Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Adıyaman » Karakuş Tümülüsü

Karakuş Tümülüsü


Karakuş Tümülüsü
Adıyaman'ın Kahta İlçesi sınırları içinde modern Çukurtaş köyü yakınlarında yer alır. Tarihi M.Ö. 1. yüzyıla dayanan, Kommagene Krallığına mensup kadınlara ait olduğu bilinen Karakuş Tümülüsü, 20 metre yüksekliğe sahip bir anıt mezardır. Bu ünlü Tümülüs, üstüne çay taşlarının yığılması sonucu bugünkü şeklini almıştır. Karakuş Tümülüs'ünün adı; tümülüsün güneyinde yer alan dikili sütunun üstündeki kartal heykelinden gelmektedir. Yöre halkı, bu görkemli heykeli "karakuş" olarak adlandırmış ve bu özel mezar anıtı bu isimle tarih sayfalarına geçmiştir.

Karakuş Tümülüsü Özellikleri


Karakuş Tümülüsü'nün doğu tarafında yaklaşık 10 metre uzunluğuna sahip 2 adet sütun bulunmaktadır. Bu sütunlardan birini üzerinde aslan heykeli motifi diğer sütunda ise boğa motifi bulunur. Adıyaman'a bu merak uyandıran tarihi tümülüsü görmeye gidenler ise sadece boğa motifini görebilirler. Bu motifinde baş kısmının mevcut olmadığını üzülerek belirtmek gerekir. Doğu, Batı ve Güney yönlerinde dörder sütun yapılmıştır lakin günümüzde sadece 4 sütun kaldığı görülmektedir. . Bunlardan ikisi Doğu’da, biri ise Batı’da bulunur, Güney’de ise Karakuş yer almaktadır.
Yolunuz Nemrut civarına düşüyorsa Adıyaman Gezilecek Yerler listemizi de mutlaka okuyunuz.
Karakuş Tümülüsü'nün batı tarafında Kommagene Kralı I. Antiochos’un oğlu Kral II. Mithridates’in (MÖ. 36-20) kız kardeşi Laodike ile tokalaşma kabartması bulunuyor. Bu anıt mezarın Kral Antiochos’un eşi İsias, kızı Antiochis ile torunu Aka’ya ait olduğu sütun üzerindeki yazıttan anlaşılmaktadır. Laodike’nin kabrinin üzerinde ise “ O tüm kadınların en güzeliydi “ yazar.

Karakuş Tümülüsü Nerede, Nasıl Gidilir?


Milli park koruma alanı içinde yer alan Karakuş Tümülüsü'ne gitmek isteyenlere, ulaşımın Kahta İlçesinin 20 km kuzeyinde araçlarla sağlanabildiğini belirtmek gerekir. Nemrut Dağı giriş noktası olarak bilinen Tümülüs, Nemrut Dağı'na doğru geziye çıkanların yolu üzerinde olması nedeni ile de en çok ziyaret edilen yerler arasındadır. Cendere, Arsemia'a gidenler de yol üstünde olduğu için Karakuş Tümülüsü'nü mutlaka ziyaret etmektedir.

2019 yılı için Nemrut Milli Parkına giriş ücreti 20 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Kişi başına 20 Türk Lirası olan ücret araç ile girişlerde 5 lira da araç bedeli olmak üzere toplamda 25 Türk Lirasıdır. Nemrut Dağı Milli Parkı'na bu cüz-i ücretlerle giriş yapılabilmektedir.admin / 02.02.2020 / 0 / 2 200

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Cendere Köprüsü Tanıtımı

Cendere Köprüsü Tanıtımı

Cendere Köprüsü Adıyaman ilimizin Kahta ve Sincik ilçeleri arasında akan
Besni'de Gezilecek Yerler

Besni'de Gezilecek Yerler

Besni, Adıyaman'ın ilçelerinden biridir. Adıyaman'ın merkezine 45 kilometre
Adıyaman Menzil Köyü Tanıtımı

Adıyaman Menzil Köyü Tanıtımı

Dere yatağı üzerine kurulu olan Menzil Köyü, Atatürk Barajı ile çevrelenmiş ve
Kahta’da Gezilecek Yerler

Kahta’da Gezilecek Yerler

Adıyaman'a 33 km mesafede konumlanmış olan Kahta, Doğu'nun en güzel
Nemrut Dağı Tanıtımı

Nemrut Dağı Tanıtımı

Yazın en sıcak günlerinde bile insanı soğuktan titreten Nemrut Dağının
Adıyaman'da Gezilecek Yerler

Adıyaman'da Gezilecek Yerler

Tarihi milattan önce 4 binli yıllara kadar gitmekte olan Güneydoğu Anadolu
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up