Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Nevşehir » Avanos'ta Gezilecek Yerler

Avanos'ta Gezilecek Yerler


Avanos gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya seyahat planlayan ziyaretçiler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için bu yerleri madde madde sıraladık; ama öncesinde Nevşehir Avanos ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:

Avanos gezilecek yerler
Nevşehir’in ilçelerinden biri olan Avanos son zamanlarda çokça turisti bünyesine çekmektedir. Taşıdığı özellikler bakımından ilgi çekici olan bu ilçenin bu kadar ün yapmasındaki neden antik dönemlerden beri tercih edilmiş bir şehir olmasıdır. Nevşehir'in 18 km kuzeyinde olan yerleşiminin, Antik Devirdeki adı Venessa, Zuwinasa ya da Ouenasadır.

Bu yazımızda sizlere Nevşehir ilimizin önemli noktalarından olan Avanos’u tanıtmaya ve gezilecek önemli noktaları göstermeye çalışacağız.


Kapadokya bölgesinde bulunan Avanos en önemli sanat ve turizm merkezi olmuştur. Bu noktaya isterseniz turlarla isterseniz de kişisel arabanızla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Avanos nüfusu 32.360 kişi olmaktadır. Bunlardan yüzde 49,66 kişisi erkek geriye kalan yüzde 50,34 kişi ise kadın nüfusundadır. Avanos nüfusu her geçen gün artmakta ve gelişmektedir.

Avanos Tarihi

Nevşehir’in en önemli turizm mekanlarından biri olan Avanos tarihi ile de çok dikkat çekmektedir. Özellikle de Hitit, Frig, Pers, Asur, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı izlerini taşıyan Kapadokya'nın bir parçası olan Avanos da, en az 4000 yıl öncesine kadar uzanan tarihiyle gidip görülmesi gereken yerlerden biridir.
Kapadokya hakkında tüm bilinmesi gerekenleri Kapadokya'da Gezilecek Yerler isimli konumuzda bulabilirsiniz.
İtalyan arkeologlar tarafından yapılan çalışmalarla birlikte 1967’de Avanos’un tarihinin eski Eltiler’e kadar ulaşıldığı anlaşılmıştır. Hititler, Medler, Frigler, Asurlular, Persler, Keltler, Kapadokya Krallığı, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar muhtelif sürelerle Avanos tarihinin değişik evrelerinde yer almışlardır.

Avanos gezi rehberi olabilecek bu bilgileri dikkatlice izlemenizi öneririz. Avanos tüm bu evrelerin taşıdığı izlerle günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. İsmi de her dönemde değişiklik göstermiştir. Avanos'un ismi Hititler döneminde "Zuwinasa", Asurlular döneminde "Nenansa", Bizanslılar döneminde "Venessa", Selçuklular döneminde "Evenüz" dir. Osmanlı döneminde de "Uvenez, Evenez, Avanoz" olarak söylenirken, zamanla "Avanos"a dönüşmüştür.

Avanos nereye bağlı diye düşünüyorsanız, Nevşehir’in önemli ilçelerinden biri olduğunu söylemek isteriz.

Avanos'ta Gezilecek Yerler

Avanos’un tarihi yapıları en dikkat çekici noktalardan biridir. Şimdi Avanos’u ziyaret etmek isteyenlere gidebileceğiniz Avanos gezilecek yerler hakkında önemli noktaları göstereceğiz. Avanos’ta gezilecek yerler ile ilgili bilgiler aşağıda madde madde verilmiştir.
  • Çanak Çömlek Atölyeleri

Avanos’ta gezilecek yerlerden birinci sırada çanak atölyeleri gelmektedir. Her döneme ait bulunan yapılarıyla birlikte burada çanak ve çömlek işleri çok meşhurdur. Bundan dolayı da burada çanak atölyelerine bol miktarlarda rastlayabilirsiniz. Farklı bir deneyim yaşamak istiyorsanız herhangi bir çanak atölyesine gidip vazo ve çanak yapmayı deneyebilirsiniz.

Bu atölyelerden uygun bir şekilde hediyelik eşyalarda satın alabilirsiniz. Tarihi en dikkat çekici yönüyle gösteren çanak atölyeleri mutlaka gezip görülmesi gereken yerler listesinde yerini alıyor.
  • Paşabağı

Paşabağı Avanos’un 3 km ötesinde bulunmaktadır. Buraya yürüyerek rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Burayı bu kadar dikkat çekici yapan unsur ise yapılarıdır. Peribacalarının ilk evrelerini burada görürsünüz. Ünlü keşişlerin inzivaya çekildiği noktalarda vardır. Bununla birlikte içi oyulmuş şapel görüntülerine de burada rastlayabilirsiniz.
  • Zelve Vadisi

Avanos’ta gezebileceğiniz bir önemli nokta da Zelve vadisidir. Paşabağı’nı ziyaret ettikten sonra bir 3 km daha yürürseniz buraya ulaşabilmeniz mümkündür. Zelve vadisinde Kapadokya’yı izleyebilir, manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.


Zelve 9. Ve 13. Yüzyıllarda Hristiyanlığın en önemli dini merkezlerinden biri ve rahiplerin ilk dini bilgilerini edindikleri yer olması açısından tarihsel bir öneme sahip olan bu yerde kiliseler çok dikkat çekici yapıya sahiptirler. 15 tane büyüklü küçüklü kilisesi var ama en ünlü olanları Geyikli, Üzümlü ve Balıklı kiliseleri. Zelve vadisine gittiğiniz de de bu kiliseleri ziyaret etmenizi öneririz.
  • Özkonak Yer Altı Şehri

Yer altı şehirlerini görmek istiyorsanız Avanos tam aradığınız yerdir. Toplamda 4 kattan oluşan yer altı şehirlerini ziyaret edebilirsiniz. Tarihleri kesin olarak bilinmese de M.Ö. 4000 yıl kadar öncesine uzandığı bilinen bu yer altı şehri Avanos'ta gezilecek yerler listesinin önemli bir parçasıdır. Bu yapıları görünce o zamanlar bu yapılar nasıl inşa edildi düşüncesini aklınızdan asla çıkaramayacaksınız.
  • Lahit Mezar

Tarihi yapılarından biri de Lahit mezardır. Bu lahit mezarın 1971 yılında yapılan araştırmalarla birlikte saçlarına kına sürülmüş bir kadına ait olduğu düşünülmektedir. Oldukça eski bir yapı olan bu mezar mutlaka gidince görülmesi gereken noktalardandır.
  • Dereyamanlı Kilisesi

Dereyamanlı kilisesi dikkat çeken yapılardan biridir. 2.yüzyıla ait olduğu düşünülen bu kilise mutlaka gidip görülmesi gereken yerlerdendir. 7
  • Saruhan Kervansaray

Saruhan Kervansaray yaklaşık olarak Avanos’tan tam 4 km ötesinde bir yerde kalmaktadır. İpekyolu üzerinde olan ve Osmanlı Devleti zamanında yapıldığı düşünülen bu kervansaray günümüze kadar kalmayı başarmış önemli yapılardandır. Tam olarak 2000 m2lik bir alana yapılmıştır. Kervansarayın bu kadar ilgi çekici olmasının nedeni ise kesme taşlarından olmasıdır.
  • Tarihi Avanos Evleri

Tarihi Avanos evlerinin temeli ilk olarak Selçuklu Devleti zamanında yapılmıştır. Önce Saruhan medresesi yapılırken daha sonra da 1202 yılında da tarihi Avanos evleri kurulmuştur. Eğer Avanos’a geldiyseniz bu evleri ziyaret etmeden gitmemelisiniz.

Nevşehir Avanos Festivalleri

Nevşehir Avanos önemli bir ilçe olmasıyla birlikte bu tarihi yapısını daha net göstermek için çeşitli festivaller düzenlenmiştir. Bu festivallerden biri de Kapadokya Avanos Dünya Halk Dansları Festivalidir. Bu festivali mutlaka denk getirmeye dikkat etmelisiniz.


Bu festivale dünyadan çeşitli ülkeler katılmaktadır. Harika etkinliklerin içerisinde barındırdığı önemli bir festivaldir. Avanos’ta gerçekleşecek bu festivali kaçırmamaya özen göstermelisiniz.

Avanos’un Nesi Meşhur?

Avanos’un neyi meşhur diye merak edenler için önemli liste hazırladık. Avanos tarihi yapılarıyla oldukça meşhur bir ilçedir. Özellikle tabak, çanak ve çömlek yapımları da oldukça önemlidir. Buraya geldiğiniz zaman mutlaka çanak ve çömlek yapımlarına katılmanızı öneririz. Ayrıca kendinize birer hediye alarak buradan ayrılabilirsiniz.


Avanos’un en önemli şeyleri de biri de şarap mahzenleridir. Şarap tadımı yapmak isteyenler için tercih edilmesi gereken önemli noktalardan biridir.
Ayrıca kayısı dolması da tatması gereken yiyeceklerden biridir. Çömlekte yapılan bu önemli lezzeti mutlaka geldiğinizde yöresel yemekler satan yerlerden tadabilirsiniz. Ayrıca Düğü çorbası da salça ve ince bulgurla yapılan önemli bir çorbadır. Bu çorbayı da mutlaka buraya geldiğiniz zaman tatmalısınız.

Avanos Nerede, Nasıl Gidilir?

Birçok turistin merak ettiği şeylerden biri de Avanos nerede sorusudur. Bu başlığı altında Nevşehir Avanos nerede sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Eğer Nevşehir merkez üzerinden Avanos’u ziyaret etmek istiyorsanız yalnızca 20 dk içinde özel arabanız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Merkez üzerinden de direkt Avanos’a otobüsler bulunmaktadır. Bu otobüsleri tercih ederek Avanos ilçesine kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. İnternet üzerinden Nevşehir Avanos otobüs seferleri diye araştırmanız yeterlidir.
Eğer Avanos seyahati planlıyorsanız; Nevşehir Gezilecek Yerler listemizi de inceleyiniz.
Nevşehir Kapadokya hava alanından yaklaşık 18 dk sonra Avanos’a özel arabanız ile birlikte kara yolu ile ulaşım da mümkündür. Yol üzerinde Ürgüp Göreme gibi önemli noktaları da görmeniz mümkündür. Oralara uğradıktan sonra Avanos’u ziyaret edebilirsiniz.

Kayseri de yakın olan illerden biridir. Eğer ulaşımınızı Kayseri’den yapmak istiyorsanız, Kayseri Avanos arası yalnızca 70 kilometredir. 1 saatlik kara yolu ulaşımı ile birlikte Avanos’a rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Avanos’a eğer demir yolu ile ulaşmak istiyorsanız sizlere üzülerek söylüyoruz ki Avanos’a demir yolu bulunmamaktadır. Bunun yerine sizler de sadece kara yolu ile ulaşımını sağlayabilirsiniz.

Sizler için Nevşehir Avanos ilçesi hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Avanos'ta ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Avanos gezilecek yerler listesini yazarak; Avanos nerede ve Avanos'a nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.admin / 07.11.2019 / 0 / 7 160

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Ürgüp'te Gezilecek Yerler

Ürgüp'te Gezilecek Yerler

Ürgüp gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Uçhisar’da Gezilecek Yerler

Uçhisar’da Gezilecek Yerler

Uçhisar gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirasları Listesinde olan bu güzel şehrimizi daha
Hacıbektaş'ta Gezilecek Yerler

Hacıbektaş'ta Gezilecek Yerler

Hacıbektaş Alevi-Bektaşilerin Anadolu'daki en önemli dini merkezi.
Kapadokya'nın İncisi: Göreme

Kapadokya'nın İncisi: Göreme

Eskiden faal yanardağlar olan Erciyes ve Hasan Dağının püskürttüğü lav ve
Kapadokya'nın Sinasos'u: Mustafapaşa

Kapadokya'nın Sinasos'u: Mustafapaşa

Mübadeleye kadar önemli bir Rum yerleşimi olan Sinasos (Mustafapaşa) yakın
Nevşehir'de Gezilecek Yerler

Nevşehir'de Gezilecek Yerler

Nevşehir Türkiye'nin İç Anadolu bölgesinde yer alan tarihi ve doğal
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up