Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Adıyaman » Adıyaman'da Gezilecek Yerler

Adıyaman'da Gezilecek Yerler


Adıyaman gezilecek yerler
Tarihi milattan önce 4 binli yıllara kadar gitmekte olan Güneydoğu Anadolu Bölgesinin müstesna kenti olan Adıyaman orta Fırat bölümünde konuşlandırılmış olan muhteşem bir beldedir. Kuşbakışı olarak Adıyaman'ı gözlemlediğinizde muhteşem ovasında yerleşmiş olan kentin tarihi ve doğal dokusu sizi büyümemektedir. Şimdi ise Adıyaman'da gezilecek yerler listemize bir göz atalım.

Nemrut Dağı

Eğer Adıyaman'a gelmişseniz görmeniz gereken hem tarihi yerler hem de tabii güzellikler bulunmaktadır. Bu sebeple Adıyaman'da gezilecek yerler arasında mutlaka görmeniz gereken ilk yer artık kentin sembolü haline gelmiş olan Nemrut Dağı’dır. 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınmış olan Nemrut Dağı 2150 metre yüksekliğiyle muhteşem bir görünüme sahiptir. Ayrıca dağın içerisinde Helenistik dönemden kalmış olan birçok anıtsal heykel de bulunmaktadır.


Zaten anıtsal heykeller başlı başına size bir şölen hazırlamaktadır. Özellikle fotoğraf tutkunlarının vazgeçilmezi olan Nemrut Dağı'nda güneşin doğuş ve batış vakitlerinde fotoğraf çekebilmek için yer dahi bulamazsınız. Heykeller kireç taşı bloklarından yapılarak 8 ve 10 metre uzunluğunda oldukça görkemli kalıntılarıdır.

Arsameia Ören Yeri

adıyamanda gezilecek yerler arasında mutlaka Arsameia ören yeri de planınızda bulunmalıdır. Milattan önce 2 yüzyılın başlarında eski Kahta Kalesi'nin hemen karşısına konuşlandırılmış olan ve günümüze ulaşan kitabeleri ile dikkat çekmektedir. Ören Yeri Anadolu'daki en büyük Grekçe yazıya da ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca ören yerinin içerisinde 200 metreye yakın uzunluğuyla oldukça farklı bir havayı taşımakta olan dehlizler yer almaktadır. Tünel şeklinde hazırlanmış olan bu dehlizler mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Yeni Kale

Bir taraftan Helenistik dönemin izlerini taşımakta olan Adıyaman diğer taraftan da Roma kalıntılarına da ev sahipliği yapmaktadır. Böylece Adıyaman'da görülmesi gereken yerler arasında yer alan Yeni Kale de özellikle otantik mekanlardan hoşlananları cezbedecek bir dokuya sahiptir. Arsameia ören yerinin hemen karşısında bulunmakta olan Yeni Kale Komageneler tarafından inşa edilmiş ve günümüze kadar ulaşmıştır.

Yeni Kale içerisinde kitabeler güvercinlik kalıntıları, cami, çarşı kalıntıları hala bulunmaktadır. Özellikle kalenin iç kısımlarında restorasyona birlikte tekrar canlandırılmış olan surlar oldukça dikkat çekicidir. Muhteşem bir haşmeti bünyesinde barındırmakta olan kale güneşin batış vakitlerinde harika bir manzaraya bürünmektedir.

Adıyaman Tümülüsleri

adıyamanda görülmesi gereken yerler sadece bundan ibaret değildir. Aynı zamanda birçok Tümülüs’ü bünyesinde barındırmakta olan Adıyaman'da Kara Dağı Tümülüs’ü, Sofras Tümülüs’ü, Sesong Dikilitaşı, Altınlı Köprü mutlaka görülmelidir.

Adıyaman Mağaraları

Birçok mağarayı da bünyesinde barındıran Adıyaman'daki Zey mağaraları, Palanlı Mağarası, Gümüşkaya mağaraları da otantik mekânlar olarak dikkat çekmektedir.

Adıyaman Camileri

İslami dönem eserlerinden de Çarşı Cami, Eski saray Cami, Kap Cami dikkat çekmektedir.

Adıyaman'da Ne Yenir?

Adıyaman gezilecek ve görülecek yerler bakımından oldukça zengin olduğu gibi mutfağa ile de ülkemizin müstesna bölgelerinden birisidir. Türk mutfağının içerisinde Adıyaman mutfağı özel bir yere sahiptir. Adıyaman nesi meşhur diye sorulacak olursa akla gelen ilk yemek türü Besni tavası olmaktadır. Patlıcanlı bir şekilde fırında pişirmekte olan Besni tavasının yanında bulgur pilavı da harika bir lezzet olarak sofralarda bulunmaktadır.

Etin çevresinde gelişmiş olan bir kültüre sahip olan Adıyaman çok farklı baharatları da bünyesinde barındırmaktadır. Adıyaman'a özgü olan Yarpuz mancası, pirpirim dikkat çeken otlardır. Bu otlardan yapılan pirpirim cacığı, kabak cacığı, marul veya yarpuz cacığı özellikle yaz menülerinde sofraların vazgeçilmezidir. Adıyaman'daki kebap türleri arasında pişirme tarzı ile dikkat çeker ebuzer giffari kebabı da mutlaka tadılmalıdır. Yine patlıcanlı hazırlanan yemekler arasında bulunan dövmeç ve nohutla hazırlanan basalla Adıyaman mutfağının başköşesinde bulunmakta olan tatlardır.

Adıyaman Tanıtım Filmi
admin / 16.10.2017 / 1 / 4 200

Yorum Ekleyin


  1. Tülay İnce
    Ziyaretçi
    1 Şubat 2018 18:23
    0

    Nemrut Dağını muhakkak gezmenizi öneriyorum. Muhteşem bir yer, insan kendini kaybediyor inanın bu kadar güzel bir gezinti için tur grubumuza teşekkür ediyorum. 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Cendere Köprüsü Tanıtımı

Cendere Köprüsü Tanıtımı

Cendere Köprüsü Adıyaman ilimizin Kahta ve Sincik ilçeleri arasında akan
Karakuş Tümülüsü

Karakuş Tümülüsü

Adıyaman'ın Kahta İlçesi sınırları içinde modern Çukurtaş köyü yakınlarında yer
Besni'de Gezilecek Yerler

Besni'de Gezilecek Yerler

Besni, Adıyaman'ın ilçelerinden biridir. Adıyaman'ın merkezine 45 kilometre
Adıyaman Menzil Köyü Tanıtımı

Adıyaman Menzil Köyü Tanıtımı

Dere yatağı üzerine kurulu olan Menzil Köyü, Atatürk Barajı ile çevrelenmiş ve
Kahta’da Gezilecek Yerler

Kahta’da Gezilecek Yerler

Adıyaman'a 33 km mesafede konumlanmış olan Kahta, Doğu'nun en güzel
Nemrut Dağı Tanıtımı

Nemrut Dağı Tanıtımı

Yazın en sıcak günlerinde bile insanı soğuktan titreten Nemrut Dağının
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up