Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Tunceli » Ovacık'ta Gezilecek Yerler

Ovacık'ta Gezilecek Yerler


Ovacık gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Ovacık'ta gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Tunceli Ovacık ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:

Ovacık gezilecek yerler
Türkiye'mizin güzel illerinden biri olan Tunceli ilinin Ovacık ilçesinden bahsedeceğiz. Tunceli ilinin 8 ilçesinden biri de Ovacık’tır. Birbirinden güzel tarihi yerlere ve gezilecek mekanlara ev sahipliği yapmaktadır. Tunceli şehir merkezi ile arasında 65 km vardır. Tunceli ilinden Ovacık ilçesine nasıl ulaşacağınıza dair önemli bilgileri alt kısımda yer vereceğiz.


Ovacık ilçesi ismini aslında 74 km’lik alan içerisinde bulunmasından almaktadır. Şimdi sizlerle Ovacık ilçesinin tarihine birer göz atalım. Daha sonra da Ovacık gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler vermeye özen göstereceğiz.

Ovacık Tarihi

Ovacık tarihi 1071 Malazgirt Zaferine kadar uzanmaktadır. O zamandan bu zamana önemli tarihi eser kalıntılarını bu ilçede görebilirsiniz. Malazgirt Meydan Savaşından sonra Türk akınları bu bölgeye yerleşmeye başlamıştır. 1203 yılında ise bu bölge tamamen Anadolu Selçuklu Devletinin hakimiyeti altına girerek Türkleşmişlerdir.

1936 yılında ise Tunceli başlı başına il kabul edilmiştir. Ovacık ise Tunceli iline bağlı bir ilçe olarak kayıtlara geçmektedir. Şu anda da bu bölgeyi Türkiye'nin tek komünist belediye başkanı olan Fatih Mehmet Malkoçoğlu yönetmektedir.

Ovacık ilçesinin eski adı ise Pulurdur. Pulur Ermenice bir isimdir. Tepe ve höyük anlamına gelmektedir.

Ovacık Gezilecek Yerler Listesi

Tunceli'nin bu güzel ilçesinde birden çok tarihi ve doğa güzellikleri bulunmaktadır. Eğer yolunuz Ovacık'a düştüyse, sizlere Ovacık gezilecek yerler hakkında önemli bilgiler vermeye çalışacağız.

  • Munzur Vadisi Milli Parkı

Bu vadi toplamda Tunceli ile Ovacık arasında uzanmaktadır ve 1976 yılında ise Milli Park olarak ilan edilmiştir. Buranın milli park olmasının nedenleri ise içerisinde oldukça ender bulunan çeşitli bitkilerinin bulunması, akarsularının zengin olması ve yaban hayatının olmasıdır. Bu milli parkta toplamda 1581 bitki örtüsü ve 227 endemik bitki bulunmaktadır. Bu park özellikle de şehre oksijen depolayan nadir alanlardan bir tanesidir.

Eğer yolunuz Ovacık ilçesine düştüyse mutlaka bu milli parkı ziyaret etmelisiniz. Etrafında bulunan o eşsiz manzarayla büyüleneceğinize inanıyoruz.

  • Kırmızı Benekli Alabalık Türünü Barındıran Munzur Suyu

Ovacık ilçesinde bulunuyorsanız mutlaka Munzur Suyunda yaşamını devam ettiren kırmızı benekli alabalıkları görmelisiniz. Bu alabalık türünün tadı değil de özellikle de görüntüsü dikkat çekicidir. Eğer yolunuz Munzur kenarına düşerse mutlaka bu balıkları seyretmelisiniz.

  • Munzur Gözeleri

Munzur gözeleri ilçe merkezine yaklaşık 17 km uzaklıkta yer almaktadır. Sizler de piknik yapmak ve bu doğa harikası yerleri görmek istiyorsanız mutlaka Munzur suyu gözelerini ziyaret etmelisiniz. Burada eğer isterseniz balık tutup pişirebilirsiniz.

  • Mercan Vadisi

Ovacık ilçesinin bir başka doğa harikası yeri ise Mercan Vadisidir. Mercan Vadisi Avcı Dağlarının batı yamacından doğarak daha sonra Munzur suyu ile birleşmektedir. Bu vadinin bir kısmı ise milli park içerisinde yer alır. Bu vadi sahip olduğu bitki örtüsü ve yabani hayvan hayatı ile tam anlamıyla görülmesi gereken cennet yerlerden biridir. Temiz hava almak istiyorsanız, mutlaka Mercan vadisine de uğramalısınız.

Ovacık’ta Bulunan Müzeler

Tunceli şehir merkezinden geçerseniz mutlaka Tunceli Müzesini ziyaret etmelisiniz. Tunceli Ovacık mevkinde ise El Jardin Del Eden müzesini ziyaret edebilir, Tunceli ve Ovacık hakkında önemli bilgileri bu müzeden rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Ovacık Yöresel Yemekleri

Ovacık ilçesine geldiyseniz, dönerken mutlaka yanınızda bir sarımsak almalısınız. Çünkü bu bölgenin sarımsağı diğer sarımsaklardan çok daha lezzetlidir. Tarihi ve doğal güzelliklerinin de bir arada olduğu bu ilçede özellikle de Bişi yemeği de meşhurdur. Burayı ziyaret ediyorsanız, Bişi, Zerefet yemeklerini mutlaka tatmalısınız.


Ovacık’tan dönerken de yanınıza buraya özgü tek diş sarımsaklarını alabilirsiniz. Ovacık yöresel yemekleri neden bu kadar lezzetli olduğunu sizler de göreceksiniz.

Ovacık'ın Neyi Meşhur?

Ovacık'a gelip, Ovacık'ın neyi meşhur olduğunu merak ediyorsanız, sizlere hemen açıklayalım. Bu güzel ilçenin küçükbaş hayvanları oldukça meşhurdur. Her ailenin evinde en az 10 tane küçükbaş hayvan görmeniz mümkün. Eğer köylere giderseniz, daha fazla küçükbaş hayvan ile karşılaşabilirsiniz.

Ayrıca hediyelik eşya almak isterseniz de Tunceli yöresel kıyafetlerini hediyelik eşya satan yerlerden alabilmeniz mümkün olmaktadır. Özellikle Tunceli Ovacık’tan ayrılırken heybe almayı unutmamalısınız.

Ovacık Nerede, Nasıl Gidilir?

Ovacık nerede ve nasıl gidilir sorusunun cevabını burada yer vermeye çalışacağız. Ovacık ilçesine gitmek istiyorsanız, sizlere çeşitli yolları söyleyebiliriz. Tunceli’ye geldiyseniz, araç kiralayarak yaklaşık 60 km olan yolun ardından da Tunceli Ovacık mevkine ulaşabilirsiniz. Yollarda özellikle de bol bol yeşillik ve güzellikleri görebileceksiniz.
Eğer Ovacık seyahati planlıyorsanız; Tunceli Gezilecek Yerler listemizi de mutlaka inceleyiniz.
Toplam yol 1 saat 15 dakika kadar sürmektedir. Aracınızla bu sürede Ovacık ilçesine ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda da Tunceli’den Ovacık ilçesine giden otobüsler bulabilirsiniz. Eğer tek başınıza ya da arkadaşlarınızla gezmek istiyorsanız bu otobüsleri tercih edebilirsiniz. Otobüsler ile ilgili detaylı bilgi için Tunceli Otogarı’na gidebilir, ilçe otobüs bilgilerini oradan bizzat öğrenebilirsiniz.

Sizler için Tunceli Ovacık ilçesi hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Ovacık'ta ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Ovacık gezilecek yerler listesini yazarak; Ovacık nerede ve Ovacık'a nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.admin / 29.01.2020 / 0 / 6 368

Yorum Ekleyin


up