bağlı iken, verilen karar ile Araklı ilçe olarak değerlendirilmiştir. Araklı ilçesi 150 yıllık eski bir yerleşim yeridir. Eski olmasından dolayı da çok dikkat çeken ve çeşitli tarihi eserleri bünyesinde barındıran bir yerdir. Uzun süre yapılan arkeolojik çalışmalar neticesinde bir sürü kale ve merkez kalıntılarına rastlanmıştır.

Özellikle de 1.Dünya Savaşından sonra Osmanlı Genel Kurmayının Çanakkale birliklerinin 11.Ordu adıyla işgal etmeleri üzerine bir Karadeniz kıyıları Ruslar tarafından işgal edilmiştir. Trabzon Araklı bölgesi 22 ay boyunca Rus ve Ermenilerin kontrolü altında kalmıştır.

Araklı’da Gezilecek Yerler Listesi


Mahura Bereketli Şifalı Su

Araklı ilçesine geldiğiniz zaman mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de Mahura Bereketli Şifalı Su’dur. Buraya gelmek için Araklı’dan 10 km uzaklıktaki Bereketli köyüne gelmeniz gerekir. Bu su verilen bilgilere göre şifalı su olarak bilinmektedir. Birçok hastalığa ve derde iyi geldiği düşünülür. Bundan dolayı mutlaka Araklı ilçesinde bulunan Bereketli köyünü ziyaret etmelisiniz.

Pazarcık Milli Parkı

Turizm Bakanlığı tarafından bizzat turizm merkezi olarak seçilmiş, turizm parkıdır. Turizm milli parkı Karadere kıyısında yer almaktadır. Yeşilliklerin ve güzelliklerin bir arada bulunduğu bu parkı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Milli park içerisine geldiğinizde bir de mağara ile karşılaşacaksınız. Pazarcık mağarası burada bulunmaktadır. Ailenizle güzel vakit geçirebileceğiniz yerlerdendir.

Kalecik Kalesi

Araklı ilçesine 5 km uzaklıkta bulunan bu tarihi mekan da Araklı gezilecek yerler arasındadır. Kalecik Kalesi tam deniz kenarında yer aldığı için harika bir manzarası vardır. Yolunuz Araklı ilçesine düştüyse, mutlaka burayı görmeden bölgeden ayrılmamalısınız.

Araklı Çarşısı

Trabzon’unun özellikle de küçük mini çarşıları meşhurdur. Eğer buraya geldiyseniz mutlaka içerisinde yer alan çarşısını da gezmelisiniz. Tereyağ, mısır unu gibi Trabzon'a özgü lezzetleri bu küçük şirin ilçenin çarşısından alabilirsiniz.

Os (Turnalı) Şelalesi

Doğal güzellikleri seyretmeyi seviyorsanız, Araklıda gezilecek yerler listesinin bir diğer önemli yer de Os Şelalesidir. Muhteşem manzarasıyla gelenleri kendine büyüleyen bu şelaleyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Os şelalesi Araklı Daş başı yolu üzerinde siz değerli ziyaretçilerini beklemektedir. Bu şelalenin bir diğer adı da Turnalı Şelalesidir.

Araklı'nın Nesi Meşhur?

Trabzon Araklı ilçesinde genellikle arıcılık çok meşhur uğraş alanlarından biridir. Bölgeye özel çok özel bir bal üretilmektedir. Delibal olarak bilinen bu bal türünü mutlaka tatmalı ve bu bölgeden satın almalısınız.
Yolunuz Araklı'ya düşerse; Trabzon Gezilecek Yerler listemizi de mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.
Eğer Araklı’da yiyecek bir şeyler arıyorsanız, Araklı yemekleri olarak Karalahana çorbası, karalahana dolması ve yanında da mısır ekmeği yemelisiniz. Hayatınızda daha önce böyle bir lezzeti tatmadığınızı hissedeceksiniz.

Araklı Nerede, Araklı’ya Nasıl Ulaşılır?


Trabzon Araklı ilçesine ulaşmak istiyorsanız, birkaç seçeneği değerlendirebilirsiniz. Bu seçeneklerden biri araba kiralamaktır. Kişisel araba kiralama işini Trabzon hava limanında rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Özel arabanızla çok kısa sürede Araklı ilçesine ulaşabilirsiniz. Trabzon Gümüşhane yolu üzerinden ulaşımı gerçekleştirmeniz mümkün olmaktadır. Bir diğer yol ise Trabzon Otogarından Araklı ilçesine giden çeşitli otobüsler bulunmaktadır. Bu otobüsleri tercih ederek de kısa sürede Trabzon Araklı ilçesine ulaşabilirsiniz.

Araklı nüfusu 2018 yılı verilerine göre 49.500 olup, Araklı nereye bağlı sorusuna verilecek cevap ise Trabzon olacaktır.

Sizler için Trabzon Araklı ilçesi hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Araklı'da ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Araklı gezilecek yerler listesini yazarak; Araklı nerede ve Araklı'ya nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.admin / 06.11.2019 / 0 / 11 423

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Tonya'da Gezilecek Yerler

Tonya'da Gezilecek Yerler

Tonya gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Beşikdüzü Gezilecek Yerler

Beşikdüzü Gezilecek Yerler

Beşikdüzü gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Arsin'de Gezilecek Yerler

Arsin'de Gezilecek Yerler

Arsin gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Of'ta Gezilecek Yerler

Of'ta Gezilecek Yerler

Of gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Sürmene’de Gezilecek Yerler

Sürmene’de Gezilecek Yerler

Sürmene gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Vakfıkebir'de Gezilecek Yerler

Vakfıkebir'de Gezilecek Yerler

Trabzon’un en gelişmiş üçüncü ilçesi olan Vakfıkebir, Karadeniz'e dökülen Fol
Çaykara'da Gezilecek Yerler

Çaykara'da Gezilecek Yerler

Çaykara gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Akçaabat'ta Gezilecek Yerler

Akçaabat'ta Gezilecek Yerler

Trabzon Akçaabat ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında
Trabzon Uzungöl Tanıtımı

Trabzon Uzungöl Tanıtımı

Karadeniz’i Karadeniz yapan illerden biri de Trabzon. Trabzon’un küçük, şirin
Trabzon Boztepe Tanıtımı

Trabzon Boztepe Tanıtımı

Trabzon’un merkezine yaklaşık 3 km mesafede bulunan Boztepe, şehrin manzarasını
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up