Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Gezi Notları » Gezgin Bilgiler » Müze Kart Nedir, Nasıl Alınır?

Müze Kart Nedir, Nasıl Alınır?


Müze kart
Büyükşehirlerde yaşayan vatandaşların cüzdanlarında olmazsa olmaz kartlardan bir tanesi de Müze kart olmaktadır. Bu kart sayesinde Kültür Bakanlığına bağlı olan Türkiye’de sayısı 300’ü geçkin müze ve örenyerleri girişlerini ücretsiz bir şekilde yapabilirsiniz. Her yıl yenilenmesi gereken kart ile bulunduğunuz her ilde muhakkak ziyaret edeceğiniz bir müze bulunmaktadır.


Kart almak isteyen kişiler, TC kimlikleri ile birlikte kart basım yerlerinden veya www.muzekart.com adresinden temin edebilirler. Temini gerçekleştikten sonra giriş ücreti 72 TL olan Ayasofya müzesi, Topkapı müzesi gibi yerlerde hiçbir sıra beklemeden ve ücret ödemeden giriş yapabilirsiniz. Müze kart ücreti şuan için yıllık 70 TL olarak fiyatlandırılmaktadır. Dolayısıyla yılda bir defa bu karta ödenen parayı sadece 1 yılda fazlası ile çıkartma şansınız bulunmaktadır.

Müzekart ile Girilebilecek Yerler

Sahibine büyük avantajlar sunan ve özellikle tarihi yerleri gezmeyi seven kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen kart ile birlikte Türkiye’de pek çok müzeye ücretsiz ve sıra beklemeden giriş yapabilirsiniz.

Mesela Efes Antik kente gittiniz ve giriş yapmak istiyorsunuz. Sıra beklemeden kartınızı okutarak anında giriş yapabilirsiniz. Keza Topkapı sarayı içinde öyle olmaktadır. Efes Antik kent (72 TL) ve Topkapı sarayı (72 TL) gibi yerlere giriş yaparken bazı kısımlarına (Efes Antik kent için Yamaçevler) erişim engellemesi getirilmiştir. Bunlara ise çok az bir bedel fark ile (20 TL gibi) giriş yapabilmektesiniz. Yani toplamda 144 TL vereceğiniz bu iki yere Müzekart fiyatı olan 70 TL + görmek istediğiniz ekstra yerler olarak sınırsız erişim sağlayabilmektesiniz.

Müze Kart Avantajları

Müzekart yıllık doldurulan ve o yıl içerisinde istediğiniz her müzeye sınırsız sayıda erişim izni vermesi nedeniyle çok caziptir. Özellikle turistik bir geziye çıkan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen kart ile hem ekonomik bir gezi yapma fırsatına kavuşmaktasınız, hem de gittiğiniz yerlerde sıra bekleyerek vakit kaybetmiyorsunuz.


Devletimizde bu kartı kullanmaya teşvik etmek amacıyla 2020 yılı başı itibari ile Milli sarayların gezilmesini de kart sahiplerine ücretsiz olarak sunacaklarını açıkladı. Böylelikle 1 yıl içerisinde gezilebilecek yerler arasına Dolmabahçe sarayı, Yıldız sarayı, Beylerbeyi Sarayı gibi yerlerde eklenmiş bulunmaktadır.

Kart ayrıca engelli, öğrenci ve öğretim üyelerine de ücretsiz olarak verilmektedir.

Müze Kart Çeşitleri

Kültürel mirasın fazla olduğu yerlerde veya bölgeler bu kart özel basılabilmektedir. Ziyaret süresinin sınırlı tutulduğu özel basımlar hakkında bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.
  1. Museum Pass İstanbul: İsminden de anlaşılabildiği gibi kart ile İstanbul’da bulunan müze ve örenyerlerini 5 gün boyunca gezebilmektesiniz. Kartın fiyatı 220 TL’dir.
  2. Museum Pass Türkiye: Bu kartta tıpkı müze kartında olduğu gibi tüm Türkiye’de bulunan müzeleri gezebilmektesiniz. Ancak fiyatı 375 TL ve sadece 15 gün geçerlidir.
  3. Müzekart+: Bu kart normal kart ile aynıdır ve süresi 1 yıldır. Ücreti de yine 70 TL olarak fiyatlandırılmıştır.
  4. Müzekart 15 Temmuz: 15 Temmuz anısına yapılan kart Müzekart+ ile aynı özelliklere sahiptir.
  5. Museum Pass Cappadocia Kapadokya bölgesinde geçen kart ile 10 gün boyunca istediğiniz müzeleri sadece 130 TL bedel ile gezebilirsiniz.
  6. Museum Pass Akdeniz: Turizm cenneti Akdeniz’de bu kart ile şelale, tarihi yerler ve müzeleri 7 gün boyunca 220 TL gibi bir bedelle görebilirsiniz.
  7. Museumm Pass Ege: Bir diğer turizm cenneti Ege bölgesinde geçerli olan kartın süresi 7 gündür ve 220 TL karşılığında alınabilmektedir.
Müze kart fiyatı olan yıllık 70 TL ile gezip görebileceğiniz yerlere her geçen gün yenileri eklenmeye devam etmektedir. Tarihi çok seven, sürekli seyahat halinde bulunan bir kişi iseniz kesinlikle cüzdanınızda bu karttan bir adet taşımanızı tavsiye etmekteyiz. Nerede, ne zaman, neyle karşılaşacağınız belli olmayan Türkiye gibi tarih kokan bir ülkede her zaman yanınızda kartı taşımalısınız.admin / 15.11.2019 / 0 / 1 603

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

2020 Şampiyonlar Ligi Finali Türkiye’de!

2020 Şampiyonlar Ligi Finali Türkiye’de!

Sporun her dalını seviyor ve futbola büyük ilgi duyuyoruz. 2020 Avrupa
Bursa'nın Meşhur Kestane Şekeri Nilüfer Kestane

Bursa'nın Meşhur Kestane Şekeri Nilüfer

Tatlılar, Türk mutfağında her zaman önemli yer tutmuştur. Birçok şehrin,
2020 Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

2020 Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pasaport çıkartma işlemleri için yapılacak başvurular gereken evraklar
2019 Green Card Başvurusu

2019 Green Card Başvurusu

Green Card başvuru süreci hakkındaki detaylar şu şekildedir: Her yıl Ekim
2019 Amerika Vize Başvurusu

2019 Amerika Vize Başvurusu

Amerika vize başvurusu sırasında istenilen belgeler eksiksiz bir şekilde
2019 İngiltere Vize Başvurusu

2019 İngiltere Vize Başvurusu

İngiltere vize başvurusu işlemleri, İngiltere konsolosluğu veya İngiltere
2019 Almanya Vize Başvurusu

2019 Almanya Vize Başvurusu

Almanya vize başvurusu yapılacaksa ve başvuru sahibi Türkiye Cumhuriyeti
Schengen Vizesi Nedir? Schengen Vizesi Hakkında Tüm Bilgiler

Schengen Vizesi Nedir? Schengen Vizesi

Avrupa Birliğine üye olan ülkeler ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyelerini
Doğu Ekspresi Yolculuğu Rehberi

Doğu Ekspresi Yolculuğu Rehberi

Doğu Ekspresi’nde yolculuk yapmak isteyen gezginler için kapsamlı bir şekilde
Tatilde Rahatsızlık Veren Harcamalar Anketi

Tatilde Rahatsızlık Veren Harcamalar

Bugün, doğru ben de bu ödemeleri yaparken rahatsızlık duydum diyeceğiniz tatil
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up